5 powodów, dla których warto wyjechać na narty do Grecji

09/06/2023 - SnowTrex

Podróżowanie w czasie – takie się ma wrażenie, gdyż przed chwilą spacerowaliśmy po słonecznej plaży, a teraz jesteśmy po kolana w śniegu. Na pierwszy rzut oka kraina starożytnych bogów ma niewiele wspólnego ze sportami zimowymi. Przynajmniej tak pomyślałby każdy, kto nie był w greckich górach położonych na wysokości ponad 2000 m n.p.m. W rzeczywistości greckie ośrodki narciarskie mają do zaoferowania 197 km nartostrad i 122 wyciągi. SnowTrex zna 5 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Grecji.

Ośrodek narciarski Kellaria w Parnassus jest szczególnie popularny wśród rodowitych mieszkańców.


1. Narciarstwo z widokiem na morze

Urlop zimowy w Grecji to doskonała okazja, aby poznać coś zupełnie nowego i zamienić zwykłą jazdę na nartach w Alpach na egzotyczną. Imponujący widok na morze, rozciągający się z niektórych stoków, tworzy niemal surrealistyczny kontrast między górami a morzem. Zapierających dech w piersiach widoków można doświadczyć na przykład w ośrodkach narciarskich Kalavrita i Pelion Ski Center. Kalavrita (2340 m n.p.m.) jest jednym z najwyżej położonych terenów narciarskich w Grecji i oferuje 12 km nartostrad.

Ośnieżone stoki w Grecji? Jak najbardziej, i mogą wyglądać tak:

Kalavrita Ski Center (Ski in Greece)

2. Rano na stok, po południu na plażę

Z niektórych ośrodków narciarskich, takich jak Pelion Ski Centre, zarówno wybrzeże jak i morze oddalone są o około 30 minut jazdy samochodem. Dlatego wielu urlopowiczów po szaleństwach na stoku udaje się nad morze, aby odwiedzić jedną z wielu wiosek rybackich lub delektować się świeżymi owocami morza z oliwkami i winem w portowej restauracji.

3. Stoki dla każdego poziomu zaawansowania

Grecja ma do zaoferowania łącznie 24 ośrodki narciarskie z trasami o różnych stopniach trudności, przy czym niektóre tereny składają się z zaledwie jednego stoku. Zarówno początkujący, zaawansowani czy profesjonaliści wyjdą tutaj na swoje. Stawiający pierwsze kroki na nartach mają okazję nauczyć się jazdy w miejscowych szkółkach narciarskich, podczas gdy profesjonaliści mogą szusować w śnieżnym puchu po nietkniętych stokach poza trasami. Największym terenem narciarskim w Grecji jest ośrodek Fterolakka (2300 m n.p.m.) w Kellaria z ponad 34 km tnartostrad.

Widok z góry Helmos w ośrodku narciarskim Kalavrita.

4. Poczuj przypływ adrenaliny dzięki skitouring i heliskiing

Oprócz klasycznego narciarstwa alpejskiego, Grecja oferuje również możliwość uprawiania skitouringu oraz wybrania się na narty w dziewicze tereny helikopterem. Na taką wycieczkę powinniśmy zdecydowanie wybrać się z przewodnikiem. To samo dotyczy heliskiingu, który jest możliwy w rejonie Olimpu (2450 m n.p.m.).

Poniższe zdjęcia pokazują, że Grecja może zaoferować freeriderom również idealne warunki do jazdy w głębokim śniegu:

Freeride Skiing in Greece! | Outdoor Sports Show | EDGEsport

5. Odkryj bogate dziedzictwo kulturowe

 Urlop w Grecji to nie tylko sporty zimowe, ale także poznawanie innej, nowej kultury. Grecja ma w zanadrzu wiele do zaoferowania! Na miłośników historii i przyrody czeka wiele zabytków i atrakcji. Należą do nich liczne klasztory, takie jak „Hosios Lukas” w pobliżu ośrodka narciarskiego Fterolaka czy okoliczne historyczne wioski z wielowiekową historią. Inną popularną atrakcją jest Odontotos Rack Railway – pociąg, który wije się przez wąwozy i oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Kolejną ciekawostką dla wczasowiczów będzie wypad do terenu narciarskiego Kalavrita, gdzie znajduje się 13 podziemnych jezior w jaskini stalaktytowej „Kastria Cave”. Jednodniowe wycieczki do wszystkich ośrodków narciarskich dopełniają ofertę.

Masz ochotę na więcej ośrodków narciarskich w Europie?

  • piątek, 09. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter