5 powodów, dla których warto pojeździć na nartach w Szwecji

25/09/2022 - SnowTrex

Na mapie Szwecja wygląda na wielokrotnie większą od Niemiec. W rzeczywistości jest to jednak tylko około 20%. Kraj liczy 9,5 miliona mieszkańców, a więc jest bardzo słabo zaludniony. Prawie całą Szwecję z północy na południe przecinają góry skandynawskie, których najwyższy szczyt, Kebnekaise, osiąga wysokość 2111 metrów. Choć szczyty Alp wznoszą się o kilka metrów wyżej, miłośnicy sportów zimowych znajdą w Szwecji fantastyczne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Malownicza przyroda, bezkresne przestrzenie, zróżnicowane tereny narciarskie i urozmaicony program rozrywkowy gwarantują zabawę i relaks dla młodszych i starszych. SnowTrex podaje 5 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Szwecji.

W Szwecji miłośnicy sportów zimowych znajdą dobre warunki śniegowe i zapierające dech w piersiach widoki.

1. Jazda na nartach na największym terenie narciarskim w Skandynawii

Większość i największe ośrodki narciarskie w Szwecji znajdują się w zachodniej części środkowej Szwecji, w pobliżu granicy z Norwegią. Do najbardziej znanych należą Åre, Sälen i Idre Fjäll, położone około 400 do 600 km od Sztokholmu.

Dzięki ponad 30 wyciągom i 75 kilometrom tras zjazdowych Åre jest nie tylko największym szwedzkim, ale i skandynawskim ośrodkiem narciarskim i nie bez powodu jest tak popularne wśród miłośników sportów zimowych. Tradycyjny ośrodek narciarski Åre rozciąga się na wysokości od 387 do 1277 m i kilkakrotnie został uznany przez międzynarodowe magazyny turystyczne za jeden z najpiękniejszych terenów do uprawiania sportów zimowych na świecie. Teren narciarski cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród początkujących narciarzy i rodzin, ponieważ znajdują się tu liczne łatwe i średnie trasy, idealne do nauki pierwszych skrętów. Ale również doświadczeni miłośnicy sportów zimowych mogą się w Åre dobrze bawić, sprawdzając swoją technikę i kondycję na bardziej stromych stokach. W tym największym skandynawskim ośrodku narciarskim kilkakrotnie odbywały się zawody Pucharu Świata w narciarstwie, a Åre jest również bardzo popularne jako miejsce treningów międzynarodowych drużyn narciarskich. Zjeżdżanie po doskonale przygotowanych, profesjonalnych stokach jest szczególną atrakcją zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów sportów zimowych. Oprócz szerokiej gamy tras zjazdowych w ośrodku narciarskim Åre znajduje się również snowpark i kilka parków dla dzieci. Ponadto siedem stoków jest regularnie oświetlanych, dzięki czemu miłośnicy śniegu mogą jeździć po nich nawet późno w nocy.

Jazda na nartach po szwedzku: gruba pokrywa śnieżna i dalekie widoki po horyzont.

2. Idealne miejsce dla rodzin

Urlop narciarski w Szwecji jest szczególnie polecany rodzinom, ponieważ szwedzkie ośrodki narciarskie ze swoją bogatą i zróżnicowaną ofertą są optymalnie dostosowane do potrzeb urlopowiczów o różnym poziomie umiejętności i zainteresowań. Na przykład popularny rodzinny ośrodek narciarski Idre Fjäll znajduje się w szwedzkiej prowincji Dalarnas Iän. Centrum regionu stanowi góra Gränjesvålen, z której szczytu prowadzą we wszystkich kierunkach trasy narciarskie o różnym stopniu trudności do stacji dolinnych. Na amatorów zimowego wypoczynku czeka tu 41 kilometrów tras narciarskich i 25 wyciągów. 17 kilometrów tras narciarskich oznaczonych jest kolorem niebieskim lub zielonym, co stwarza dobre warunki dla początkujących adeptów sportów zimowych. Najmłodsi miłośnicy śniegu znajdują się pod opieką w czterech strefach dla dzieci i pod zabawną opieką uczą się podstaw sportów zimowych. Strefy dla dzieci znajdują się na łagodnych zboczach i są wyposażone w powolne wyciągi orczykowe oraz przenośniki taśmowe. Atrakcją dla dzieci jest z pewnością Kraina Przygód i towarzysząca jej trasa zjazdowa Askestigen. Na stoku, który prowadzi w dół doliny przez las, małe bajkowe stworki spotykają się z narciarzami.

Jednak również doświadczeni miłośnicy sportów zimowych znajdą w Idre Fjäll urozmaiconą ofertę. Na terenie ośrodka narciarskiego znajdują się 22 kilometry czerwonych i 2 kilometry czarnych tras zjazdowych. Znajduje się tu m.in. najdłuższy zjazd (2,8 km) i najbardziej stromy zjazd w Dalarna Iän. Miłośnicy freestyle’u mogą się wyszaleć na różnych kickerach i boxach w snowparku, a freeriderzy mogą skorzystać z 10 km tras poza trasami narciarskimi.

3. Freeride w najbardziej na północ wysuniętym ośrodku narciarskim na świecie

Najbardziej wysunięty na północ teren narciarski na świecie nosi nazwę Riksgränsen (Cesarska Granica) i znajduje się bezpośrednio przy granicy z Norwegią. Można tam dotrzeć przez lotniska Kiruna i Narvik. Riksgränsen ma 16 km tras narciarskich i sześć wyciągów. Ci, którzy tu przyjeżdżają, szukają poczucia przestrzeni i samotności, chcą jeździć na nartach w blasku północnego słońca lub uprawiać snowboarding z dużą prędkością. Nietknięty, głęboki śnieg, fantastyczne widoki i nachylenie do 80 % sprawiają, że każdy podjazd jest wart zachodu dla narciarzy pozatrasowych. Wielu najlepszych snowboardzistów świata przyjeżdża do Riksgränsen, gdy gdzie indziej są tylko zielone stoki. Co roku odbywają się tu mistrzostwa Scandinavian Big Mountain Championships.

4. Dwa w jednym plus przedszkole

Miłośnicy sportów zimowych, którzy cenią sobie szeroki wybór stoków, również znajdą w Szwecji to, czego szukają. Sälen to grupa 2 ośrodków narciarskich oddalonych od siebie o zaledwie 16 km: Tandådalen/Hundfjället i Lindvallen/Högfjället. Łącznie jest tu 117 tras zjazdowych o długości 82 km i 86 wyciągów. W Tandådalen znajduje się wiele czarnych tras zjazdowych i jeden z największych szwedzkich parków rozrywki. Wyciągami można dostać się do mniejszego, wszechstronnego terenu narciarskiego Hundfjället. W Lindvallen szczególnie dzieci czują się jak w domu. Nigdzie indziej nie ma tylu przyjaznych dzieciom wyciągów i miejsc przygód. Sąsiedni, mniejszy teren narciarski Högfjället jest również terenem uniwersalnym. W dolinie znajduje się centrum rozrywkowo-handlowe Experium, które przyciąga gości parkiem wodnym, spa, kinem, restauracjami i kręgielnią.

Zaprzęgi Husky to popularny środek transportu w Szwecji.

5. Urozmaicony program poza stokami

Szwecja jest interesującym miejscem na spędzenie kolejnego urlopu zimowego nie tylko ze względu na wszechstronne tereny narciarskie. Poza trasami narciarskimi organizowane są liczne zajęcia i rozrywki, które gwarantują dobrą zabawę i wypoczynek. Zapierające dech w piersiach krajobrazy Szwecji zachęcają do wędrówek na rakietach śnieżnych i nartach biegowych. Otoczeni górami Skandynawii miłośnicy śniegu mają okazję do odkrywania pokrytych śniegiem lasów, wrzosowisk i zamarzniętych jezior. Cisza i rozległość skandynawskiego krajobrazu jest wyjątkowa i stwarza optymalne warunki do zatrzymania się i rozkoszowania.

Szwedzi są znani ze swojej kultury saunowania. Tradycyjnie Szwedzi korzystają z sauny nie tylko w celach relaksacyjnych, ale także towarzyskich, dlatego jest ona popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Miłośnicy sauny podróżujący do Szwecji mogą się cieszyć, ponieważ w wielu obiektach znajduje się jedna lub kilka saun, w których można wziąć głęboki oddech i zrelaksować się po ciężkim dniu na stoku. W prawie każdej miejscowości znajdują się też wspólne sauny.

Poza bogatą ofertą saun i zapierającą dech w piersiach przyrodą istnieje wiele innych atrakcji, które sprawiają, że zimowy wypoczynek w Szwecji jest wyjątkowym doświadczeniem. W ośrodku narciarskim Idre Fjäll miłośnicy zimowego wypoczynku mają możliwość przejażdżki dwunastotonowym ratrakiem pod fachowym nadzorem, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Ponadto w Szwecji można jeździć na skuterach śnieżnych, brać udział w wyprawach psim zaprzęgiem lub jeździć na łyżwach – zabawa dla całej rodziny gwarantowana.

Urlop narciarski w Szwecji oferuje wszystko, czego pragnie serce narciarza lub snowboardzisty. Czy to freerider, czy freestyler, początkujący czy zawodowiec – każdy znajdzie w Szwecji to, czego szuka. Poza stokami jest tu wiele możliwości spędzania wolnego czasu dla całej rodziny, a wyjątkowa skandynawska przyroda sprawia, że urlop narciarski jest czymś wyjątkowym. Szczególnie dla tych, którzy chcą pojeździć na nartach z dala od masowej turystyki, Szwecja jest idealnym miejscem. Stoki są stosunkowo puste, a kolejki do wyciągów niemal zupełnie nieznane. A zimy w Szwecji są tak pewne pod względem śniegu, że większość ośrodków narciarskich oferuje prawdziwą gwarancję śniegu. Albo czysty śnieg, albo zwrot pieniędzy! To kusząca perspektywa, prawda?

  • niedziela, 25. września 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Åre
Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter