5 powodów, dla których warto jeździć na nartach w Grecji

09/06/2023 - SnowTrex

Przeskok w czasie – tak właśnie się czujesz, gdy przed chwilą spacerowałeś po słonecznej plaży, a teraz jesteś po kolana w śniegu. Na pierwszy rzut oka kraina starożytnych bogów ma niewiele wspólnego ze sportami zimowymi. Przynajmniej tak myśli każdy, kto jeszcze nie był w górach Grecji, które mają ponad 2000 metrów wysokości. W rzeczywistości jednak w greckich ośrodkach narciarskich znajduje się ponad 197 kilometrów tras zjazdowych i 122 wyciągi narciarskie. SnowTrex zna 5 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Grecji.

Ośrodek narciarski Kellaria w Parnassus jest szczególnie popularny wśród mieszkańców.


1. Narciarstwo z widokiem na morze

Wakacje na nartach w Grecji to idealny sposób na doświadczenie czegoś zupełnie nowego, zamieniając zwykłą jazdę na nartach w Alpach na egzotyczne doświadczenie. Imponujący widok na morze z niektórych stoków tworzy niemal surrealistyczny kontrast między górskim światem a morzem. Tego zapierającego dech w piersiach doświadczenia możesz doświadczyć na przykład w ośrodku narciarskim Kalavryta i Pelion Ski Center. Ośrodek narciarski Kalavryta (2340 m n.p.m.) jest jednym z najwyżej położonych terenów narciarskich w Grecji i ma 12 kilometrów tras zjazdowych.

Ośnieżone góry w Grecji? Tak, i mogą wyglądać tak:

Kalavrita Ski Center (Ski in Greece)

2. Rano stok, po południu wybrzeże

To nie musi być tylko widok na morze! Z niektórych ośrodków narciarskich, takich jak Pelion Ski Centre, wybrzeże i morze oddalone są o około 30 minut jazdy samochodem. Dlatego wielu wczasowiczów po szaleństwach na stoku udaje się nad morze, aby odwiedzić jedną z wielu wiosek rybackich lub delektować się świeżymi owocami morza z oliwkami i winem podczas przerwy w portowej restauracji.

3. Stoki dla każdego poziomu zaawansowania

Łącznie 24 ośrodki narciarskie w Grecji, z których niektóre składają się tylko z jednego stoku, oferują trasy o różnym stopniu trudności. Znajdzie się więc coś dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalistów. Początkujący mają okazję nauczyć się sztuki jazdy na nartach z pomocą kursu w szkole narciarskiej, podczas gdy profesjonaliści mogą wirować w puchu na nietkniętych trasach poza stokami. Nawiasem mówiąc, największym terenem narciarskim w Grecji z wszelkiego rodzaju stokami jest teren narciarski Fterolakka (2300 m) w Kellarii z ponad 34 kilometrami tras.

Widok z góry Helmos w ośrodku narciarskim Kalavrita

4. Kop adrenaliny dzięki wycieczkom na nartach i helikopterem

Oprócz klasycznego narciarstwa alpejskiego, Grecja oferuje również możliwość wycieczek narciarskich i heliskiingu. Jeśli chodzi o wycieczki narciarskie, zdecydowanie powinieneś wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, która często biegnie po ośnieżonych stokach i gwarantuje wspaniałą przygodę. To samo dotyczy heliskiingu, który jest możliwy w rejonie Olimpu (2450 m n.p.m.).

Te zdjęcia pokazują, że Grecja może zaoferować freeriderom idealne warunki do jazdy w głębokim śniegu w określonych warunkach:

Freeride Skiing in Greece! | Outdoor Sports Show | EDGEsport

5. Odkryj bogate dziedzictwo kulturowe

Oczywiście wakacje w Grecji to rzadko tylko sporty zimowe, ale także poznawanie innej lub nowej kultury – a Grecja ma wiele do zaoferowania! Miłośnicy historii i przyrody znajdą tu liczne zabytki i atrakcje na jednodniowe wycieczki po wszystkich ośrodkach narciarskich. Są to na przykład różne klasztory, takie jak „Hosios Lukas” w pobliżu ośrodka narciarskiego Fterolaka lub okoliczne historyczne wioski z wielowiekową historią. Inną popularną atrakcją w pobliżu ośrodka narciarskiego jest Odontotos Rack Railway – pociąg, który wije się przez wąwozy i skały na skraju gór i oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Kolejną ciekawostką dla wczasowiczów w ośrodku narciarskim Kalavryta jest 13 podziemnych jezior w stalaktytowej jaskini „Kastria Cave”.

Masz ochotę na więcej ośrodków narciarskich poza Alpami?

  • piątek, 09. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter