10 powodów do spędzenia urlopu narciarskiego w Szwajcarii

20/01/2021 - SnowTrex

Szwajcaria, często nazywana jest „krainą czterotysięczników”, urzeka białymi stokami i zapierającymi dech w piersiach widokami na niezliczone pokryte śniegiem szczyty, takie jak słynny na całym świecie Matterhorn. Każdy pasjonat sportów zimowych powinien przynajmniej raz doświadczyć tych widoków! Dla wielu osób pojawia się jednak pytanie, czy jazda na nartach w Szwajcarii nie jest droższe niż gdzie indziej? Niekoniecznie! SnowTrex ma kilka wspaniałych propozycji spędzenia zimowego urlopu na szwajcarskich stokach z pewnym śniegiem i przedstawia 10 powodów, dla których droga do słynnych szwajcarskich gór jest szczególnie warta zachodu.

Jazda na nartach w Szwajcarii, „krainie czterotysięczników”, oferuje doskonałe warunki pod każdym względem.

1. Kraj alpejski z największą liczbą czterotysięczników

Łącznie 70 % terytorium Szwajcarii stanowią góry. A co jeszcze bardziej imponujące: 48 szwajcarskich gór przełamuje granicę 4.000 m, przede wszystkim Dufourspitze z imponującymi 4.634 m. Inne znane giganty to słynny Matterhorn na wysokości 4 478 m, jeden z punktów rozpoznawczych Szwajcarii, oraz Jungfrau na wysokości 4 158 m. Nie ma wątpliwości, że jazda na nartach jest tutaj czymś wspaniałym!

The days are longer in Switzerland – Come and see for yourself. Winter fun in Switzerland.

2. Tereny narciarskie klasy wyższej

W Alpach Szwajcarskich na miłośników sportów zimowych czeka ponad 200 dobrze wyposażonych (lodowcowych) terenów narciarskich. Jedna z nich nie tylko przewyższa zdecydowanie sezonowe czasy innych szwajcarskich ośrodków narciarskich, ale również oferuje nieporównywalne widoki: teren narciarski Matterhorn Gletscher Paradise w Zermatt. Tutaj na lodowcu Theodul, przed imponującym Matterhornem, znajduje się nie tylko wyjątkowo wysoka gwarancja śniegu. Z 21 kilometrami tras zjazdowych jest to również największy letni teren narciarski w Europie. Tak więc, 365 dni w roku, miłośnicy sportów mogą szusować na trasach narciarskich na tle imponującego Matterhornu.

Matterhorn (4 478 m) z jego niepowtarzalnym szczytem.

Do innych lodowcowych terenów narciarskich należy teren narciarski Saas-Fee z 20 kilometrami tras narciarskich oraz teren narciarski Les Diablerets – Gletscher 3000 z 28 kilometrami tras. Szczególną popularnością cieszy się również teren narciarski Engelberg-Titlis z lodowcem Titlis (3.238 m) i łącznie 82 km nartostrad o średnim stopniu trudności.

Engelberg-Titlis Winter Imagemovie

Poza ośrodkami narciarskimi na lodowcu, w Szwajcarii znajdują się również jedne z największych ośrodków narciarskich na świecie: na liście największych terenów narciarskich na świecie, na czele z dumą stoi Szwajcaria, ponieważ region narciarski Les Portes du Soleil, z ponad 600 kilometrami tras zjazdowych, przyćmiewa wszystkie inne ośrodki narciarskie. Nawet jeśli Szwajcarzy muszą w tym przypadku dzielić koronę z Francuzami, to transgraniczny ośrodek narciarski znajduje się w obu krajach. W odległości ok. 200 km na liście znajduje się region narciarski Les 4 Valleès z prawie 410 km nartostrad, następnie 360 km nartostrad w Zermatt i 330 km nartostrad w szlachetnym Engadin-St. Moritz. Davos-Klosters dołącza do gigantów terenu narciarskiego z 300 kilometrami stoków.

Tereny narciarskie w Szwajcarii posiadają stoki dla każdego poziomu umiejętności.

3. Niekończące się trasy zjazdowe

Dzięki białym gigantom, które lubią przełamywać wysokość 4.000 m, Szwajcaria może oczywiście zaoferować ekstremalnie długie zjazdy. W ten sposób powstała najdłuższa trasa zjazdowa świata: odcinek o długości ok. 15 km w ośrodku narciarskim Matterhorn Gletscher Paradise, która rozpoczyna się w Klein Matterhorn na wysokości 3.820 m i prowadzi w dół do Zermatt. Zjazd na terenie narciarskim Saas-Fee odbywa się z minimalną różnicą. Z 3,450 m na Mittelallalinie, 14-kilometrowy, zadbany zjazd prowadzi do Saas-Fee.

W Davos miłośnicy sportów zimowych znajdą zjazd Parsenn. Ponad 12 km od szczytu Weissfluh (2.844 m) w dół do doliny do Küblis na wysokości 814 m. W Crans-Montana na lodowcu Plaine Morte, na trasie zjazdowej o długości 12 km, pokonuje się około 1370 metrów różnicy wysokości. Kolejnym słynnym zjazdem jest trasa wyścigu Inferno-Rennen w regionie narciarskim Jungfrau, na której narciarze-amatorzy pokonują, w zależności od danych pomiarowych, 13,5 – 14,9 km.

Trasa słynnego wyścigu Inferno-Rennen znajduje się właśnie tutaj, w regionie narciarskim Jungfrau.

4. Nowoczesne wyciągi

Szwajcaria jest również w czołówce pod względem technologii wyciągów, zwłaszcza pod względem innowacyjności i nowoczesności. Wiele z wyciągów jest bardzo nowoczesnych i często szczególnie spektakularnych. Przykładem jest Glacier Ride na lodowcu w ośrodku narciarskim Matterhorn Gletscher Paradise, który od 2018 roku transportuje narciarzy z Trockener Steg (2.932 m) do Klein Matterhorn (3.821 m), a tym samym do najwyższej stacji górskiej w Europie. Tutaj wyciąg w najwyższym komforcie może zabrać na górę nawet 2000 osób na godzinę, a przez okna panoramiczne można podziwiać wyjątkowy widok na Matterhorn.

Trailer - Bau der höchsten 3S Bahn der Welt

Kolejnym zapierającym dech w piersiach przeżyciem jest Titlis-Rotair: okrągła gondola obraca się podczas jazdy raz wokół własnej osi, zapewniając w ten sposób wyjątkową, wszechstronną panoramę, a jednocześnie przewożąc pasażerów bezpiecznie i wygodnie ze stacji górnej przy stanowisku (2.436 m) przez imponujący obszar lodowca do stacji górnej przy Kleiner Titlis (3.020 m). Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu również inną spektakularną atrakcję: najwyższy wiszący most w Europie, Titlis Cliff Walk.

Obrotowa, okrągła gondola Titlis-Rotair na terenie narciarskim Engelberg-Titlis zapewnia doskonały, wszechstronny widok.

Zasadniczo wszystkie tereny narciarskie w Szwajcarii znajdują się na szczególnie wysokim poziomie technicznym i dzięki nowoczesnym wyciągom szybko, bezpiecznie i wygodnie transportują zimowych urlopowiczów na stoki.

5. Wspaniałe snowparki

Zapaleni snowboardziści i freestylerzy prawdopodobnie kiedy słyszą słowo „snowpark”  mają już w pamięci Snowpark Laax, ponieważ park ten słusznie zasłynął na scenie freesytlerów w Alpach i od kilku lat znajduje się na szczycie listy ośrodków freestylowych. Na terenie narciarskim Flims-Laax-Falera znajdują się cztery tereny o różnym poziomie umiejętności, najdłuższa halfpipe na świecie, ponad 90 przeszkód i linia prokicker’owa wielkości olimpijskiej – by wymienić tylko kilka faktów z parku, które zdecydowanie przyspieszają bicie serca freestylera.

Snowpark w Laax.

Jednak Szwajcaria nie osiada na laurach i oferuje prawdziwy freestylowy raj, ponieważ jest pełna pierwszorzędnych snowparków: przede wszystkim snowparków Arosa-Lenzerheide, Zermatt i Scuol, a także Corviglia Snowpark „Crowland” w St. Moritz i Saas-Fee Freestyle Park. Wszystkie one oferują szeroki wachlarz różnych przeszkód i wielkich wydarzeń otwierających.

6. Przyjazność dla rodzin

Szwajcaria jest również bardzo imponująca, jeśli chodzi o przyjazność dla rodziny. Szczególną popularnością cieszy się na przykład teren narciarski Grächen w szwajcarskim kantonie Valais z przyjemnymi 44 kilometrami tras narciarskich, które spełniają wszystkie wymagania, ale jednocześnie są przejrzyste, dzięki czemu zawsze można mieć oko na swoje dzieci. Tutaj rodziny z dziećmi doświadczają kompleksowych świadczeń, które sprawiają, że urlop narciarski jest szczególnym przeżyciem dla każdego. Począwszy od bezpłatnej opieki w świetlicy Schnöös dla dzieci od drugiego roku życia i 4 parków rodzinnych, które obiecują przygodę, zabawę i naukę, rodzinną restaurację na wspólne przerwy obiadowe oraz bajkową kolejkę gondolową, gdzie można posłuchać ekscytujących bajek Grimm – rodziny nigdy nie będą się tu nudzić.

Teren narciarski Arosa-Lenzerheide oferuje również ciepłe powitanie dla małych narciarzy, przykładowo w trzech darmowych, parkach dziecięcych oraz profesjonalnych szkółkach narciarskich, które w zabawny sposób zapoznają dzieci ze sportami zimowymi. Kolejną atrakcją są specjalne stoki rodzinne, na których zarówno dorośli jak i dzieci mogą bez przeszkód wspólnie szusować na śniegu. Jeśli pogoda nie pozwala na jeden dzień jazdy na nartach, rodziny w Arosa znajdą również kryty plac zabaw, aby dzieci się nie nudziły.

Jazda na nartach dla dzieci w Szwajcarii nie stanowi żadnego problemu dzięki licznym, przyjaznym dla rodzin terenom narciarskim.

Wiele przyjaznych dla rodziny ośrodków narciarskich jest wspieranych przez przyjazne dla rodzin zakwaterowanie w pobliżu stoków, co sprawia, że jazda na nartach w Szwajcarii jest szczególnie komfortowa, ponieważ rano, szczególnie w przypadku małych dzieci, można łatwo dostać się do autobusu narciarskiego. Dzięki możliwości zakwaterowania w pobliżu stoków, nie ma potrzeby długich podróży autobusowych, co pozwala zaoszczędzić stres i nerwy.

7. Strefy wolne od samochodów

Jeśli szukasz spokoju i relaksu, to jesteś we właściwym miejscu, gdy wybierasz Szwajcarię jako miejsce swojego następnego zimowego urlopu. Nie tylko dzięki licznym źródłom i kąpieliskom termalnym urlopowicze mogą tu wspaniale wypocząć, w wielu miejscach nie ma też hałasu ulicznego, ponieważ niektóre ośrodki narciarskie są strefami wolnymi od samochodów. Oznacza to: brak hałasu, brak spalin, brak zgiełku – czysty relaks. Podróż może odbywać się samochodem do ośrodka, a następnie zwykle kontynuowana jest w formie różnego rodzaju przewozów wahadłowych – czy to pociągiem, autokarem, czy też e-taxi. Albo, jeśli chcesz jeździć na nartach w Szwajcarii, możesz po prostu pojechać pociągiem, ponieważ sieć kolejowa w Szwajcarii jest szczególnie dobrze rozwinięta, nawet w najmniejszych miastach. Do spokojnych, wolnych od samochodów ośrodków narciarskich należą szwajcarskie miasta Zermatt, Saas-Fee, Grächen, Wengen i Mürren.

Widok na wolny od samochodów Zermatt.

8. Ekskluzywne ośrodki narciarskie

Nie jest tajemnicą, że bogaci i piękni kochają spędzać swój urlop w ekskluzywnych miejscach Szwajcarii. Moritz, Davos i Zermatt. Luksusowe zakwaterowanie, doskonale utrzymane stoki i ekstrawaganckie après-ski są tutaj normą. Jednak najlepsze ośrodki narciarskie już dawno przestały być zarezerwowane dla wybranych. W tych ośrodkach narciarskich każdy może poczuć się jak gwiazda i cieszyć się pełnią życia – czy to na stoku, czy poza nim.

St. Moritz jest jednym z bardziej wyróżniających się miejsc i cieszy się szczególną popularnością wśród wyższych sfer.

9. Tradycyjna kuchnia szwajcarska

Po wyczerpującym dniu spędzonym na nartach, nie ma chyba nic lepszego, niż poczuć się komfortowo w jednej z tradycyjnych i rustykalnych szwajcarskich chatek i być rozpieszczanym przez gospodarzy obfitą, tradycyjną kuchnią szwajcarską. Szczególnie tradycyjne dania, których nie można pominąć na szwajcarskich wakacjach narciarskich, to liczne dania serowe, takie jak szwajcarskie serowe Fondue i oryginalny szwajcarski Raclette. Kolejnym smakołykiem jest oczywiście szwajcarska czekolada. Naturalnie, nie trzeba się martwić o kalorie, ponieważ są one intensywnie spalane na stoku.

Tradycyjne szwajcarskie fondue serowe na tle słynnego Matterhorn.

10. Zapierające dech w piersiach cele wycieczek

Jeśli podczas urlopu zimowego szukasz atrakcji poza przygotowanymi trasami zjazdowymi, na pewno znajdziesz je w Szwajcarii. Czy to wycieczki skuterem śnieżnym, jazda na rowerze śnieżnym, ratraki, wędkarstwo lodowe, heli-skiing, wspinaczka lodowa czy paralotniarstwo – każdy miłośnik adrenaliny znajdzie coś dla siebie.

Heliskiing Air Zermatt

Bardziej relaksującymi miejscami są natomiast np. liczne, częściowo krystalicznie niebieskie jeziora lub wycieczka do miasta, ponieważ wiele pięknych i dużych miast i jezior często znajduje się w pobliżu ośrodków narciarskich. Należą do nich miasto Genewa i jezioro Genewa, Zurych z jeziorem Zuryskim oraz stolica Berno z jeziorem Blausee, a także jezioro Brienz w pobliżu miasta Grindelwald i związany z nim region narciarski Jungfrau. Inne fascynujące jeziora to Rifflsee w Zermatt, Oeschinensee w Kandersteg i Caumasee w Flims.

Wystarczająco zachęcony do jazdy na nartach w Szwajcarii? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą SnowTrex!

  • środa, 20. stycznia 2021
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Arosa
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter