Pogoda w górach – co można wyczytać z chmur

08/06/2023 - SnowTrex

Każdy entuzjasta sportów zimowych to zna: wstajesz rano, podchodzisz do okna, ostrożnie odsuwasz zasłonę i myślisz „mam nadzieję, że pogoda na narty będzie dobra”. Spoglądanie w niebo może cię czasem zastanawiać, na przykład jeśli nie potrafisz prawidłowo odczytać chmur. Tutaj możesz zobaczyć, co chmury mówią o pogodzie w górach i co to oznacza dla narciarstwa.

Najważniejsze pytanie zadawane rano przez entuzjastów sportów zimowych: Jaka jest pogoda w górach?

Czym są chmury?

Chmury to skondensowana para wodna w powietrzu. Ponieważ mogą znajdować się na różnych wysokościach, można je podzielić na cztery kategorie: chmury niskie (0-3 km nad ziemią), chmury średnio-wysokie (2-7 km nad ziemią), chmury wysokie (7-12 km nad ziemią) i chmury rozciągające się pionowo na kilka „pięter”. Podziału można również dokonać na podstawie wyglądu. Na przykład chmury Cumulus są powszechnie znane jako „chmury kłębiaste” i tworzą się, gdy powietrze się unosi. Chmury Stratus są również nazywane chmurami warstwowymi i powstają, gdy ciepłe powietrze „ślizga się” po zimnym powietrzu. Chmury Cirrus, są również znane jako chmury pierzaste. Każdy rodzaj można znaleźć na różnych wysokościach. Ale co tak naprawdę one oznaczają?

Pogoda z chmurami stratus

Chmury Cumulus, znane również jako „chmury kłębiaste”, zwykle tworzą się podczas stabilnej pogody wysokociśnieniowej. Sprawiają, że serce każdego entuzjasty sportów zimowych bije szybciej, ponieważ obiecują dzień z dużą ilością słońca i bez zmian pogody. Ostrożność jest zalecana tylko wtedy, gdy chmury kłębiaste szybko rosną w górę. Może to być znak, że pogoda wkrótce się zmieni.

Pogoda z chmurami kłębiastymi

Chmura Föhn, podobnie jak chmura Schäfchen, klasyfikowana jest jako cumulus. Występuje na średnich wysokościach, co znajduje odzwierciedlenie w jej technicznej nazwie „Altocumulus lenticularis”. Jej kształt przypomina nieco UFO. Obecność tych chmur może sugerować, że na grzbietach górskich wieje silny wiatr, a opady deszczu występują w intensywnych obszarach wiatrowych. Z kolei po zawietrznej stronie gór, gdzie wiatr jest osłonięty, panuje ciepła i słoneczna pogoda. O ile obszar narciarski znajduje się w tej korzystnej strefie, miłośnicy sportów zimowych i górskich mają powody do zadowolenia.

Ponad chmurami…

Pogoda z chmurami burzowymi

Kiedy małe, kłębiaste chmury błyskawicznie nabierają objętości w powietrzu, jest to sygnał, że wkrótce nastąpi zmiana pogody. Te początkowo niepozorne chmurki szybko przekształcają się w potężne chmury burzowe, znane w żargonie meteorologicznym jako cumulonimbus lub kowadła. Rozpościerają się na kilku „piętrach”, zwiastując nadchodzące błyskawice i grzmoty.

Pogoda z chmurami cumulus

Chmury cumulus, często mylone z chmurami stratocumulus, stanowią nie lada wyzwanie dla miłośników gór. Podczas gdy cumulus zwiastują piękną, słoneczną aurę, stratocumulus zazwyczaj oznaczają jedynie niewielką poprawę pogody.

Pogoda z chmurami stratus

Chmury stratus można klasyfikować w zależności od ich wysokości. Gdy na niebie pojawiają się średnio wysokie chmury stratus, znane jako „altostratus”, można zauważyć stopniowe, ale systematyczne pokrywanie nieba. Dla miłośników sportów zimowych oznacza to, że widoczność na stokach staje się coraz gorsza, a prognozy pogodowe zapowiadają nadchodzącą zmianę.

Pogoda z chmurami deszczowymi

Chmura deszczowa lub śnieżna, znana jako nimbostratus, unosi się na dużych wysokościach i przybiera formę rozległych warstw w niebie. Ten typ chmury ma zdolność blokowania promieni słonecznych, co sprawia, że jej dolna część wydaje się niezwykle ciemna. Niebawem możemy spodziewać się opadów śniegu!

Pogoda z chmurami welonowymi

Chmury welonowe, zwane również chmurami cirrostratus, rozciągają się na całym niebie jak półprzezroczyste welony. Jeśli zobaczysz ten typ chmury, zazwyczaj możesz założyć, że deszcz lub śnieg spadnie około 36 godzin później.

Pogoda w Feather Clouds

Chmury pierzaste, zwane również cirrusami lub chmurami lodowymi, należą do rodzaju chmur wysokich, tj. o wysokości od 7 do 12 km. W liczbie pojedynczej mówi się o cirrus, co tłumaczy się jako „kępka włosów”. Opisuje to dość dobrze ich wygląd, ponieważ są to cienkie, odizolowane, nitkowate chmury, których krawędzie są zwykle postrzępione. Ślady kondensacji, które samoloty pozostawiają na niebie każdego dnia, również należą do tej kategorii. Chmury Cirrus zasadniczo wskazują na formowanie się frontu atmosferycznego – zarówno ciepłego, jak i zimnego. Czasami jednak znikają tak szybko, jak się pojawiły, a pogoda pozostaje taka sama. Tak więc następująca mądrość alpinistyczna jest prawdziwa, przynajmniej w odniesieniu do chmur: „Możesz się mylić co do kobiet i chmur cirrus”

Oprócz chmur istnieje wiele innych znaków pogodowych, których interpretacja może ułatwić życie miłośnikom gór. W związku z tym zaleca się korzystanie ze szczegółowego przewodnika po pogodzie w górach, takiego jak „The Mountain Calls: Weather Guide for Mountain Safety”.

10 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Les 3 Vallées

W środku Alp Francuskich leży ogromny region narciarski „Les 3 ...

10 powodów, dla których warto wyjechać na narty do Ziemi Salzburskiej

Ziemia Salzburska, a raczej marka „SalzburgerLand”, jest jednym z ...

$stickyFooter