Prosto ze stoku: 11 najpopularniejszych pętli narciarskich

30/01/2023 - SnowTrex

Jedna trasa narciarska następuje po drugiej, czasem jest to łagodne, szerokie zbocze, czasem stromy, oblodzony zjazd. Każda trasa zjazdowa jest pokonywana tylko raz, a w najlepszym przypadku miłośnicy sportów zimowych nie muszą ani razu odpinać nart. Jeśli już, to tylko po to, by cieszyć się atmosferą jednej z alpejskich chat narciarskich. Pierwszą pętlą narciarską w Alpach był Weißer Ring w regionie Arlberg, ale w międzyczasie powstało ich kilka. SnowTrex przygotował podsumowanie najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych 11 rund narciarskich.

Pętle narciarskie oferują zabawę na stokach na wielu sąsiadujących ze sobą kilometrach, gdzie można wyszaleć się na śniegu.

1. Run of Fame na Arlberg (Austria)

Zupełnie nowy wymiar został ustanowiony wraz z „Run of Fame” na Arlberg: prawdopodobnie najdłuższa pętla narciarska w Alpach, obejmuje niewiarygodne 85 kilometrów tras i 18000 m wysokości. Trasa biegnie z St. Anton/Rendl przez Lech i Zürs do Warth i z powrotem, dzięki czemu można ją rozpocząć w prawie każdym punkcie terenu narciarskiego Arlberg. Nacisk kładziony jest nie tylko na ekscytujące zjazdy i czystą zabawę na stoku. Dodatkowo specjalne tablice „Run of Fame” oddają hołd narciarskim bohaterom Arlberg, w tym Mario Mattowi i Egonowi Zimmermannowi.

2. Gebirgsjägertour wokół Col di Lana (Włochy)

Ekscytującą pętlą narciarską przez Dolomity jest licząca około 80 km Gebirgsjägertour. Z równie wyjątkową górską scenerią, pętla biegnie wokół Col di Lana obok słynnych szczytów Civettas, Monte Pelmos i wielu innych. Popularnym punktem startowym Gebirgsjägertour jest teren narciarski Civetta, ale trasę można również rozpocząć w Arabba, Corvara, Malga Ciapela i S. Cassiano.

3. Pętla Skicircus w Saalbach-Hinterglemm (Austria)

65 kilometrów i 12400 metrów wysokości – pętla Skicircus jest prawdopodobnie jedną z najdłuższych tego typu tras w regionie alpejskim. Saalbach, Hinterglemm, Leogang i Fieberbrunn połączyły swoje siły. Poszczególne pętle połączone są najnowocześniejszymi wyciągami, a na pętli w Tyrolu narciarze pokonują nawet granice państw. Na pokonanie 65 kilometrów należy z pewnością zaplanować cały dzień. Jeśli to za dużo, można podzielić te cztery trasy. W sumie na wszystkich miłośników przygód czekają wymagające trasy z lodowymi płytami, przewężeniami i stromymi odcinkami, ale także łagodne alpejskie łąki i płaskie odcinki.

4. Trasa lodowcowa w Zillertal 3000 (Austria)

W ciągu jednego dnia na trasie lodowcowej w Zillertal można pokonać 60 kilometrów i 15000 metrów różnicy wysokości. Od niebieskich po czarne stoki, od początkujących po zaawansowanych narciarzy – tutaj każdy narciarz znajdzie coś dla siebie. Do najważniejszych punktów tej pętli narciarskiej należy trasa panoramiczna „Piste 66” ze spektakularnym widokiem na imponujące szczyty gór Tux oraz 7-kilometrowa trasa prowadząca przez dolinę „Schwarze Pfanne” do Hintertux.

5. Schmugglerrunde w Ischgl-Samnaun (Austria)

Schmugglerrunde w Silvretta Arena wzięła swoją nazwę z wcześniejszych czasów, kiedy obszar graniczny Paznaun był popularnym regionem przemytniczym. Plecaki z towarami przemycano ze Szwajcarii do Austrii. Dziś miłośnicy sportów zimowych mogą tu doświadczyć wyjątkowej przyjemności na stokach, a także zrobić zakupy wolne od cła po szwajcarskiej stronie. rasa narciarska podzielona jest na trzy kategorie: Bronze, Silver i Gold, a narciarze mają do dyspozycji do 35 kilometrów tras zjazdowych. W zależności od poziomu zaawansowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trasa narciarska nie musi koniecznie zaczynać się w Ischgl, można ją również rozpocząć w Samnaun.

Na trasie „Schmugglerrunde” między Ischgl a Samnaun, narciarze mogą zrobić zakupy bezcłowe w Szwajcarii.

6. Königstour w regionie Hochkönig (Austria)

Licząca 35 km trasa Königstour jest jedną z najdłuższych pętli narciarskich w Alpach i można ją rozpocząć z dowolnego miejsca. Trasa powstała dopiero w 2012 roku. Narciarze muszą zdobyć 6 szczytów podczas wycieczki przez tereny Maria Alm, Dienten i Mühlbach. Zawsze w zasięgu wzroku są Hochkönig i Steinerne Meer. Na stokach znajduje się zachwycająca trasa Kingscab, z której punktu startowego rozciąga się wspaniały widok.

7. Giro delle Cime w Dolomitach (Włochy)

Pętla narciarska Giro delle Cime rozpoczyna się w Versciaco na wysokości 2 200 metrów – jest to najwyższy punkt trasy. Z imponującym widokiem na Dolomity wyrusza się na ekscytującą, 34-kilometrową wyprawę odkrywczą. Podczas słonecznych zjazdów miłośnicy sportów zimowych mijają stado reniferów, jeżdżą na nartach na trasie Marca Girardellego, przekraczają granicę prowincji Południowego Tyrolu i Belluno, a na koniec wracają do punktu startowego w Versciaco. Wszystko to na jednej pętli narciarskiej: Giro delle Cime.

8. Sellaronda na masywie Sella (Włochy)

Klasyczną pętlą narciarską jest Sellaronda. Gondole i wyciągi otaczają masyw góry Sella jak naszyjnik. Sellaronda ma 27 km długości i łączy 4 doliny ladyńskie: Val Gardena, Alta Badia, Arabba i Val di Fassa. W pewnym sensie Sellaronda jest obwodem łączącym dla całej sieci tras w Dolomitach Środkowych. To właśnie czyni ją tak atrakcyjną: w każdej chwili można wybrać się na ciekawe wycieczki do sąsiednich ośrodków narciarskich. Na trasie można jeździć w obu kierunkach – oznaczonych zielonymi lub pomarańczowymi znakami.

Sellaronda to klasyczna pętla narciarska.

9. Weißer Ring w regionie Arlberg (Austria)

Była to pierwsza pętla narciarska w Alpach. Miłośnicy sportów zimowych pokonują 22-kilometrową trasę i 5500 metrów wysokości na Weißer Ring wokół miejscowości Zürs i Lech – ale tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie ma połączenia wyciągiem z Zug do Madloch, które umożliwiałoby podróż w przeciwnym kierunku. Ale to właśnie Madloch jest jednym z powodów, dla których Weißer Ring jest tak popularny wśród freeriderów. Tutaj – i w wielu innych miejscach – można znaleźć wiele zróżnicowanych zjazdów, które sprawiają, że jazda na nartach nigdy nie jest nudna. Nie można też przegapić niesamowitego widoku ze stacji kolejki Rüfikopf, z której można też idealnie rozpocząć wycieczkę.

10. Tauernrunde w Obertauern (Austria)

W Obertauern warto wybrać się na wycieczkę dookoła miejscowości – zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwnym kierunku. Nowoczesne wyciągi i mosty narciarskie wygodnie łączą dwie strony terenu narciarskiego. Tauernrunde o długości ok. 12 km obejmuje piękne, głęboko zaśnieżone stoki obok tras narciarskich oraz kilka wymagających tras. Na przykład trasa „G2” pod szczytem Gamsleitenspitze jest uważana za jedną z najbardziej stromych nartostrad muldowych w regionie alpejskim, chociaż nie jest już tak straszna jak kiedyś, dzięki ratrakom zawieszonym na stalowych linach. Aby ukończyć Tauernrunde, jazda na G2 jest opcjonalna. Jest to raczej objazd dla szczególnie ambitnych narciarzy, a nie obowiązkowa część trasy.

11. Matterhorn Ski Safari w Zermatt (Szwajcaria/Włochy)

Ta trasa daje wycisk mięśniom ud. Podczas Matterhorn Ski Safari miłośnicy sportów zimowych pokonują 12500 metrów wysokości – lub 10500 w okrojonej formie. Wynagrodzeniem za wysiłek są spektakularne widoki na Matterhorn i zlodowaciałe czterotysięczniki dookoła. Między Zermatt w Szwajcarii a Valtournenche we Włoszech narciarze poruszają się na wysokości od 1500 do 3900 m n.p.m. To właśnie dlatego 118-kilometrowa pętla budzi lęk w środku zimy: w grudniu i styczniu może być bardzo zimno.

Na Matterhorn Ski Safari narciarze poruszają się wokół słynnego Matterhorn.
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter