10 największych terenów narciarskich we Francji

27/07/2021 - SnowTrex

W Alpach Francuskich położone są jedne z najwyższych szczytów w Europie, a kraj znany jest z mega-ośrodków narciarskich. SnowTrex prezentuje 10 największych połączonych ośrodków narciarskich we Francji, w tym największy na świecie!

10 największych terenów narciarskich we Francji.

1. Region narciarski Les 3 Vallées

Trasy: 600 km

Courchevel, Méribel, Val Thorens, Les Menuires – do wszystkich tych popularnych ośrodków narciarskich można dotrzeć za pomocą jednego skipassu, ponieważ znajdują się one w trzech dolinach: 3 Vallées należą do najlepszych terenów, jakie Alpy mają do zaoferowania. I to nie tylko pod względem wielkości. 600 km nartostrad w połączonej sieci wyciągów sprawia, że region ten w najpiękniejszej części masywu Vanoise jest największym terenem narciarskim na świecie. Szczyty wznoszą się między 2129 a 3230 m. Najwyższa góra łańcucha Vanoise, Grande Casse, ma aż 3852 m wysokości. Nad Val Thorens znajdują się fantastyczne zjazdy lodowcowe o średnim stopniu trudności, na stokach La Saulire (2738 m) kilka stromych wąwozów czeka na profesjonalistów freeride’u, a na stokach nad wioskami narciarskimi znajdują się tereny dla dzieci i atrakcyjne snowparki.

Val Thorens – serce Trzech Dolin.

2. Region narciarski Les Portes du Soleil

Trasy: 580 km

Mega obszar narciarski na granicy francusko-szwajcarskiej jest prawie tak samo rozległy. Portes du Soleil ma do wyboru 580 km tras narciarskich, z których większość znajduje się na terytorium Francji. Avoriaz, Châtel, Champéry i Les Crosets to z pewnością najbardziej znane wioski narciarskie. Te dwa ostatnie znajdują się po stronie szwajcarskiej, więc w razie zjazdu zawsze należy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Na ogromnym obszarze sportów zimowych jest mnóstwo zabawy, dzięki kilkunastu snowparkom i trasom do jazdy na snowboardzie. Francuskie wioski, przede wszystkim centralnie położony Avoriaz i sąsiednia Morzine, zachowały swój pierwotny sabaudzki urok i są dobrym punktem wyjścia do licznych zajęć rekreacyjnych w dolinach.

Region narciarski Portes du Soleil to niekończące się nartostrady.

3. Region narciarski Paradiski

Trasy: 425 km

Z jednej strony Les Arcs i Peisey-Vallandry, z drugiej La Plagne – razem tworzą Paradiski. Oba ośrodki narciarskie zawdzięczają swoje bezproblemowe połączenie z Vanoise-Express. Od 2003 roku połączyła je ogromna gondola, tworząc spójny teren narciarski z dostępem do 425 km tras.  Paradiski znajduje się w malowniczej dolinie Isère, w północnej części masywu Vanoise, na potężnych łańcuchach górskich, których szczyty sięgają aż do stref lodowca. Szczególnie atrakcyjne są stoki lodowcowe na wysokości ponad 3000 m, z których roztacza się fantastyczny widok na okoliczne giganty górskie, takie jak Mont Blanc. Na lodowcu Bellecôte Glacier w La Plagne przebiega trasa o długości 15 km, pokonująca różnicę wzniesień 2000 m. Region oferuje łącznie ponad 250 tras zjazdowych o różnej długości.

La Plagne – przytulna atmosfera i stoki tuż przed obiektem.

4. Teren narciarski Via Lattea

Trasy: 400 km

Wiedziieliście o tym? Droga Mleczna biegnie między Piemontem a Alpami – ale jako biały blask śniegu i lodu. Teren narciarski Via Lattea, podobnie jak Portes du Soleil, rozciąga się przez granicę państwową. Większość z 400 km tras narciarskich znajduje się we Włoszech, tuż za Turynem, w regionie Piemontu. Około 20 procent leży za francuską granicą wokół ośrodka sportów zimowych Montgenèvre. Znajduje się on na wysokości 1860 m i oferuje trasy zjazdowe o łatwym i średnim stopniu trudności. W Sauze d’Oulx i Sestriere znajduje się duży wybór atrakcyjnych czerwonych tras zjazdowych.

5. Teren narciarski Les Sybelles

Trasy: 310 km

Top 5 zamyka się z Les Sybelles w sercu Savoy. Na 310 km tras narciarskich składa się łącznie sześć wiosek narciarskich, z których Saint Sorlin d’Arves i Le Corbier należą do najbardziej atrakcyjnych. Oprócz wyjątkowej atmosfery, są one szczególnie imponujące ze względu na swoje dobre położenie, w samym środku karuzeli narciarskiej pomiędzy La Balme (2 240 m) i L’Ouillon (2 431 m). W szczególności Saint Sorlin, z pięknymi drewnianymi domkami, jest idealnym punktem wyjścia do udanego dnia spędzonego na nartach. Dodatkowym atutem dla rodzin w Les Sybelles są liczne niebieskie stoki, które ułatwiają początkującym i dzieciom rozpoczęcie jazdy na nartach. Niektóre części regionu narciarskiego noszą nawet znak jakości „Famille Plus” dla szczególnie zróżnicowanej oferty rodzinnej.

St. Sorlin d’Arves na terenie narciarskim Les Sybelles.

6. Teren narciarski Val d’Isère/Tignes

Trasy: 300 km

Region narciarski wokół popularnych ośrodków narciarskich Val d’Isère i Tignes przez długi czas nosił nazwę Espace Killy po mistrzu olimpijskim Jean-Claude’u Killy. Val d’Isère jest również stałym miejscem rozgrywania Pucharu Świata w narciarstwie i modną wioską narciarską tuż przed granicą z Włochami. Tignes jest nowoczesnym ośrodkiem narciarskim o wysokości 2100 m z gwarancją śniegu, oferującym gościom dobrą kuchnię i urozmaicone après-ski. Nad obiema miejscowościami znajduje się 300 km wyśmienitych tras. Od lodowca Grande Motte (3656 m) aż do Val d’Isère na wysokości 1850 m, region narciarski ma do zaoferowania wiele długich tras zjazdowych. Na stokach olimpijskich, trasach biegowych, a także na wzgórzach dla początkujących i leśnych zjazdach.

Widok na stację narciarską Tignes

7. Teren narciarski Grand Massif

Trasy: 265 km

Z masywem Grand Massif w Haute Savoie proporcje francuskich terenów narciarskich stają się coraz bardziej wyraźne: największy ośrodek narciarski Austrii jest niewiele większy niż Grand Massif Domaine. Z 265 kilometrami tras narciarskich jest to siódmy co do wielkości ośrodek narciarski we Francji. Dwa podregiony Flaine i Massif tworzą razem Wielki Masyw, a Flaine tworzy centrum akcji na wysokości 1600 metrów. Szczególnie piękne są długie, czerwone zjazdy na wysokości ponad 2500 m. Stąd panoramiczny widok sięga aż do Mont Blanc.

Malownicze Flaine w Grand Massif.

8. Teren narciarski Evasion Mont-Blanc

Trasy: 263 km

W Górnej Sabaudii, ośrodek narciarski Mont-Blanc Evasion znajduje się w samym środku największej góry w Europie – sąsiadem malowniczych tras zjazdowych jest tylko Mont Blanc (4810 m). W jego cieniu leży Megève, oryginalna górska wioska, a jednocześnie znany ośrodek narciarski, który może konkurować nawet z wyrafinowanymi szwajcarskimi ośrodkami wypoczynkowymi. Nie bez powodu zalicza się ją do „Best of the Alps” o szczególnych wymaganiach w zakresie lokalizacji i terenu narciarskiego. Krajobraz miejski charakteryzuje się tradycyjną i elegancką architekturą oraz autentyczną górską idyllą. Niektóre trasy zjazdowe prowadzą przez odcinki leśne, ale ze zjazdów powyżej linii drzew roztacza się wspaniały widok na Mont Blanc, który jest prawie w zasięgu ręki.

Widok na Megève

9. Teren narciarski Serre Chevalier

Trasy: 250 km

Tuż obok Parku Narodowego Les Écrins znajduje się teren narciarski Serre Chevalier Highalpine, który łączy w sobie 250 km najlepszych tras narciarskich. Znajdują się one na wysokości 2800 m i prowadzą w dół do 1200 m nad zjazdami w dolinie. W dolnej części trasa przebiega przez piękne lasy modrzewiowe i sosnowe. Trasy narciarskie, snowparki, nocne narciarstwo, szkoły narciarskie – tutaj jest wszystko, czego można sobie życzyć. Głównym miastem doliny, w którym znajdują się szerokie stoki narciarskie, jest tętniący życiem Briançon. Wzdłuż doliny znajdują się również trzy inne wejścia do areny narciarskiej: Chantemerle, Villeneuve i Monêtier-les-Bains.

10. Teren narciarski Alpe d’Huez

Trasy: 249 km

Osoby zainteresowane sportem znają Alpe d’Huez jako miejsce docelowe na scenie Tour de France – miłośnicy sportów zimowych uwielbiają ten wyjątkowy teren narciarski na masywie górskim Grandes Rousses: teren narciarski Alpe d’Huez ma 249 km tras narciarskich i jest jednym z najbardziej popularnych dużych terenów narciarskich we Francji. Na wysokościach do 3300 m można jeździć na nartach nad chmurami na Pic Blanc (3330 m) i na lodowcu Sarenne. Tutaj rozpoczyna się zjazd z Sarenne, który przy długości 16 km uważany jest za najdłuższą czarną trasę w Alpach.

Białe szaleństwo ponad chmurami w Alpe d’Huez.
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter