8 wskazówek dotyczących jazdy na nartach we Włoszech

30/08/2020 - SnowTrex

W północnych Włoszech narciarstwo jest wszechobecne podobnie jak we wszystkich krajach alpejskich. Z widokiem na romantyczny górski świat Dolomitów i grupę górską Ortler, a także przy dobrym winie i południowotyrolskim boczku, narciarze cieszą się tutaj Dolce Vita na śniegu i w blasku promieni słonecznych. SnowTrex udziela 8 wskazówek dotyczących jazdy na nartach we Włoszech:

Znak rozpoznawczy Dolomitów: Die drei Zinnen.


1. Przyrodniczy raj Ortler

Ze wszystkich miejsc, akurat najwyższy szczyt w Południowym Tyrolu nie należy do Dolomitów. „Król” Ortler (3.905 m) należy do grupy górskiej Ortler i wznosi się nad regionem wypoczynkowym Ortler. Popularne ośrodki wypoczynkowe, takie jak Trafoi, Stilfs i Sulden, roztaczają się wokół tej niezwykłej góry. Wszystkie położone są bardzo wysoko, dlatego też można mieć pewność, że warunki śniegowe będą nam sprzyjać. Dojazd do nich możliwy jest jedynie samochodem poprzez niekończące się serpentyny, dopiero wówczas wysokość i odosobnienie tych naturalnych pereł staje się widoczne. Z Sulden można dojechać kolejką linową Rosim directamente do Ortler-Ronda, która dzięki temu połączeniu jest przejezdna przez cały czas.

Sulden Ski Edit 2018

Teren narciarski Sulden, z około 40 km tras narciarskich, znajduje się w Parku Narodowym Stelvio, jednym z największych rezerwatów przyrody w Europie. Tutejsza przyroda zapiera dech w piersiach wraz ze swoimi rozmaitymi formami skalnymi, wodospadami i oczywiście panoramą górską z kilkoma szczytami o wysokości 4.000 metrów. Na lodowcu Stilfser Gletscher przyjemność płynąca z jazdy na nartach jest możliwa również w miesiącach letnich. Sulden jest ponadto znane jako drugi dom alpinisty Reinholda Messnera, który właśnie tutaj prowadzi hodowlę swoich ukochanych jaków. Kulturalną atrakcją w miejscowości jest muzeum Messner Mountain Museum Ortles, jedno z pięciu muzeów prowadzonych przez sportowca alpejskiego.

2. Wskazówka dla rodzin: Alpe di Siusi

Szczególnie dla rodzin urlop narciarski we Włoszech jest absolutnie godny polecenia. Na północny-wschód od Bolzano, przy wjeździe do Dolomitów, znajduje się jeden z najpopularniejszych terenów narciarskich we Włoszech: Alpe di Siusi. Największy wysokogórski obszar w Europie jest unikatowy pod względem krajobrazowym. Płaskowyże Sassolungo i Sciliar rozciągają się na powierzchni 57 km² aż do Val Gardena. Na 60 km tras narciarskich, rodziny z dziećmi mogą się świetnie bawić, szczególnie jeżdżąc na nartach na wyciągach z zabezpieczeniami dla dzieci i na dobrze przygotowanych stokach. Legendarny jest także ogromny snowpark z około 70 przeszkodami.

4. Val Gardena/Alpe di Siusi in the heart of Sellaronda

Innymi wartymi polecenia dla rodzin terenami narciarskimi w Południowym Tyrolu są przyjazny dla dzieci Tauferer Ahrntal z ponad 60 km tras narciarskich, Plose/Brixen z 43 km tras oraz oczywiście Kronplatz z 116 km tras. Ten ostatni umiejscowiony jest na szczycie płaskowyżu, dzięki czemu jest dość płaski i stosunkowo łatwy do jazdy. Z prawie 30 km czarnych tras zjazdowych, polecany jest również dla zaawansowanych narciarzy. Bezpośrednio w dolinie obok znajdują się przyjazne dla rodzin obszary Speikboden (37 km tras zjazdowych) i Klausberg (25 km tras zjazdowych).

3. Sekretna wskazówka: Dolina Val Senales

Jako wyjątkowe i zarazem spokojne miejsce uchodzi dolina Val Senales. Na 35 km tras narciarskich znajduje się duży potencjał treningowy dla początkujących, snowpark dla freestylowców i nocna trasa narciarska dla nieokiełznanej przyjemności szusowania w godzinach wieczornych. Z większą ilością czarnych tras niż niebieskich, dolina Val Senales nie może zostać określona jako nudna. Zwłaszcza zjazd do Maso Corto jest szczególnie wymagający.

Panorama górska wokół Doliny Val Senales, z widokiem na Berghotel Grawand.

4. Imponująca Dolina Hochpustertal

Dolina Hochpustertal jest nie tylko przyjazna dla rodzin, ale także bardzo różnorodna. Po włoskiej stronie, od niedawna dwie kolejki linowe umożliwiają dostęp do Dolomitów Sesto. Tereny narciarskie Helm i Croda Rossa są połączone kolejkami linowymi „Drei Zinnen” i „Stiergarten”, które prowadzą narciarzy do Stiergarten. Ta część obszaru narciarskiego wokół miejscowości Versciaco, Moos i Sesto oferuje 46 kilometrów tras narciarskich. Autobusami dla narciarzy można dojechać również do terenów Padola, Haunold, Toblach i Braies, które również należą do Dolomitów Sesto.

Carvingowa frajda w Hochpustertal.

5. Śnieżne Trentino

Wraz z Południowym Tyrolem Trentino tworzy autonomiczny region Trentino-Alto Adige. Znane z pysznego wina musującego i ośnieżonych ośrodków narciarskich, Trentino jest popularne wśród miłośników kultury, kuchni i narciarstwa. Dla narciarzy szczególnie polecana jest Dolina Val di Fassa. Z Doliny roztacza się fantastyczny widok na Croda Rossa, Sella Ronda, Catinaccio i „Królową Dolomitów” – Marmoladę. W głównym mieście Canazei znajduje się szkoła narciarska Canazei-Marmolada, najstarsza szkoła narciarska we Włoszech. Dzieci jeżdżące na nartach i ich rodzice mogą  jeździć na 34 łatwych do pokonania, przeważnie średniozaawansowanych kilometrach tras z fantastyczną panoramą. Campitello (15 km tras narciarskich) lub Moena (24 km tras narciarskich) są również idealne dla początkujących.

SKITOUR PANORAMA Val di Fassa Lift

6. Wspaniałe Val di Fiemme

Dolina Val di Fassa graniczy z Doliną Val di Fiemme, w której znajduje się kilka bardzo znanych ośrodków sportów zimowych. Warto wspomnieć o Skicenter Latemar. Największy obszar narciarski w Val di Fiemme obejmuje miejscowości Obereggen, Pampeago i Predazzo i oferuje takie atrakcje jak czarna trasa zjazdowa Pala di Santa o nachyleniu 58% na 48 kilometrach tras narciarskich. Teren narciarski Adamello Ski oferuje również 100 kilometrów tras narciarskich, z których część znajduje się nad Tonale na lodowcu Presena na wysokości prawie 3000 metrów.

Widok na teren narciarski Adamello Ski.

7. Filmowa Wenecja

Granicząca z Południowym Tyrolem-Trentino, Wenecja jest kolejnym ośrodkiem narciarskim. Najważniejszym miejscem w tym regionie jest wyrafinowana Cortina d’Ampezzo. Tutaj elegancja, luksus i tradycja łączą się w ekskluzywną mieszankę. Cortina d’Ampezzo jest jedynym włoskim kurortem należącym do stowarzyszenia „Best of the Alps”, zrzeszającego najszlachetniejsze miejsca w Alpach.

Miejsce to powinno być znane nie tylko narciarzom, ale także entuzjastom kina. Fantastyczny krajobraz górski służył już jako tło dla różnych filmów hollywoodzkich, takich jak „James Bond 007”, „Różowa Pantera” czy „Cliffhanger”. W samym środku Dolomitów Ampezzo leży teren narciarski z 120 km tras zjazdowych, który należy również do sieci Dolomiti Superski. Po weneckiej stronie areny i bezpośrednio przy Sellarondzie znajduje się również teren narciarski Arabba, łączący 63 km tras narciarskich niedaleko majestatycznej Marmolady.

Pure ski pleasure in ARABBA/MARMOLADA - 13.01.2016

8. Bezcłowe Livigno

Niedaleko granicy szwajcarskiej, pomiędzy Engadinem a Alta Valtellina, w Lombardii położone jest malownicze Livigno. Urocza miejscowość na wysokości 1 816 m n.p.m. znajduje się w zupełnie innym zakątku niż wyżej wymienione ośrodki narciarskie, ale nie jest w żaden sposób od nich gorsza i sama w sobie jest warta wycieczki.

Livigno znane jest jako raj zakupowy, między innymi dlatego, że miasto jest strefą wolnocłową. W około 120 butikach i sklepach znajduje się wszystko, czego pragnie serce kupującego. Wokół rozpościera się teren narciarski z 115 kilometrami tras zjazdowych nad jeziorem Lago di Livigno, które także swoją atrakcyjnością przyciąga turystów.

Livigno Winter 2020/21

Zachęcony do jazdy na nartach we Włoszech?

  • niedziela, 30. sierpnia 2020
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Bozen
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter