5 powodów, dla których warto jeździć na nartach w Japonii

16/03/2023 - SnowTrex

Stereotypy przedstawiają ją jako krainę uśmiechu lub zachodzącego słońca: Japonia. Jednak fakt, że to azjatyckie państwo wyspiarskie jest również domem dla rozległych terenów narciarskich i ośnieżonych lodowców, umyka powszechnej wiedzy. SnowTrex przedstawia 5 powodów, dla których warto wybrać się na narty w Japonii.

Narciarstwo w Rusutsu w Japonii: imponujący widok na wulkany.

1. Niezliczone tereny narciarskie

Japonia zdecydowanie może pochwalić się superlatywami w dziedzinie sportów zimowych: kraj ten ma ponad 600 terenów narciarskich – więcej niż jakikolwiek inny kraj. Oczywiście nie zawsze są one imponujących rozmiarów – często nawet zbiór kilku wyciągów narciarskich jest określany jako teren narciarski. Niemniej jednak, od wyspy Hokkaido na północy po Honshu i Kyushu na południu, istnieje wiele możliwości znalezienia doskonale przygotowanych stoków na nowoczesnych terenach narciarskich. W przeciwieństwie do terenów narciarskich w Austrii czy Włoszech, na japońskich stokach brakuje pionowych zboczy Alp. Miłośnicy adrenaliny i narciarstwa ekstremalnego mogą być zatem nieco rozczarowani, że nie mogą wyszaleć się na śniegu. Zamiast tego Japonia oferuje stoki, które zachwycą rodziny, początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Ponadto pagórkowaty krajobraz otoczony wulkanami to wyjątkowy widok, którego z pewnością nie znajdziesz w europejskich Alpach.

Wymarzony śnieżny krajobraz w Hokkada.

2. Śnieg bez końca

Większość japońskich terenów narciarskich znajduje się na wysokościach, na których entuzjaści sportów zimowych nie muszą martwić się o wystarczające opady śniegu. Nie ma tu armatek śnieżnych – naturalne opady śniegu są tak obfite, że z łatwością wystarczają do doskonałej zabawy na stokach. Wynika to również z syberyjskich zimnych frontów, które docierają do kraju w miesiącach zimowych. Bezlodowcowe tereny narciarskie w Europie mogą tylko pomarzyć o tak wysokiej pewności śniegowej i głębokości do dwunastu metrów.

Japonia może się pochwalić bardzo dobrą siecią wyciągów.

3. Najlepsza infrastruktura

W międzyczasie wieść o narciarskich walorach Japonii rozeszła się za granicę – i słusznie. Kraj ten oferuje bowiem doskonałą infrastrukturę dla narciarzy: stoki są starannie przygotowane, wyciągi są najwyższej klasy pod względem technologii, bezpieczeństwa i komfortu, przepustowość wyciągów jest zaprojektowana tak, aby poradzić sobie z dużą liczbą urlopowiczów, drogi do ośrodków narciarskich są nienagannie rozbudowane, a hotele oczywiście oferują usługi transferowe. Co więcej, Japonia była już dwukrotnie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, ostatnio w Nagano w 1998 roku. Tak więc fakt, że międzynarodowi goście przyjeżdżają do Japonii w celu uprawiania sportów zimowych, nie jest dla Japonii absolutnie niczym nowym. Australijczycy i Nowozelandczycy, Koreańczycy i Chińczycy stanowią większość zagranicznych gości. Szczególnie podoba im się japońskie zakwaterowanie, które często dorównuje europejskim pod względem oferty wellness i gościnności.

Bez obaw, Rusutsu jest również przygotowane na przyjęcie międzynarodowych gości.

4. Tereny narciarskie na najwyższym poziomie

Jednym z najpopularniejszych japońskich terenów narciarskich jest teren narciarski Niseko na Hokkaido. Tutaj możesz doskonalić swoje umiejętności w cieniu pokrytego puchem wulkanu. Nagano, gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku, jest również jednym z najlepszych terenów. Śnieg nie jest tu tak obfity jak w Niseko, ale możesz dotrzeć do celu z Tokio w zaledwie kilka godzin. Podczas gdy wielu fanów narciarstwa ustawia się w kolejce do wyciągów w weekendy, Nagano jest praktycznie opustoszałe w ciągu tygodnia – idealne warunki do samotnego odkrywania tego ośrodka narciarskiego. Godna polecenia jest również Niigata, niedaleko Nagano, do której można dotrzeć z Tokio w zaledwie 90 minut. Wysokie ceny w Japonii nie znajdują odzwierciedlenia na terenach narciarskich. Ceny żywności i napojów w ośrodkach narciarskich są na równi z cenami w Europie. Dlatego też, jeśli koszty przelotu nie stanowią problemu, w Krainie Uśmiechu na Twojej twarzy pojawi się uśmiech.

5. Kultura wliczona w cenę

Ci, którzy podróżują tak daleko, zwykle chcą odkryć inne atrakcje kraju poza terenami narciarskimi. Wycieczki do stolicy Japonii, Tokio lub miasta Nikko, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są szczególnie polecane. Innym interesującym miejscem dla fanów narciarstwa jest Japońskie Muzeum Narciarstwa w Nozawa Onsen, do którego można dotrzeć bezpośrednio na nartach. Muzeum prezentuje dużą kolekcję historycznych nart pochodzących między innymi z Austrii, Chin i Mongolii, a także bardzo wyraźnie obrazuje, w jaki sposób narciarstwo dotarło do Japonii. Do Nozawa Onsen można łatwo dojechać z Tokio w około 2 godziny pociągiem.

Wycieczka do Tokio jest zdecydowanie tego warta!

Wniosek: jeśli chcesz udać się do niezwykłego miejsca na narty i masz dostępny budżet, zdecydowanie nie powinieneś przegapić stoków w Japonii.

  • czwartek, 16. marca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter