5 powodów, dla których warto jeździć na nartach na Hawajach

23/06/2023 - SnowTrex

Hawaje to z pewnością raj dla surferów. Ten wakacyjny raj słynie z metrowych fal, plaż i letnich temperatur. Dlatego nic dziwnego, że nie od razu myślisz o nartach, gdy słyszysz „Hawaje”. Ale tak, jest to możliwe. Profesjonaliści i poszukiwacze przygód, którzy nie mogą się zdecydować między jazdą na nartach a surfowaniem, z pewnością znajdą tu coś dla siebie. SnowTrex przedstawia 5 powodów, dla których warto wybrać się na narty na Hawaje.

Hawaje kojarzą się przede wszystkim z plażami, słońcem i surfingiem. Ale wizyta na wyspach i ich częściowo ośnieżonych szczytach jest również warta zachodu dla żądnych przygód entuzjastów sportów zimowych.


1. Biała Góra

Najwyższa góra Hawajów nazywa się Mauna Kea, co tłumaczy się jako „biała góra”. Osiąga ona wysokość 4 200 metrów. Wraz z wulkanem Mauna Los jest jednym z najbardziej znanych wulkanów na Hawajach. Kiedy pada tam śnieg, entuzjaści sportów zimowych korzystają z okazji i przypinają narty. Brakuje tu wyciągów, jakie znamy. Narciarze muszą wjechać na wulkan samochodami z napędem na cztery koła. Najlepiej dołączyć do małych grup, aby narciarze mogli się rotować. Nie ma tu przygotowanych tras, a jedynie nieutwardzone stoki. Na narciarzy czekają trasy zjazdowe o długości do 5 kilometrów. Raj dla ekspertów i freestylowców. Sezon narciarski trwa od grudnia do końca marca.

2. „Ananasowy puch”

Kiedy w końcu dotrzesz na szczyt, czeka na Ciebie wysoki na metr, bardzo wyjątkowy śnieg. Śnieg jest tak suchy i sypki, że miejscowi nazywają go „ananasowym puchem”. Jest również tak kruchy i drobny, że idealnie nadaje się do carvingu i snowboardu. Brakuje tu jednak wyciągów, schronisk, wypożyczalni sprzętu i noclegów. Jedyną drogą dojazdową do stoków jest szutrowa ścieżka, która prowadzi prawie na sam szczyt i służy głównie znajdującym się tam obserwatoriom astronomicznym. Dziewięć krajów jest zaangażowanych w te obiekty, które są jednymi z największych na świecie.

Dlaczego śnieg może padać nawet na tropikalnych wyspach hawajskich, wyjaśnia ekspert w tym filmie:

Snow in Hawaii? Climate Zones explained.

3. Narciarstwo pełne przygód

Podczas jazdy na nartach na Hawajach dominują dwa problemy: po pierwsze, bardzo trudna do przewidzenia pogoda, a po drugie, sytuacja związana z bezpieczeństwem. Według strony internetowej Hawaii Ski Club, opady śniegu są bardzo nieregularne i nigdy nie wiesz dokładnie, jak długo stoki będą nadawać się do jazdy na nartach. Ponadto często wieją silne wiatry, które uniemożliwiają dotarcie do stoków i jazdę na nartach. Aby dotrzeć do „górskich stacji”, potrzebujesz albo własnego samochodu terenowego z napędem na cztery koła i pewnych umiejętności jazdy, albo wynajmujesz taki samochód terenowy wraz z kierowcą. Stoki narciarskie z lawą są również nieutwardzone i mogą wystąpić szkody materialne z powodu głazów lawy. Ponadto grupowe wycieczki narciarskie na wulkan nie są już oferowane ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w przeszłości doszło do kilku wypadków. Ludzie często jeżdżą zbyt szybko, przez co nie można już ominąć pól lawy. Ponieważ zawsze konieczne jest podjechanie samochodem na stoki, czasami, w zależności od warunków pogodowych, można ukończyć nie więcej niż dwie do trzech tras dziennie na terenie narciarskim, który obejmuje około 100 mil kwadratowych. Ten teren narciarski jest przeznaczony wyłącznie dla żądnych przygód profesjonalistów i ekspertów.

4. Zapierająca dech w piersiach panorama

Tak więc, pod warunkiem, że jesteś na wakacjach na Hawajach i dopuszczasz wspomniane powyżej trudności, Mauna Kea ze swoim księżycowym krajobrazem i panoramicznym widokiem zdecydowanie nadaje się na spontaniczną wycieczkę na narty – doświadczenie wakacyjne, o którym możesz długo opowiadać. Ponieważ tutejszy krajobraz jest wyjątkowy. Wulkaniczny krajobraz, tropikalne lasy i lśniące morze w oddali sprawiają, że jazda na nartach na Hawajach jest czymś wyjątkowym. Jeśli ten widok nie jest wystarczająco zachęcający, możesz obserwować gwiazdy w jednym z obserwatoriów.

5. Narty rano, słońce po południu

Piękno narciarstwa na Hawajach z pewnością polega na tym, że możesz jeździć na nartach rano z panoramicznymi widokami 360° i relaksować się na wspaniałej plaży Pacyfiku już po południu. Z Mauna Kea możesz dotrzeć do plaż zachodniego wybrzeża wokół Kona w ciągu dwóch godzin. Nieco ponad godzinę jazdy samochodem znajduje się miasto Hilo. Jest to największe miasto na Big Island, a także stolica całej wyspy.

Jazda na nartach na Hawajach nie jest dla Ciebie? Co powiesz na narty w Nowej Zelandii?

  • piątek, 23. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter