5 dobrych powodów do jazdy na nartach w Macedonii

20/01/2021 - SnowTrex

Macedonia jest krajem bardzo górzystym i pagórkowatym. To właśnie dlatego jazda na nartach i snowboardzie jest możliwa w tym raczej południowym kraju – położonym na północ od Grecji. Z biegiem czasu powstało coraz więcej ośrodków narciarskich i nie tylko miejscowi korzystają z tutejszych stoków. SnowTrex zna 5 dobrych powodów, dla których jazda na nartach w Macedonii jest absolutnie warta zachodu i odpowiednia dla każdego, kto szuka nietypowych narciarskich celów podróży.

Macedonia nie jest wprawdzie klasycznym miejscem do uprawiania sportów zimowych, ale jest zdecydowanie godna polecenia.

1. Ski Kozuf – największy ośrodek narciarski w Macedonii

W południowo-wschodniej części Macedonii, na granicy z Grecją, od kilku lat znajduje się ośrodek narciarski. Ski Kozuf znajduje się w dolinie rzeki Vardar, która jest główną rzeką Macedonii. Z Salonik (Grecja), jak również ze stolicy Macedonii, Skopje, dojazd do Ski Kozuf, najbliższego miasta Gevgelija, oddalonego o około 30 kilometrów od doliny, zajmuje tylko około półtorej godziny. Urok krajobrazu wokół Góry Kozuf jest bardzo szczególny: ze względu na trudną sytuację polityczną do lat 90-tych, cały obszar jest praktycznie nietknięty. Jeśli więc szukasz zabawy na nartach z dala od często odwiedzanych hotspotów w Alpach, być może znajdziesz w Ski Kozufie nowe ulubione miejsce. Teren narciarski znajduje się na wysokości od 1.500 do 2.200 m n.p.m., a warunki śniegowe są bardzo dobre ze względu na wpływy pogody śródziemnomorskiej i kontynentalnej. Obecnie istnieje osiem wyciągów, z czego dwa to wyciągi orczykowe, 140 km tras zjazdowych i duży obszar do freeride’u. Zarówno początkujący jak i doświadczeni narciarze znajdą tu fantastyczne zjazdy.

2. Najnowocześniejsza technologia

Dla rozwoju infrastruktury ośrodka narciarskiego Kozuf prywatna firma biznesmena Angel Nakov zwróciła się o pomoc do kraju alpejskiego: system sztucznego naśnieżania dostarczył specjalista z Hall pod Innsbruckiem, który wyposażył również takie ośrodki narciarskie jak Winterberg (Niemcy), Kronplatz (Włochy) i St. Moritz (Szwajcaria). Wyciągi pochodzą również od renomowanego producenta Doppelmayr w Austrii. Ośrodek narciarski jest jeszcze w budowie, ale już teraz istnieją różne możliwości zakwaterowania w domach letniskowych, dwóch restauracjach i obiektach handlowych. Planuje się także kilka dużych hoteli i kasyno. W 2009 roku Ski Kozuf był już miejscem rozgrywania FIS Snowboard Cup.

3. Różnorodność i zabawa w najbardziej popularnym ośrodku narciarskim w Macedonii

Kolejnym znanym ośrodkiem narciarskim w Macedonii jest ośrodek narciarski Mavrovo – Zare Lazareski. Znajduje się on w Pologu, regionie na południu Macedonii. Do dyspozycji amatorów sportów zimowych jest całe 25 km tras zjazdowych. 14 wyciągów prowadzi gości na wysokość do 1.860 m n.p.m., najniższy punkt na terenie narciarskim to 1.255 m. Nie jest więc przypadkiem, że obszar narciarski jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w Macedonii, co prawdopodobnie wynika również z różnorodności tras zjazdowych. Ponadto regularnie organizowane są popularne wyścigi i imprezy, a początkujący mogą zarezerwować kurs w miejscowej szkole narciarskiej. Ogólnie rzecz biorąc, miłośnicy sportów zimowych mają możliwość jeżdżenia na nartach w Mavrovo od początku grudnia do początku kwietnia.

4. Raj dla miłośników głębokiego śniegu

W tym samym regionie – Polog – znajduje się teren narciarski Popova Sapka, który jest jednym z najstarszych ośrodków narciarskich w Macedonii. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych jest 20 km tras zjazdowych, 6 km tras niebieskich i 7 km tras czerwonych i czarnych, a także 9 wyciągów. W przyszłości planowana jest rozbudowa terenu narciarskiego, chociaż Popova jest już znana z freeridingu i catskiingu. Catskiing polega na „porzucaniu” narciarzy z ratrakiem w nieskażonym krajobrazie i mogą oni kierować się do doliny w głębokim śniegu.

5. Bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny

Ponadto, ośrodki narciarskie w Macedonii oferują nie tylko czystą przygodę, sporty ekstremalne i mnóstwo zabawy na śniegu, ale także bezkonkurencyjne ceny. Również długie kolejki przy wyciągach, zatłoczone stoki i ogromne kompleksy hotelowe nie występują na terenach narciarskich w Macedonii. Tradycja jest tu bardzo ważna, a jednak nawet po długim dniu spędzonym na nartach nie ma szans na nudę. Małe ceny, świetna jakość śniegu i brak tłumów turystów, prawdziwa poufna wskazówka!

  • środa, 20. stycznia 2021
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter