50 najlepsze ośrodki narciarskie w Alpach 2023/2024: stosunek jakości do ceny, zabawa na nartach, apres-ski

17/03/2024 - SnowTrex

Czym tak naprawdę charakteryzuje się ośrodek narciarski? Miłośnicy sportów zimowych zadają sobie to pytanie każdego roku. W końcu cenią sobie nie tylko idealny widok na majestatyczne szczyty, ale także doskonale przygotowane stoki i pierwszorzędną ofertę apres-ski. To właśnie zapewnia entuzjastom narciarstwa niezapomniane wrażenia na stokach i poza nimi w zimie. SnowTrex ujawnia teraz dokładnie, gdzie można znaleźć najlepsze ośrodki narciarskie w Alpach o najlepszym stosunku jakości do ceny w dużym rankingu Top 50.

Ośrodek narciarski Hochkönig jest również jednym z 50 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach w sezonie zimowym 2023/24.


Narciarstwo to znacznie więcej niż tylko pokonywanie kilometrów stoków. W końcu idealny wyjazd na narty wymaga odpowiedniego połączenia przygody, komfortu i zabawy. Dlatego nasz ranking uwzględnia wszystkie aspekty, które składają się na udany urlop narciarski w górach: lokalne warunki śniegowe, liczbę stoków i wyciągów, ceny karnetów narciarskich i noclegów, a także obiadów i piwa après-ski. Wraz z ocenami gości i popularnością w mediach społecznościowych, lista ta stanowi przewodnik po znalezieniu najlepszego ośrodka narciarskiego – zgodnie z własnymi pomysłami i potrzebami. Aby to zrobić, możesz spojrzeć na ranking jako całość lub wybrać kategorie, które są dla Ciebie szczególnie ważne.

Francja prowadzi w rankingu: Les 3 Vallées jest faworytem na sezon narciarski 2023/24

W sezonie narciarskim 2023/24 francuski mega ośrodek narciarski Les 3 Vallées jest niekwestionowanym faworytem. Średnia ocena odwiedzających na poziomie 4,6 gwiazdki odzwierciedla entuzjastyczne wrażenia zimowych gości. Jednak to nie tylko rozmiar i różnorodność katapultują Les 3 Vallées na pierwsze miejsce. Dzięki imponującej ilości śniegu, wynoszącej średnio prawie dziesięć metrów świeżego śniegu rocznie, ośrodek narciarski jest prawdziwym zimowym rajem. To połączenie pierwszorzędnych tras narciarskich i niezawodnych warunków śniegowych sprawia, że Les 3 Vallées jest bezkonkurencyjną atrakcją w każdym sezonie narciarskim.

Ulubione atrakcje, après-ski i bezpieczeństwo na śniegu: najważniejsze wydarzenia w skrócie

Teraz, gdy ranking SnowTrex dał Ci pierwsze wrażenie na temat najlepszych ośrodków narciarskich, pokażemy Ci, co sprawia, że te raje na stokach są wyjątkowe. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy początkującym, te informacje pomogą Ci zaplanować fantastyczne wyjazdy narciarskie i zapewnią niezapomniane wrażenia.

Gwarantowany śnieg: tutaj zabawa na śniegu jest gwarantowana

Zmiana klimatu jest kluczowym wyzwaniem dla sportów zimowych i źródeł utrzymania mieszkańców Alp, podobnie jak dla nas wszystkich. W górach objawia się to na przykład brakiem śniegu. Niezawodność śniegu jest szczególnie ważna dla narciarzy, którzy oczekują naturalnego śniegu na stoku i ośnieżonych krajobrazów. Zależy to między innymi od wysokości nad poziomem morza. Historyczne dane dotyczące opadów śniegu z ostatnich lat również stanowią dobry wskaźnik niezawodności śniegu w bieżącym sezonie.

W rankingu SnowTrex ośrodek narciarski Les 2 Alpes wyróżnia się niezawodnością śniegu.

W rankingu SnowTrex francuski ośrodek narciarski Les 2 Alpes oferuje najlepsze połączenie imponującej ilości śniegu i optymalnej wysokości. Ze średnią ponad 12 metrów świeżego śniegu rocznie i najwyższym punktem na wysokości 3560 metrów, obszar ten jest uważany za wyjątkowo pewny śniegowo cel podróży. Austriacki ośrodek narciarski Gastein jest równie imponujący, odnotowując średnio prawie 14 metrów świeżego śniegu rocznie w ciągu ostatnich czterech lat. W sezonie 23/24 ośrodki te są zatem bezpiecznym miejscem na zimową zabawę.

Les 3 Vallées wyróżnia się dużą przepustowością wyciągów

Czas spędzony na stoku jest kluczowym aspektem urlopu narciarskiego. Wybierając ośrodek narciarski, ważne jest zatem, aby jak najszybciej wrócić na szczyt po zjeździe. Szczególnie rodzice podróżujący z małymi dziećmi chcą uniknąć długiego czasu oczekiwania. Ale dorośli narciarze również są zadowoleni, jeśli podróż na szczyt nie jest niepotrzebnie długa. Szeroka gama wyciągów narciarskich - zarówno orczykowych, krzesełkowych, jak i gondolowych - pomoże Ci szybko dotrzeć do celu.

Z niesamowitą liczbą 286 013 osób przewożonych na godzinę, Les 3 Vallées ma najwyższą przepustowość wyciągów w rankingu SnowTrex. Przy rozległym obszarze narciarskim z 600 kilometrami tras, ta zdolność transportowa jest niezbędna. Narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji łącznie 156 wyciągów.

Najlepsze ośrodki narciarskie dla początkujących

Duże i małe sukcesy na stoku są najważniejszym elementem wyjazdu na narty, zwłaszcza dla początkujących. Dlatego zawsze warto planować dni spędzone na śniegu w oparciu o własne umiejętności i trudność stoków. Poniższe ośrodki narciarskie oferują idealne warunki do tego.

Les 3 Vallées oferuje łącznie 312 przyjaznych dla początkujących kilometrów zjazdów w postaci niebieskich i zielonych tras. Początkujący znajdą tu mnóstwo miejsca, aby opanować swoje pierwsze skręty w bezpieczny i zrelaksowany sposób. 16 szkół narciarskich na miejscu oferuje również doskonałą okazję do nauki jazdy na nartach od prawdziwych profesjonalistów.

W ośrodku narciarskim Les Portes du Soleil i sąsiednich ośrodkach narciarskich, takich jak Avoriaz, goście zimowi znajdą 31 szkółek narciarskich.

Francusko-szwajcarski Les Portes du Soleil to najlepszy wybór dla tych, którzy przywiązują szczególną wagę do oferty szkółek narciarskich. Początkujący narciarze znajdą tu wsparcie w 31 szkółkach narciarskich, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać pierwsze skręty na snowboardzie lub nartach. Z 310 kilometrami tras zjazdowych w kategoriach zielonej i niebieskiej, Les Portes du Soleil oferuje również równie szeroką gamę stoków przyjaznych dla początkujących jak Les 3 Vallées.

Najlepszy obszar narciarski dla zaawansowanych narciarzy

Region narciarski 4 Vallées w Szwajcarii to wymarzone miejsce dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Spośród 412 kilometrów tras narciarskich, jedna czwarta (103 km) to trasy czarne. Największy obszar narciarski w Szwajcarii oferuje również różnicę wysokości wynoszącą 2 509 metrów, zapewniając pełną adrenaliny zabawę na śniegu. 4 Vallés jest zatem niezwykle popularny wśród ekspertów i freeriderów. Długie, wolne od drzew zjazdy z cudownie głębokim puchem zachęcają do wielokrotnego testowania swoich umiejętności. Nic więc dziwnego, że najwyższa klasa sceny freeride'owej powraca co roku do kantonu Valais wraz z Freeride World Tour, a 4 Vallées zajmuje 7. miejsce w naszym rankingu w tej kategorii.

Zakwaterowanie, karnet narciarski, wyżywienie: Berchtesgaden przekonuje najlepszym stosunkiem ceny do jakości

Każdy, kto wybiera się na urlop narciarski w Alpy, musi liczyć się z różnymi kosztami. Obejmują one zakwaterowanie, wyżywienie, karnet narciarski, a także imprezy après-ski po dniu spędzonym na nartach. Warto zatem z wyprzedzeniem przyjrzeć się średnim cenom w poszczególnych ośrodkach narciarskich.

Z rankingu SnowTrex wynika, że najlepszy stosunek jakości do ceny oferuje Berchtesgaden w Bawarii. Tutaj mieszkanie wakacyjne dla dwóch osób i siedem nocy kosztuje średnio 826 euro, a zatem jest to idealne miejsce dla osób samodzielnie korzystających z wyżywienia. Za hotel ze śniadaniem w Berchtesgaden zapłacisz średnio nieco poniżej 1000 euro za tydzień. Karnet narciarski na sześć dni jest również najbardziej przystępny cenowo i wynosi 173 euro. Należy jednak pamiętać, że Berchtesgaden, z 44 kilometrami tras narciarskich, jest jednym z najmniejszych ośrodków narciarskich w tym rankingu.

W Berchtesgaden narciarze mogą nie tylko cieszyć się widokiem na Watzmann, ale także liczyć na korzystne ceny zakwaterowania.

Dla tych, którzy chcą mieć dużo narciarskiej frajdy za niewielkie pieniądze, Les Sybelles we Francji może być prawdziwą alternatywą. Tutaj zapłacisz średnio 982 euro za mieszkanie wakacyjne i możesz jeździć na nartach prosto z większości mieszkań i spędzić dzień w raju narciarskim z 320 kilometrami tras. Mieszkanie wakacyjne jest często jeszcze tańsze, jeśli podróżujesz z więcej niż 2 osobami.

Najwyższych kosztów zakwaterowania należy spodziewać się w ośrodku narciarskim Matterhorn Ski Paradise. W modnym ośrodku narciarskim w szwajcarskim kantonie Valais, mieszkania wakacyjne są nawet droższe niż hotel ze śniadaniem i kosztują średnio 3 698 euro. W tym drugim przypadku dwie osoby płacą średnio 3 076 euro za tydzień.

Najtańsze piwo apres-ski można znaleźć w Niemczech

Jeśli chodzi o après-ski, Niemcy również zasługują na swoją reputację kraju piwa. W niemieckich ośrodkach narciarskich Oberstdorf Kleinwalsertal i Berchtesgaden możesz dostać pół litra obfitego napoju après-ski za jedyne 3,90 euro. Dla porównania: najdroższe piwo w naszym rankingu dostępne jest za 9,60 euro w Matterhorn Ski Paradise w Szwajcarii.

Najtańszy lunch zjesz w Sulden

Obfite serowe spaetzle, pikantny sznycel lub słodkie knedle drożdżowe: po poranku spędzonym na śniegu zasługujesz na kulinarną przerwę w jednej z romantycznych chat. Sulden oferuje najlepszą średnią cenę za danie główne w porze lunchu. We włoskim ośrodku narciarskim możesz znaleźć danie główne za przystępną cenę 11 euro - i naładować baterie na kolejną rundę na stoku. Goście narciarscy w szwajcarskich ośrodkach narciarskich, takich jak Matterhorn Ski Paradise czy Davos Klosters Mountains, powinni być przygotowani na inny przedział cenowy, ponieważ danie główne w porze lunchu może tu kosztować ponad 30 euro.

Ulubieniec odwiedzających: Val Gardena

Media społecznościowe i recenzje online umożliwiają entuzjastom sportów zimowych uzyskanie z wyprzedzeniem dobrego wrażenia na temat miejsca wypoczynku. Tworzy to nowy wymiar przejrzystości i zwiększa oczekiwanie na nadchodzące wakacje.

Ośrodki narciarskie z najlepszymi opiniami znajdują się głównie we Włoszech. Oficjalne konto Livigno na Instagramie imponuje imponującą liczbą 159 000 obserwujących i solidną oceną odwiedzających na poziomie 4,5 gwiazdki w Google. Val Gardena jest równie imponująca z ponad 100 000 obserwujących i niemal idealną oceną odwiedzających na poziomie 4,8 gwiazdki w Google. Ojczyzna słynnej trasy zjazdowej Pucharu Świata z Camel Humps również otrzymuje 4,5 gwiazdki od odwiedzających za swoją ofertę après-ski, co czyni ją faworytem w tej kategorii.

Ośrodek narciarski Val Gardena w Dolomitach jest również bardzo popularny w mediach społecznościowych z ponad 100 000 obserwujących na Instagramie.

Oprócz tych dwóch ośrodków narciarskich, tylko czterem innym ośrodkom udało się osiągnąć ponad 100 000 obserwujących na Instagramie: Sölden, Skicircus Saalbach Hinterglemm, La Plagne i Silvretta Arena w Ischgl/Samnaun.

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental zachwyca après-ski i gastronomią

Niezależnie od tego, czy chodzi o świetną zabawę après-ski, czy kulinarne przysmaki na lunch: Obfity postój w schronisku jest integralną częścią urlopu narciarskiego dla wielu narciarzy.

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental jest zwycięzcą w tej kategorii. Z 32 barami ma najwięcej miejsc après-ski, które mają również najlepszą ocenę gastronomiczną z 4,5 na 5 gwiazdek. Jeśli więc dobre jedzenie i urozmaicony program après-ski są dla ciebie ważne, będziesz tutaj szczególnie zadowolony.

W SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental narciarze i snowboardziści mogą spodziewać się wielu atrakcji na stokach, a także wspaniałego programu après-ski.

Entuzjaści sportów zimowych, którzy przywiązują szczególną wagę do jakości oferty après-ski, znajdą również doskonałe miejsca w innych ośrodkach narciarskich w Alpach. W sumie osiem ośrodków narciarskich otrzymało najwyższą ocenę 4,7 gwiazdki w Google za swoją ofertę après-ski. Dwa z nich, Silvretta Montafon i Saas-Fee, oferują nie tylko jakość, ale także szeroką gamę wieczornych rozrywek z 22 barami.

Metodologia

Do rankingu wybrano 50 popularnych ośrodków narciarskich w Alpach, które od lat cieszą się dobrą opinią wśród miłośników sportów zimowych. Narciarze i snowboardziści doceniają jednak nie tylko fantastyczne stoki - w końcu idealny wyjazd zależy od ogólnego pakietu przygód, komfortu i zabawy na stoku i poza nim. Właśnie dlatego nasz wybór najlepszych ośrodków narciarskich uwzględnia różne czynniki w kategoriach "narciarstwo", "koszty", "gastronomia" i "popularność".

Aby móc porównać indywidualne wartości wszystkich badanych ośrodków narciarskich, dane wynikowe zostały znormalizowane w skali punktowej od 0 do 100. Ośrodek narciarski z najlepszym lub najkorzystniejszym wynikiem w danym czynniku otrzymał wynik 100, podczas gdy ośrodek narciarski z najgorszym i najdroższym wynikiem otrzymał wynik 0. Wszystkie pozostałe ośrodki narciarskie zostały porównane z tymi skrajnymi wartościami dla każdego czynnika i w ten sposób uszeregowane. Ponieważ najważniejszym aspektem jazdy na nartach jest przyjemność z jazdy, czynniki z kategorii "koszty", "catering" i "popularność" miały mniejszą wagę w obliczeniach.

Dane zostały zebrane między wrześniem a październikiem 2023 roku.

Narciarstwo

Najważniejszym aspektem przy wyborze ośrodka narciarskiego jest jakość samej jazdy na nartach. Z tego powodu w niniejszej analizie szczególny nacisk położono na istotne czynniki, takie jak opady śniegu, całkowita liczba tras narciarskich i całkowita przepustowość wyciągów.

Niezawodność śniegu

Wystarczająca ilość śniegu jest podstawą udanego urlopu narciarskiego. Na podstawie najwyższego punktu i danych historycznych można sporządzić prognozę niezawodności śniegu.

Najwyższy punkt: Im wyższa wysokość ośrodka narciarskiego, tym większe prawdopodobieństwo wystarczających opadów śniegu w głównym sezonie. Źródło: SnowTrex

Opady śniegu w ośrodku w dolinie: Średnie roczne opady śniegu, obliczone na podstawie dostępnych danych dotyczących opadów śniegu w ostatnich czterech sezonach (18/19, 19/20, 20/21, 21/22). Dane odnoszą się do odpowiedniego ośrodka w dolinie położonego w pobliżu ośrodka narciarskiego. Źródło: SnowTrex.

Pojemność

Łączna liczba wyciągów: Im więcej wyciągów jest dostępnych, tym lepiej goście mogą rozłożyć się na poszczególnych stokach. Prowadzi to do dłuższego czasu spędzonego na stoku, ogólnie płynniejszej jazdy na nartach i sprawia, że jazda na nartach jest bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Liczba ta odnosi się do wyciągów naziemnych, krzesełkowych i gondolowych. W rankingu uwzględniono tylko całkowitą liczbę wyciągów. Źródło: SnowTrex

Zdolność przewozowa na godzinę: Im więcej gości można przewieźć w ciągu godziny, tym bardziej relaksujące są wrażenia z jazdy na nartach. Liczby odnoszą się do oficjalnych danych poszczególnych ośrodków narciarskich.

Liczba szkół narciarskich: Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym narciarzem, szkoła narciarska pomoże Ci rozwinąć i poprawić swoje umiejętności. Źródło: Google Maps

Stoki narciarskie

Całkowita liczba kilometrów tras zjazdowych:Im więcej kilometrów tras zjazdowych ma do zaoferowania dany obszar narciarski, tym większą radość z jazdy i różnorodność gwarantuje. Ponadto stoki są oceniane według poziomu trudności (niebieskie i/lub zielone, czerwone, czarne). Pomaga to przede wszystkim początkującym i zaawansowanym narciarzom znaleźć odpowiedni dla siebie teren narciarski. W rankingu uwzględniono tylko całkowitą liczbę kilometrów tras zjazdowych. Źródło: SnowTrex

Niebieskie i zielone stoki: Tego typu stoki są szczególnie płaskie i odpowiednio łatwe do jazdy na nartach, co czyni je idealnymi dla każdego, kto chce zdobyć pierwsze doświadczenie na nartach lub snowboardzie. Uwaga: Rozróżnienie na zielone i niebieskie stoki występuje tylko we Francji. Źródło: SnowTrex

Czerwone stoki: oferują większe nachylenie i mogą zawierać różne tereny i przeszkody, aby uczynić jazdę na nartach bardziej interesującą. Źródło: SnowTrex

Czarne trasy: Często oferują strome zbocza, wąskie przejścia i wymagający teren, co czyni je wyzwaniem dla doświadczonych entuzjastów sportów zimowych. Źródło: SnowTrex

Różnica wysokości: Im większa różnica wysokości, tym dłuższy może być zjazd i tym więcej wyzwań i różnych rodzajów terenu mogą spodziewać się narciarze. Źródło: SnowTrex

Koszty

Mieszkanie wakacyjne: Urlop narciarski będzie trudny bez odpowiedniego zakwaterowania na miejscu. Podane tutaj ceny odnoszą się do mieszkania wakacyjnego w promieniu pięciu kilometrów na siedem nocy i dla dwóch osób. Dane odnoszą się do średniej ceny, zarejestrowanej przez Booking.com.

Hotel: Podane tutaj średnie ceny odnoszą się do hotelu ze śniadaniem dla dwóch osób w promieniu pięciu kilometrów od ośrodka narciarskiego w szczycie sezonu (od końca grudnia do lutego). Badanie zostało przeprowadzone poprzez agregację średnich cen za pośrednictwem Booking .com.

Karnet narciarski: Nie ma zabawy na nartach bez kar netu narciarskiego. Koszty odnoszą się do karnetu narciarskiego na 6 dni w głównym sezonie; zniżki online i zniżki za wczesną rezerwację nie zostały uwzględnione. Jeśli nie można było ustalić ceny w sezonie głównym, zastosowano cenę za 6 dni od 30.12.2023 r. Źródło: odpowiedni ośrodek narciarski

Cena piwa: Nikt nie powinien cierpieć z pragnienia podczas après-ski. Informacje pochodzą z menu lokalnych barów i odnoszą się do 0,5 litra danego napoju. Źródło: Google

Lunch: Ceny na zimę 2022 lub później. Ceny odnoszą się do średniej wartości dań głównych, zaczerpniętej z menu lokalnych schronisk narciarskich. Źródło: Mapy Google

Gastronomia

Bary: Liczba lokalnych barów. Im większy wybór, tym więcej ofert dla każdego typu après-ski. Źródło: Google Maps

Ocena gastronomiczna: Informacje odnoszą się do średniej oceny odwiedzających na temat oferty gastronomicznej danego ośrodka narciarskiego w serwisie TripAdvisor.

Popularność

Obserwujący na Instagramie: Liczba obserwujących oficjalne konto ośrodka narciarskiego na Instagramie daje wyobrażenie o tym, jak popularny jest ośrodek narciarski wśród fanów sportów zimowych. Status gromadzenia danych: 10.11.2023

Ocena ośrodka narciarskiego: Opinie innych narciarzy są na wagę złota. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakość ośrodka narciarskiego, recenzje pokazują, jak inni fani narciarstwa oceniają dany ośrodek. Źródło: Google

Ocena apres-ski: Najlepsze ośrodki narciarskie oferują również świetną rozrywkę z dala od stoków dzięki apres-ski. Średnia ocena odwiedzających pokazuje, gdzie możesz spodziewać się szczególnie dobrej zabawy wieczorem. Źródło: Google

Ze względu na przejrzystość SnowTrex zdecydował się również opublikować surowe dane rankingowe. Zestawy danych można znaleźć tutaj.

  • niedziela, 17. marca 2024
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Avoriaz
Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter