10 największych terenów narciarskich w Polsce

02/10/2022 - SnowTrex

W Polsce znajduje się wiele różnych ośrodków narciarskich, które są idealne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników sportów zimowych. Oprócz urozmaiconych tras zjazdowych, nowoczesnych wyciągów i zapierającej dech w piersiach górskiej scenerii, różnorodna jest także oferta aktywności poza trasami, dzięki czemu miłośnicy śniegu mogą dobrze się bawić także po wyczerpującym dniu na stoku. Tereny narciarskie w tym kraju mają łącznie prawie 500 kilometrów tras. SnowTrex sprawdził i prezentuje 10 największych ośrodków narciarskich w Polsce.

Urozmaicona oferta przyciąga na polskie stoki wielu miłośników śniegu.


10 największych ośrodków narciarskich w Polsce w skrócie

Teren narciarskiIlość trasNajwyższy punkt
Szczyrk Mountain36 km1257 m
Zieleniec21 km1025 m
Białka Tatrzańska18 km934 m
Kasprowy Wierch - Zakopane15 km1987 m
Szklarska Poręba12 km1362 m
Dwie Doliny11 km1001 m
Sucha Dolina10 km820 m
Jaworzyna Krynicka10 km1114 m
Czrna Góra - Sienna9 km1250 m
Korbielów Pilsko8 km1557 m

W skrócie: wszystkie tereny narciarskie w Polsce

1. Teren narciarski Szczyrk Mountain

Ilość tras: 36 km

Wysokość: do 1257 m

Największym terenem narciarskim w Polsce jest ośrodek Szczyrk Mountain Resort. Na gości czeka tu aż 36 kilometrów tras zjazdowych, a najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1257 metrów. Teren narciarski położony jest pomiędzy miastami i wsiami Szczyrk, Czyrna, Salmopol i Solisko i jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu miłośników sportów zimowych. Znajdują się tam różne wyciągi, które prowadzą do dobrze przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Te ostatnie są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze znajdą odpowiednie stoki. Na terenie ośrodka 5 kilometrów tras narciarskich oznaczonych jest kolorem czarnym. Te stoki są odpowiednie dla wszystkich miłośników sportów zimowych, którzy szukają wrażeń.

Jak pokazuje ten filmik, na otwarciu narciarskim w Szczyrku jest już zazwyczaj wystarczająco dużo śniegu, aby cieszyć się wspaniałymi zjazdami na stokach:

Narty W Szczyrk mountain resort opening day 2022

2. Teren narciarski Zieleniec

Ilość tras: 21 km

Wysokość: 1025 m

Na terenie narciarskim Zieleniec miłośnicy sportów zimowych znajdą łącznie 21 kilometrów tras zjazdowych. Dzięki temu jest to jeden z największych terenów narciarskich w Polsce. 30 wyciągów zabiera narciarzy i snowboardzistów na poszczególne trasy, które są oznaczone głównie kolorem niebieskim i czerwonym. Oznacza to, że zarówno początkujący, jak i rodziny z dziećmi mają gwarancję dnia pełnego wrażeń. Jednak doświadczeni miłośnicy sportów zimowych znajdą tu również kilka wymagających zjazdów, a odważni poszukiwacze adrenaliny mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na oznaczonym na czarno stoku. Znajduje się ona pod wyciągiem gondolowym Skyway Express Nartorama i wymaga wiele umiejętności oraz dostarcza mnóstwo emocji. Dodatkowo teren narciarski Zieleniec oferuje możliwość szusowania po stokach do późnych godzin nocnych, gdyż wybrane trasy są regularnie oświetlane reflektorami.

Oprócz niebieskich tras teren narciarski Zieleniec posiada również kilka tras zjazdowych, które stanowią wyzwanie nawet dla profesjonalistów.

3. Teren narciarski Białka Tatrzańska

Ilość tras: 18 km

Wysokość: do 934 m

Na odwiedzających teren narciarski w Białce Tatrzańskiej czeka kilka ciekawych atrakcji. Jednym z nich jest największy w Polsce fun park. Znajduje się na nim tor z wieloma różnymi kickerami, boxami i innymi przeszkodami. Wszyscy, którzy chcą jeździć na nartach i snowboardzie w tradycyjny sposób, mogą to robić na 18 zróżnicowanych kilometrach tras zjazdowych. Najwyższy punkt ośrodka znajduje się na wysokości 934 m. Na niebieskich trasach zjazdowych początkujący i najmłodsi narciarze mogą powoli oswajać się ze sportami zimowymi, a na życzenie mogą być prowadzeni przez profesjonalnie przygotowanych instruktorów narciarstwa i snowboardu.

Dzieci i początkujący narciarze mogą uczyć się pierwszych skrętów w optymalnych warunkach na terenie narciarskim w Białce Tatrzańskiej.

4. Teren narciarski Kasprowy Wierch – Zakopane

Ilość tras: 15 km

Wysokość: do 1987 m

Ten teren narciarski znajduje się w Małopolsce. Na miłośników snowboardu i narciarstwa czeka tu 15 kilometrów tras zjazdowych. W sumie cztery wyciągi zabierają narciarzy do punktów startowych, a najwyższy punkt ośrodka znajduje się na wysokości 1987 metrów. Dzięki temu jest to najwyżej położony teren narciarski w Polsce. Poszczególne stoki są dobrze przygotowane i dopracowane. Z Kasprowego Wierchu goście mają niepowtarzalną panoramę na Zakopane i Tatry Wysokie.

W Zakopanem miłośnicy sportów zimowych znajdują najlepsze warunki na stokach ośrodka narciarskiego, co pokazuje poniższy klip:

Kasprowy Wierch - Zjazd trasą Gąsienicową 2021

Mimo że jest tu kilka łatwiejszych tras, ten teren narciarski nadaje się przede wszystkim dla osób, które zdobyły już pewne umiejętności w uprawianiu sportów zimowych, ponieważ większość stoków jest oznaczona kolorem czerwonym i czarnym.

5. Teren narciarski Szklarska Poręba

Ilość tras: 12 km

Wysokość: do 1362 m

Teren narciarski Szklarska Poręba jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Miłośnicy sportów zimowych mogą się tu wyszaleć na 12 kilometrach tras zjazdowych. Teren narciarski Szklarska Poręba położony jest w polskich Karkonoszach i zachwyca wyjątkową naturalną scenerią. Teren narciarski znajduje się zaledwie około jednego kilometra od granicy Polski z Czechami. Ośrodek dysponuje ośmioma wyciągami, które wygodnie i łatwo transportują gości na różne szczyty. Jedną z atrakcji jest z pewnością zjazd niebieską doliną przy wyciągu krzesełkowym Szrenica I, ponieważ jest on podświetlany i dostarcza wyjątkowych wrażeń.

Na terenie narciarskim Szklarska Poręba dla każdego miłośnika nart i snowboardu znajdzie się odpowiedni stok.

6. Teren narciarski Dwie Doliny

Ilość tras: 11 km

Wysokość: do 1001 m

Teren narciarski Dwie Doliny ma 11 kilometrów tras i znajduje się pomiędzy miejscowościami Muszyna i Wierchomla. Jest bardzo przyjazny dla rodzin i ciągle rozbudowywany. Po obu stronach tutejszej góry znajdują się stoki o różnym stopniu trudności. Jeden obszar jest również oświetlony wieczorem dla nocnej jazdy na nartach. Osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły na nartach, mogą powoli oswajać się z tym sportem na stoku treningowym przy wyciągu Stonoga. Stoki w tym ośrodku narciarskim są bardzo dobrze rozbudowane i doskonale przygotowane. Ponadto teren narciarski jest bardzo przejrzyście rozplanowany i dlatego dobrze nadaje się dla rodzin z dziećmi, które są już na tyle dorosłe, że mogą samodzielnie eksplorować stoki.

Na stoku treningowym z wyciągiem Stonoga dzieci i początkujący mogą powoli oswajać się z narciarstwem.

7. Teren narciarski Sucha Dolina

Ilość tras: 10 km

Wysokość: do 820 m

Osoby, które chcą pojeździć na nartach i snowboardzie na doskonale przygotowanych stokach w Polsce, powinny koniecznie odwiedzić teren narciarski Sucha Dolina. Na miłośników sportów zimowych czeka łącznie 10 kilometrów tras zjazdowych, na które można dostać się za pomocą łącznie jedenastu wyciągów. Najwyższy punkt terenu narciarskiego znajduje się na wysokości 820 metrów. Teren narciarski Sucha Dolina położony jest w województwie małopolskim i znajduje się zaledwie kilka minut jazdy samochodem od Piwnicznej-Zdroju.

Dzięki temu, że poszczególne stoki mają różne poziomy trudności, zarówno początkujący, jak i profesjonaliści znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

8. Teren narciarski Jaworzyna Krynicka

Ilość tras: 10 km

Wysokość: do 1114 m

Jeżeli ktoś lubi jeździć na nartach, snowboardzie lub biegać na nartach, to ośrodek narciarski Jaworzyna Krynicka jest dla niego odpowiednim miejscem, ponieważ nierzadko śnieg utrzymuje się tu przez cztery do pięciu miesięcy w roku. Na terenie narciarskim Jaworzyna Krynicka czeka na gości łącznie siedem tras zjazdowych o łącznej długości około 10 km.

Z ruchomych obrazów wynika również, że stoki na Jaworzynie Krynickiej są odpowiednie dla wszystkich poziomów zaawansowania:

Jaworzyna Krynicka na nartach trasą 3 i 1 ze szczytu 1114m n.p.m. 12.2019

W tym ośrodku narciarskim zarówno początkujący i rodziny z dziećmi, jak i zaawansowani miłośnicy sportów zimowych mają gwarancję, że będą się dobrze bawić.

9. Teren narciarski Czarna Góra – Sienna

Ilość tras: 9 km

Wysokość: 1250 m

Kto po raz pierwszy odwiedzi ten teren narciarski, od razu dostrzeże imponujące wzniesienie- Czarną Górę. Można dostać się na szczyt, który zapewnia wyjątkowy daleki widok. Sam teren narciarski Czarna Góra-Sienna również ma wiele do zaoferowania. Do dyspozycji jest łącznie 9 kilometrów tras narciarskich, a pewność śniegu jest duża. Nierzadko w środku zimy spada tu codziennie około 30 cm świeżego śniegu.

Jak bardzo marzycielskie mogą być zimowe krajobrazy w Czarnej Górze, widać na poniższym filmie:

Czarna Góra 2019 - Ski Resort, Sienna - Poland

Dla najmłodszych miłośników sportów zimowych przygotowano świetny plac do ćwiczeń. Dodatkowo część stoków jest oświetlona do późnych godzin. Kolejną atrakcją terenu narciarskiego jest tor saneczkowy, który dostarcza wiele radości młodszym i starszym.

10. Teren narciarski Korbielów Pilsko

Ilość tras: 8 km

Wysokość: do 1557 m

Łącznie 8 kilometrów tras na terenie narciarskim Korbielów Pilsko w polskich Karkonoszach zapewnia doskonałe warunki do urozmaiconego i fantastycznego spędzania czasu na śniegu. Najwyższy punkt terenu narciarskiego leży na wysokości 1557 m i znajdują się tu trasy o różnym stopniu trudności. Większość tras zjazdowych oznaczona jest kolorem czerwonym i czarnym, dlatego idealnie nadaje się dla zaawansowanych miłośników sportów zimowych. Niemniej jednak początkujący znajdą tu również kilka bardzo dobrze przygotowanych i bardziej płaskich stoków. Ponadto teren narciarski Korbielów Pilsko jest największym terenem do uprawiania narciarstwa nocnego w Polsce. Oświetlone stoki mają długość prawie 3 km i dostarczają szczególnych wrażeń. Goście zarówno w dzień jak i po zmroku mogą cieszyć się szczególną atmosferą.

Na terenie narciarskim Korbielów Pilsko freeriderzy często znajdują idealne warunki do powderingu poza trasą.

FAQs o narciarstwie w Polsce

Jaki jest największy teren narciarski w Polsce?

Największym terenem narciarskim w Polsce jest Szczyrk i znajduje się w Beskidach na Górnym Śląsku. Miłośnicy sportów zimowych mogą szusować na 36 kilometrach tras i znaleźć tu urozmaicone stoki o różnym stopniu trudności. Najwyższy punkt tego dużego terenu narciarskiego znajduje się na wysokości 1257 metrów.

Jaki jest największy nocny teren narciarski w Polsce?

Największym terenem narciarstwa nocnego w Polsce jest teren narciarski Korbielów Pilsko. Tutaj na gości czeka prawie 3 kilometry tras narciarskich, które w późnych godzinach są oświetlane reflektorami.

Ile jest w Polsce terenów narciarskich z ponad 15 kilometrami tras?

W Polsce są w sumie cztery ośrodki narciarskie z ponad 15 kilometrami tras. Są to tereny narciarskie Szczyrk Mountain (36 km), Zieleniec (21 km), Zakopane (15 km) oraz ośrodek narciarski Białka Tatrzańska (18 km).

Który teren narciarski w Polsce jest najwyższy?

Najwyżej położonym terenem narciarskim w Polsce jest Kasprowy Wierch-Zakopane, który leży na wysokości do 1987 metrów. W sumie jest tu pięć bardzo dobrze przygotowanych stoków, na których między innymi rodziny będą się czuły tu dobrze.

Który teren narciarski w Polsce ma najwięcej wyciągów?

Terenem narciarskim z największą liczbą wyciągów w Polsce jest Zieleniec, gdzie znajduje się łącznie 30 wyciągów. Prowadzą one turystów na poszczególne stoki, które mają różne poziomy trudności. Dzięki temu wszyscy miłośnicy sportów zimowych znajdą odpowiednie stoki, na których będą mogli sprawdzić swoje umiejętności.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter