10 najwyżej położonych terenów narciarskich we Włoszech

08/03/2023 - SnowTrex

Tereny narciarskie z wysoko położonymi stokami charakteryzują się przede wszystkim dwiema rzeczami: pewnością śniegu i wspaniałymi panoramami. Idealnie, właśnie tam chcemy pojechać! SnowTrex prezentuje dziesięć najwyżej położonych terenów narciarskich we Włoszech.

Najwyżej położony teren narciarski we Włoszech i Szwajcarii znajduje się na Matterhorn w pobliżu Zermatt.

Przegląd 10 najwyżej położonych terenów narciarskich we Włoszech

Teren narciarski/region narciarskiNajwyższy punkt
Matterhorn ski paradise3 899 m
Courmayeur3 466 m
Passo dello Stelvio3 450 m
Arabba-Marmolada3 265 m
Monterosa Ski3 260 m
Sulden3 250 m
Val Senales 3 212 m
Adamello Ski3 016 m
Bormio3 012 m
Pejo3 000 m

Przegląd: wszystkie tereny narciarskie we Włoszech

1. Region Matterhorn ski paradise: 3899 m

Zermatt we Włoszech? Coś tu nie gra. Słynna miejscowość Zermatt na Matterhorn znajduje się co prawda na szwajcarskiej ziemi, ale teren narciarski rozciąga się poniżej szczytu Monte Cervino, jak po włosku nazywa się Matterhorn, i dalej na włoskiej ziemi. Słynna góra wyznacza granicę z Włochami, a zatem duży teren narciarski między Zermatt, Breuil-Cervinia i Valtournenche jest najwyższym terenem narciarskim zarówno Szwajcarii, jak i Włoch. Matterhorn ski paradise, gigantyczny teren oferuje 322 kilometry tras narciarskich przebiegających przez granicę państwową. Najwyższy punkt znajduje się na lodowcu Theodul, gdzie najwyższy w Europie wyciąg orczykowy wznosi się na wysokość 3899 m.

Po włoskiej stronie Matterhornu freeriderzy znajdą prawie nieskończone obszary głębokiego śniegu i mogą podziwiać stamtąd widoki na kilka czterotysięczników.

2. Teren narciarski Courmayeur: 3466 m

Teren narciarski Courmayeur na Monte Bianco – włoska nazwa słynnego Mont Blanc – jest drugim najwyżej położonym terenem narciarskim we Włoszech, z najwyższym punktem na wysokości 3466 m. I znowu, jest to teren narciarski, który znajduje się na francuskiej górze, a mimo to jest przypisany Włochom przez naturalną granicę przełęczy. Trasy zjazdowe na Mont Blanc to wyłącznie zjazdy poza trasami przez lodowce i żleby, zarezerwowane dla profesjonalistów freeride. Na stoki można dostać się 80-osobową kolejką linową, która wjeżdża na Punta Helbronner. Stamtąd można przetransportować się gondolą do sąsiedniego Aiguille du Midi, najwyżej położonego terenu narciarskiego we Francji.

3. Teren narciarski Passo dello Stelvio: 3450 m

Passo dello Stelvio w Alta Valtellina to najwyższa przełęcz górska we Włoszech o wysokości 2757 m i centrum Parku Narodowego Passo dello Stelvio. Na zboczach Ebenferner znajduje się niewielki teren narciarski, do którego zimą nie ma dostępu samochodem. Passo dello Stelvio jest więc wyłącznie letnim terenem narciarskim. Łącznie 9 kilometrów tras zjazdowych z przewagą niebieskich tras sięga 3450 m, a więc jest tylko kilka metrów niżej niż trasy freeride’owe na Mont Blanc.

4. Teren narciarski Malga Ciapela: 3265 m

Jednym z najbardziej znanych pasm górskich we włoskim świecie górskim jest Marmolada. Na jego zboczach znajduje się teren narciarski Malga Ciapela, do którego można dostać się 70-osobową kolejką górską. Wjeżdża ona na Punta Rocca na wysokości 3265 m, gdzie czeka nie tylko zapierający dech w piersiach widok, ale także dość wymagająca czerwona trasa. 12-kilometrowa trasa „La Bellunese” zjeżdża do Malga na wysokości 1446 m. Dodatkowy plus: teren narciarski Malga Ciapela jest połączony z Sellaronda.

5. Teren narciarski Monterosa Ski: 3260 m

Region narciarski Monterosa rozciąga się od Piemontu po Dolinę Aosty i jest uważany za rajski hotspot freeride’owy. Idealny punkt wejścia na teren narciarski znajduje się na wschodnim krańcu sieci wyciągów: z małej miejscowości Alagna-Valsesia na wysokości 1154 m n.p.m., kilka stacji wyciągu wiedzie na szczyt Indren, który wznosi się na wysokość 3275 m n.p.m. pomiędzy doliną Gressoney i Valsesia. Rozpoczyna się tu fantastyczna trasa narciarska, która później łączy się z dobrze utrzymanymi stokami w obszarze Gabiet.

Narciarze mogą cieszyć się na dobrze przygotowane stoki w Monterosa.

6. Teren narciarski Sulden am Ortler: 3250 m

Sulden jest uważany za najlepszy teren narciarski w południowotyrolskim Ortler Arena. Piękne, długie trasy zjazdowe, wysoki stopień pewności śniegu i niezakłócony widok na König Ortler (3905 m n.p.m.) wyróżniają tę perłę wśród innych terenów narciarskich. Najwyższy punkt z 44 km tras zjazdowych znajduje się poniżej Schöntaufspitze na wysokości 3250 m. Rozpoczynająca się stamtąd niebieska trasa zjazdowa nr 1 to absolutne marzenie carvingowe. Sulden jest również znane z ekstremalnego alpinisty Reinholda Messnera, który hoduje tu swoje puszyste jaki.

7. Teren narciarski Val Senales: 3212 m

Dolina Schnals słynie z jednej strony z odkrycia słynnej lodowej mumii „Ötzi”, a z drugiej strony z fantastycznego terenu narciarskiego z lodowcem. Na lodowcu Val Senales  znajduje się około 27 kilometrów tras narciarskich, które są czynne do miesięcy letnich. Najdłuższą trasą narciarską o długości 8 km jest trasa Schmuggler, która prowadzi w dół do Kurzras (Maso Corto). Kolejnym highlightem jest najwyższy punkt na terenie narciarskim: Glacier Hotel Grawand jest najwyżej położonym hotelem górskim w Europie. Znajduje się przy górnej stacji kolejki linowej na lodowiec na wysokości 3212 m.

8. Teren narciarski Adamello Ski: 3016 m

Teren narciarski Adamello Ski – znany entuzjastom sportów zimowych jako „Ponte di Legno-Tonale” – znajduje się w Val di Sole, „Dolinie Słońca” w Trentino. Punktem wyjścia dla prawie 60 kilometrów tras narciarskich są dwie miejscowości Ponte di Legno (1256 m) i Tonale (1883 m). Kolejka linowa wjeżdża w dwóch sekcjach przez Passo Paradiso do tuż poniżej szczytu Cima Presena. Na lodowcu Presena trasa narciarska prowadzi z powrotem przez ponad 11 km do Ponte di Legno, a także do doliny Presena.

9. Teren narciarski Bormio: 3012 m

Najwyższy punkt terenu narciarskiego Bormio-Cima Bianca znajduje się na wysokości 3012 m n.p.m.

W jednym z największych włoskich regionów narciarskich, Alta Valtellina, stoki Bormio znajdują się na zboczach Cima Bianca. Najwyższy punkt sięga nieco ponad 3000 m n.p.m., dlatego teren narciarski nazywany jest również „Bormio 3000”. Przeważnie czerwone trasy biegną od stacji górnej na wysokości 3012 m. Znany ośrodek sportów zimowych oferuje łącznie 50 kilometrów tras narciarskich i jest znany z wyścigów Pucharu Świata i Mistrzostw Świata, a także z łaźni termalnych.

10. Teren narciarski Pejo: 3000 m

Pierwszą dziesiątkę zamyka teren narciarski Pejo na Monte Vioz. Pejo jest najwyżej położoną gminą w Trentino i popularnym miejscem dla osób szukających ciszy i spokoju oraz rodzin z dziećmi. Wejście na teren narciarski Pejo 3000 znajduje się w dolinie Val di Sole. Jest to jeden z najpopularniejszych mniejszych terenów narciarskich (do 30 kilometrów tras) w regionie. Z przeważającymi czerwonymi trasami, spodoba się również wymagającym narciarzom.

>>Więcej informacji o nartach we Włoszech.

Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter