10 najwyżej położonych ośrodków narciarskich we Francji

16/06/2023 - SnowTrex

Ośrodki narciarskie z wysoko położonymi trasami charakteryzują się głównie dwiema rzeczami: Gwarantowanym śniegiem i wspaniałymi panoramami. Idealnie, właśnie tam chcemy pojechać. SnowTrex przedstawia dziesięć najwyżej położonych ośrodków narciarskich we Francji.

Widok na stoki Val Thorens i szczyty francuskich Alp.

Przegląd 10 najwyżej położonych ośrodków narciarskich we Francji

Teren narciarskiNajwyższy punkt
Chamonix-Mont Blanc3.842 m
Les 2 Alpes3.560 m
La Grave – La Meije3.534 m
Tignes/Val d’Isère3.456 m
Alpe d’Huez3.330 m
Grands Montets-Argentière3.275 m
Les 3 Vallées3.230 m
Paradiski (Les Arcs)3.226 m
Paradiski (La Plagne)3.167 m
Bonneval sur Arc3.000 m

Przegląd: Wszystkie ośrodki narciarskie we Francji

1. Region narciarski Chamonix-Mont Blanc: 3 842 m n.p.m.

Na południe od Chamonix wznosi się Aiguille du Midi, jeden z najwyższych szczytów masywu Mont Blanc, najwyższego pasma górskiego w Alpach. Kolejka linowa na szczyt tego skalistego kolosa ma drugą najwyższą stację górską w Europie po Zermatt. Na szczycie znajduje się restauracja panoramiczna i platforma widokowa z „podniebnym chodnikiem”, które są obowiązkowym punktem turystycznym dla każdego odwiedzającego Chamonix. Na Auguille du Midi nie ma jednak przygotowanych tras narciarskich. Zjazd jest zarezerwowany dla doświadczonych freeriderów. 24-kilometrowa trasa narciarska „Vallée Blanche” prowadzi przez lodowiec w kierunku Chamonix.

Aiguille du Midi to nie tylko jedna z najsłynniejszych gór w masywie Mont Blanc, ale także stacja końcowa tramwaju powietrznego, który może przewieźć do 70 osób jednocześnie do najwyższego punktu ośrodka narciarskiego we Francji.

2. Obszar narciarski Les 2 Alpes: 3 560 m

Najwyżej przygotowane stoki we Francji znajdują się na terenie narciarskim lodowca Les 2 Alpes. Najwyżej położona stacja górska znajduje się na wysokości 3 560 m w Dôme de la Lauze, skąd kursuje również ratrak do obszaru freeride’owego La Grave. Wysoko w obszarze „Glacier” ośrodka narciarskiego Les 2 Alpes znajduje się duży snowpark z halfpipe i punktem panoramicznym 360° na wysokości 3 421 metrów. Stoki na lodowcu są również otwarte latem.

Les 2 Alpes to jeden z najpopularniejszych i najwyżej położonych ośrodków narciarskich we Francji i prawdziwy hotspot dla fanów freestyle’u.

3. Obszar narciarski La Grave-La Meije: 3 534 m

Freeride’owe El Dorado La Grave otwiera się tuż za Les 2 Alpes. Znajduje się na stromych zboczach jednej z najsłynniejszych gór we Francji, La Meije (3,983 m). Tylko prawdziwi profesjonaliści off-roadu odważą się zjechać po jej zboczach. Z wioski La Grave (1 135 m n.p.m.) na teren narciarski wjeżdża kolejka gondolowa w dwóch sekcjach. Jest tylko jeden wyciąg orczykowy, który transportuje Cię na 3-kilometrową trasę zjazdową, która zabierze Cię również do Les 2 Alpes. Pozostałe trasy w La Meije to łącznie 19 km tras narciarskich dla profesjonalistów.

Dużo puchu można znaleźć w głęboko zaśnieżonym obszarze La Grave, do którego można łatwo dojechać przez Les 2 Alpes.

4. Obszar narciarski Tignes/Val d’Isère: 3 456 m

Teren narciarski pomiędzy dwoma słynnymi ośrodkami sportów zimowych Tignes i Val d’Isère jest jednym z największych terenów narciarskich we Francji – a z pewnymi śniegiem trasami narciarskimi do wysokości 3.456 m, również jednym z najwyższych. 300 km tras narciarskich, na których niegdyś uczył się jeździć mistrz olimpijski Jean-Claude Killy, rozciąga się na rozległą sieć szlaków i dwa lodowce.

Tignes i jego niekończące się stoki w regionie narciarskim Paradiski to dosłownie prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów.

5. Ośrodek narciarski Alpe d’Huez: 3330 m n.p.m

op 5 dopełnia jeden z najbardziej zróżnicowanych terenów narciarskich we Francji. Przyjazny rodzinom teren narciarski Alpe d ’ Huez oferuje 250 kilometrów tras dla młodszych i starszych, początkujących i zaawansowanych narciarzy. Najwyższy dostępny punkt znajduje się na Pic Blanc na wysokości 3330 m, co daje fantastyczny widok na otaczające morze szczytów, w tym Aiguilles d’Arves i Mont Blanc.

Alpe d’Huez to nie tylko znany na całym świecie punkt docelowy Tour de France, ale także jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich Grand Nation.

6. Obszar narciarski Grands Montets-Argentière: 3 275 m

ic więc dziwnego, że w Vallée de Chamonix znajdują się inne ośrodki narciarskie z potencjałem insider tip, takie jak wioska Argentière (1 252 m n.p.m.). Tam kolejka linowa zabierze Cię na teren narciarski w Grands Montets. Z 29 kilometrów tras narciarskich, większość znajduje się powyżej 2000 m, a z przewagą czerwonych i czarnych tras, teren narciarski jest atrakcyjny głównie dla zaawansowanych narciarzy.

7. Region narciarski Les 3 Vallées: 3 230 m

Uwaga, najwyższy poziom! Słynny region narciarski „Trzy Doliny” to największy na świecie obszar narciarski z 600 kilometrami tras. Znajdziesz tu wszystkie rodzaje tras zjazdowych i liczne miejsca do freeride’u. Najwyższy dostępny punkt znajduje się na Pointe du Bouchet (3 420 m n.p.m.) nad Orelle. Stamtąd entuzjaści sportów zimowych mogą „polecieć” na Col de Thorens z nartami na tyrolce „La Tyrolienne”. Zabierze Cię ona płynnie na stoki Val Thorens, najwyżej położonego ośrodka sportów zimowych w Europie na wysokości 2300 m.

Val Thorens jest sercem Les 3 Vallèes, a także najwyżej położonym ośrodkiem sportów zimowych w Europie.

8. Region narciarski Paradiski (Les Arcs): 3 226 m

Region narciarski Paradiski składa się z terenów narciarskich Les Arcs i La Plagne. Każdy z tych bezpiecznych ośrodków posiada szczyt Panorama Peak, zajmując 8. i 9. miejsce w tym zestawieniu. Les Arcs znajduje się na Mont Pourri (3,779 m) i liczy 200 km dobrze połączonych tras narciarskich. 7-kilometrowa czarna trasa rozpoczyna się w najwyższym punkcie Aiguille Rouge (3,226 m), do którego można dotrzeć wygodną kolejką linową.

Rozległy krajobraz stoków w ośrodku narciarskim Les Arcs.

9. Obszar narciarski Paradiski (La Plagne): 3 167 m

ise Express, największa piętrowa kolejka gondolowa na świecie z 200 miejscami stojącymi, łączy Les Arcs z La Plagne. Ta część regionu narciarskiego Paradiski znajduje się na lodowcu Bellevôte, który jest również najwyższym punktem obszaru narciarskiego. Trasy zjazdowe na wysokości 3 167 m n.p.m. są dostępne dzięki kolejce linowej i wyciągowi orczykowemu. Stąd 15-kilometrowa trasa zjazdowa prowadzi do Montchavin, pokonując całe 2000 metrów wysokości.

W La Plagne entuzjaści sportów zimowych mogą cieszyć się wspaniałym widokiem na dolinę bezpośrednio ze stoków.

10. Obszar narciarski Bonneval sur Arc: 3.000 m

Mała perła ośrodka narciarskiego Bonneval sur Arc znajduje się w Haute Maurienne na skraju masywu Vanoise, a więc na wysokości gwarantującej śnieg na poziomie lodowca. Z 25 kilometrami tras zjazdowych i jedenastoma wyciągami, jest nieco nietypowy w porównaniu z dużymi regionami narciarskimi powyżej 3000 m, ale oferuje atrakcyjną kryjówkę z uspokojonymi trasami z dala od głównego nurtu. Większość stoków jest na łatwym poziomie, w dolinie znajduje się trasa zjazdowa i wyciągi treningowe. Do słynnej Val d’Isère jest tylko 30 km górską drogą.

>> Więcej o jeździe na nartach we francuskich Alpach

  • piątek, 16. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter