10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

05/10/2021 - SnowTrex

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami górskimi. Charakterystyczne szczyty, takie jak Matterhorn lub unikalne zjawiska naturalne, takie jak lodowiec Aletsch, są znane na całym świecie. W Canton Valais znajdują się znane ośrodki narciarskie, takie jak Zermatt, Saas-Fee, 4 Vallées lub części Portes du Soleil, ale Gryzonia ma również wiele znanych miejsc z Davos Klosters, St. Moritz, Arosa-Lenzerheide, Corvatsch i Laax. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu wiele ośrodków narciarskich znajduje się na wysokościach powyżej 3000 m, z gwarancją śniegu. Poniżej znajdziecie dziesięć najwyżej położonych terenów narciarskich w Szwajcarii.

Widok na stację Murtel i stację górską Corvatsch oraz wyciąg Giand’Alva.

1. Teren narciarski Matterhorn Ski Paradise: 3 899 m

Teren narciarski w najbardziej znanych ze wszystkich szwajcarskich górach jest również najwyższy w kraju: raj narciarski Matterhorn sięga do 3899 m. Wyciąg T-barlift na lodowcu Theodul wznosi się na najwyższą stację górską w Europie, do której można dotrzeć na nartach. Trasy zjazdowe rozciągają się od wolnego od samochodów ośrodka narciarskiego Zermatt przez granicę włoską do Breuil-Cervinia i Valtournenche. Na przykład raj narciarski Matterhorn jest najwyższym ośrodkiem narciarskim nie tylko w Szwajcarii, ale również we Włoszech.

Na Matterhorn znajduje się najwyższy teren narciarski w Szwajcarii.

2. Teren narciarski Saas-Fee: 3 573 m

Dzięki terenowi narciarskiemu Saas-Fee Free Holiday Republic of Saas-Fee oferuje nie tylko drugi co do wielkości teren narciarski w kraju, ale także jeden z większych terenów narciarskich. Miłośnicy sportów zimowych mogą tu odkryć 100 km tras narciarskich. Dzięki dobremu połączeniu niebieskich i trudnych czarnych tras zjazdowych, doświadczeni narciarze, jak również i początkujący narciarze znajdą odpowiedni tor zjazdowy. Z trasami zjazdowymi o długości do 3573 m na lodowcu Allalin, teren narciarski jest również atrakcyjnym adresem w lecie. Kolejny czynnik rekreacyjny: podobnie jak Zermatt, wioska Saas-Fee jest wolna od samochodów.

Idealnie przygotowane stoki na terenie Saas-Fee.

3. Teren narciarski 4 Vallées: 3 330 m

4 Vallées (cztery doliny) wokół Mont Fort (3 330 m) tworzą trzeci co do wielkości teren narciarski w Szwajcarii. Z 412 km tras narciarskich jest to największy teren narciarski w Szwajcarii. Rozległe, pozbawione drzew trasy zjazdowe sprawiają, że teren narciarski jest idealnym miejscem dla freeriderów. Ze szczytu Mont Fort na wysokości 3330 m tylko czarna trasa prowadzi do kolejki linowej. Jest pięć miejsc, w których można rozpocząć przygodę z narciarstwem, w tym znane ośrodki narciarskie Nendaz i Verbier. Ten ostatni jest znany na całym świecie jako przystanek na Freeride World Tour.

Nieopodal Nendaz jest wiele terenów do jazdy w głębokim śniegu.

4. Teren narciarski Corvatsch: 3 303 m

Czwarty co do wielkości teren narciarski w Szwajcarii – Corvatsch – ma do zaoferowania kilka atrakcji: posiada najwyższą stację górską w Gryzonii i najdłuższą nocną trasę zjazdową w Szwajcarii o długości 4,2 km. Najwyższy punkt trasy zjazdowej znajduje się na wysokości 3 303 m na Corvatsch, skąd roztacza się wyjątkowy widok na masyw Berniny z Piz Bernina. Do St. Moritz prowadzi 9-kilometrowa dolina zjazdowa. Poziom tras narciarskich jest głównie czerwony i jest przeznaczony dla zaawansowanych narciarzy.

5. Teren narciarski Hohsaas-Saas-Grund: 3 142 m

Niewielki teren narciarski Hohsaas z 34 km tras zjazdowych znajduje się powyżej Saas-Grund i dlatego nieopodal słynnego ośrodka wypoczynkowego Saas-Fee. Jeśli dolna część Kreuzboden jest płaska dla początkujących, w Triftgletscher znajdują się tylko czerwone trasy z najwyższego punktu na wysokości 3 142 m przy górnej stacji Hohsaas.

6. Teren narciarski Belalp-Blatten: 3 118 m

Teren narciarski Belalp-Blatten leży w Valais, regionie z najwyższymi szczytami w kraju. Około 60 km tras zjazdowych prowadzi w dół Hockstock, Sparrhorngrat i Schönbiel. Najwyższa stacja wyciągu na terenie narciarskim znajduje się na Hochstock na wysokości 3 118 m, gdzie otwierają się fantastyczne trasy freeride’owe. Panoramiczny widok na słynny lodowiec Aletsch jest kolejną atrakcją tego klejnotu narciarskiego.

Przepiękny widok na zimowy krajobraz w Belalp.

7. Teren narciarski Lauchernalp-Lötschental: 3 111 m

W „magicznym” Lötschental w Górnej Valais znajduje się wejście do terenu narciarskiego Lauchernalp, terenu narciarskiego z dostępem do 55 km tras zjazdowych. Pod szczytem Hockenhorn znajduje się stacja górska Hockenhorngrat na wysokości 3 111 m, skąd rozpoczyna się niebieski i czarny zjazd panoramiczny, a nawet szlak turystyczny.

8. Teren narciarski St. Moritz-Corviglia: 3 057 m

Jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Szwajcarii jest popularny St. Moritz w Engadynie. Moritz-Corviglia ma 155 km tras narciarskich i osiąga 3 057 m w Piz Nair. Dzięki korzystnemu klimatowi płaskowyż znany jest z suchego śniegu. St. Moritz był już gospodarzem dwóch Zimowych Igrzysk Olimpijskich (1928 i 1948) oraz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2017 roku.

Widok z terenu Corviglia na miasteczka St. Moritz, Pontresina, Silvaplana oraz St. Moritzersee.

9. Teren narciarski Saint Luc/Chandolin: 3 025 m

Nie wszyscy znają ten mały teren narciarski między miejscowościami Saint Luc i Chandolin w regionie Jeziora Genewskiego, ale posiada on stoki o wysokości ponad 3000 m, które gwarantują śnieg. Dla miłośników sportów zimowych do dyspozycji jest łącznie 60 km tras zjazdowych i 13 wyciągów. Dwa z tych wyciągów umożliwiają dojazd na naturalny teren narciarski w Bella Tola (3026 m), gdzie znajduje się kilka czerwonych tras zjazdowych i dwie trasy narciarskie.

10. Teren narciarski Engelberg-Titlis: 3 020 m

Listę najwyżej położonych terenów narciarskich dopełnia jeszcze jeden bardziej znany teren narciarski: Engelberg-Titlis ma 72 wspaniałe trasy narciarskie i jest jednym z największych terenów narciarskich w środkowej Szwajcarii. Titlis-Rotair, jedyna na świecie obrotowa kolejka panoramiczna, zawiezie Cię na lodowiec Titlis na wysokości 3 020 m, gdzie czekają czerwone stoki, szlak turystyczny na dużych wysokościach i wiszący most Titlis Cliff Walk z pięknymi widokami.

Miłośnik freeride na terenie Engelberg-Titlis.
  • wtorek, 05. października 2021
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: TOP 10
Od sprintu po start masowy: dyscypliny w narciarstwie biegowym i biathlonie

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych. I do dziś fascynuje ...

Dreszczyk emocji: 5 spektakularnych wiszących mostów w Alpach

Zapierające dech w piersiach widoki na wietrznych wysokościach: wiszące mosty to ...

$stickyFooter