Najbardziej strome trasy w Alpach

16/11/2021 - SnowTrex

Jeśli chodzi o najbardziej strome zbocza Alp, pierwszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić, jest Harakiri w Mayrhofen lub legendarny Streif w Kitzbühel. Ale jest też wiele innych niezwykle wymagających tras zjazdowych, które mogą pokonać tylko bardzo zaawansowani miłośnicy sportów zimowych lub profesjonaliści. SnowTrex prezentuje najbardziej strome trasy w Alpach.

Najbardziej strome trasy w Alpach.

Przegląd najbardziej stromych tras

NazwaTeren narciarskiKrajMaksymalne nachylenie
KandaharGarmisch-ClassicNiemcy92%
StreifKitzbühelAustria85%
LauberhornGrindelwald/First & Kleine Scheidegg/MännlichenSzwajcaria85%
Lange ZugArlbergAustria80%
HarakiriMayrhofen-HippachAustria78%
Mont Fort4 ValléesSzwajcaria77%
ChavanettePortes Du SoleilFrancja76%
Gamsleiten 2ObertauernAustria70%
DiaboloGolmAustria70%
DirettissimaSerfaus-Fiss-LadisAustria70%
Black MambaZell am See-KaprunAustria63%
Pala di SantaVal di Fiemme-ObereggenWłochy58%
PlanaiSchladmingAustria52%

1. Kandahar w Garmisch-Partenkirchen

Niemcy mają się czym poszczycić, jeśli chodzi o „strome zbocza”! W ośrodku narciarskim Garmisch Classic słynny zjazd z Kandaharu czeka na odważnych miłośników sportów zimowych. Nachylenie sięga tu aż 92%. Kto się odważy?

2. Streif w Kitzbühel

Każdego roku około 500 milionów widzów ogląda na telewizorach słynny wyścig Hahnenkamm w regionie Kitzbühel, a kolejne 50.000 osób dopinguje swoich bohaterów narciarskich na stokach. Przed trasą o nachyleniu 85% nawet profesjonalni narciarze czują respekt. Można tu zjechać nawet z prędkością 150 km/h!

Legendarna trasa Streif na terenie narciarskim Kitzbühel.

3. Lauberhorn w Wengen

Kolejną ekstremalną trasą o nachyleniu do 85 % jest zjazd z Lauberhorn w Wengen w Szwajcarii. Przed panoramą Eiger, Mönch i Jungfrau przebiega on na długości 4,5 km. Jest to nie tylko wyzwanie dla doświadczonych narciarzy, ale również najdłuższy zjazd w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim.

4. Langer Zug w Lech-Zürs am Arlberg

Na narciarzy czeka trudny start na trasie Lange Zug w Lech am Arlberg. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy, jej nachylenie sięga bowiem aż 80%. Ta spreparowana trasa przebiega łącznie na odcinku 4,7 km, prowadząc do Lech.

5. Harakiri w Mayrhofen

Głęboka czarna trasa zjazdowa Harakiri w ośrodku narciarskim Mayrhofen-Hippach również wymaga wiele od śmiałków. „Hau di runter” to nazwa znaku przy wejściu. Stok ten ma nachylenie 78% i sprawia, że nawet doświadczeni miłośnicy sportów zimowych czują respekt. Każdy, kto odważy się zjechać w dół, staje się członkiem jedynej w swoim rodzaju społeczności harakiri. W każdy piątek istnieje natomiast niepowtarzalna możliwość, by nagrać ten moment.

6. Fort Mont na szwajcarskim terenie 4 Vallées

Na tym stoku dreszczyk emocji jest zawsze z tobą. Początek zjazdu o długości ok. 6 km znajduje się na wysokości ok. 3300 m na Mont Fort w regionie narciarskim 4 Vallées. Od tego miejsca idzie prawie pionowo w kierunku stacji środkowej. Nachylenie wynosi do 77 %. Przejażdżka zaczyna się spektakularnie i prowadzi odważnych narciarzy przez odcinek z licznymi muldami.

Atrakcja tylko dla odważnych – widok na trasę Mont Fort.

7. Chavanette w Portes du Soleil

Czarna trasa narciarska Chavanette znajduje się w samym sercu terenu narciarskiego Portes du Soleil, na przełęczy Chavanette, pomiędzy Champéry w Szwajcarii a Avoriaz we Francji. Nazywa się go również z szacunkiem La Mur Suisse (szwajcarska ściana). Skrajny zjazd prowadzi ponad 1 km po wschodniej stronie przełęczy na terenie narciarskim Champéry. Nachylenie zbocza wynosi do 76% i jest technicznie szczególnie wymagające ze względu na muldy.

8. Gamsleiten 2 w Obertauern

Imponujący Gamsleiten 2 na terenie narciarskim Obertauern w Ziemi Salzburskiej jest jedną z najbardziej stromych tras z muldami w Europie. Należy ona do kategorii czarnych i niezwykle wymagających tras, jej nachylenie sięga bowiem 70%, a powierzchnia jest często oblodzona.

Trasa Gamsleiten 2 w Obertauern.

9. Diabolo w Golm

Na czele znajduje się również diabelska trasa zjazdowa na terenie narciarskim Golm w Montafon, o nachyleniu do 70% na najbardziej stromych i najtrudniejszych stokach w Alpach. Na starcie w pobliżu górnej stacji Golmerjoch, motto brzmi: „Wszystkie początki są trudne”. Pierwsze 312 m, które są niezwykle strome, są decydujące. Pozostała część trasy jest natomiast stosunkowo przyjemna.

Także trasa Diabolo na Golm przyprawia o szybsze bicie serca.

10. Direttissima w Serfaus-Fiss-Ladis

Direttissima na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis jest stosunkowo krótka, ma długość 1,5 km i maksymalne nachylenie 70%. Prowadzi z Almbahn do środkowej stacji Schönjochbahn na wysokości nieco poniżej 2600 m.

Początek trasy Direttissima w Serfaus.

11. Czarna Mamba w Kitzsteinhorn

Czarna Mamba na terenie narciarskim przy Kitzsteinhorn w Zell am See-Kaprun jest również ogromnym wyzwaniem dla narciarzy. Jej nachylenie sięga 63%, trasa pokonuje natomiast łącznie 290 m różnicy wysokości na dystansie 1 km. Zaczyna się przy dolnej stacji Kristallbahn, a kończy przy Langwiedboden na trudnych, stromych zboczach.

12. Pala di Santa w Val di Fiemme

Największym czarnym wyzwaniem na terenie narciarskim Val di Fiemme-Obereggen jest Zanggen (Pala di Santa). Trasa jest najbardziej stroma w ośrodku narciarskim Latemar i ma nachylenie do 58%. Pierwszy odcinek zjazdu o długości 2,3 km jest szczególnie zdradliwy ze względu na oblodzone przejścia.

Nachylenie trasy Pala di Santa sięga niemal 58%.

13. Planai w Schladming

Słynna trasa zjazdowa Pucharu Świata Planai na terenie narciarskim Schladming również należy do wyjątkowo stromych odcinków. Tutaj trzeba pokonać 52% nachylenia przed hamowaniem, aby bezpiecznie dotrzeć do mety.

Widok na Planai w Schladming.

Extra: Ulubiona trasa trexperta Felixa Neureuthera

„To jest zdecydowanie Kandahar w Garmisch-Partenkirchen. Jest to po prostu niewiarygodne: stoisz przy Kreuzjoch, patrzysz na Zugspitze, a następnie bez wahania zjeżdżasz w dół trasą o długości 3,5 km – wrażenie jedyne w swoim rodzaju”.

  • wtorek, 16. listopada 2021
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: TOP 10
Jakim typem sportowca zimowego jesteś?

Zima daje wiele okazji do bycia aktywnym. Niektóre osoby lubią jeżdżenie na ...

Który model nart wybrać? Wskazówki dotyczące zakupu nart

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została ...

$stickyFooter