Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

16/07/2024 - SnowTrex

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z sankami pod pachą i zjeżdżamy po pełnych przygód stokach. Dla dzieci jest to niezwykłe przeżycie, ale nawet dorośli mają wiele radości z jazdy na drewnianych sankach. Dla tych, dla których lokalne pola i pagórki to za mało, w Alpach istnieją profesjonalne tory saneczkowe, które są dobrze utrzymane i przygotowane, a także często mają nawet kilka kilometrów długości. SnowTrex przedstawia 10 najlepszych torów saneczkowych w Alpach.

Jazda na sankach w Alpach jest szczególnie ciekawym doświadczeniem.


* ważny do 31.05.2025 | od 2.400 zł/rezerwacja | jeden bon na rezerwację | brak możliwości wypłaty w gotówce i użycia bonu w już istniejącej rezerwacji

Najlepsze tory saneczkowe w Alpach w skrócie:

Nazwa toruMiejscowośćKrajDługość
Big PintenfritzGrindelwaldSzwajcaria15 km
Rodelbahn BrambergNeukirchen am GroßvenedigerAustria14 km
Rodelbahn RosskopfSterzingWłochy10 km
RudiRunBrixen PloseWłochy9 km
Elfer-Rodelbahn & Pinnis-RodelbahnNeustiftAustria8 km
Rodelbahn WallbergRottach-EgernNiemcy6,5 km
COSMOJETVal ThorensFrancja6 km
Rodelbahn BergünBergünSzwajcaria6 km
Muottas MuraglSt. MoritzSzwajcaria4,2 km
HirscheckblitzRamsauNiemcy2,6 km

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Czy to w Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji czy Szwajcarii – wybór torów saneczkowych jest niemal tak samo bogaty jak oferta dla narciarzy i snowboardzistów. I tak jak w przypadku przygód na nartach czy snowboardzie, każdy, kto chce uprawiać saneczkarstwo powinien zastanowić się nad odpowiednim i bezpiecznym sprzętem.

Niektórzy mogą uważać, że są „overdressed”, jeśli noszą kask lub gogle narciarskie, ale to są właśnie elementy, których nie powinno zabraknąć na wyprawie saneczkowej. Przecież na torze saneczkowym można bez problemu osiągnąć 40-50 km/h. Kiedy kask jest już na głowie, a buty mocno zasznurowane, jesteś gotowy do jazdy. Miłej podróży.

Saneczkarstwo w Grindelwald/Szwajcaria

Długość: 15 km

W pobliżu Grindelwald znajduje się najdłuższy tor saneczkowy w Alpach, o długości 15 km i wysokości 1600 m. Oprócz dużej ilości puchu i zabawy na sankach, tor oferuje szczególną atrakcję: widok na spektakularne szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau.

Co do toru saneczkowego, należy zaznaczyć, że kolejka gondolowa dowozi fanów saneczkarstwa tylko do pierwszego możliwego punktu startowego, czyli First. Kto naprawdę chce się cieszyć całą trasą „Big Pintenfritz”, musi odbyć ok. 2,5-godzinną wędrówkę z First aż do Faulhorn na wysokości 2686 m. Jednak każdy, kto podejmie się spaceru, zostanie nagrodzony jeszcze dłuższą trasą zjazdową i wyjątkowym widokiem.

Nawiasem mówiąc, nazwa „Big Pintenfritz” pochodzi od pewnego mieszkańca Grindelwald. Tor saneczkowy został nazwany na cześć miejscowego gospodarza Fritza Bohrena, który prowadził „Pinte” w hotelu Bellevue, jak również Berghotel Faulhorn w Grindelwald.

Saneczkarstwo w Neukirchen am Großvenediger/Austria

Długość: 14 km

Według informacji własnej tor saneczkowy Bramberg z Neukirchen jest najdłuższym oświetlonym torem saneczkowym na świecie. Zaczyna się na wysokości 2100 m i może pochwalić się długością 14 km i 1300 m różnicy wysokości. Aby dotrzeć do początku trasy, miłośnicy białego szaleństwa mogą wjechać kolejką Smaragdbahn w Bramberg i wygodnie przejechać do stacji górnej Bramberg. Ci, którzy dotrą na teren narciarski kolejką Wildkogelbahn z Neukirchen, mogą również w zaledwie ok. 10 minut pieszo dotrzeć do najdłuższego oświetlonego toru saneczkowego. Potem mogą się Państwo cieszyć 40 minutową jazdą w dół z prędkością do 50 km/h po pełnym przygód torze. Ponadto ADAC zaświadcza, że tor saneczkowy ma dobre oznakowanie i równe nachylenie.

Tor saneczkowy znajduje się na austriackim terenie narciarskim Wildkogel-Arena. Na miłośników szybkich zjazdów czeka tutaj 75 urozmaiconych kilometrów tras zjazdowych, a także inne tory saneczkowe.

Oprócz 14-kilometrowego toru saneczkowego na miłośników zimowego szaleństwa czeka 75 urozmaiconych kilometrów tras narciarskich na terenie narciarskim Wildkogel Arena.

Saneczkarstwo w Sterzing/Włochy

Długość: 10 km

Na podium najdłuższych torów saneczkowych w Alpach znalazły się również Włochy z torem saneczkowym Rosskopf. Włoska atrakcja saneczkowa znajduje się na terenie narciarskim Rosskopf w Sterzing. Ośrodek narciarski Sterzing oraz tor saneczkowy witają z otwartymi ramionami rodziny z dziećmi oraz grupy przyjaciół. 10-kilometrowy tor saneczkowy na górze Rosskopf otwarty jest nie tylko w ciągu dnia, ale także w późnych godzinach wieczornych. Dzięki temu odważni fani saneczkarstwa mają okazję przeżyć niezapomniane chwile w zimowym raju. Ponadto tor saneczkowy został uznany w 2011 r. za międzynarodowego zwycięzcę testu ADAC i w Niemczech został uznany za najlepszy tor saneczkowy.

Tor saneczkowy Rosskopf o długości 10 km znajduje się na terenie narciarskim o tej samej nazwie.

Teren narciarski Rosskopf w Sterzing rozciąga się na Rosskopf na wysokości od 948 m do 2120 m, oferuje 20 urozmaiconych kilometrów tras i piękny widok panoramiczny aż do Dolomitów. Zaledwie kilka minut spacerem dzieli go od zabytkowego centrum Sterzing, które jest jednym z najpiękniejszych małych miasteczek we Włoszech i zachwyca wyjątkowym połączeniem tradycji i nowoczesności.

Saneczkarstwo w Brixen Plose/Włochy

Długość: 9 km

Tor saneczkowy RudiRun jest atrakcją saneczkową w Brixen we Włoszech. Trasa ma imponującą długość 9 km i jest podzielona na dwie części. Oznacza to, że fani saneczkarstwa po przejechaniu górnego odcinka rekreacyjnego mają wybór: albo wracają na górę toru, aby od razu ponownie zjechać na tym odcinku, albo zjeżdżają kolejne 5 km w kierunku doliny. Niezależnie od tego, który wariant fani akcji wybiorą, będą mogli podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Alp Sztubajskich i świetnie się bawić.

RudiRun znajduje się ponadto w samym środku terenu narciarskiego Gitschberg Jochtal-Brixen, więc miłośnicy sportów zimowych oprócz jazdy na sankach mogą korzystać z narciarstwa biegowego, zimowych wędrówek i oczywiście jazdy na nartach. Teren narciarski oferuje 98 kilometrów tras zjazdowych na wysokości do 2510 m.

RudiRun jest podzielony na dwie części, aby miłośnicy śniegu mogli doświadczyć jeszcze więcej saneczkowej zabawy.

Saneczkarstwo w Neustift/Austria

Długość: 8 km

Prawdziwą ostoją saneczkarstwa jest Elfer koło Neustift w austriackim Stubaital. Góra o wysokości 2505 m oferuje odważnym miłośnikom akcji dwa tory saneczkowe o długości około 8 km. Oba tory saneczkowe zaczynają się przy stacji górnej, jeden prowadzi do centrum Neustift, a drugi przez dolinę Pinnistal do Neder. Do punktów startowych można dojechać kolejką Panoramabahn Elfer i oprócz zapierających dech w piersiach widoków można tu liczyć także na zabawę na torze saneczkowym. Na torze saneczkowym Pinnis warto zatrzymać się także w Issenanger Alm lub w Herzebner Almwirt. Tutaj miłośnicy białego szaleństwa mogą na chwilę odpocząć i naładować akumulatory na dalszą część trasy. Jeśli to wszystko jeszcze Was nie przekonuje, to powinniście wiedzieć, że te dwa tory saneczkowe są otwarte również wieczorem. Tor saneczkowy Elfer jest wtedy oświetlony reflektorami, natomiast tor saneczkowy Pinnis wskazuje drogę nocnym markom dzięki romantycznemu oświetleniu w postaci lamp orientacyjnych.

W Elfer do odkrycia są dwa tory saneczkowe o długości 8 km.

Tory saneczkowe znajdują się na terenie narciarskim Stubaier Gletscher, który oprócz torów saneczkowych zachwyca trasami zjazdowymi i biegowymi. Teren narciarski znajduje się na wysokości do 3212 m i oferuje miłośnikom narciarstwa i snowboardu 42 km tras. Dla miłośników narciarstwa biegowego teren oferuje również około 62 km przygotowanych tras w całym Stubaital. Atrakcją jest 40-kilometrowa trasa w dolinie, która zachwyca zróżnicowanymi i doskonale przygotowanymi odcinkami.

Saneczkarstwo w Rottach-Egern/Niemcy

Długość: 6,5 km

Najdłuższy tor saneczkowy w Niemczech nosi nazwę „Rodelbahn Wallberg” i ma długość 6,5 km. Znajduje się on na górze Wallberg w pobliżu Rottach-Egern i oferuje wspaniały widok na jezioro Tegern i Alpy. Do punktu początkowego toru saneczkowego można szybko i wygodnie dojechać kolejką Wallbergbahn. Ze szczytu góry fani akcji zjeżdżają następnie w ciągu około 30 minut, pokonując 825 m wysokości, do doliny.

Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na najdłuższym niemieckim torze saneczkowym nie mogą przebywać małe dzieci. Jednak nawet najmłodsi miłośnicy sportów zimowych mogą doświadczyć śnieżnej zabawy i wyjątkowego widoku na szczycie Wallberg. Restauracja panoramiczna z 270-stopniowym frontem okiennym nadaje się do tego idealnie.

Oprócz atrakcji saneczkowej na Wallberg czeka również wspaniała trasa narciarska, choć jest ona zarezerwowana tylko dla doświadczonych narciarzy uprawiających skialpinizm. Trasa narciarska jest częścią terenu narciarskiego Spitzingsee-Tegernsee. Zachwyca 20 km tras narciarskich i maksymalną wysokością 1580 m.

Tor saneczkowy Wallberg zachwyca fantastycznym widokiem na jezioro Tegernsee.

Saneczkarstwo w Bergün/Szwajcaria

Długość: 6 km

W szwajcarskich ośrodkach narciarskich oprócz najdłuższego toru saneczkowego w Alpach jest wiele innych długich i krótkich, wolnych i szybkich oraz pełnych akcji i relaksujących torów saneczkowych. W Bergün znajduje się tor saneczkowy, w którym udało się połączyć wolne i szybkie odcinki, jak również akcję i relaks. Podróż na początek toru saneczkowego odbywa się koleją Retycką i oferuje widok na zapierające dech w piersiach wiadukty i fantastyczne okoliczne góry. Sam tor saneczkowy w Bergün ma 6 km długości i jest preparowany dwa razy dziennie dla miłośników saneczkarstwa. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem długich prostych oraz sportowych zakrętów, a na końcu posiada system pomiaru prędkości.

Na malowniczym torze saneczkowym miłośnicy akcji mogą przeżyć przygodę na sankach nawet do późnych godzin.

Malowniczy tor saneczkowy jest oświetlany w późnych godzinach, aby miłośnicy zimowego szaleństwa mogli doświadczyć zabawy na sankach również w godzinach wieczornych. Tor saneczkowy stwarza w ten sposób wyjątkowe przeżycia i przygody dla każdego w dzień i w nocy.

Bergün znajduje się około 30 km od Winterparadies St. Moritz w środku terenu narciarskiego Engadin. Skąpany w słońcu teren narciarski zachwyca 325 km tras zjazdowych na wysokości do 3303 m oraz wieloma innymi możliwościami uprawiania sportów zimowych.

Saneczkarstwo w Val Thorens/Francja

Długość: 6 km

Podczas gdy Szwajcaria zgarnia tytuł za najdłuższy tor saneczkowy w Alpach, Francja może pochwalić się tytułem za najwyżej położony tor saneczkowy w Alpach.

Taką atrakcję saneczkową można znaleźć w Val Thorens, najwyżej położonym ośrodku narciarskim w Europie. Początek znajduje się na wysokości około 3000 m, przy górnej stacji kolejki linowej Péclet, która zabiera odważnych fanów saneczkarstwa na tor saneczkowy COSMOJET. Po nacieszeniu się widokiem, trasa o długości 6 km i 700 m wysokości prowadzi z powrotem w dół do doliny. COSMOJET to przekształcony szlak turystyczny pokryty najdelikatniejszym naturalnym puchem, gwarantujący najlepszą zimową zabawę.

Ten film pokazuje, dlaczego miłośnicy sportów zimowych nie powinni przegapić fantastycznego toru saneczkowego we Francji:

#ValThorens COSMOJET - Plus longue piste de luge de France - France's longest luge track.

Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.

Teren narciarski Val Thorens i sam ośrodek są bardzo znane i popularne, i to nie tylko ze względu na wyjątkową wysokość. Teren narciarski oferuje bezpośredni dostęp do 150 km tras zjazdowych na wysokości do 3230 m i niezliczonych atrakcji narciarskich. Miejscowość Val Thorens charakteryzuje się różnymi kawiarniami i restauracjami, wieloma możliwościami zakupów oraz szeroką ofertą kulturalną i sportową.

Saneczkarstwo w St. Moritz/Szwajcaria

Długość: 4,2 km

Kolejny tor saneczkowy na naszej liście znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toru saneczkowego Bergün w St. Moritz. Tor saneczkowy nosi nazwę Muottas Muragl i ma długość 4,2 km. Duzi i mali saneczkarze mogą ścigać się na swoich sankach po torze, który oprócz 20 zakrętów pokonuje 718 m wysokości. Szybki zjazd rozpoczyna się przy stacji górnej o tej samej nazwie i prowadzi przez białe lasy sosnowe i modrzewiowe w dół do doliny.

W regionie Engadin, oprócz toru saneczkowego Muottas Muragl, znajduje się wiele tras biegowych, stoków narciarskich i innych obiektów sportowych na wysokości do 3303 m. Szwajcaria ma więc kolejny tor saneczkowy, który oferuje miłośnikom zimy mnóstwo zabawy i niezapomnianych wrażeń.

Tor saneczkowy w St. Moritz o długości 4,2 km nosi nazwę Muottas Muragl.

Saneczkarstwo w Ramsau/Niemcy

Długość: 2,6 km

Niemiecka atrakcja saneczkarska znajduje się w Ramsau w regionie Berchtesgadener Land. Tor saneczkowy Hirscheckblitz o długości 2,6 km kryje się tutaj w Hochschwarzeck. Rozpoczyna się na wysokości 1390 m przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego Hirscheck i biegnie 400 m do końca przy dolnej stacji. Fani saneczkarstwa mogą liczyć na urozmaiconą, bardzo bezpieczną i zaskakująco szybką jazdę. Sportowcy mogą osiągnąć prędkość ponad 50 km/h na torze o maksymalnym nachyleniu ok. 22%.

W teście torów saneczkowych ADAC w 2012 roku Hirscheckblitz zajął pierwsze miejsce. Do wysokiego bezpieczeństwa toru przyczynia się między innymi zarezerwowanie toru saneczkowego tylko dla saneczkarzy, ciągłe granice boczne i wyraźne ostrzeżenia o miejscach niebezpiecznych. Dodatkowo tor został zaplanowany i zaprojektowany wspólnie z legendą saneczkarstwa Georgem „Schorsch” Hacklem, co oznacza, że miłośnicy sportów zimowych mogą być pewni, że czeka ich tu mnóstow dobrej zabawy.

Tor saneczkowy jest również idealnie położony na terenie narciarskim Regionu Berchtesgaden. Miłośnicy narciarstwa mają tu do dyspozycji 60 km tras zjazdowych na wysokości do 1800 m oraz wiele innych możliwości uprawiania sportów zimowych.

W teście torów saneczkowych ADAC z 2012 roku, Hirscheckblitz o długości 2,6 km zajął pierwsze miejsce.

Szukasz więcej wskazówek dotyczących spędzania wolnego czasu na wyjeździe narciarskim?

FAQs dotyczące najpopularniejszych torów saneczkowych

Gdzie znajduje się najdłuższy tor saneczkowy w Alpach?

Najdłuższy tor saneczkowy w Alpach znajduje się w Szwajcarii na terenie narciarskim Grindelwald/First & Kleine Scheidegg/Männlichen. Ma 15 km długości i 1600 m różnicy wysokości do pokonania.

Jaki jest najdłuższy tor saneczkowy w Niemczech?

Najdłuższy tor saneczkowy w Niemczech to tor saneczkowy Wallberg o długości 6,5 km. Znajduje się on na górze Wallberg w pobliżu Rottach-Egern i oferuje piękny widok na jezioro Tegern i Alpy.

Jaki jest najdłuższy tor saneczkowy w Austrii?

Tor saneczkowy w Neukirchen o długości 14 km jest najdłuższym torem saneczkowym w Austrii. Jego początek znajduje się na wysokości 2100 m, a saneczkarze potrzebują ok. 40 minut na pokonanie 1300 m różnicy wysokości. Ponadto, według informacji własnych, jest to najdłuższy oświetlony tor saneczkowy na świecie, otwierany również wieczorem dla fanów nocnej jazdy.

Jaki jest najdłuższy tor saneczkowy w Szwajcarii?

Najdłuższy tor saneczkowy w Szwajcarii jest również najdłuższym w Alpach i znajduje się na terenie narciarskim Grindelwald/First & Kleine Scheidegg/Männlichen. Ma imponującą długość 15 km i 1600 m różnicy wysokości, z punktem startowym na wysokości 2686 m.

Gdzie znajduje się najwyższy tor saneczkowy w Europie?

Najwyższy tor saneczkowy w Europie znajduje się w Val Thorens, najwyżej położonym ośrodku narciarskim w Europie. Nazywa się COSMOJET i znajduje się na wysokości ok. 3000 m przy stacji górnej kolejki linowej Péclet. COSMOJET zachwyca saneczkarzy długością 6 km i różnicą wysokości 700 m.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter