Pogoda w górach: co ujawniają chmury

08/06/2023 - SnowTrex

Każdy entuzjasta sportów zimowych to zna: wstajesz rano, podchodzisz do okna, ostrożnie odsuwasz zasłonę i myślisz „mam nadzieję, że pogoda na narty będzie dobra”. Spoglądanie w niebo może cię czasem zastanawiać, na przykład jeśli nie potrafisz prawidłowo odczytać chmur. Tutaj możesz zobaczyć, co chmury mówią o pogodzie w górach i co to oznacza dla narciarstwa.

Najważniejsze pytanie zadawane rano przez entuzjastów sportów zimowych: Jaka jest pogoda w górach?

Czym są chmury?

Ogólnie rzecz biorąc, chmury to skondensowana para wodna w powietrzu. Ponieważ chmury mogą znajdować się na różnych wysokościach, można je z grubsza podzielić na cztery kategorie: chmury niskie (od 0 do 3 km nad ziemią), chmury średnio-wysokie (od 2 do 7 km nad ziemią), chmury wysokie (od 7 do 12 km nad ziemią) i chmury rozciągające się pionowo na kilka „pięter”. Podziału na kategorie można również dokonać na podstawie wyglądu: Na przykład chmury Cumulus są powszechnie znane jako „chmury kłębiaste” i tworzą się, gdy powietrze unosi się. Chmury Stratus są również nazywane chmurami warstwowymi i powstają, gdy ciepłe powietrze ślizga się po zimnym powietrzu. Chmury Cirrus, z drugiej strony, są również znane jako chmury pierzaste. Każdy rodzaj chmur można znaleźć na różnych wysokościach. Ale co tak naprawdę oznaczają różne rodzaje chmur? Na co powinni być przygotowani entuzjaści sportów zimowych pod względem pogody, gdy na niebie zobaczą na przykład chmurę stratus?

Pogoda z chmurami stratus

Chmury Cumulus, znane również jako „chmury kłębiaste”, zwykle tworzą się podczas stabilnej pogody wysokociśnieniowej. Sprawiają, że serce każdego entuzjasty sportów zimowych bije szybciej, ponieważ obiecują dzień z dużą ilością słońca i bez zmian pogody. Ostrożność jest zalecana tylko wtedy, gdy chmury kłębiaste szybko rosną w górę. Może to być znak, że pogoda wkrótce się zmieni.

Pogoda z chmurami kłębiastymi

Chmura Föhn, podobnie jak chmura Schäfchen, należy do kategorii cumulusów. Znajduje się na średniej wysokości – stąd termin techniczny „Altocumulus lenticularis” – i formuje się podobnie do UFO. Z tego typu chmur można wyczytać, że na grzbietach górskich wieje silny wiatr, opady spadają w zatłoczonych obszarach wiatru, a ciepła, słoneczna pogoda panuje po zawietrznej stronie gór – tj. po stronie odwróconej od wiatru. Tak długo, jak obszar narciarski znajduje się po zawietrznej stronie, entuzjaści sportów zimowych i fani gór mają szczęście.

Ponad chmurami…

Pogoda z chmurami burzowymi

Kiedy małe, kłębiaste chmury szybko rosną w powietrzu, jest to znak, że pogoda wkrótce się zmieni. Te początkowo małe chmury szybko przekształcają się w chmury burzowe, które w żargonie technicznym znane są również jako cumulonimbus lub kowadła. Rozciągają się one na kilka „pięter” i zapowiadają błyskawice i grzmoty.

Pogoda z chmurami cumulus

Chmury cumulus, zwane również stratocumuli, można łatwo pomylić z chmurami kłębiastymi, co stanowi wyzwanie dla fanów gór: Podczas gdy chmury cumulus zwykle obiecują dużo słońca, chmury stratocumulus zwykle zapowiadają jedynie poprawę pogody.

Pogoda z chmurami stratus

Chmury stratus rozróżnia się w zależności od ich wysokości. Kiedy tworzą się średnio wysokie chmury stratus – zwane „altostratus” – można zaobserwować powolne, ale stałe zachmurzenie nieba. Dla entuzjastów sportów zimowych oznacza to, że widoczność na stokach również staje się coraz gorsza, a pogoda wkrótce się zmienia.

Pogoda z chmurami deszczowymi

Chmura deszczowa lub chmura śnieżna na wyższych wysokościach jest również nazywana nimbostratusem i tworzy się na kilku piętrach na niebie. Ten rodzaj chmury prawie nie przepuszcza promieni słonecznych, dlatego jej spód wydaje się wyjątkowo ciemny. Wkrótce spadnie śnieg!

Pogoda dla chmur welonowych

Chmury welonowe, zwane również chmurami cirrostratus, rozciągają się na całym niebie jak półprzezroczyste welony. Jeśli zobaczysz ten typ chmury, zazwyczaj możesz założyć, że deszcz lub śnieg spadnie około 36 godzin później.

Pogoda w Feather Clouds

Chmury pierzaste, zwane również cirrusami lub chmurami lodowymi, należą do rodzaju chmur wysokich, tj. o wysokości od 7 do 12 km. W liczbie pojedynczej mówi się o cirrus, co tłumaczy się jako „kępka włosów”. Opisuje to dość dobrze ich wygląd, ponieważ są to cienkie, odizolowane, nitkowate chmury, których krawędzie są zwykle postrzępione. Ślady kondensacji, które samoloty pozostawiają na niebie każdego dnia, również należą do tej kategorii. Chmury Cirrus zasadniczo wskazują na formowanie się frontu atmosferycznego – zarówno ciepłego, jak i zimnego. Czasami jednak znikają tak szybko, jak się pojawiły, a pogoda pozostaje taka sama. Tak więc następująca mądrość alpinistyczna jest prawdziwa, przynajmniej w odniesieniu do chmur: „Możesz się mylić co do kobiet i chmur cirrus”

Oprócz chmur istnieje wiele innych znaków pogodowych, których interpretacja może ułatwić życie miłośnikom gór. W związku z tym zaleca się korzystanie ze szczegółowego przewodnika po pogodzie w górach, takiego jak „The Mountain Calls: Weather Guide for Mountain Safety”.

Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter