Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

13/02/2024 - SnowTrex

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich stokach lub skakać przez kickery, narciarze biegowi ślizgają się płynnymi ruchami po pięknym zimowym krajobrazie. SnowTrex przedstawia 10 najpopularniejszych regionów, w których miłośnicy nordyckich sportów zimowych znajdą szeroką gamę zajęć.

Narciarze biegowi w zimowy poranek.

1. Olympiaregion Seefeld (Austria)

Eksperci są pod wrażeniem: region olimpijski Seefeld nie tylko dysponuje 279 km tras narciarstwa biegowego (z czego 124,7 km dla stylu łyżwowego), ale także „Centrum Kompetencji w narciarstwie klasycznym”. Przy okazji, oprócz jednego z najnowocześniejszych obiektów biathlonowych w Europie, znajdują się tu również dwie skocznie narciarskie. Ponadto narciarze biegowi i biathleci mogą spodziewać się w lecie trasy zjazdowej o długości 3,6 km. Kolejną szczególną cechą jest kilka specjalnych tras biegowych: nocne trasy biegowe, bezbarierowe trasy biegowe do jazdy na sankach oraz trasy do jazdy psim zaprzęgiem.

2. Region Auvergne-Rhône-Alpes (Francja)

Autrans jest uważany za jeden z najważniejszych ośrodków sportu nordyckiego we Francji. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Grenoble w 1968 r. odbyły się tutaj zawody w biathlonie, biegach narciarskich i skokach narciarskich. Z „Centre Nordique” można dotrzeć do prawie wszystkich tras biegowych. Całkowita odległość wynosi 130 km. W pobliżu znajduje się również połączenie z pobliskim Méandre, dzięki czemu dostępny jest teren narciarstwa biegowego o łącznej długości 250 km tras. Ludipark jest przeznaczony dla początkujących.

3. Kaiserwinkl (Austria)

Kössen, Walchsee i Schwendt, miasta w Kaiserwinkl, mają łącznie 244 km tras biegowych, z czego 116 przygotowano do jazdy stylem łyżwowym.  Region ten jest jednym z tyrolskich specjalistów w dziedzinie narciarstwa biegowego i otrzymał tyrolski znak jakości Tyrolskiego Szlaku Narciarskiego. Najdłuższą i najbardziej wymagającą trasą biegową jest Kaiserwinklloipe o długości 25 km. Reit im Winkl, jeden z najpiękniejszych terenów narciarstwa biegowego w Bawarii, jest niedaleko. Znajdziecie tu kolejne 150 km tras biegowych.

4. Region Dachstein (Austria)

Dzięki wysokogórskiej trasie biegowej na lodowcu już we wrześniu narciarze biegowi w Ramsau am Dachstein znajdą tu dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Nie na darmo odbyły się tu w 1999 r. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Znajduje się tu około 220 km tras biegowych (w tym 70 w stylu klasycznym), nagrodzonych styryjskim znakiem jakości tras biegowych. Park do narciarstwa biegowego dla dzieci dba również o następne pokolenie.

Chłopiec dobrze się bawi na nartach biegowych.

5. Engadyna (Szwajcaria)

Każdego roku ponad 10 000 miłośników sportów zimowych wybiera się do Engadyny, aby wziąć udział w lokalnym maratonie narciarskim. Pokonują oni 42 km między Maloją a S-chanf na swoich wąskich deskach – dopingowani przez licznych widzów. Jednak region ten jest również uważany za Mekkę dla sportowców skandynawskich. W sumie znajdą tu oni około 200 km tras biegowych. Dotyczy to również nocnych tras biegowych – na jednej z nich biegacze mogą nawet włączać światło za naciśnięciem przycisku do godziny 22.00. Szczególnie malownicze są trasy biegowe w dolinach Roseg i Morteratsch.

6. Pillerseetal (Austria)

Każdego roku w grudniu elita biathlonu spotyka się w Pillerseetal na zawodach Pucharu Świata. Nic dziwnego, ponieważ region jest w pełni przystosowany do sportów nordyckich. Obiekty do uprawiania narciarstwa biegowego, biathlon dla gości oferuje i kursy biathlonu, trasy biegowe pokryte przez GPS oraz łącznie 150 kilometrów tras biegowych – zarówno w stylu klasycznym, jak i łyżwiarskim – mówią same za siebie. Kolejnym czynnikiem jest atrakcyjna lokalizacja szlaków w zimowym krajobrazie wokół Pillersee.

7. Val di Fiemme (Włochy)

Val di Fiemme jest najbardziej znany ze słynnej Marcialonga Fondo, jednego z najważniejszych wyścigów przełajowych, o długości 70 km, które odbywają się od Moeny do Cavalese w styczniu każdego roku. Val di Fiemme, znana jako „kolebka włoskiego narciarstwa biegowego”, gościła kilkakrotnie Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Szczególnie popularne są trasy biegowe na płaskowyżu Lavazé Pass (85 km). Na tle Dolomitów do dyspozycji jest w sumie 150 km tras biegowych. Centrum narciarstwa biegowego znajduje się w Lago di Tesoro, gdzie znajduje się stadion Pucharu Świata.

8. Region wypoczynkowy Oberhof (Niemcy)

Oberhof jest sklasyfikowanym jako DSV Nordic Active Centre i miejscem organizacji zawodów Pucharu Świata w biathlonie. W sumie narciarze biegowi mogą wybierać spośród 110 kilometrów tras biegowych. Najdłuższą trasą jest 52-kilometrowy „Große Runde 'R'”. Ci, którzy są jeszcze bardziej wytrwali, mogą wybrać popularną dalekobieżną trasę narciarską Rennsteig: na 142 km łączy tereny narciarstwa biegowego w Lesie Turyngijskim. W Oberhofie znajduje się jedyna w Niemczech hala narciarstwa biegowego i biathlonu, DKB Skisport-Halle z 2 km tra.

Zimowy krajobraz podczas narciarstwa biegowego.

9. Dolina Tannheimer (Austria)

Trasy biegowe w dolinie Tannheimer rozciągają się na długości ponad 140 km. Zostały one nagrodzone tyrolskim znakiem jakości szlaku biegowego. Jeśli chcesz, możesz stąd nawet odbyć transgraniczną wycieczkę: co roku trasa do Bad Hindelang w regionie Allgäu jest również miejscem maratonu biegowego „Ski Trail Tannheimer Tal – Bad Hindelang”. Najatrakcyjniejsze trasy w dolinie to trasa o długości 12 km przez rezerwat przyrody Visalpsee i trasa biegowa na zamarzniętym jeziorze Haldensee.

10. Alta Pusteria (Austria)

Norweski biatlonista, Ole Einar Bjørndalen, mieszka w Alta Pusteria w spokojnej gminie Obertilliach. W Obertilliach znajduje się również centrum narciarstwa biegowego i biathlonu Osttirol, gdzie zimą i latem trenują liczne reprezentacje narodowe (na trasie zjazdowej o długości 4,2 km). W całej dolinie Lesach, w której leży Obertilliach, znajduje się sieć tras biegowych o długości około 100 km. Na stadionie narciarstwa biegowego znajduje się połączenie z Grenzlandloipe, która na dystansie 60 km łączy dolinę Tyrolu Wschodniego z Karyntią.

Nigdy wcześniej nie uprawiał narciarstwa biegowego, ale jest zainteresowany? DSV daje wskazówki dla początkujących narciarzy biegowych.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter