Najlepsze snowparki – najważniejsze atrakcje dla freestylowców

16/06/2023 - SnowTrex

W nowoczesnych ośrodkach narciarskich panuje nieprzerwany trend w kierunku specjalnych stoków rozrywkowych. W wielu miejscach snowparki i fun stoki są częścią stałego repertuaru stoków. W samych austriackich ośrodkach narciarskich znajduje się około 130 funparków. SnowTrex prezentuje kilka z nich.

Superpipe na Kitzsteinhorn.


Najlepsze snowparki w skrócie

SnowparknameTeren narciarski
Ischgl SnowparkSkigebiet Silvretta Arena
Swatch SnowparkSkigebiet Flims-Laax-Falera
Penken ParkSkigebiet Mayrhofen & Hippach
Central Park & Co.Teren narciarski Kitzsteinhorn/Maiskogel - Kaprun
Nightpark & CoTereny narciarskie Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn
Snowpark KitzbühelSkigebiet Kitzbühel
Stubai ZooSkigebiet Stubaier Gletscher
Freestyle LandSkigebiet Les 2 Alpes
Snowpark KreischbergSkigebiet Lachtal und Kreischberg
Mottolino i CaroselloSkigebiets Livgino
Snowpark Alpe di SiusiSkigebiet Val Gardena/Alpe di Siusi
Park terenowy Golden PeakSkigebiet Vail
Val SnowparkSkigebiet Tignes - Val d'Isère
Corviglia Snowpark "Crowland"Skigebiet Corviglia
Fun Area Fiss-Ladis & CoSkigebiet Serfaus-Fiss-Ladis

Ischgl: Ischgl Snowpark

Jeśli chodzi o snowparki, entuzjaści sportów zimowych nie mogą ominąć Ischgl. „Ischgl Snowpark” na terenie narciarskim Silvretta Arena ma dobre 1,7 km długości i jest jednym z największych funparków w regionie alpejskim. Szeroka oferta podzielona jest na dwa obszary parkowe, jeden w Vellilalp i jeden w dolnej części Idalp.

Obszar parku 1 składa się w sumie z 16 elementów. Mnóstwo boxów i funtubów zapewnia ekscytujące wrażenia podczas jazdy w górę i w dół. Park Area 1 jest szczególnie odpowiedni dla początkujących i zaawansowanych riderów, podczas gdy profesjonaliści pozostają głównie w Park Area 2. Ustawione tam przeszkody są bardziej wymagające i zachęcają aerialistów do zaprezentowania swoich umiejętności i optymalizacji skoków i slajdów. Park Area 2 składa się w sumie z 15 skoków i przeszkód. Absolutna atrakcja czeka na ambitnych freestylowców na końcu trasy. Tam na odważnych czeka duży skok z worka. Freestylowcy lądują tu miękko na poduszce powietrznej, dzięki czemu mogą ćwiczyć spektakularne skoki bez ryzyka odniesienia kontuzji.

Freestyle’owa zabawa w snowparku w Ischgl.

Laax: Swatch Snowpark

W szwajcarskich ośrodkach narciarskich znajduje się ponad 40 snowparków. Jednym z najlepszych adresów dla freestylowców jest z pewnością Laax w kantonie Graubünden. Łącznie 90 przeszkód rozmieszczonych jest w pięciu snowparkach na terenie narciarskim Flims-Laax-Falera. Najważniejszym obszarem w Laax jest NoName Park w Crap Sogn Gion. Jego pro kicker line osiąga poziom olimpijski pod względem długości i rozmiaru, a superpipe jest największym halfpipe w Europie. Mierzy 200 m długości, 22 m szerokości i około 7 m wysokości. Istnieją również mini-rury dla początkujących, które są idealne do pierwszych skoków i delikatnie wprowadzają nowicjuszy w sztukę freestyle’u.

Superpipe w Laax jest przygotowany przy użyciu specjalnego sprzętu.

Mayrhofen: Penken Park

Najnowocześniejszym parkiem rozrywki w Austrii jest Penken Park w Mayrhofen na terenie narciarskim Mayrhofen i Hippach. Jest to nie tylko numer jeden w Zillertal, ale jest również uważany za jeden z najlepszych parków rozrywki w Alpach. Dzięki różnym obszarom Medium, Fun, Advanced, Pro, Halfpipe i Kids Park, Penken Park w Mayrhofen stał się miejscem spotkań międzynarodowej sceny freestyle. Do najważniejszych atrakcji należą Rainbow Box i uderzający Wallride u podnóża parku. Elita freestyle’u jest szczególnie przyciągana przez Proline. Oferuje ona profesjonalistom dużo czasu w powietrzu i odpowiednią scenę dla ich akrobacji. Ale nie tylko doświadczeni freestylowcy znajdą tu to, czego szukają. Początkujący również mogą zdobyć pierwsze doświadczenia na mniejszych kickerach i stopniowo doskonalić swoje freestyle’owe ruchy.

Oferta freestyle w Mayrhofen obejmuje szereg funparków, a także tor narciarski i boardercrossowy.

Kitzsteinhorn: Central Park and Co.

Teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn/Maiskogel – Kaprun oferuje całą gamę atrakcyjnych terenów rozrywkowych. Niezależnie od tego, czy jest to Glacier Park, Superpipe, Easy Park, Central Park czy South Central Park – zarówno początkujący, jak i profesjonaliści z pewnością znajdą kickery lub przeszkody, które najbardziej im odpowiadają. „Easy Park” w Sonnenkarbahn jest przeznaczony dla początkujących z prostymi przeszkodami. Oprócz jibów i łatwych linii z rurkami, boxami i railami, znajduje się tu także linia dla początkujących z prawdziwymi kickerami. Doświadczeni freestylowcy mogą się wyżyć na superpipe o długości 160 m. Na ścianach o wysokości 6,6 m nabierają rozpędu do swoich skoków. Najważniejszym punktem ośrodka narciarskiego jest jednak „Central Park”. Tutaj na doświadczonych riderów czeka wszechstronna konfiguracja z railami o średnim stopniu trudności i 18-metrowym pro kickerem.

Oprócz superpipe, snowpark na Kitzsteinhorn ma również wiele kickerów do spektakularnych skoków.

Jak przystało na ośrodek narciarski na lodowcu, Snowpark Kitzsteinhorn zapewnia również dobrą zabawę na początku i pod koniec sezonu. „Glacier Park” otwierany jest jesienią i na koniec sezonu wiosną. Trasa jest przygotowywana na wysokości 2900 m n.p.m., gdzie śnieg jest gwarantowany, i zazwyczaj składa się z około 20 przeszkód na obszarze 250 m i 100 m szerokości.

Zermatt: Snowpark Zermatt

Snowpark w dolnej części lodowca Theodul, tuż przy Furgsattel na terenie narciarskim Zermatt, jest uważany za najlepszy park rozrywki na lodowcu w Szwajcarii. Z widokiem na Matterhorn, profesjonaliści, zaawansowani i początkujący zjeżdżają tu na wysokości do 3250 metrów. Na snowboardzistów czeka linia slopestyle z kilkoma kickerami, rail garden dla zaawansowanych riderów i linia dla początkujących z około dwoma tuzinami przeszkód. Zimą park zbudowany jest przy wyciągu na lodowcu Furggsattel, latem teren przenosi się dalej na Plateau Rosa.

Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Nightpark and Co.

Trzeci co do wielkości obszar narciarski w Austrii oferuje bardzo szeroką gamę parków. Najważniejszym i największym obszarem na terenie narciarskim Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn jest „Nightpark” w Hinterglemm. Z dziesiątkami przeszkód i skoków, od łatwych po pro line, obejmuje całe spektrum freestyle i shred. Jak sama nazwa wskazuje, park jest również oświetlony sześć wieczorów w tygodniu do 21:30.

W Leogang znajduje się również „Nitro Snowpark”. Zgrabna konfiguracja dla początkujących i zaawansowanych riderów znajduje się przy Asitzmuldenbahn. Początkujący snowboardziści mogą poszaleć w parku do nauki jazdy na Bernkogel. Dla zwinnych, szybkich riderów tuż obok znajduje się ski i boardercross.

W Hinterlgemm’s Nightpark fani skifreestyle’u mogą przeskakiwać przez wiele różnych kickerów podczas swoich przejazdów.

Puszysty raj Fieberbrunn jest również popularny wśród fanów puchu ze względu na specjalną ofertę snowparku. Na Lärchenfilzkogel znajduje się „Freeride Park”, w którym freeride łączy się z freestylem. 4-metrowy drop i cztery kickery łączą zalety obu dyscyplin w najlepszy sposób. Dla mniej doświadczonych riderów i dzieci jest również łatwy park przy środkowej stacji Streuböden.

Kitzbühel: Snowpark Kitzbühel

Obszar narciarski Kitzbühel ma przyzwoity snowpark z wieloma dużymi kickerami o wysokości od 3 do 8 metrów. W sumie jest pięć obszarów, Kids Park, Jib Area, Mid Section, Main Park i Advanced Kicker Line. Tak więc każdy zapalony freestyler znajdzie tutaj to, czego szuka. Konfiguracja składa się z 40 przeszkód z różnymi skokami, ze stołami o długości od 2 do 15 m. Park oferuje wszystko dla zaawansowanych freestylowców: raile, boxy, strome zakręty, funwave’y i niesławne kicker line’y. W szczycie sezonu park jest codziennie na nowo przygotowywany, dzięki czemu jest zawsze dobrze utrzymany. Obszar znajduje się powyżej zajazdu górskiego Hanglalm na Resterhöhe (1 894 m). Istnieje również inny snowpark na Kitzbüheler Horn, który również posiada przeszkody dla początkujących.

W Snowparku Kitzbühel freestylowcy znajdą wszystko, czego dusza zapragnie: kickery, boxy, raile i wiele więcej.

Lodowiec Stubai: Zoo Stubai

Na największym lodowcu w Tyrolu, w ośrodku narciarskim Stubai Gletscher, znajduje się specjalna parkowa atrakcja: legendarne „Stubai Zoo”. Jego początek znajduje się tuż poniżej najwyższego punktu terenu narciarskiego, przy wyciągu Gaisskarferner. Park oferuje arsenał kickerów, boxów i railów na różnych liniach. Wszechstronna konfiguracja z łatwymi, średnimi i profesjonalnymi liniami sprawia, że Stubai Zoo jest jednym z największych snowparków na świecie. Jibline o długości 300 m, w tym własny wyciąg parkowy, sprawia, że serce ambitnych freestylowców bije szybciej i co roku przyciąga wielu miłośników śniegu. Między grudniem a początkiem kwietnia zaprasza początkujących i całe rodziny na BIG Family Slopestyle. Park rozrywki położony bezpośrednio na Eisjochferner po drugiej stronie Schaufelspitze oferuje początkującym idealne wprowadzenie do pierwszych doświadczeń freestyle’owych.

Freestylowcy w snowparku Stubai Zoo na lodowcu Stubai.

Les 2 Alpes: Kraina freestyle’u

Na lodowcu w ośrodku narciarskim Les 2 Alpes freestylowcy mogą się wyszaleć w „Freestyle Land”. Park oferuje szeroką gamę różnych przeszkód dla wszystkich poziomów umiejętności. Strefa big air z monster kickerami, superpipe, quarterpipe i obszar slopestyle czekają na linii pro. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – nie wspominając o licznych railach, boxach i innych przeszkodach. Jest też łatwy park z kilkoma łatwymi przeszkodami dla początkujących i boardercross.

BangingBees Summer Zone 2021 - Les 2 Alpes

Kreischberg: Snowpark Kreischberg

Na terenie narciarskim Lachtal i Kreischberg freestyle odbywa się na dwóch poziomach: W środkowej części terenu narciarskiego na wysokości 1900 m znajduje się szanowany Snowpark Kreischberg w obszarze „Sunshine Lifts” z około 45 różnymi funkcjami. Składa się z linii dla początkujących, średniej linii i małej halfpipe. Zintegrowany snakerun przyciąga początkujących i profesjonalistów, a element Funbox Multijib sprawia, że serca shredderów biją szybciej. Zróżnicowany plac zabaw jest zatem idealnie dostosowany do wszystkich poziomów i zaprasza Cię na wyjątkową freestyle’ową przygodę.

Snowpark Kreischberg znajduje się na wysokości około 1900 m i zachwyca ponad 40 funkcjami.

Livigno: Mottolino i Carosello

Na obu górach obszaru narciarskiego Livigno – Mottolino i Carosello – znajduje się dobrze utrzymany snowpark. „Snowpark Mottolino” jest uważany za jeden z 3 najlepszych parków we Włoszech i ma cztery linie i około 50 przeszkód, od łatwych do trudnych. Obszar ten był już scenerią dla kilku filmów narciarskich i miejscem ważnych wydarzeń freestyle’owych, takich jak „Nine Nights”.

Dzięki pewnemu położeniu na wysokości 3000 m n.p.m., snowpark w obszarze Carosello 3000 jest otwarty do maja. Oprócz trzech linii z licznymi railami i boxami, na rozległym terenie parku znajduje się również bag jump, boardercross i kidscross.

Alpe di Siusi: Snowpark Alpe di Siusi

Jednym z najlepszych snowparków we Włoszech jest ten na Alpe di Siusi w regionie narciarskim Val Gardena/Alpe di Siusi. Snowpark Alpe di Siusi o długości 1,5 km ma jedną z najdłuższych linii w Europie. Przed niezapomnianym tłem gór Sciliar i Sassolungo znajdują się kickery, boxy i inne atrakcje dla najbardziej zróżnicowanych wyzwań. Górny obszar jest przeznaczony dla początkujących, podczas gdy w dalszej części znajdują się duże kickery, raile i wall ride’y. Szczególną cechą snowparku Alpe di Siusi w Południowym Tyrolu jest Wood Line. Wszystkie przeszkody są tu wykonane z drewna. W sumie początkujący i profesjonalni freestylowcy mogą wybierać spośród prawie 70 elementów.

W snowparku na Alpe di Siusi raz po raz można podziwiać spektakularne skoki freestylowców na nartach i snowboardzie.

Vail: Golden Peak Terrain Park

Jako jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Górach Skalistych i znany z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim 2015, ośrodek narciarski Vail wyznacza standardy w zakresie nowoczesnej oferty stoków. Nic więc dziwnego, że znajdują się tu aż trzy parki rozrywki: „Golden Peak Terrain Park” to w pełni wyposażony snowpark z ponad 30 przeszkodami i dziewięcioma kickerami. Głównymi atrakcjami są dwa halfpipe’y, z których jeden to superpipe o długości 6,7 m. Z kolei na najmłodszych czeka „Avanti Park” i „Bwana Terrain Park” przy gondoli Eagle Bahn lub pod stacją górską „Eagle’s Nest”. Przyjazne dzieciom skocznie i małe boxy zachęcają do treningu.

Park Golden Peak Terrain zachwyca licznymi kickerami i dwoma halfpipe’ami.

Val d’Isère: Val Snowpark

Jeden z najpopularniejszych snowparków we Francji znajduje się w ośrodku narciarskim TignesVal d’ Isère. „Val Snowpark” znajduje się poniżej wyciągu krzesełkowego Blanc i jest odpowiedni dla narciarzy i snowboardzistów na wszystkich poziomach zaawansowania. Funpark zachwyca 25 railami, flat boxami, bananami i kolcami. Przeszkody różnią się w zależności od trudności, dzięki czemu oferują zarówno początkującym, jak i zaawansowanym i profesjonalnym riderom możliwość odprężenia się. „Val Snowpark” jest szczególnie znany z odbywających się tu zawodów pro. Można tu podziwiać w akcji najlepszych narciarzy i snowboardzistów na świecie.

First EDIT Park 2K20 Val d'Isère Snowpark

St. Moritz: Corviglia Snowpark „Crowland

Snowpark „Crowland” znajduje się bezpośrednio przy stacji górskiej Corviglia w kierunku Marguns na terenie narciarskim Corviglia. Park rozrywki jest podzielony na trzy obszary i posiada również stok do zabawy. Park dla początkujących „Easy Park” jest szczególnie odpowiedni dla początkujących, którzy chcą przetestować swoje pierwsze triki na przeszkodach odpowiednich dla początkujących. „Blue” lub „Medium Line” przyciąga zaawansowanych i profesjonalnych freestylowców i oferuje możliwość doskonalenia swoich umiejętności na bardziej wymagających boxach, railach czy kickerach. Crowland Snowpark jest otwarty od połowy grudnia do początku kwietnia, w zależności od warunków śniegowych.

Freestylowcy z pewnością znajdą coś dla siebie w „Crowland” w ośrodku narciarskim Corviglia.

Serfaus-Fiss-Ladis: Fun Area Fiss-Ladis and Co.

Ogromny tyrolski teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis obejmuje 214 kilometrów tras zjazdowych i osiem obszarów rozrywki dla wszystkich poziomów zaawansowania. „Freestyle Circus Serfaus” rozciąga się na trzech obszarach. W „Beginner Circus” początkujący mogą nauczyć się prostych trików, podczas gdy w „Jib Circus” każdy zaawansowany rider znajdzie coś dla siebie. Atrakcją dla wielu freestylowców jest funkcja multi-jib, która składa się z rail combo i wallride. Nie ma ograniczeń dla Twojej kreatywności, jeśli chodzi o triki.

Absolutni profesjonaliści freestyle’u znajdą to, czego szukają w „Progression Circus”. Tutaj mogą spodziewać się kickerów i skoncentrowanej akcji freestyle’owej na kickerach ze stołami o długości od 4 do 17 m. Freestylowcy, którzy chcą ćwiczyć swoje triki bez ryzyka odniesienia kontuzji, mają do dyspozycji dwa BigAirBagi na stokach Serfauser i Fisser.

„Fun Area Fiss-Ladis” z czterema obszarami znajduje się po północnej stronie Fiss. Początkujących przyciąga „Shredpark” lub Fun Slope po północnej stronie Fiss. „Sunpark” w pobliżu stoku Möseralm i „Boarderclub” w bezpośrednim sąsiedztwie wioski oferują jeszcze dwie możliwości dla początkujących, aby pokonać proste przeszkody i spróbować swoich pierwszych trików. „Snowpark Fiss” rzuca wyzwanie nawet zaawansowanym freestylowcom i doskonale uzupełnia zróżnicowaną ofertę zabawy w tyrolskim ośrodku narciarskim.

Masz ochotę na shredding i freestyle? W takim razie ruszajmy w góry! W tym artykule SnowTrex zebrał najważniejsze informacje na temat fun parków.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące snowparków

Czy w Ischgl jest park rozrywki?

Ischgl jest domem dla Ischgl Snowpark w Silvretta Arena. Ma około 1,7 km długości i jest jednym z największych parków rozrywki w regionie alpejskim. Zróżnicowany park jest podzielony na dwa obszary, jeden w Vellilalp i jeden w dolnej części Idalp.

Gdzie znajduje się największy halfpipe na świecie?

Największy halfpipe na świecie znajduje się na terenie narciarskim Flims-Laax-Falera. Halfpipe znajduje się na Crap Sogn Gion w Laax i ma 6,90 m wysokości, 200 m długości i 22 m szerokości.

Gdzie w Dolinie Stubai znajduje się Funpark Stubai Zoo?

Legendarny Stubai Zoo znajduje się na największym lodowcu Tyrolu. Start znajduje się tuż poniżej najwyższego punktu terenu narciarskiego, przy wyciągu Gaisskarferner.

Co oferuje Snowpark Kitzbühel?

W sumie na pięciu obszarach, Kids Park, Jib Area, Mid Section, Main Park i Advanced Kicker Line, znajduje się około 40 przeszkód z szeroką gamą skoków ze stołami o długości od 2 do 15 metrów. Wyposażony w poręcze i boksy, strome zakręty i fale, a także niesławne linie kicker, park rozrywki jest bardzo odpowiedni zarówno dla zaawansowanych freestylowców, jak i początkujących.

Co to jest kicker?

Kicker to skocznia narciarska, która zazwyczaj wykonana jest w całości ze śniegu i pozwala freestylerom na wykonywanie spektakularnych skoków.

Co to jest half pipe?

Halfpipe to rura opuszczona na stok. Narciarze i snowboardziści mogą wyskoczyć z rury pionowo w powietrze i wylądować z powrotem w halfpipe. Ze względu na swoje nachylenie, halfpipe zapewnia niezbędną prędkość potrzebną do wykonywania trików. Halfpipe może różnić się znacznie pod względem rozmiaru i długości. Przy wysokości 6,90 m, długości 200 m i szerokości 22 m, największy halfpipe na świecie znajduje się w LAAX.

Ile Funareas jest w Serfaus Fiss Ladis?

W Serfaus Fiss Ladis znajduje się osiem stref zabawy dla wszystkich poziomów. Podczas gdy Freestyle Circus Serfaus rozciąga się na trzech obszarach, Fun Area Fiss-Ladis znajduje się po północnej stronie Fiss z czterema obszarami.

  • piątek, 16. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Aschau
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter