5 najlepszych destynacji na wiosenną jazdę na nartach

21/02/2023 - SnowTrex

Przed końcem zimy, regiony alpejskie zapraszają do słonecznego szusowania. Od marca do początku maja wielbiciele słońca i narciarze cieszą się finałem sezonu w górach.

Słońce na śniegu – czy można chcieć więcej?

Ciesz się słońcem na nartach

W dolinie powietrze jest łagodne i pachnie wiosną. Na szczycie góry jest krystalicznie czyste i świeże, a szczyty gór są nadal pokryte śniegiem. Co za wspaniała mieszanka! Na stokach śnieg topnieje w słońcu i zamarza ponownie w nocy, tworząc granulowaną, trzeszczącą warstwę, która zaprasza do przecierania szlaków w śniegu. W kolejnych ośrodkach narciarskich na gości czeka słoneczny wiosenny tor narciarski.

Dla tych, którzy szukają relaksu: Obergurgl-Hochgurgl

Na samym końcu doliny Ötztal gminy Obergurgl i Hochgurgl leżą na wysokości 1800 – 3380 m, gwarantując dobre warunki narciarskie. Hochgurgl nie jest prawdziwym miasteczkiem, ale wioską hotelową na wysokości 2150 m bezpośrednio na terenie narciarskim. Najwyższy wyciąg przyprowadza miłośników sportów zimowych na wysokość nieco ponad 3000 m. Dzięki dużej wysokości nad poziomem morza, Obergurgl-Hochgurgl jest jednym z pierwszych terenów narciarskich bez lodowców, który może rozpocząć sezon wcześnie. Sezon również trwa długo, zazwyczaj do maja. Obergurgl to małe miasteczko, w którym panuje spokój i cisza. Centrum miasta jest obciążone ruchem ulicznym, a infrastruktura oferuje wszystko, czego potrzebujesz podczas urlopu narciarskiego w górach – a nawet więcej. Czy to rustykalne upominki, czy też biżuteria – tutaj możesz również wspaniale spacerować. Miasto zdobi również architektoniczna atrakcja: kompleks Top Mountain Crosspoint na Wysokiej Alpejskiej Drodze Timmelsjoch. Jest to stacja kolejki górskiej, restauracja narciarska, punkt poboru opłat i muzeum motocykli w jednym.

Stoki w Obergurgl są wymarzone do szusowania.

Dla początkujących i ekspertów: Alpe d’Huez

Wysoki płaskowyż Alpe d’Huez w Oisans, we Francji, zasługuje na reputację „wyspy słonecznej”. W swojej odsłoniętej lokalizacji, miasteczko dosłownie rozciąga się w kierunku słońca i oferuje swoim gościom słoneczną jazdę na nartach. Poniżej Pic Blanc (3330 m) znajduje się łącznie 249 km nartostrad dla każdego gustu, od początkujących aż do zaawansowanych narciarzy. Szczególnie atrakcyjne są trasy z głębokim śniegiem wokół gór narciarskich oraz trasa zjazdowa „Sarenne”, która na długości 16 km jest najdłuższą czarną trasą w Alpach. Prowadzi ona ze szczytu Pic Blanc na wysokość ponad 1800 metrów nad poziomem morza do Alpe d’Huez i jest naprawdę trudna tylko w kilku miejscach dalej w górę, dzięki czemu jest idealna dla każdego narciarza.

Słońce w pełni w Alpe d’Huez.

Dla miłośników après-ski: St. Anton am Arlberg

Karuzela narciarska na Arlbergu jest uważana za kolebkę narciarstwa alpejskiego i bardzo słoneczną. Warunki śniegowe na terenie narciarskim, który sięga 2800 m, są nadal bardzo dobre wiosną. Region narciarski Arlberg dysponuje 306 km tras narciarskich, z czego 122 km połączone jest z trasą St. Anton. Przy łącznej długości 200 km tras narciarskich, możliwości jazdy w białym puchu są niemal niewyczerpane. Jeśli chodzi o to miejsce, istnieją różne możliwości spędzania wolnego czasu, od nowoczesnego centrum odnowy biologicznej po oświetlony naturalny tor saneczkowy. Wieczorem, klasyczny après-ski jest możliwy w odpowiednich barach, jak również spokojny koniec dnia ze stylową kolacją. Anton i Lech należą do najbardziej popularnych miejsc w Tyrolu.

Dla miłośników freeride’u: Les 2 Alpes

Zaledwie kilka szczytów dalej na północ od Alpe d’Huez leży obszar narciarski Les 2 Alpes. Ten popularny obszar położony jest na wspaniałym lodowcu La Meije (3 983 m), gdzie najwyższy wyciąg osiąga wysokość 3 560 m, a większość tras narciarskich ma ponad 2 500 m wysokości. Obszar ten można śmiało określić jako absolutnie gwarantowany śnieg. W kwietniu słońce świeci średnio 7 godzin dziennie. Ponadto, gastronomia na górze oferuje idealną mieszankę pomiędzy rustykalnym i szykownym, a czasami nieco szalonym. W schronisku Diable au Coeur, na przykład, można pływać w małym jacuzzi na świeżym powietrzu obok baru z parasolkami. Znana wśród freeriderów jest wymagająca trasa wzdłuż północnej ściany Meije w dół do La Grave. Jest on jednak zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalistów. Po jeździe na nartach Les 2 Alpes oferuje szeroki wybór barów après-ski i dyskotek.

Widok panoramiczny na terenie Les 2 Alpes.

Na zakupowe szaleństwo: Livigno

Prawdziwym klasykiem narciarstwa jest tętniące życiem Livigno we włoskim Sondrio. Szczyty sięgające ponad 2700 m i urocze centrum wsi z przytulną gastronomią i wieloma sklepami oferują gościom urozmaicony pobyt. Jeśli chodzi o Livigno, pierwszą rzeczą, o której wszyscy myślą, są zakupy bezcłowe. W rzeczywistości oferta handlowa jest atrakcyjna, ale piękna wioska i związany z nią obszar narciarski mają o wiele więcej do zaoferowania: 115 km tras zjazdowych w górach narciarskich Mottolino i Carosello, stoki dla początkujących i snowparki, oświetlone trasy do jazdy na nartach w nocy i wreszcie wspaniałe życie nocne w wiosce. Après-ski zacznie się wczesnym popołudniem – z kultowym, gorącym napojem bombardino można się zrelaksować w licznych barach. Dodatkowy plus: jeśli chcielibyście odwiedzić St. Moritz, możecie w ciągu godziny dojechać samochodem z Livigno do Szwajcarii.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter