10 powodów, dla których warto wybrać się na narty w Dolomity

25/09/2022 - SnowTrex

Słynne Dolomity położone są we włoskich regionach Wenecja i Trentino-Alto Adige. Znajduje się tu aż 12 terenów narciarskich, które tworzą największą na świecie sieć wyciągów i tras zjazdowych. To także prawdziwy raj dla miłośników różnorodnych form aktywności zimowej, a jednocześnie słoneczny, piękny region wypoczynkowy. Dla miłośników sportów zimowych, dla których powyższy fakt nie jest wystarczającym powodem do spędzenia urlopu narciarskiego w Dolomitach, SnowTrex przedstawia 10 powodów, dla których region Dolomiti Superski jest absolutną koniecznością dla urlopowiczów zimowych.

SnowTrex przedstawia 10 powodów, dla których warto wybrać się na narty w Dolomity.

1. Największa na świecie sieć wyciągów i tras narciarskich

Region Dolomiti Superski jest znany i lubiany jako największa na świecie sieć wyciągów i nartostrad. Miłośnicy tych 12 terenów narciarskich, a także narciarze i snowboardziści, którzy chcą stać się ich fanami, mogą doświadczyć czystej zabawy na stokach od mroźnego grudnia do słonecznego kwietnia na 1200 km tras i ponad 450 wyciągach. Stoki dzielą się na 360 km tras niebieskich, 720 km czerwonych i 120 km czarnych, położonych na wysokości od 860 m do 3269 m. Miłośnicy freestylu mogą liczyć na 24 snowparki na terenach narciarskich. Szczególną i wygodną cechą tego regionu narciarskiego jest to, że wszystkie trasy można pokonywać na karnecie narciarskim Dolomiti Superski. Jeśli więc szukasz szerokiej i zróżnicowanej oferty stoków, w tej największej na świecie sieci nartostrad poczujesz się jak w domu.

Region Dolomiti Superski to największa na świecie sieć wyciągów i tras narciarskich.

Jedną z wielu cech szczególnych tego regionu narciarskiego jest możliwość korzystania z oficjalnych tras Pucharu Świata. W Gröden, Madonna di Campiglio, Alta Badia i Bormio znajdują się legendarne stoki, które są regularnie przemierzane przez czołówkę narciarstwa alpejskiego. Dzięki karnetowi narciarskiemu Dolomiti Superski narciarze i snowboardziści mogą poczuć smak profesjonalnego powietrza i zmierzyć się z wymagającymi trasami.

2. Rodziny mile widziane!

Na wszystkich terenach narciarskich w regionie Dolomiti Superski priorytetem jest przyjazna rodzinom atmosfera.

Na stokach tego regionu 360 km niebieskich tras oraz tzw. maestro de sci, czyli włoscy instruktorzy narciarstwa o wysokich kwalifikacjach, zapewniają optymalne warunki do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie. Niezależnie od tego, czy dzieci czy dorośli chcą nauczyć się jeździć na nartach, podszlifować zardzewiałą technikę czy poznać region z profesjonalistą – w Dolomitach każdy znajdzie idealny kurs narciarski i instruktora.

Region narciarski posiada łącznie około 360 km niebieskich tras z małymi niespodziankami dla dzieci.

W dolinach tego regionu narciarskiego nie brakuje też miejsc noclegowych dla rodzin. SnowTrex oferuje ponad 30 obiektów, z których większość posiada kąciki zabaw dla dzieci, opiekę nad dziećmi, usługi babysitting oraz zniżki dla dzieci. Na przykład hotel Pontechiesa w Cortina d’Ampezzo zapewnia opiekę małym zimowym urlopowiczom, hotele Toblacherhof w Dobbiaco i San Giusto w Falcade mają strefy zabaw dla dzieci, a hotel Brötz w Rasen oferuje wysokie zniżki dla małych fanów śniegu.

A żeby najmłodsi nie nudzili się po nartach, w regionie są lodowiska do jazdy na łyżwach, zimowa jazda konna w stajniach i gospodarstwach, psie zaprzęgi, wspinaczka w Corvarze i wiele innych atrakcji.

Jeśli więc chcesz spędzić relaksujące zimowe dni w gronie rodzinnym na tle Dolomitów, znajdziesz tu wszystko, co sprawi, że śnieżne serca zaczną bić szybciej, zarówno dużych, jak i małych.

3. Gwarancja słońca i śniegu na 12 terenach narciarskich

Słońce, a jednocześnie optymalne warunki śniegowe na stokach to marzenie każdego narciarza. Jeśli chcesz spełnić to marzenie, nie ma lepszego miejsca niż góry tego najbardziej wysuniętego na południe kraju alpejskiego.

Wyjątkowa i imponująca kompozycja górska Dolomitów zapewnia optymalne warunki na stoku. Z jednej strony tereny narciarskie są chronione przed lodowatym wiatrem z północy, a z drugiej strony położenie stoków po południowej stronie Alp sprawia, że w 8 na 10 zimowych dni narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji od 4 do 6 godzin słońca.

W tych górach słońce świeci 8 z 10 dni.

Taka słoneczna pogoda nie oznacza jednak, że śnieg szybko się topi i że nie ma tu dobrych tras zjazdowych. Wręcz przeciwnie: 90% z 1200 km tras narciarskich znajduje się na wysokości od 1500 do 3269 m n.p.m., a więc na wysokościach, na których obfite opady śniegu są pewne. A nawet jeśli naturalne opady śniegu nie będą wystarczające, prawie 5000 armatek śnieżnych zapewnia dośnieżanie dolomitów w sposób szczególnie przyjazny dla środowiska.

Sieć tras narciarskich jest więc bardzo pewna pod względem śniegu i słońca, a zatem jest to idealne miejsce dla fanów śniegu, którzy nie przepadają za zimowym mrokiem i lodowatym chłodem.

4. Niepowtarzalna panorama

Miłośnicy sportów zimowych, którzy wybiorą się na zimowy urlop w Południowe Alpy Wapienne pomiędzy Trentino-Alto Adige i Wenecją, mogą oczekiwać wyjątkowej i zapierającej dech w piersiach panoramy. Jest tu wiele punktów widokowych, z których można podziwiać imponujące formacje skalne Dolomitów. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą się w samym środku gór, pomiędzy 60 trzytysięcznikami, dzięki czemu mogą podziwiać wyjątkowy górski krajobraz podczas jazdy na nartach.

W Dolomitach miłośnicy sportów zimowych szusują pośród około 60 trzytysięczników.

Najwyższym szczytem w tym paśmie górskim jest Marmolada, której wierzchołek znajduje się na wysokości 3343 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi od masywu górskiego o tej samej nazwie. Góra otrzymała swoją nazwę od szarego wapienia, który osadza się na jasnej skale i przypomina marmur. Już sam ten naturalny fenomen pokazuje, jak piękna i wyjątkowa jest przyroda, której domem są włoskie góry. Nic więc dziwnego, że w 2009 r. część Dolomitów została oficjalnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Najnowocześniejsze wyciągi

Ten wyjątkowy region narciarski został założony w 1974 r. i liczył wówczas 6 terenów narciarskich. Od tego czasu region ten stale się rozwija. Powstało coraz więcej terenów narciarskich, tras zjazdowych, wyciągów i armatek śnieżnych, a postęp na terenach narciarskich w Dolomitach nie stanął w miejscu. Wyciągi i gondole są co roku modernizowane, ulepszane, rozbudowywane i nowo budowane. Ponadto powstają nowe nartostrady, a części istniejących są zmieniane i dostosowywane.

Ogromny i ultranowoczesny region narciarski istnieje od 1974 roku.

Dolomity stanowią więc tradycję w dziedzinie wyciągów i tras narciarskich, ale jednocześnie ten wyjątkowy region narciarski może poszczycić się najnowocześniejszymi instalacjami, a od czasu do czasu także jedną lub dwiema nowymi trasami, które czekają na fanów narciarstwa i snowboardu z otwartymi ramionami.

6. Wszechstronne atrakcje zimowe

Region ten oferuje również szeroką ofertę dla urlopowiczów zimowych, którzy chcieliby spróbować tradycyjnych lub zupełnie nowych sportów w Dolomitach.

Nowoczesne sporty zimowe to na przykład snowkiting i jazda na rowerze typu fat bike. Oba sporty są jeszcze dość młode i zdecydowanie warto ich spróbować. Dla wyjaśnienia: snowkiting polega na ciągnieciu za sobą latawca na nartach lub snowboardzie kilometrami przez nietknięte, ośnieżone krajobrazy. W ten sposób można podziwiać ośnieżone góry w pełen akcji sposób. Fatbiking to właściwie jazda na rowerze po śniegu. Opony są jednak grubsze niż w zwykłych rowerach, co zapewnia większą przyczepność na rozległych śnieżnych przestrzeniach. Snowkiting i fatbiking są oferowane w najnowocześniejszych ośrodkach narciarskich, takich jak Cortina d’Ampezzo.

Jazda na kucykach to również aktywność poza stokiem w Dolomitach, oferowana przez niektóre gospodarstwa i rancza.

Tradycyjną formą spędzania wolnego czasu w Dolomitach jest jazda na łyżwach. Do dyspozycji są liczne lodowiska na wolnym powietrzu i kryte, na których można uprawiać łyżwiarstwo szybkie, figurowe i hokej na lodzie. Naturalne lodowiska to na przykład Völser Weiher, Pragser Wildsee czy Toblacher See, gdzie można także wypożyczyć kije i spróbować swoich sił w curlingu. Ponadto łyżwy nie muszą zajmować miejsca w walizce – można je wypożyczyć na każdym lodowisku, sztucznym lodowisku czy jeziorze.

Jeśli więc masz ochotę spróbować czegoś nowego lub przypomnieć sobie dawne czasy uprawiając tradycyjne sporty, region Dolomiti Superski ma do tego najlepsze warunki.

7. Raj dla narciarzy biegowych na blisko 1300 km tras

Region Dolomiti Superski zasłynął jako największa na świecie sieć wyciągów i tras narciarskich. Wiele osób nie wie jednak, że wiele dzieje się również w kwestii narciarstwa biegowego. Dzięki 1300 km tras na 10 terenach do narciarstwa biegowego, pole do popisu dla narciarzy biegowych jest nawet większe czy też dłuższe niż dla narciarzy i snowboardzistów, a dzięki sztucznemu naśnieżaniu jest tak samo pewne, gdy nie ma wystarczających opadów śniegu.

Narciarze biegowi w Dolomitach mają jeszcze większy plac zabaw niż narciarze i snowboardziści.

Największa karuzela narciarstwa biegowego w Europie zachwyca wieloma atrakcyjnymi i zróżnicowanymi trasami biegowymi, z których wszystkie można pokonać z karnetem Dolomiti Nordicski Pass. Ponadto wszystkie trasy są dostępne jako pliki do pobrania z GPS. Wyjątkowy krajobraz Dolomitów dopełnia doskonałych wrażeń podczas biegu na nartach. Z tego względu ten raj dla narciarzy biegowych w Alpach Południowych można określić jako obowiązkowy punkt urlopu dla wszystkich fanów narciarstwa biegowego.

W regionie znajduje się około 1300 kilometrów tras w 10 ośrodkach narciarstwa biegowego.

8. Snowparki na każdym rogu

Biorąc pod uwagę niezwykle duży wybór tras zjazdowych oferowanych przez 12 terenów narciarskich w regionie Dolomiti Superski, miłośnicy mocnych wrażeń mogliby pomyśleć, że w tym czy innym zakątku znajduje się snowpark. Ale tego, że w całym regionie znajdują się aż 24 doskonale przygotowane i zaprojektowane snowparki, mało kto się spodziewa.

Freestylerzy mogą liczyć na 24 doskonale przygotowane snowparki w regionie.

Ta niewiarygodna liczba rajów akcji oferuje niepowtarzalny wybór raili, boxów i kickerów dla odważnych dzieciaków, spragnionych adrenaliny początkujących, ekspertów i wybitnych freestylerów. Wszyscy mogą testować, ćwiczyć i doskonalić swoje spektakularne ewolucje, wspaniałe skoki i akrobacje w snowparku, który jest dla nich idealny.

9. Zimowe wędrówki wśród zapierającej dech w piersiach przyrody

Również dla miłośników zimowych wędrówek Dolomity oferują szeroki wybór szlaków i stoków nadających się do zimowych wędrówek. Niezliczone szlaki do zimowych wędrówek i wędrówek w rakietach śnieżnych, wiodące przez spokojne lasy, białe łąki, obok lustrzanych jezior i przez nietknięte, ośnieżone krajobrazy, czekają na aktywnych wędrowców spragnionych relaksu. Oferowane są również wędrówki w rakietach śnieżnych z przewodnikiem.

Śnieżne krajobrazy w Dolomitach są idealne na zimowe wędrówki.

10. Urokliwe i przytulne górskie chatki

Chatki górskie w regionie Dolomiti Superski nie są klasycznymi gospodami i nie przypominają austriackich barów parasolowych. Małe restauracje i bary w pobliżu stoków są w większości stworzone z myślą o spokojnej i relaksującej atmosferze. Zazwyczaj oferują one smaczne dania kuchni ladyńskiej i włoskiej w umiarkowanych cenach, a także często zapraszają na imprezy kulinarne na najwyższym poziomie. Różne gospody w Dolomitach oferują na przykład śniadania o wschodzie słońca, narciarskie safari z winem lub narciarskie wyprawy dla smakoszy.

Wiele restauracji w pobliżu stoków czeka na narciarzy z orzeźwiającymi napojami i najlepszymi kulinarnymi przysmakami.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem kulinarnych rozkoszy i zabawy na stoku, w Dolomitach możesz połączyć te dwie pasje i oddać się dolce vita w górskich chatkach.

Nabrali Państwo ochoty na urlop narciarski w Dolomitach?

  • niedziela, 25. września 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Antholz
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter