10 największych terenów narciarskich w Niemczech

02/10/2022 - SnowTrex

Niemcy mają wiele bogatych w trasy i zróżnicowanych ośrodków narciarskich, które z otwartymi ramionami witają narciarzy i snowboardzistów. Niemieckie raje zimowe są duże i oprócz alpejskich stoków narciarskich mają wiele innych atrakcji do zaoferowania. Obok narciarstwa biegowego, biathlonu, wędrówek zimowych i jazdy na łyżwach, w niemieckich ośrodkach narciarskich i wokół nich znajduje się wiele ofert kulturalnych, które sprawią, że wszyscy urlopowicze zimowi poczują się jak w domu. SnowTrex zna niemieckie tereny narciarskie na wylot i prezentuje 10 największych z nich.

Tereny narciarskie w Niemczech mają wiele do zaoferowania młodym i starszym.

10 największych terenów narciarskich w Niemczech w skrócie:

W skrócie: Tereny narciarskie Niemiec

1. Teren narciarski Ski Oberstdorf Kleinwalsertal

Ilość tras: 118 km

Wysokość: do 2224 m

Teren narciarski Ski Oberstdorf Kleinwalsertal zdobywa tytuł największego niemieckiego terenu narciarskiego z łączną liczbą 118 kilometrów tras zjazdowych. Oberstdorf jest najbardziej wysuniętą na południe gminą w Niemczech i wraz z austriackim regionem narciarskim Kleinwalsertal tworzy teren narciarski Ski Oberstdorf Kleinwalsertal. Z 56 niebieskimi, 50 czerwonymi i 12 czarnymi kilometrami nartostrad teren narciarski nadaje się przede wszystkim dla początkujących i rodzin, ale również zaawansowani i doświadczeni narciarze czują się na niemieckich i austriackich stokach jak u siebie. Ponadto teren ten przekonuje narciarzy i snowboardzistów ofertą jazdy nocnej, kilkoma snowparkami i oczywiście stokiem Pucharu Świata na Ofterschwanger Horn.

Nawet z dala od alpejskich tras narciarskich miłośnicy zimy na terenie Ski Oberstdorf Kleinwalsertal mają okazję odkryć dla siebie różne sportowe aktywności zimowe. Oprócz zimowych wędrówek, saneczkarstwa, airboardingu, kolarstwa śnieżnego i curlingu, sam ośrodek narciarski Oberstdorf jest szczególnie znany jako niemiecka twierdza narciarstwa biegowego, skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Od sezonu 2014/2015 międzynarodowa reprezentacja biegaczy narciarskich składa coroczną wizytę w najbardziej wysuniętym na południe mieście Niemiec, aby rywalizować w Pucharze Świata. Skoczkowie narciarscy również przyjeżdżają raz w roku i otwierają Turniej Czterech Skoczni przed około 25 000 kibiców w Erdinger Arenie. Ponadto w sezonie 2020/2021 ośrodek ten po raz trzeci był miejscem rozgrywania Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Tak więc miłośnicy śniegu, którzy lubią być aktywni, lubią akcje na stokach i poza nimi oraz chcą oglądać najlepszych zawodników na świecie w różnych sportach zimowych są w dobrych rękach na terenie narciarskim Ski Oberstdorf Kleinwalsertal.

2. Teren narciarski Liftverbund Feldberg

Ilość tras: 63 km

Wysokość: do 1493 m

Feldberg jest najwyższą górą Schwarzwaldu i jednocześnie sercem tutejszego regionu sportów zimowych. Na narciarzy i snowboardzistów na terenie narciarskim Liftverbund Feldberg czeka łącznie 14 wyciągów i 63 kilometry nartostrad. Z 63 kilometrów tras narciarskich 20 jest sztucznie naśnieżanych, dzięki czemu jazda na nartach i snowboardzie jest możliwa przez cały sezon zimowy. Stoki mają różne poziomy trudności, dzięki czemu każdy od początkujących po profesjonalistów znajdzie coś dla siebie.

Teren narciarski Liftverbund Feldberg oferuje również wiele specjalnych atrakcji, jak np. MINI Snowpark na Feldberg. To jeden z najlepszych snowparków w Niemczech, który zachwyca zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Atrakcja na stoku przekonuje wieloma różnymi boxami, poręczami i kickerami, na których akrobaci powietrzni mogą dać upust swoim siłom. Snowpark na Feldberg jest hitem w świecie narciarskim i dlatego jest również regularnym miejscem regionalnych i międzynarodowych imprez freestyle.

3. Teren narciarski Garmisch-Classic, Zugspitze

Ilość tras: 60 km

Wysokość: do 2720 m

Na terenie narciarskim Garmisch-Classic, Zugspitze, miłośnicy nart i snowboardu mają do dyspozycji 60 kilometrów tras na wysokości do 2720 metrów. 40 kilometrów tras znajduje się na terenie narciarskim Garmisch-Classic, a pozostałe 20 kilometrów na terenie narciarskim Zugspitze. Razem tereny narciarskie tworzą niemiecką mekkę narciarstwa alpejskiego.

Teren narciarski Garmisch-Classic zachwyca miłośników sportów zimowych urozmaiconymi i zróżnicowanymi trasami. Zwłaszcza trasy w dolinach, snowpark i piękne leśne stoki przyciągają co roku do Garmisch wielu miłośników śniegu. Nie zapominając oczywiście o znanym na całym świecie i wymagającym zjeździe z Kandaharu. Ma ona długość 3,3 km, od 2009 roku jest częścią Pucharu Świata w narciarstwie i z nachyleniem do 92 procent jest nawet najbardziej stromą ze wszystkich tras Pucharu Świata.

Teren narciarski Garmisch-Classic zachwyca dobrze przygotowanymi i zróżnicowanymi trasami.

Teren narciarski na Zugspitze błyszczy szerokimi i w dużej mierze łatwymi do średnio zaawansowanych stoków. Doświadczeni narciarze, a przede wszystkim freeriderzy mogą liczyć na przyjemne zjazdy na najwyższej górze Niemiec. Rozległy teren powyżej linii drzew oferuje doskonałe warunki dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć zabawy w puchu poza trasą. Wycieczka na Zugspitze to także atrakcja dla wielu miłośników sportów zimowych. Miłośnicy śniegu mają wybór między bawarską kolejką Zugspitze, która została otwarta w 1930 roku i jest uznawana za zabytek, a ultranowoczesną kolejką linową Zugspitze z 2017 roku.

4. Teren narciarski Region Berchtesgaden

Ilość tras: 60 km

Wysokość: do 1800 m

Region Berchtesgaden położony jest w Alpach Bawarskich na tle fantastycznej i imponującej przyrody Parku Narodowego Berchtesgaden. Łączy w sobie sześć terenów narciarskich i oferuje około 60 kilometrów tras zjazdowych na wysokości do 1800 metrów. Każdy teren narciarski ma swój urok i nadaje się szczególnie dla określonej grupy docelowej. Na przykład ci, którzy chcą wybrać się na stok z całą rodziną, poczują się szczególnie dobrze na terenie narciarskim Rossfeld. Poszczególne tereny narciarskie oferują ponadto różnorodne atrakcje na stokach, takie jak snowparki, dawne trasy Pucharu Świata czy trasy oświetlone.

Region Berchtesgaden położony jest pośród wyjątkowej naturalnej scenerii.

Ponadto region Berchtesgaden oferuje również wiele zimowych atrakcji z dala od alpejskich stoków narciarskich. Miłośnicy zimy mogą uprawiać narciarstwo biegowe, turystykę narciarską, zimowe wędrówki, saneczkarstwo lub rakiety śnieżne w zapierającej dech w piersiach przyrodzie, a jednocześnie cieszyć się pięknymi chwilami na świeżym powietrzu Berchtesgaden.

5. Teren narciarski Winklmoosalm-Steinplatte

Ilość tras: 42 km

Wysokość: 1860 m

Teren narciarski Winklmoosalm-Steinplatte położony jest w Alpach Chiemgau i oferuje miłośnikom sportów zimowych możliwość przeżycia bardzo wyjątkowych dni narciarskich. Na 42 zróżnicowanych kilometrach tras narciarskich znajdują się wspaniałe wyzwania dla początkujących, doświadczonych narciarzy, a także ekspertów. Ponadto wszyscy aktywni miłośnicy zimy, którzy są zainteresowani narciarstwem biegowym lub zimowymi wędrówkami, również znajdą tu coś dla siebie. Z ponad 100 kilometrami tras, narciarze biegowi mają jeszcze większe pole do popisu niż narciarze i snowboardziści.

Jest jeszcze jedna szczególna cecha terenu narciarskiego Winklmoosalm-Steinplatte, o której warto wiedzieć. Będąc na stoku, jeździ się nie tylko na niemieckiej ziemi, ale wielokrotnie na pięknych i urokliwych wzgórzach w Austrii.

6. Teren narciarski Oberstaufen

Ilość tras: 53 km

Wysokość: 1708 m

Z 53 kilometrami tras narciarskich na wysokości do 1.708 m, teren narciarski Oberstaufen jest również jednym z największych terenów narciarskich w Niemczech. Cztery mniejsze tereny narciarskie Allgäu: Sinswang, Hochgrat, Hündle/Thalkirchdorf i SkiArena Steibis zostały połączone, aby zaoferować miłośnikom sportów zimowych szeroki wybór tras. Stoki w Schneewelt są zróżnicowane i urozmaicone, dzięki czemu wszyscy miłośnicy narciarstwa dostają to, co najlepsze. Na szerokich, łagodnych i doskonale przygotowanych stokach w Thalkirchdorf-Hündle szczególnie dobrze czują się dzieci i początkujący, podczas gdy eksperci mogą szusować na stokach w Steibis lub w Hündle, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie.

Saneczkarstwo to tylko jedna z wielu popularnych zimowych aktywności oferowanych na terenie narciarskim Oberstaufen.

Obok jazdy na nartach i snowboardzie teren narciarski Oberstaufen wyróżnia się także innymi atrakcjami zimowymi. Przede wszystkim saneczkarstwo sprawia, że niejedno serce bije tu szybciej. Na terenie narciarskim znajduje się kilka naturalnych torów saneczkowych dla młodszych i starszych. Zwłaszcza tor saneczkowy na Hochgrat daje dużo frajdy. Poza tym teren narciarski yachwzca kilkoma zapierającymi dech w piersiach zimowymi szlakami turystycznymi, lodowiskiem w Steibis i około 100 kilometrami tras biegowych.

7. Teren narciarski Balderschwang

Ilość tras: 40 km

Wysokość: 1500 m

Teren narciarski Balderschwang położony jest w Allgäu i zaprasza gości z otwartymi ramionami. Na 40 kilometrach tras zjazdowych w ośrodku narciarskim miłośnicy sportów zimowych o każdym stopniu zaawansowania narciarskiego, a zwłaszcza początkujący narciarze, znajdą idealną dla siebie trasę. Szczególnie rodziny czują się na tym terenie bardzo dobrze. Oprócz stoków dla młodszych i starszych, teren narciarski oferuje również siedem stoków treningowych, centrum opieki nad małymi dziećmi i przedszkole narciarskie, dzięki czemu najmłodsi mogą się zaprzyjaźnić, podczas gdy rodzice sami zjeżdżają ze stoków.

Ponadto w Balderschwang śnieg jest zawsze gwarantowany. Jeśli stoki o wysokości do 1500 m nie są wystarczająco pokryte białym puchem, to dzięki armatkom śnieżnym 80% stoków pozostaje do jazdy na nartach.

8. Teren narciarski Oberjoch/Bad Hindelang

Ilość tras: 32 km

Wysokość: do 1560 m

Teren narciarski Oberjoch/Bad Hindelang jest jednym z najstarszych terenów narciarskich w Niemczech. Istnieje od początku XX wieku i imponuje zboczami o wysokości do 1560 m. Zimowa kraina oferuje łącznie 32 kilometry tras narciarskich, które podzielone są na 6 niebieskich, 24 czerwone i 2 czarne kilometry zjazdów. Dzięki temu teren narciarski jest dobrze przystosowany dla zaawansowanych i doświadczonych narciarzy, ale także dla początkujących, którzy mogą ćwiczyć swoje pierwsze skręty na niebieskich kilometrach tras w dolinie. Kolejną bardzo praktyczną cechą jest to, że goście mogą dostać się do śnieżnego raju za pomocą różnych wyciągów.

Teren narciarski Oberjoch/Bad Hindelang oferuje miłośnikom zimy inne atrakcje oprócz zabawy na stoku. Znajdują się tu m.in. trzy tory saneczkowe, trasy do zimowych wędrówek i rakiet śnieżnych, 36 tras do narciarstwa biegowego, trasy do jazdy na łyżwach i curlingu oraz różne obiekty kulturalne i wellness.

9. Teren narciarski Brauneck-Wegscheid

Ilość tras: 32 km

Wysokość: do 1712 m

Jeśli podróżujecie do Monachium, wystarczy przejechać 60 kilometrów, aby doświadczyć zabawy na stokach. Na południe od stolicy Bawarii leży teren narciarski Brauneck-Wegscheid. Raj dla narciarzy znany jest z szybkich zjazdów, do których można dotrzeć bardzo wygodnie za pomocą 15 wyciągów. Teren narciarski Brauneck-Wegscheid obejmuje 34 kilometry tras i zachwyca maksymalną wysokością 1712 metrów. Teren narciarski ma 2,5 km tras niebieskich, 21 km tras czerwonych i 7,5 km tras czarnych i jest atrakcyjny przede wszystkim dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, przy czym początkujący mogą skorzystać z łatwych stoków na Streidlhang.

Szczególnie zaawansowani narciarze i snowboardziści znajdą w rejonie narciarskim Brauneck-Wegscheid coś dla siebie.

Również na Streidlhang miłośnicy zimy mogą doświadczyć narciarskiej radości nawet o późnych godzinach. 12 reflektorów oświetla stok o długości ok. 500 m, przedłużając przyjemność z jazdy w dzień na noc. Łagodnie pofałdowany stok, który jest odpowiedni dla osób na każdym poziomie zaawansowania, stwarza bardzo szczególne i niezapomniane przeżycia.

10. Teren narciarski Winterberg

Ilość tras: 27,5 km

Wysokość: do 820 m

Teren narciarski Winterberg znajduje się w regionie Sauerland i obejmuje łącznie siedem gór. Jest popularny ze względu na 34 zróżnicowane stoki, które oferują łącznie 27,5 km tras. Teren narciarski na zachodzie Niemiec jest jednocześnie jednym z największych połączonych terenów narciarskich w obszarze górnego Main. Trasy narciarskie na tym terenie są bardzo szerokie i dlatego dobrze nadają się również dla początkujących. Dodatkowo w Schneepaardies dzieci znajdą bardzo rozbudowaną strefę dla dzieci z czarodziejskim dywanem, który ułatwia małym narciarzom naukę korzystania z wyciągów.

Teren narciarski Winterberg jest idealny do tego by rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi.

Dla tych, którzy wieczorem chcą się wyszaleć na stokach, przygotowano bardzo dobry teren narciarski o wysokości do 820 m. Dla nocnych marków kilka razy w tygodniu otwieranych jest 8 kilometrów naśnieżanych i oświetlonych stoków.

FAQs jeździć na nartach w Niemczech

Jaki jest największy teren narciarski w Niemczech?

Największym terenem narciarskim w Niemczech jest teren Ski Oberstdorf Kleinwalsertal. Znajduje się zarówno na terenie Niemiec, jak i Austrii. Teren narciarski ma 118 kilometrów tras i osiąga wysokość 2224 metrów.

Jaki jest największy teren narciarski, który znajduje się tylko w Niemczech?

Największym terenem narciarskim, który znajduje się wyłącznie na niemieckiej ziemi, jest teren narciarski Liftverbund Feldberg. Na górze o tej samej nazwie w Schwarzwaldzie na narciarzy i snowboardzistów czekają 63 kilometry zróżnicowanych tras zjazdowych na wysokości do 1493 metrów.

Ile jest w Niemczech terenów narciarskich z powyżej 40 km tras zjazdowych?

W Niemczech znajdują się w sumie trzy tereny narciarskie z ponad 40 kilometrami tras. Należą do nich tereny narciarskie Liftverbund Feldberg, Garmisch-Classic, Zugspitze i Winklmoosalm-Steinplatte.

Czy w Niemczech znajdują się trasy Pucharu Świata w narciarstwie?

W niemieckich ośrodkach narciarskich znajdują się również trasy, które były już wykorzystywane w ramach narciarskiego Pucharu Świata. Przykładem są tereny narciarskie Ski Oberstdorf Kleinwalsertal i Garmisch-Classic, Zugspitze. Zjazd Kandahar w Garmisch jest najbardziej znanym na świecie niemieckim zjazdem Pucharu Świata.

Gdzie odbyły się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym sezonu 2020/2021?

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym sezonu 2020/2021 odbyły się po raz trzeci w niemiecko-austriackim ośrodku Ski Oberstdorf Kleinwalsertal. Ośrodek narciarski jest również stałym przystankiem na trasie Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym poza Mistrzostwami Świata.

Gdzie znajduje się zjazd Kandahar?

Trasa zjazdowa Kandahar znajduje się na terenie narciarskim Garmisch Classic, Zugspitze. Kandahar ma około 3,3 km długości i nachylenie do 92%.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter