Od sprintu po start masowy: dyscypliny w narciarstwie biegowym i biathlonie

09/08/2022 - SnowTrex

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych. I do dziś fascynuje masy. Narciarstwo biegowe i zawody biathlonowe to popularne zimowe widowiska sportowe dla widzów obecnych na stadionie, ale także dla tych, którzy znajdują się przed ekranem telewizora. Jest ku temu dobry powód: nordyccy sportowcy startują w ekscytujących wyścigach. W narciarstwie biegowym i biathlonie istnieje wiele różnych dyscyplin, które różnią się głównie odległościami. Istnieją wyścigi indywidualne i zespołowe, które odbywają się w formie sztafety lub w zespole. Mężczyźni zawsze biegną na dłuższe dystanse niż kobiety. W narciarstwie biegowym rozróżnia się trasy krótkie do 1,5 km i trasy wytrzymałościowe powyżej 5 km. Wyróżniamy następujące dyscypliny w narciarstwie biegowym:

Narciarstwo biegowe wśród ośnieżonych krajobrazów.

Krótkie dystanse

Wyścigi te odbywają się na krótkim odcinku sprintu o długości do 1,5 km. Zawodnicy biegną tu sami lub w drużynie na czas. W sprincie drużynowym rywalizuje dwóch biegaczy z każdego kraju. Biegną na przemian po trzy rundy. Sprint drużynowy jest olimpijską dyscypliną biegową od 2006 roku.

Kobiety

 • sprint 1,5 km
 • sprint drużynowy: dwóch biegaczy po trzy rundy

Mężczyźni

 • sprint 1,5 km
 • sprint drużynowy: dwóch biegaczy po trzy okrążenia
Arena do biegówek w Oberstdorf podczas Mistrzostw Świata.

Odcinki długodystansowe

W przeciwieństwie do szybkich wyścigów na krótszych dystansach, dłuższe dystanse wymagają sporej wytrzymałości. W tych dyscyplinach biegów narciarskich odbywają się również zawody indywidualne i zespołowe. Rozróżnia się następujące odległości.

Kobiety

 • 7,5 km styl klasyczny + 7,5 km dowolny/łyżwowy (pościg podwójny)
 • 10 km styl klasyczny (start interwałowy)
 • 15 km styl klasyczny lub dowolny/łyżwowy
 • 30 km styl klasyczny (start masowy)
 • sztafeta 4 x 5 km

Mężczyźni

 • 15 km styl klasyczny + 15 km dowolny/łyżwowy (pościg podwójny)
 • 15 km styl klasyczny (start interwałowy)
 • 30 km styl klasyczny lub dowolny/łyżwowy
 • 50 km styl klasyczny (start masowy)
 • sztafeta 4 x 10 km

Bieg pościgowy

Pościg jest zazwyczaj najbardziej ekscytującym wyścigiem dla widzów. Te wyścigi następują po sprincie, wyniki poprzednich zawodów określają kolejność startu. Odległości te wynoszą 10 km dla kobiet i 12,5 km dla mężczyzn.

Start masowy

Poszczególne wyścigi na długich trasach 30 km (kobiety) i 50 km (mężczyźni) rozpoczynają się masowym startem. Główną cechą masowego startu jest to, że wszyscy biegacze startują w tym samym czasie. To sprawia, że wyścig jest wydarzeniem, które przyciąga wiele uwagi.

Skiathlon lub pościg podwójny

W skiathlonie biegacze mogą udowodnić swoją wszechstronność. Popularna jest zarówno technika klasycznego biegania, jak i styl łyżwowy. Ponieważ biegacze rywalizują ze sobą indywidualnie i zmieniają technikę w środku trasy, ta dyscyplina biegowa nazywana jest również „podwójnym pościgiem”. Pojedyncze wyścigi są podzielone na dwa tory. Mężczyźni najpierw jeżdżą na nartach 15 km w stylu klasycznym, następnie zmieniają narty w strefie zmian, a następnie pokonują kolejne 15 km w stylu dowolnym/łyżwowym. Dla kobiet odległość wynosi 7,5 km. Ten wyścig również zaczyna się od masowego startu. Zwycięzcą jest biegacz, który kończy pierwszy.

Jazda stylem łyżwowym wymaga sporo energii.

Biathlon

Dyscypliny i odcinki w biathlonie są bardzo podobne do tych w narciarstwie biegowym, ale tutaj oprócz biegania wymagane jest również strzelanie. W poszczególnych wyścigach są sprinty, pościgi i starty masowe. Ponadto istnieją sztafety, w których oprócz sztafet męskich i kobiecych istnieją sztafety mieszane. Z wyjątkiem jednej sztafety mieszanej, wszystkie dyscypliny biathlonowe odbywają się na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich.

Zawodnik biathlonu w Idre Fjäll.

Bieg pościgowy

Najbardziej ekscytującymi wyścigami w biathlonie są wyścigi pościgowe, w których zawodnicy rywalizują nie z zegarem, ale ze sobą nawzajem. Bieg obejmuje pięć okrążeń (kobiety 10 km, mężczyźni 12,5 km), podczas których biatleci muszą strzelać cztery razy: dwa razy na leżąco i dwa razy na stojąco. Karą za błąd jest runda karna. Pierwszy, który przekroczy linię mety wygrywa.

Wyścig sztafetowy

Istnieją oddzielne i mieszane wyścigi sztafetowe dla kobiet i mężczyzn. W normalnej sztafecie na drużynę przypada czterech zawodników. Kobiety biegną 6 km, mężczyźni 7,5 km. Każdy zawodnik strzela raz leżąc i raz stojąc. W strefie przejściowej, jeden biegacz przechodzi do następnego przez dowolną formę kontaktu z ciałem. W sztafecie, każdy biegacz ma trzy naboje przeładunkowe, jeśli nie trafi w cel podczas strzelania. Runda karna musi być przeprowadzona tylko wtedy, gdy cel nie zostanie trafiony po użyciu nabojów przeładunkowych.

W sztafecie mieszanej dwie kobiety i dwóch mężczyzn w drużynie startują i pokonują 6 km dwa razy i 7,5 km dwa razy. Ponownie, każdy członek zespołu strzela raz na leżąco i raz na stojąco.

Mistrzostwa Świata w biathlonie i Igrzyska Olimpijskie

Mistrzostwa Świata i serie Pucharu Świata odbywają się w biathlonie. Od 1960 roku biathlon oficjalnie należy do programu olimpijskiego. Pierwszy Puchar Świata w biathlonie został zorganizowany w 1978 roku, a oficjalne Mistrzostwa Świata odbywają się od 1958 roku.

Porady dla narciarzy biegowych i biathlonistów

W wielu regionach narciarskich ośrodki narciarstwa biegowego oferują kursy dla początkujących i dobrze utrzymane sieci tras biegowych dla zaawansowanych narciarzy. SnowTrex zestawił najlepsze ośrodki dla narciarzy biegowych.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter