10 powodów do jazdy na nartach we Francji

21/02/2020 - SnowTrex

Nigdzie indziej w Europie nie ma tak rozległych ośrodków narciarskich jak we Francji. Dzięki 3 Vallées, europejskie Eldorado z licznymi kilometrami tras narciarskich ma do zaoferowania największy połączony teren narciarski na świecie, a także kilka wyjątkowych miejsc dla freeridingu i „mniejszych” obszarów od 100 km tras narciarskich dla rodzin. SnowTrex prezentuje 10 powodów, dla których jazda na nartach we Francji jest absolutnie warty polecenia.

Białe marzenie w Valmeinier.

1. Urlop bezpośrednio przy stoku

We Francji jest niemal 400 ośrodków narciarskich, a około 30% wszystkich terenów narciarskich na świecie znajduje się na terenie Francji. Nie jest zatem zaskoczeniem, że sportowy aspekt narciarstwa znajduje się tutaj w centrum uwagi. Od lat 60. ubiegłego wieku w ramach „popularnego sportu narciarskiego” wybudowano wiele wiosek narciarskich, aby umożliwić jazdę na nartach jak największej liczbie osób. W ten sposób w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat powstały liczne wioski narciarskie, które albo połączyły istniejące ośrodki narciarskie, albo otworzyły nowe, mniejsze. Wioski składają się zazwyczaj z dwóch poziomów: poniżej pierwotnej, tradycyjnej wioski i  nowoczesnego ośrodka narciarskiego z hotelami i kompleksami apartamentów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że goście mieszkają tuż przy wyciągu i prosto z obiektu mogą wyruszyć na stok.

Obiekt bezpośrednio na terenie narciarskim: standard w Val Thorens

2. Francuski urok w cenie

Szybki rozwój, mało tradycji? Szeroko rozpowszechniona opinia głosi, że Francuzi stracili tradycyjny romantyzm domków letniskowych. Ale to w żadnym wypadku nie pokrywa się z rzeczywistością. Warto tylko pamiętać, gdzie jechać. Mniejsze miasta jak Savoy Saint Sorlin lub przytulne Valfréjus promieniują urokiem francuskich wiosek górskich. Również w dużych ośrodkach wypoczynkowych, na prawie każdej stacji górskiej, znajdują się drewniane chaty górskie, wręcz wymarzone na krótki wypoczynek.

Rustykalne domki letniskowe w Valfréjus.

3. Dobra zabawa w pakiecie

Imprezy après i długie wieczory w klubach można przeżyć w centrach rozrywki, takich jak Val Thorens w 3 Vallées lub La Plagne. Malowniczy górski krajobraz Alp Sabaudzkich z popularnymi ośrodkami narciarskimi, takimi jak La Plagne, Val Thorens, Tignes i Valmeinier, gwarantuje idealne połączenie białego szaleństwa i dobrej zabawy. Zawsze jednak najważniejsze jest to, co goście sami zaplanują po aktywnym dniu na stoku. Wiele osób chce się zrelaksować przy lampce wina, inni mają z kolei ochotę na tańce. W przypadku większych terenów narciarskich w ciągu dnia można się wybrać do górskiej chatki lub baru pod parasolką, wieczorem można się natomiast wybrać do klubu.

4. Różnorodność dla zapalonych narciarzy

Region Haute Savoie znajduje się we wschodniej części Francji, w najwyższych górach francuskich Alp. Jest to absolutny hotspot dobrej zabawy na stokach. U podnóża Mont Blanc (4810 m), „dachu Europy”, leży obszar narciarski Portes du Soleil z 650 km tras narciarskich. Należy zauważyć, że nie jest to wyłącznie francuski ośrodek narciarski, ponieważ częściowo obejmuje szwajcarskie Valais. Niemniej jednak wszystkie trasy zjazdowe można wykorzystać z karnetem narciarskim. La Plagne i Les Arcs tworzą razem dużą sieć tras Paradiski oferującą dostęp do 425 km tras narciarskich.

Połączenie lokalnych terenów również uczyniło z Val d’Isère wielkiego gracza. Teren narciarski o tej samej nazwie połączył się z Tignes, ośrodkiem narciarskim z dostępem do 300 km tras.

Pozostałe tereny, jak Chamonix z 115 km tras lub La Clusaz z 132 km tras wydają się w porównaniu do tego niewielkie. Na brak różnorodności nie można tu jednak narzekać.

5. Najwyższe szczyty

To jednak nie wszystkie zalety francuskich terenów. Hautes Alpes wyróżnia się – oprócz grupy Mont Blanc – najwyższymi szczytami Francji, z których wiele przekracza wysokość 4000 m. Barre des Ecrins (4102 m) to najbardziej na południe wysunięty czterotysięcznik w Alpach. Najlepsze warunki dla zróżnicowanego terenu do uprawiania sportów zimowych. W Masywie Dévoluy, na przykład, jest łącznie 100 km tras narciarskich do wyboru, w Fôret Blanche jest 185 km, w Serre Chevalier nawet 250 km.

6. Dzieci mile widziane

Francja nie byłaby wymarzoną destynacją na urlop narciarski, gdyby nie różnorodna oferta dla każdego. Rodziny z dziećmi znajdą swoje marzenie o urlopie narciarskim realizowanym w dużych i małych dolinach: Val d’Allos w Espace Lumière, przejrzysty Puy St. Vincent z 75 km, przyjazny dla początkujących Super Dévoluy z około 100 km tras, Vars-Le-Claux w Forêt Blanche i spokojny Saint Sorlin. Wszystkie te miejsca otrzymały nagrody za ofertę dla rodzin. Standardem tego znaku jest przyjazna rodzinie infrastruktura, profesjonalna opieka nad dziećmi oraz program rozrywkowo-aktywny dla wszystkich grup wiekowych.

Jazda na nartach we Francji: szerokie trasy dla rodzin w Saint Sorlin

7. Słoneczne południe dla narciarzy rekreacyjnych

Alpy Nadmorskie w południowo-wschodniej Francji znane są przede wszystkim ze swojej różnorodności krajobrazowej z imponującymi wąwozami, masywami górskimi i malowniczymi grzbietami skalnymi. W tej scenerii leżą urokliwe małe wioski narciarskie z wieloma godzinami nasłonecznienia i trasami zjazdowymi do 3000 m. Espace Lumière z dostępem do 180 km tras jest jednym z największych terenów narciarskich w Alpach Południowych. Najbardziej na południe wysunięte tereny narciarskie we francuskich Alpach charakteryzują się czystym powietrzem i łagodnym klimatem.

8. Puszysty śnieg dla miłośników freeride

Les 2 Alpes z przejściem do strefy freeride La Grave jest uważana za mekkę dla fanów głębokiego śniegu. Freeriderzy mają do dyspozycji łącznie 100 km tras narciarskich. Czy można chcieć więcej? Kolejną atrakcją dla narciarzy ekstremalnych są stoki Le Pas de Chèvre, Le Glacier de Rognins lub Vallée Blanche. Ten ostatni jest niespreparowanym zjazdem o długości około 20 km w dół do Chamonix, należącym do najbardziej znanych na świecie tras do jazdy w głębokim śniegu. Miłośnikom freeride serce zabije tu szybciej. Fani jazdy poza stokiem, którzy raczej poruszają się po północnych regionach francuskich Alp na granicy ze Szwajcarią, powinni przetestować śnieg w ogromnym Portes du Soleil, gdzie jest 50 km tras narciarskich do wyboru.

Po słonecznej stronie w Les 2 Alpes

9. Rekordowe tereny narciarskie

Przy tak dużej liczbie tras narciarskich nie dziwi fakt, że we francuskich regionach pobito wiele rekordów. 3 Vallées są w czołówce wyścigu o największy połączony teren narciarski na świecie, z niesamowitą liczbą 650 km tras zjazdowych (w tym szlaków narciarskich) i transgranicznym regionem Les Portes du Soleil z 650 km (plus 50 km strefy freeride). Najdłuższa trasa w Europie to 16-kilometrowa trasa „La Sarenne”, która przebiega przez teren narciarski Alpe d’Huez. Lodowiec Pic Blanc słynie przede wszystkim z długich i stromych tras zjazdowych. Największą kolejką linową na świecie jest Vanoise Express, który łączy ośrodki narciarskie Les Arces i La Plagne z Paradiski. Gondola mieści 200 osób na dwóch piętrach i dociera na wysokość 1824 m w zaledwie 4 minuty. Dzięki temu jest to największa i najszybsza kolejka linowa na świecie.

10. Ceny nie do pobicia

Również z finansowego punktu widzenia urlop narciarski we Francji jest absolutnie godny polecenia. W porównaniu z miejscami takimi jak Austria czy Szwajcaria, Francja często ma dużo tańsze oferty, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Jest to szczególnie korzystne dla rodzin z dziećmi lub większych grup.

Wszystkie te liczby przyprawiają niemal o zawrót głowy! Jedno jest pewne: Francja należy do najlepszych destynacji dla wszystkich miłośników białego szaleństwa.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter