Legendy sportów zimowych: 11 idoli zimowych dyscyplin sportowych

05/04/2021 - SnowTrex

Wybitni mistrzowie sportów zimowych, tacy jak Franz Klammer, Hermann Maier, Toni Sailer, Lindsay Vonn i Felix Neureuther, jak mało kto kształtują międzynarodowe sporty zimowe na najwyższym poziomie. SnowTrex przedstawia 11 legend narciarstwa, które osiągnęły niesamowite wyniki i zapisały się na kartach historii sportów zimowych.

Felix Neureuther to jeden z najbardziej utytułowanych byłych zawodników slalomu w Niemczech i tym samym legenda narciarstwa.

1. Najbardziej utytułowany narciarz zjazdowy wszechczasów

Prawdopodobnie największą legendą narciarstwa w Austrii jest Franz Klammer: Były karyncki zawodnik narciarski odniósł w latach 1973-1984 w sumie 25 zwycięstw w zjeździe i był pięciokrotnie pierwszy w zjazdowym Pucharze Świata. To czyni go najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tej dyscyplinie w historii Pucharu Świata. Słynna trasa zjazdowa Pucharu Świata „Kärnten-Franz Klammer” w Bad Kleinkirchheim, o nachyleniu stoku 35 stopni, nosi również nazwę „Kaiser Franz” (cesarz Franz).

2. Najbardziej utytułowany niemiecki zawodnik slalomowy

Niemcy też mają swoją narciarską legendę: Felix Neureuther z Garmisch-Patenkirchen odniósł w listopadzie 2017 roku w Levi swoje trzynaste zwycięstwo w Pucharze Świata w slalomie. Żaden inny Niemiec nie osiągnął tego przed nim, co oznacza, że 34-latek jest rekordzistą w historii niemieckiego Pucharu Świata.

3. Amerykańska narciarka alpejska

Lindsey Vonn zajmuje pierwsze miejsce na liście kobiet z 82 zwycięstwami w Pucharze Świata, co czyni ją kolejną legendą narciarstwa. Ma w sumie o 20 więcej zwycięstw niż Moser-Pröll, „Światowa Sportswoman stulecia”. Była zawodniczka narciarska świętowała swój największy triumf na Igrzyskach Olimpijskich 2010 w Vancouver. Wygrała tam brąz w Supergigancie i złoto w zjeździe.

4. Cudowna drużyna narciarska z Kitzbühel

Wyścig Hahnenkamm uważany jest za jeden z najtrudniejszych wyścigów narciarskich na świecie, a Kitzbühel za jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich. Z Gamsstadt pochodzi sześciu wybitnych zawodników narciarskich, którzy do dziś określani są jako „Ski Miracle Team of Kitzbühel”. Najbardziej znanym i cenionym wśród nich był charyzmatyczny Toni Sailer. Pierwsza światowa gwiazda narciarstwa” wygrała 50 wyścigów FIS-ów. W sekstecie znaleźli się również Anderl Molterer (*1931), Ernst Hinterseer (*1932), Mathias Leitner (*1935), Christian Pravda (1927-1994) i Fritz Huber (*1931). Legendy narciarskie byli pionierami nowoczesnego narciarstwa, świętowały wiele sukcesów wyścigowych i w latach 50. były uważane razem za sportową drużynę cudów.

5. Herminator

Austriak Hermann Maier stał się legendą narciarstwa nie tylko ze względu na swoje sukcesy, ale również ze względu na stojące za nimi historie. Najbardziej spektakularne wydarzenie miało miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano w 1998 roku, kiedy to Maier startował w wyścigu zjazdowym i rozbił się spektakularnie na zakręcie. Graniczyło z cudem, że nie doznał urazów podczas upadku. Zaledwie trzy dni później zdobył złoty medal w Super-G. Powrót na linię startu wymagał od niego pewnego wysiłku, powiedział później Maier. Ale wszystko poszło dobrze i dostał swój legendarny pseudonim „Herminator”. Po dwóch złotych medalach olimpijskich, trzech tytułach mistrza świata i czterech zwycięstwach w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zakończył swoją karierę w 2009 roku.

6. Brytyjski orzeł jako antybohater

Michael Edwards jest prawdopodobnie najgorszym skoczkiem narciarskim wszechczasów. Wszystko, czego naprawdę chciał, to rywalizacja w olimpiadzie dla swojej ojczystej Anglii. W rzeczywistości ten pozbawiony talentu, ale ambitny chłopiec był pierwszym brytyjskim skoczkiem narciarskim, który wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Calgary w 1988 roku. Ukończył ostatni skok na 71m i został okrzyknięty przez prasę „pośmiewiskiem narodu”. Ale Eddy zrealizował swoje dziecięce marzenie zgodnie z mottem „Być tam jest wszystkim”. Otrzymał przydomek „Eddy the Eagle” i mimo słabego występu sportowego, „Orzeł” stał się w Anglii postacią kultową. Jego niesamowita historia została uwieczniona w 2016 roku w filmie „Eddie the Eagle: Anything is Possible” w rolach głównych: Taron Egerton, Hugh Jackman i Christopher Walken.

7. Gwiazda pop wśród zawodników narciarskich

Muskularny, opalony, charyzmatyczny i bardzo utytułowany: Włoch Alberto Tomba był sławną gwiazdą pop wśród wielkich zawodników narciarskich w latach 80. i 90. Podobno ten ekscentryczny chłopiec miał liczne romanse i zawsze było dużo medialnego szumu wokół niego. Ale wynikało to również z jego wielkich sukcesów: Z 50 zwycięstwami w Pucharze Świata, trzema złotymi medalami olimpijskimi i dwoma tytułami mistrzów świata w slalomie i slalomie gigant, jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników narciarskich wszech czasów.

8. Odważna biegaczka narciarska z Polski

W polskich biegach narciarskich jest na samym szczycie: Justyna Kowalczyk. Jako pierwsza Polka zdobyła medal olimpijski w biegach narciarskich, a także cztery zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jest dwukrotną mistrzynią olimpijską (2010 i 2014), co czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych polskich biegaczek w historii tego sportu. Jej bieg w Soczi 2014 stał się legendarny, gdy dzielnie opanowała bieg na 10 km w stylu klasycznym i zdobyła złoto olimpijskie mimo złamania kości w stopie.

9. Szwedzki skoczek narciarski z hartem ducha

Bez Szweda Jana Boklöva skoki narciarskie nie byłyby tym, czym są dzisiaj. Uważa się go za wynalazcę techniki V-jump, którą rzekomo wymyślił przez przypadek podczas treningu skoków. Dzięki zdobytej w ten sposób postawie Boklöv przeleciał kilka metrów dalej niż jego konkurenci, ale otrzymał potrącenia w punktacji za pozę „Zwycięstwo”. W pewnym momencie jednak komitet skoków uświadomił sobie również, że większy sukces można osiągnąć w stylu V, więc oficjalnie i ostatecznie zastąpił technikę skoków równoległych w 1990 roku.

10. Idol skoków narciarskich staje się filozofem sportu

Anton „Toni” Innauer został idolem jako skoczek narciarski w latach 70. Jako pierwszy w historii skoków narciarskich pięciokrotnie otrzymał najlepszy wynik 20 punktów za doskonały lot. W 1982 roku, mając zaledwie 22 lata, jego kariera skończyła się nagle po poważnym upadku. Później był dyrektorem sportowym Austriackiego Związku Narciarskiego (ÖSV) i swoje doświadczenia zawodowe wykorzystał w książce „Am Puls des Erfolgs”. Dzisiejszy filozof sportowy patrzy krytycznie na sport najwyższej klasy i zauważa, że on sam nie chciał być postrzegany jako narodowy bohater.

11. Legenda narciarska z St. Anton

Hannes Schneider, urodzony w 1890 roku, od najmłodszych lat uprawiał narciarstwo, narty wykonywał samodzielnie ze starego drewna, a w wieku 17 lat został pierwszym instruktorem narciarstwa na Arlbergu. Schneider był również instruktorem narciarstwa dla austriackich grup górskich podczas I wojny światowej. Po wojnie założył w 1921 roku Szkołę Narciarską w Arlbergu, dziś najstarszą szkołę narciarską na świecie. Podczas gdy styl Telemark był jeszcze nauczany gdzie indziej, on i jego instruktorzy narciarscy uczyli już pierwszych prekursorów zakrętu równoległego, tak zwanego Stemmbogenu, który jest używany do dziś. Wprowadził on również państwowy egzamin narciarski dla instruktorów narciarstwa i był jednym z założycieli wyścigu Arlberg-Kandahar, który jest ważny do dziś. W 1939 roku wyemigrował do USA, gdzie przejął szkołę narciarską na Mount Cranmore w New Hampshire i pomógł w budowie ośrodka narciarskiego. W dzisiejszych czasach w USA Schneider jest nazywany „ojcem amerykańskiego narciarstwa”.

  • poniedziałek, 05. kwietnia 2021
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: TOP 10
Najwyżej, najdłużej, najbardziej stromo: 20 spektakularnych rekordów w Alpach

Najwyższa góra, najbardziej stromy stok lub najwyżej położony hotel w Alpach ...

Powrót do jazdy na nartach: 7 powodów dla ponownego szusowania na nartach

Długa przerwa od jazdy na nartach? To nie problem, wystarczy tylko trochę odwagi! ...