5 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Turcji

21/11/2022 - SnowTrex

Turcja nie zawsze musi kojarzyć się z pięknymi piaszczystymi plażami i 35°C w cieniu latem, ponieważ zimą narciarze również mogą się tu zrelaksować! Turcja posiada łącznie 42 ośrodki narciarskie z 377 kilometrami tras zjazdowych. Są one również dostępne dla fanów sportów zimowych dzięki doskonałym warunkom śniegowym i nowoczesnym wyciągom. A jeśli to nie wystarczy, SnowTrex wyjaśnia teraz, dlaczego warto jeździć na nartach w Turcji.

Zimą śnieg czasami zamienia górskie regiony Turcji w białe przestrzenie.

1. Zabawa na nartach i après-ski na wulkanie

Największym i jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Turcji jest Erciyes-Kayseri. Znajduje się on w środkowej Anatolii i oferuje 55 kilometrów tras zjazdowych oraz 14 nowoczesnych wyciągów, które zabierają narciarzy na wysokość 3 346 metrów. Obszar ten znajduje się na uśpionym wulkanie Erciyes w Kapadocji, niedaleko megamiasta Kayseri. Momentami obszar śnieżny może przypominać znane ośrodki narciarskie w Ischgl lub Zillertal. Jednak z jedną małą różnicą: tutaj nie podaje się Jagertee ani grzanego wina na après-ski, ale kawę po turecku lub Sahlep, pyszny turecki gorący napój składający się z wody z kwiatu pomarańczy, korzeni orchidei, cukru i cynamonu.

Teren narciarski Erciyes-Kayseri zachwyca łącznie 55 kilometrami tras na wysokości do 3 346 m.

2. Spektakularne stoki

Drugi co do wielkości ośrodek narciarski w Turcji nazywa się Palandöken i znajduje się we wschodniej Anatolii. Od 2016 r. ośrodek narciarski jest częścią nowego Ejder 3200 World Ski Center, połączenia lokalnych ośrodków narciarskich Palandöken i Konakli. tutaj 13 wyciągów zabiera narciarzy i snowboardzistów na wysokość 3 176 m nad poziomem morza. Stamtąd prawie 43 kilometry stoków rozciągają się w dół do doliny. Doskonała wysokość i naturalny śnieg sprawiają, że jest to jeden z najbardziej spektakularnych ośrodków narciarskich w Turcji. Entuzjaści sportów zimowych znajdą tu również najdłuższą trasę zjazdową w kraju. Na długości 12 km można pokonać 1000 metrów wysokości. Najbardziej stromy stok, Ejder, znajduje się na północnym zboczu góry Palandöken. Podsumowując, teren narciarski jest nie tylko zabawą dla doświadczonych narciarzy, ale także dla początkujących, którzy mogą cieszyć się śnieżnobiałą zimową zabawą.

3. Nowoczesne wyciągi i hotele

Ośrodek narciarski Uludag znajduje się w masywie Uludag, około 30 km od miasta Bursa. Licząca 1,5 miliona mieszkańców metropolia w zachodniej Turcji jest czwartym co do wielkości miastem w kraju. W ostatnich latach tamtejsze wyciągi zostały starannie zmodernizowane, a oferta hoteli stale się poszerza. Obecnie znajdują się tam 22 wyciągi krzesełkowe i naziemne oraz dwie kolejki gondolowe. Ta infrastruktura do uprawiania sportów zimowych nadaje Uludag niemal domowy, alpejski charakter. Jest to wzmocnione przez fakt, że łącznie 28 kilometrów tras narciarskich jest osadzonych w górskim krajobrazie parku narodowego, który istnieje od 1961 roku. W związku z tym narciarze i snowboardziści mogą podziwiać widoki niemal nietkniętej przyrody ze stoków na wysokości do 2322 metrów.

Tureckie ośrodki narciarskie są zazwyczaj wyposażone w najnowocześniejsze wyciągi.

4. Jazda na nartach z widokiem na morze

Poranna jazda na nartach, a po południu kąpiele w jeszcze nieco chłodnym morzu i spacery po plaży. To, co brzmi jak wakacyjny sen, w rzeczywistości nim nie jest. Bo w Sakliken to wszystko jest możliwe! W końcu tamtejszy ośrodek narciarski znajduje się zaledwie 50 km od znanego nadmorskiego kurortu Antalya, czyli niecałą godzinę jazdy samochodem. A jeśli temperatura wody w morzu jest jeszcze trochę zbyt świeża, turyści mogą tu również doświadczyć innych wspaniałych rzeczy. Oprócz raftingu i wycieczek łodzią i rzeką, dobrym rozwiązaniem po długim dniu na stoku jest wizyta na bazarze lub spacer po pięknym starym mieście i porcie.

A co najlepsze, jeśli widoczność jest dobra, możesz złapać fascynujący widok na Antalyę i lśniące morze ze stoków na górze.

5. Idealne warunki śniegowe

Sezon narciarski w Turcji jest krótszy niż sezon alpejski i trwa od połowy grudnia do końca marca, chociaż na wyższych wysokościach czasami można jeździć na nartach do maja. Ze względu na wiele 3-tysięczników, entuzjaści sportów zimowych mogą liczyć na doskonałe warunki śniegowe przez cały czas. Dotyczy to również miłośników jazdy poza trasami, którzy mogą zjeżdżać w kierunku doliny w fantastycznym, głębokim śniegu przy słonecznej, ale mroźnej pogodzie.

Wysokość tureckich ośrodków narciarskich pozwala na wspaniałe zjazdy po doskonale przygotowanych stokach lub w nietkniętym, głębokim śniegu.

Jazda na nartach w Turcji nie jest dla Ciebie? Co powiesz na narciarskie wakacje w Indiach?

  • poniedziałek, 21. listopada 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter