Najbardziej strome trasy w Alpach

29/08/2023 - SnowTrex

Jeśli chodzi o najbardziej strome zbocza Alp, pierwszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić, jest Harakiri w Mayrhofen lub legendarny Streif w Kitzbühel. Ale jest też wiele innych niezwykle wymagających tras zjazdowych, które mogą pokonać tylko bardzo zaawansowani miłośnicy sportów zimowych lub profesjonaliści. SnowTrex prezentuje najbardziej strome trasy w Alpach.

Najbardziej strome trasy w Alpach.

Przegląd najbardziej stromych tras

NazwaTeren narciarskiKrajMaksymalne nachylenie
KandaharGarmisch-ClassicNiemcy92%
StreifKitzbühelAustria85%
LauberhornGrindelwald/First & Kleine Scheidegg/MännlichenSzwajcaria85%
Lange ZugArlbergAustria80%
HarakiriMayrhofen-HippachAustria78%
Mont Fort4 ValléesSzwajcaria77%
ChavanettePortes Du SoleilFrancja76%
Gamsleiten 2ObertauernAustria70%
DiaboloGolmAustria70%
DirettissimaSerfaus-Fiss-LadisAustria70%
Black MambaZell am See-KaprunAustria63%
Pala di SantaVal di Fiemme-ObereggenWłochy58%
PlanaiSchladmingAustria52%

1. Kandahar w Garmisch-Partenkirchen

Niemcy mają się czym poszczycić, jeśli chodzi o „strome zbocza”! W ośrodku narciarskim Garmisch Classic słynny zjazd z Kandaharu czeka na odważnych miłośników sportów zimowych. Nachylenie sięga tu aż 92%. Kto się odważy?

2. Streif w Kitzbühel

Każdego roku około 500 milionów widzów ogląda na telewizorach słynny wyścig Hahnenkamm w regionie Kitzbühel, a kolejne 50.000 osób dopinguje swoich bohaterów narciarskich na stokach. Przed trasą o nachyleniu 85% nawet profesjonalni narciarze czują respekt. Można tu zjechać nawet z prędkością 150 km/h!

3. Lauberhorn w Wengen

Kolejną ekstremalną trasą o nachyleniu do 85 % jest zjazd z Lauberhorn w Wengen w Szwajcarii. Przed panoramą Eiger, Mönch i Jungfrau przebiega on na długości 4,5 km. Jest to nie tylko wyzwanie dla doświadczonych narciarzy, ale również najdłuższy zjazd w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim.

4. Langer Zug w Lech-Zürs am Arlberg

Na narciarzy czeka trudny start na trasie Lange Zug w Lech am Arlberg. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy, jej nachylenie sięga bowiem aż 80%. Ta spreparowana trasa przebiega łącznie na odcinku 4,7 km, prowadząc do Lech.

5. Harakiri w Mayrhofen

Głęboka czarna trasa zjazdowa Harakiri w ośrodku narciarskim Mayrhofen-Hippach również wymaga wiele od śmiałków. „Hau di runter” to nazwa znaku przy wejściu. Stok ten ma nachylenie 78% i sprawia, że nawet doświadczeni miłośnicy sportów zimowych czują respekt. Każdy, kto odważy się zjechać w dół, staje się członkiem jedynej w swoim rodzaju społeczności harakiri. W każdy piątek istnieje natomiast niepowtarzalna możliwość, by nagrać ten moment.

6. Fort Mont na szwajcarskim terenie 4 Vallées

Na tym stoku dreszczyk emocji jest zawsze z tobą. Początek zjazdu o długości ok. 6 km znajduje się na wysokości ok. 3300 m na Mont Fort w regionie narciarskim 4 Vallées. Od tego miejsca idzie prawie pionowo w kierunku stacji środkowej. Nachylenie wynosi do 77 %. Przejażdżka zaczyna się spektakularnie i prowadzi odważnych narciarzy przez odcinek z licznymi muldami.

7. Chavanette w Portes du Soleil

Czarna trasa narciarska Chavanette znajduje się w samym sercu terenu narciarskiego Portes du Soleil, na przełęczy Chavanette, pomiędzy Champéry w Szwajcarii a Avoriaz we Francji. Nazywa się go również z szacunkiem La Mur Suisse (szwajcarska ściana). Skrajny zjazd prowadzi ponad 1 km po wschodniej stronie przełęczy na terenie narciarskim Champéry. Nachylenie zbocza wynosi do 76% i jest technicznie szczególnie wymagające ze względu na muldy.

8. Gamsleiten 2 w Obertauern

Imponujący Gamsleiten 2 na terenie narciarskim Obertauern w Ziemi Salzburskiej jest jedną z najbardziej stromych tras z muldami w Europie. Należy ona do kategorii czarnych i niezwykle wymagających tras, jej nachylenie sięga bowiem 70%, a powierzchnia jest często oblodzona.

9. Diabolo w Golm

Na czele znajduje się również diabelska trasa zjazdowa na terenie narciarskim Golm w Montafon, o nachyleniu do 70% na najbardziej stromych i najtrudniejszych stokach w Alpach. Na starcie w pobliżu górnej stacji Golmerjoch, motto brzmi: „Wszystkie początki są trudne”. Pierwsze 312 m, które są niezwykle strome, są decydujące. Pozostała część trasy jest natomiast stosunkowo przyjemna.

10. Direttissima w Serfaus-Fiss-Ladis

Direttissima na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis jest stosunkowo krótka, ma długość 1,5 km i maksymalne nachylenie 70%. Prowadzi z Almbahn do środkowej stacji Schönjochbahn na wysokości nieco poniżej 2600 m.

Widok na ośrodek narciarski Serfaus w austriackich Alpach

11. Czarna Mamba w Kitzsteinhorn

Czarna Mamba na terenie narciarskim przy Kitzsteinhorn w Zell am See-Kaprun jest również ogromnym wyzwaniem dla narciarzy. Jej nachylenie sięga 63%, trasa pokonuje natomiast łącznie 290 m różnicy wysokości na dystansie 1 km. Zaczyna się przy dolnej stacji Kristallbahn, a kończy przy Langwiedboden na trudnych, stromych zboczach.

12. Pala di Santa w Val di Fiemme

Największym czarnym wyzwaniem na terenie narciarskim Val di Fiemme-Obereggen jest Zanggen (Pala di Santa). Trasa jest najbardziej stroma w ośrodku narciarskim Latemar i ma nachylenie do 58%. Pierwszy odcinek zjazdu o długości 2,3 km jest szczególnie zdradliwy ze względu na oblodzone przejścia.

13. Planai w Schladming

Słynna trasa zjazdowa Pucharu Świata Planai na terenie narciarskim Schladming również należy do wyjątkowo stromych odcinków. Tutaj trzeba pokonać 52% nachylenia przed hamowaniem, aby bezpiecznie dotrzeć do mety.

Extra: Ulubiona trasa trexperta Felixa Neureuthera

„To jest zdecydowanie Kandahar w Garmisch-Partenkirchen. Jest to po prostu niewiarygodne: stoisz przy Kreuzjoch, patrzysz na Zugspitze, a następnie bez wahania zjeżdżasz w dół trasą o długości 3,5 km – wrażenie jedyne w swoim rodzaju”.

Ulubiona trasa Felixa Neureuthera to Kandahar.
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter