5 powodów, dla których warto jeździć na nartach w Szkocji

09/06/2023 - SnowTrex

Kiedy wczasowicze myślą o Szkocji, pierwsze co przychodzi im do głowy to rozległe łąki, potwór z Loch Ness, dudy i kilty. Ale jeśli zastanowią się nad tym głębiej, pomyślą także o miastach takich jak Edynburg i Glasgow lub o dobrej szklance whisky. Z drugiej strony śnieg i zimowa zabawa nie kojarzą się zbytnio z krajem na północy Wielkiej Brytanii. SnowTrex pokazuje, że istnieje kilka interesujących ośrodków narciarskich dla wszystkich poziomów, zwłaszcza w Highlands.

W ośrodku narciarskim Nevis Range entuzjaści sportów zimowych mogą jeździć na nartach na najwyższej górze Szkocji.

1. Najstarszy obszar narciarski w Szkocji

Teren narciarski Glencoe jest najstarszym terenem narciarskim w Szkocji, z pionowym spadkiem wynoszącym około 800 m. „The Fly Paper” to najbardziej stroma czarna trasa w Szkocji. W 1996 roku była nawet gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Szybkim.

Ośrodek narciarski Glencoe oferuje wspaniałe widoki na szkockie wyżyny.

Oprócz fanów freestyle’u i freeride’u, teren narciarski Glencoe jest również przeznaczony dla początkujących. Teren narciarski składa się z 7 km niebieskich, 10 km czerwonych i 7,3 km czarnych tras, a także 8 wyciągów. Informacje o historycznej przeszłości można znaleźć w centrum dla zwiedzających.

Na entuzjastów sportów zimowych w Glencoe czeka wiele wymagających tras.

2. Zimowa zabawa na najwyższej górze Wielkiej Brytanii

Najwyższa góra Wielkiej Brytanii, Ben Nevis o wysokości 1 343 m n.p.m., znajduje się na terenie narciarskim Nevis Range. Teren narciarski sięga do 1221 m i oferuje entuzjastom sportów zimowych 12 wyciągów i 20 kilometrów tras zjazdowych.

Ośrodek narciarski Nevis Range znajduje się na najwyższej górze Szkocji.

Miłośnicy śniegu mogą wybierać spośród 7 km niebieskich, 10 km czerwonych i 3 km czarnych tras. Narciarstwo w głębokim śniegu również staje się tutaj coraz bardziej popularne, a Szkocja staje się prawdziwym hotspotem, jeśli chodzi o jazdę na nartach. Ponadto, mniejsi goście są dobrze przygotowani do jazdy w Kinderland.

Zima w Szkocji – marzenie.

3. Największy obszar narciarski w Szkocji

Największym ośrodkiem narciarskim w Szkocji jest Glenshee Ski Resort, który obejmuje trzy doliny i cztery góry. Dzięki 21 wyciągom i 40 zróżnicowanym kilometrom tras z pewnością nie będziesz się tu nudzić. Około 24 km niebieskich, 10 km czerwonych i 6 km czarnych tras zapewnia mnóstwo różnorodności i zabawy na terenie narciarskim. Sezon narciarski trwa od około grudnia do kwietnia. A jeszcze wcześniej, bo w latach trzydziestych XX wieku, Szkoci odkryli tu swoją miłość do narciarstwa. Chociaż nie było tu nowoczesnych wyciągów, do wciągania narciarzy na górę używano traktorów. Obecnie entuzjaści sportów zimowych nie muszą już martwić się o instruktorów narciarstwa i sprzęt, ponieważ Glenshee oferuje szkółkę narciarską i wypożyczalnię.

4. Fantastyczne widoki na rozległe tereny Szkocji

Cairngorm jest uważany za najpiękniejszy i najpopularniejszy obszar narciarski w Szkocji. Jest to z pewnością zasługa wygodnej kolejki linowej, która zabiera odwiedzających na stację górską Ptarmigan. Stamtąd entuzjaści sportów zimowych mają możliwość odkrywania 32 kilometrów tras narciarskich z 11 wyciągami, z których większość to niebieskie trasy. Warto jednak wybrać się na spacer dla samego wyjątkowego widoku panoramicznego. Najwyżej położona restauracja w kraju zaprasza na relaks. Znajduje się tu nawet małe muzeum. Dla tych, którzy wolą freestyling, ośrodek narciarski Lecht jest właśnie tym. Tutaj goście mają okazję sprawdzić swoje umiejętności w funparku i na half pipe. Łącznie 5 km niebieskich, 9 km czerwonych i 4 km czarnych stoków sprawia, że ten teren narciarski jest szczególnie odpowiedni dla ekspertów i profesjonalistów.

5. Doświadcz après-ski w Szkocji

A czego nie może zabraknąć po długim zimnym dniu na nartach pełnym zabawy, ale także wysiłku? Dokładnie: usiądź przytulnie przy kominku i pozwól, aby dzień dobiegł końca. Ci, którzy mają jeszcze więcej energii, mogą udać się do jednego z wielu pubów i skosztować whisky lub dwóch. W końcu czym są szkockie wakacje bez wizyty w pubie i whisky?

Wolisz wybrać się do innego egzotycznego ośrodka narciarskiego? Co powiesz na przykład na Australię?

  • piątek, 09. czerwca 2023
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter