10 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Les 3 Vallées

26/09/2023 - SnowTrex

W środku Alp Francuskich leży ogromny region narciarski „Les 3 Vallées”, który jest jednocześnie największym połączonym terenem narciarskim na świecie. Śnieżny świat składa się z trzech dolin, które łącznie oferują 600 kilometrów tras zjazdowych i niezliczone atrakcje dla każdego rodzaju urlopu zimowego. Sam SnowTrex jest wielkim fanem Trzech Dolin, oferuje tam ponad 50 noclegów i zna 10 powodów, które przemawiają za wyjątkowym regionem narciarskim:

Jazda na nartach w Les 3 Vallées – 10 dobrych powodów.


1. Liczne stoki dla wszystkich poziomów trudności

Les 3 Vallées, z trzema dolinami Vallée de Belleville, Vallée de Méribel i Vallée de Courchevel, tworzy największy połączony obszar narciarski na świecie. Łącznie 600 kilometrów tras narciarskich połączonych jest 159 wyciągami, co daje narciarzom i snowboardzistom ogromny wybór tras. Można do nich dotrzeć dzięki karnetowi „Les 3 Vallées” z czterech terenów narciarskich. Najniższe stoki tego raju narciarskiego znajdują się na wysokości 1100 metrów. Stamtąd już wysoko, aż do liczącego 3230 m „Sommet des 3 Vallées”, który znajduje się na terenie narciarskim lodowca Val Thorens-Orelle.

W sumie miłośnicy sportów zimowych mają do wyboru 312 kilometrów zielonych i niebieskich tras, 216 kilometrów czerwonych tras i 72 km czarnych stoków. Dodatkowo w wielu zakątkach terenów narciarskich można znaleźć snowparki, które uzupełniają zabawę na stoku.

W trzech dolinach na narciarzy i snowboardzistów czeka 600 kilometrów tras.

Dzięki wielkości i różnorodności regionu narciarskiego każdy, od małego do dużego, od początkującego do eksperta, od freeridera do profesjonalisty, jest w Les 3 Vallées dobrze zaopatrzony i może tam przeżyć wyjątkowe dni narciarskie.

2. Gwarancja śniegu? Oczywiście!

Każdy miłośnik zimy, który marzy o białych szczytach, miękkich trasach i zabawie w puchu jest we właściwym miejscu w zimowej krainie czarów „Les 3 Vallées”. Zimowy sen może się tu spełnić od początku grudnia do końca kwietnia. Wynika to z faktu, że 85% z 600 kilometrów tras narciarskich znajduje się powyżej 1800 m, co oznacza, że częste opady śniegu zapewniają białą barwę stoków. Dodatkowo, zwłaszcza na niższych wysokościach, 332 armatki śnieżne wspomagają naturalne opady śniegu. Nie należy zapominać, że teren narciarski Val Thorens-Orelle jest częścią regionu narciarskiego i jako teren narciarski na lodowcu niemal gwarantuje śnieg.

Region narciarski ma bardzo dobre warunki śniegowe ze względu na dużą wysokość.

3. Rodziny mile widziane

Szczególnie dla rodzin z dziećmi, trzy doliny są idealnym miejscem, aby spędzić kilka dni z dala od stresu codziennego życia i naprawdę odpocząć. Oprócz wielu przyjaznych dla dzieci stoków, kursów, takich jak Walibi Gliss w Les Menuires, dodatkowych snowparków dla małych narciarzy, wielu szkółek i przedszkoli narciarskich, region narciarski oferuje również niezliczone rodzinne aktywności poza alpejskimi śnieżnymi pagórkami.

Na przykład podczas pobytu rodziny mogą korzystać z wielu torów saneczkowych w regionie, odwiedzić „Fun Park” w Les Menuires z trampolinami, zjeżdżalniami i boiskami do uprawiania wielu sportów lub odkryć mini-joering, gdzie dzieci i dorośli mogą być ciągnięci po śniegu na nartach przez kucyki.

Wszystkie ośrodki narciarskie w regionie są oznaczone jako „przyjazne dla dzieci”.

Ponadto, wszystkie obiekty SnowTrex witają rodziny z otwartymi ramionami! Przykładem może być Résidence Les Ravines w Méribel lub Résidence Aconit w Les Menuires, gdzie dzieci przebywają po obniżonych cenach. Rezydencja Le Machu Pichu w Val Thorens oferuje również zniżki dla dzieci i jest jednym z obiektów, który posiada nawet dodatkowy plac zabaw dla małych zimowych urlopowiczów.

4. Zróżnicowane ośrodki narciarskie

W trzech dolinach znajduje się łącznie osiem ośrodków narciarskich, z których wszystkie mają dostęp do co najmniej jednego z terenów narciarskich i razem tworzą połączony region narciarski lub teren narciarski. Doliną z największą ilością kilometrów tras narciarskich jest Dolina Belleville, w której znajdują się ośrodki Val Thorens, Les Menuires i Saint-Martin-de-Belleville. Powodem jej popularności jest w szczególności miejscowość Val Thorens, bardziej znana jako najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie. Położony na wysokości 2300 m ośrodek narciarski charakteryzuje się różnymi kawiarniami, barami i restauracjami, jak również wieloma obiektami handlowymi w środku Alp i jest uważany za najbardziej luksusowe miejsce w dolinach. Osoby chcące spędzić urlop w Val Thorens mają również bezpośredni dostęp do terenu narciarskiego Val Thorens-Orelle na lodowcu, który posiada 150 kilometrów tras i osiąga wysokość do 3230.

Val Thorens to najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie.

Bezpośrednio poniżej znajduje się teren narciarski Les Menuires – St. Martin. Z 160 kilometrami tras narciarskich jest on nieco większy od sąsiednich terenów narciarskich i sięga aż do Val Thorens na wysokości 2.850 metrów. Kurorty należące do obszaru narciarskiego to Les Menuires i St. Martin-de-Belleville. Ten pierwszy znajduje się na wysokości 1.850 m n.p.m. i charakteryzuje się domkami zbudowanymi z drewna i kamienia naturalnego oraz wieloma przyjaznymi dla dzieci obiektami rekreacyjnymi. St. Martin-de-Belleville znajduje się na wysokości 1450 m i jest oryginalną górską wioską w dolinie. Znajduje się tu również jedno z wielu miejsc noclegowych SnowTrex o nazwie Chalet Loutantin, które jest zbudowane ze starego kamienia naturalnego, dzięki czemu doskonale wpisuje się w bogatą w tradycje społeczność.

Dolina Méribel jest środkową z trzech dolin na mapie tras narciarskich.

W sąsiedniej dolinie Méribel znajduje się ośrodek narciarski o tej samej nazwie, Méribel, oraz piękna miejscowość Brides-Les-Bains. Obie miejscowości mają dostęp do jedynego w dolinie terenu narciarskiego „Méribel”. Ten raj dla narciarzy ma 150 kilometrów tras i najwyższy punkt na wysokości 2952 metrów. Ośrodek Méribel, który był gospodarzem alpejskich zawodów kobiet podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku w Albertville, podzielony jest na dwie części, z których niższa znajduje się na wysokości 1400 m, co czyni ją idealną wysokością do bezpośredniego wejścia na teren narciarski. Drugi ośrodek narciarski w dolinie, Brides-Les-Bains, znajduje się poniżej Méribel na wysokości około 600 metrów i dociera do terenu narciarskiego za pomocą kolejki linowej.

Trzecia dolina znajduje się po lewej stronie patrząc na mapę tras narciarskich i jest znana jako „Vallées de Courchevel„. Ośrodek jest rozłożony na cztery części, wszystkie na różnych wysokościach. Wszystkie dzielnice mają dostęp do terenu narciarskiego Courchevel, który ma 150 kilometrów tras i znajduje się na wysokości od 1300 do 2738 metrów nad poziomem morza. Courchevel to bardzo sportowa okolica. Oferuje wiele atrakcji i jest tradycyjnym miejscem Grand Prix w skokach narciarskich i różnych zawodów narciarskich, w tym 47. Mistrzostw Świata w Narciarstwie w 2023 roku wraz z sąsiednią doliną Méribel.

„Vallées de Courchevel” to idealne miejsce na wakacje w dzień i w nocy.

Najnowszy ośrodek Les 3 Vallées położony jest pomiędzy dolinami Méribel i Courchevel i nosi nazwę „La Tania”. Znajduje się na wysokości 1400 m i ma szczególną cechę, która wyróżnia go spośród innych ośrodków narciarskich. La Tania jest ośrodkiem bez samochodów, a wszystkie sklepy i udogodnienia znajdują się w odległości spaceru. Dwie różne linie wyciągów lub gondoli zapewniają szybki dostęp z tej małej stacji narciarskiej do terenów narciarskich Méribel i Courchevel.

5. Obiekty na stoku

Urlop narciarski jest szczególnie przyjemny, gdy oszczędza się nam czasem bardzo uciążliwej podróży samochodem lub autobusem, a nawet długiego spaceru w pełnym ekwipunku narciarskim do wyciągów. Les 3 Vallées ma tutaj również szczególną przewagę nad wieloma innymi regionami narciarskimi, ponieważ najniższy punkt, z którego można dotrzeć do każdego innego zakątka regionu narciarskiego, znajduje się już na wysokości 1100 metrów. Ponadto prawie wszystkie ośrodki narciarskie w 3 dolinach znajdują się powyżej. Dzięki temu goście ośrodków narciarskich mają krótką drogę do stoków, a często nawet bezpośredni dostęp do terenów narciarskich w miejscu zakwaterowania.

Z łóżka prosto na stok – w Val Thorens to żaden problem.

Szczególnie w Val Thorens, które otrzymało tytuł najwyżej położonego ośrodka narciarskiego w Europie, wiele obiektów noclegowych oferuje bezpośredni dostęp do stoku. SnowTrex również to docenia i dlatego ma w swojej ofercie ponad 40 obiektów noclegowych, które znajdują się bezpośrednio przy stoku narciarskim, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabawa na nartach i snowboardzie była tuż za progiem.

6. Raj dla freeriderów

Jeśli chodzi o wyjątkowy region narciarski Les 3 Vallées, to należy pamiętać, że jest on renomowanym rajem freeride’owym. 600 kilometrów tras narciarskich połączonych wyciągami daje nieskończone możliwości, także pomiędzy stokami, gdzie fani akcji mogą doświadczyć wyjątkowej zabawy w puchu. Szczególnie krajobraz wokół terenu narciarskiego Méribel jest idealny do krótkich wypadów poza trasy, ale marzenia o puchu spełniają się wielokrotnie na pozostałych 450 kilometrach tras. Jedynie na granicy z parkiem narodowym znajdują się stoki z puchem, które są całkowicie oddane naturze i dlatego są strefą zakazaną nawet dla najlepszych narciarzy i snowboardzistów.

Freeriderzy są również w dobrych rękach w największym na świecie połączonym terenie narciarskim.

Oprócz profesjonalistów od off-piste, również początkujący są w dobrych rękach na nieprzygotowanych stokach. Przewodnicy, odpowiedni sprzęt i szeroki zakres kursów są dostępne na miejscu, aby uczyć i wspierać bezpieczne narciarstwo poza trasami.

7. Narciarstwo biegowe i saneczkarstwo w pełnej okazałości

Oprócz sportów zimowych na alpejskich stokach narciarskich, region narciarski trzech dolin oferuje oczywiście również wszelkie możliwości uprawiania innych klasycznych sportów zimowych. Przede wszystkim do uprawiania narciarstwa biegowego, a także saneczkarstwa, jest tu niezliczona ilość tras i stoków, na których miłośnicy sportu mogą się wyszaleć.

Narciarze biegowi mają do dyspozycji 119 pięknych kilometrów tras. Obejmują one szeroki zakres poziomów trudności, dzięki czemu każdy od początkującego do profesjonalisty może odkryć odpowiednie dla siebie szlaki. Świat narciarstwa biegowego w środku ogromnego regionu narciarskiego przebiega głównie wzdłuż malowniczej doliny Belleville, chociaż do wielu innych atrakcji biegowych, takich jak trasy o długości do 17 km lub wspaniałe trasy wysokogórskie można optymalnie dotrzeć również z Méribel i Courchevel.

Ten film pokazuje, dlaczego miłośnicy sportów zimowych nie powinni przegapić fantastycznego toru saneczkowego we Francji:

#ValThorens COSMOJET - Plus longue piste de luge de France - France's longest luge track.

Jeśli chodzi o tory saneczkowe, to w prawie każdym ośrodku narciarskim znajdują się tory dla młodszych i starszych, które można zwiedzać na sankach i saneczkach w dzień, a w niektórych przypadkach także w nocy. Od bezpłatnego terenu saneczkowego „Baby-Fun” na Place Carone w Val Thorens dla najmłodszych od 2 lat, poprzez wiele innych długich i krótkich, łatwych jak i trudniejszych torów saneczkowych rozmieszczonych w całym regionie narciarskim, jest tu duży wybór, aż po szczególną atrakcję saneczkarską: początek najwyższego toru saneczkowego Europy znajduje się na Tête Ronde w Val Thorens na wysokości 3000 metrów. Stamtąd czeka nas 6-kilometrowy zjazd i 700 metrów przewyższenia, zanim dotrzemy z powrotem do ośrodka narciarskiego Val Thorens.

Jeśli więc szukacie Państwo zabawy i atrakcji w pojedynkę, z przyjaciółmi lub całą rodziną w ciągu dnia lub wieczorem, to na trasach biegowych i torach saneczkowych w trzech dolinach będziecie mogli zdobyć wyjątkowe wspomnienia.

Zabawa dla młodszych i starszych na licznych torach saneczkowych, jak w Courchevel.

8. Liczne trasy do wędrówek zimowych

Ci, którzy chcą poznać zimowy raj Alp Francuskich na piechotę, mogą liczyć na wiele ofert zimowych wędrówek. Wiele oznakowanych, a często nawet odpowiednio przygotowanych szlaków można zwiedzać pieszo, ale także z dodatkowymi rakietami śnieżnymi. Jak i z kim odkrywać region i jego zapierający dech w piersiach krajobraz, zależy od każdego wędrowca. Oferowany jest szeroki wybór opcji, dzięki czemu można zanurzyć się w śnieżnym świecie samemu, w dużej grupie lub z przewodnikiem. Wyjątkowe wspomnienia będziemy mieli, gdy decydujemy się na wędrówkę ze zwierzęcym towarzyszem. Jednym z wielu punktów startowych, aby cieszyć się zimowymi trasami w naturze jako pieszy lub wędrowiec na rakietach śnieżnych jest Pointe de la Masse w Les Menuires.

We wszystkich ośmiu miejscowościach regionu narciarskiego znajdują się piękne zimowe trasy turystyczne.

9. Wiele innych zimowych atrakcji

Region narciarski ma również wiele do zaoferowania po nartach lub dla urlopowiczów zimowych, którzy wolą pozostać poza utartymi szlakami. Oprócz atrakcji takich jak jazda gokartem na lodowisku w Val Thorens jazda na łyżwach w Méribel zwiedzanie regionu na snowbike’u, paralotniarstwo nad Alpami lub jazda psim zaprzęgiem z przewodnikiem, ośrodki narciarskie największego na świecie regionu narciarskiego oferują również wiele spokojniejszych zajęć, które pozwolą na spędzenie czasu.Można na przykład zrelaksować się w kilku basenach w dolinach, odprężyć się dzięki niezliczonym ofertom wellness, obejrzeć najnowszy hit kinowy w kinie i zapomnieć o stresie dnia codziennego w sklepach handlowych w Val Thorens. Dzięki tak szerokiej ofercie każdy, od rodzin z dziećmi po miłośników akcji, może znaleźć odpowiedni dla siebie program wakacyjny.

Filmik pokazuje, jak wielką frajdą jest jazda na dwóch kółkach po śniegu w Val Thorens:

#ValThorens - Fat Bike

10. Najwyższa zjazd linowy na świecie

Największy na świecie połączony teren narciarski oferuje niezliczone specjalne i częściowo wyjątkowe atrakcje. Jednym z nich jest zjazd linowy zwany „La Tyrolienne”, który prowadzi z wysokiego na 3230 m „Sommet des 3 Vallées” do Val Thorens. W efekcie otrzymujemy 1300 m lotu, który pokonujemy w 1:45 min. wisząc w uprzęży na siedzeniu z nartami i deską w bagażu. W sumie fani zimy pokonują około 230 metrów wysokości z prędkością ponad 100 km/h podczas zjazdu z najwyższej na świecie mega linowej zjeżdżalni z widokiem na przepiękną okolicę lodowca. „La Tyrolienne” jest więc właśnie dla każdego, kto szuka wyjątkowych i pełnych akcji przeżyć podczas swojego dnia na nartach.

Ruchome obrazy z perspektywy „pasażera” pokazują jak spektakularna jest jazda na zipline:

GoPro Overcapture - La TyrOlienne - Orelle à Val Thorens

Jeśli mają Państwo teraz ochotę na urlop zimowy i jazdę na nartach w Les 3 Vallées, SnowTrex oferuje Państwu bardzo szczególną korzyść. Duży wybór ponad 50 obiektów czeka na każdego, kto chce cieszyć się wypoczynkiem w największym połączonym terenie narciarskim na świecie – i to z karnetem narciarskim.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter