12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

04/04/2023 - SnowTrex

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to są podstawowe fakty, które wszyscy wiedzą o śniegu. Ale o białym puchu można powiedzieć znacznie więcej. SnowTrex zna 12 niezwykłych faktów na temat śniegu.

O śniegu można wiedzieć więcej, niż się wydaje!


1. Rekordowy płatek śniegu

Księga rekordów Guinnessa informuje o największym płatku śniegu, jaki kiedykolwiek zaobserwowano: mówi się, że miał on średnicę 38 cm i spadł w 1887 roku w Montanie, w USA. Dla porównania: zwykłe płatki śniegu mają średnicę około 5 milimetrów.

2. Płatki śniegu „krzyczą”

Małe pęcherzyki powietrza są zamknięte w płatkach śniegu. Powoduje to, że płatek śniegu wydaje głośny dźwięk, gdy wpada do wody. Ponieważ dźwięk ten ma częstotliwość od 50 do 200 kiloherców, ludzkie ucho nie może go niestety usłyszeć.

3. Płatki śniegu są (niemal) jedyne w swoim rodzaju

Kryształy śniegu występują w niezliczonych wariantach. Dwóch badaczy śniegu sfotografowało do atlasu niemal 6000 wariantów. To, ile jest rodzajów i czy każdy płatek śniegu jest faktycznie  wyjątkowy, nadal podlega dyskusji.

Unikalne płatki latają wokół podczas bitew na śnieżki – prawdopodobnie.

4. Kryształki śniegu zawsze mają sześciokątny kształt

Z punktu widzenia matematyki, możliwe, że jeden płatek śniegu przypomina inny, ale do końca nie możemy tego stwierdzić. Pewne jest to, że wszystkie kryształki śniegu mają podstawowy sześciokątny kształt. Ma to związek ze strukturą cząsteczki wody, tzn. z położeniem atomu tlenu i dwóch atomów wodoru.

5. Szklana kula z efektem śniegu

W dzisiejszych czasach można je znaleźć w każdym sklepie z pamiątkami: kule ze śniegiem. Zostały one wynalezione przez austriackiego twórcę narzędzi Erwina Perzy’ego pod koniec XIX wieku. To on je również opatentował.

6. Śnieg potrzebuje bakterii

Śnieg tworzy się tylko wtedy, gdy powietrze ma pewną ilość zanieczyszczeń. Tylko poprzez tak zwane jądra krystalizacyjne wznosząca się para wodna zmienia swój stan skupienia. Niektórzy uważają więc, że sztuczny śnieg jest również zanieczyszczony. Jednak nie zawsze jest to prawdą: na przykład w Niemczech dodatki chemiczne są zabronione, ale jądra krystalizujące, na przykład zabite bakterie, są w tym wypadku niezbędne.

7. Nawet kukurydza może stać się sztucznym śniegiem

Jeżeli zimą brakuje naturalnego białego puchu, ośrodki narciarskie korzystają ze sztucznego śniegu wytworzonego z wody. Teoretycznie jednak możliwe jest również tworzenie śniegu z kukurydzy, skrobi ziemniaczanej lub z kaszy manny. Niewielka wada dla miłośników wędrówek: ten śnieg nie topnieje.

Sztuczny śnieg wymaga jąder krystalizacji.

8. Śnieg tłumi hałas

W ośnieżonym otoczeniu wszystko wydaje się spokojniejsze. I jest to nie tylko nasze wrażenie, ale fakt ten jest naukowo udowodniony. Powietrze zawarte w śniegu powoduje, że dźwięk jest „połykany”, a co za tym idzie wszystkie odgłosy wydają się stłumione.

9. Filigranowe płatki śniegu lubią ciepło

Kształt kryształków śniegu zależy w dużej mierze od temperatury. Przy bardzo niskich temperaturach spadają raczej niezgrabne płatki śniegu, natomiast przy wyższych temperaturach kryształki są dużo lepiej wykształcone i przybierają formę gwiazdek.

10. 100 słów na śnieg to mit

Powszechne jest przekonanie, że Eskimosi mają niezliczoną ilość słów określających śnieg. To jednak pomyłka! W rzeczywistości jest ich znacznie mniej i tylko dzięki mediom takie przekonanie utrwaliło się w ostatnim stuleciu. W 1911 roku etnolog i lingwista Franz Boas podał tylko cztery terminy.

Jak Eskimosi nazywają ten rodzaj śniegu?

11. Śnieg może być czerwony

Każdy, kto zakłada, że śnieg może być tylko biały, jest w błędzie. Śnieg może być również czerwony i jest wtedy nazywany „śniegiem krwi”. Ten czerwonawy śnieg można zaobserwować latem w regionach polarnych lub w wysokich górach i zawiera on jednokomórkowe glony. Właśnie dzięki nim posiada on czerwony odcień.

12. Śnieg niezależny od warunków atmosferycznych

Śnieg niekoniecznie pada tylko ze względu na pogodę. Jeśli zakłady przemysłowe emitują parę wodną i nie tylko do powietrza, może to prowadzić do powstawania tzw. śniegu przemysłowego. Warto jednak pamiętać, że taki śnieg może być znacznie zanieczyszczony.

FAQ na temat śniegu

Jak duży był największy płatek śniegu kiedykolwiek zmierzony?

Trzydzieści siedem centymetrów.

Czy płatki śniegu są jedyne w swoim rodzaju?

Ta kwestia nie jest do końca jasna. Ale można powiedzieć, że występują w niezliczonych odmianach.

Z ilu kątów składają się kryształki śniegu?

Kryształy śniegu mają zawsze podstawowy sześciokątny kształt.

Czy śnieg naprawdę czyni środowisko cichszym?

Powietrze zawarte w śniegu tłumi hałas.

  • wtorek, 04. kwietnia 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter