Najlepsze ośrodki do uprawiania freeride’u w głębokim śniegu

09/01/2024 - SnowTrex

Freeriding, off-piste skiing czy backcountry skiing – wszystkie oznaczają to samo: jazda na nartach lub desce po nietkniętym puchu i głębokim śniegu jak okiem sięgnąć! Teren, na który zapuszczają się freeriderzy, nie jest przygotowywany przez ratraki i rzadko jest wytyczany. Tutaj miłośnicy sportów zimowych mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pokrytym nietkniętym kocem śniegu i zapierającym dech w piersiach uczuciem wolności. Czy to w Austrii, Francji, Szwajcarii czy we Włoszech, w prawie wszystkich alpejskich ośrodkach narciarskich można znaleźć fajne trasy w puchu. SnowTrex zebrał swoich faworytów i przedstawia najlepsze ośrodki narciarskie do uprawiania freeride’u:

SnowTrex przedstawia najlepsze ośrodki narciarskie do freeride’u.


Najlepsze ośrodki narciarskie do uprawiania freeride’u w skrócie

Teren/region narciarskiKrajIlość trasNajwyższy punkt
Teren narciarski ArlbergAustria303 km2811 m
Teren narciarski Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang FieberbrunnAustria270 km2096 m
Teren narciarski Kitzsteinhorn/Maiskogel - KaprunAustria61 km3029 m
Teren narciarski Silvretta ArenaAustria/Szwajcaria238 km2872 m
Teren narciarski Chamonix Francja172 km3275 m
Region narciarski Trzy DolinyFrancja600 km3230 m
Teren narciarski Tignes - Val d'IsèreFrancja300 km3456 m
Teren narciarski AndermattSzwajcaria120 km2961 m
Teren narciarski Engelberg-TitlisSzwajcaria82 km3020 m
Teren narciarski Arosa-LenzerheideSzwajcaria225 km2865 m
Region narciarski Matterhorn ski paradiseSzwajcaria/Włochy322 km3883 m
Teren narciarski CorvigliaSzwajcaria155 km3057 m
Teren narciarski Flims-Laax-FaleraSzwajcaria188 km3018 m
Teren narciarski Piz CorvatschSzwajcaria120 km3303 m
Teren narciarski Monterosa SkiWłochy175 km3275 m
Teren narciarski Via LatteaWłochy/Francja400 km2823 m

Czym jest zjazd w stylu freeride?

Zjazd w stylu freeride to termin używany przez entuzjastów sportów zimowych do opisania zjazdów, za które nie odpowiadają już operatorzy wyciągów. Wyróżnia się różne poziomy trudności, które powyżej pewnego poziomu i w określonych warunkach wymagają prowadzenia przez profesjonalnych przewodników górskich lub specjalnie przeszkolonych usługodawców: L oznacza łatwe, WS mało trudne, ZS dość trudne, S trudne, SS bardzo trudne, AS ekstremalnie trudne, a EX oznacza ekstremalnie trudne. Freeriderzy powinni zawsze przed wyruszeniem w trasę szczegółowo zapoznać się ze stopniem trudności i nie wyruszać po prostu na własną rękę! Ponadto miłośnicy sportów zimowych powinni zawsze zapuszczać się w teren z odpowiednim sprzętem. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się puchem – na przykład w jednym z poniższych, śnieżnych terenów narciarskich.

Teren narciarski freeride Arlberg

Ośrodki narciarskie St. Anton am Arlberg, Stuben, Zürs, Lech i Warth-Schröcken tworzą teren narciarski Arlberg. Tutaj na 303 kilometrach tras narciarskich spełniają się marzenia fanów stoków, a na kolejnych 200 kilometrach głębokiego śniegu spełniają się fantazje odważnych fanów puchu. Na nietkniętych i śnieżnych wzgórzach zimowego krajobrazu mogą spodziewać się wyrafinowanych skoków, wymagających przejść i płynnych zjazdów po drzewach. Trasy z głębokim śniegiem można znaleźć prawie wszędzie na terenie narciarskim. Punktem kulminacyjnym dla wielu freeriderów jest na przykład 11-kilometrowa trasa w głębokim śniegu, która zaczyna się na szczycie Valluga i jest trudna do pokonania, jeśli chodzi o zabawę w puchu. W Lech istnieje również możliwość uprawiania heliskiingu. W całej Austrii tylko ten mały ośrodek narciarski oferuje taką atrakcję.

Ponadto białe stoki są zawsze sprawdzane pod kątem zagrożenia lawinowego przez operatora wyciągów Arlberg, dzięki czemu odważni narciarze i snowboardziści mogą czuć się maksymalnie bezpiecznie poza przygotowanymi trasami. Aby jeszcze bardziej zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, na miejscu są do dyspozycji wyszkoleni przewodnicy i instruktorzy freeride’u, którzy zapewnią miłośnikom freeride’u jak najlepsze wprowadzenie do świata puchu Arlberg.

Teren narciarski freeride Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Teren narciarski Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn uważany jest za teren narciarski z największą ilością śniegu w Tyrolu. Nic więc dziwnego, że można tu znaleźć liczne trasy w głębokim śniegu dla miłośników freeride’u. Szczególnie Fieberbrunn jest absolutną mekką freeride’u z niezliczonymi możliwościami zjazdów poza przygotowanymi trasami. Kilka szkół i obozów freeride’owych oferuje kursy, na których wiedzą i doświadczeniem dzielą się profesjonaliści. Wypożyczany jest tu również sprzęt freeride’owy. Dzięki temu zwłaszcza nowicjusze mają okazję poznać freeriding w optymalnych warunkach.

Teren narciarski znany jest również w środowisku freeride’owym z powodu Freeride World Tour, który odbywa się co roku w Fieberbrunn. Na mistrzostwach świata dla narciarzy freeride’owych i snowboardzistów co roku spotykają się najlepsi z najlepszych, aby rywalizować w najdelikatniejszym puchu na terenie narciarskim.

Góry wokół Saalbach należą do najlepszych terenów freeride’owych w całej Austrii:

Skicircus Stories: Freeriding

Teren narciarski freeride Kitzsteinhorn/Maiskogel

Miłośnicy nart i snowboardu mogą się wyszaleć na 61 km niebieskich, 26 km czerwonych i 9 km czarnych tras zjazdowych na terenie narciarskim Kitzsteinhorn/Maiskogel. Ale oprócz urozmaiconego wyboru tras zjazdowych, teren narciarski jest jednym z najpopularniejszych terenów freeride’owych w Alpach. Na pięciu trasach narciarskich położonych blisko wyciągów i oznakowanych, początkujący i eksperci znajdą odpowiednią przestrzeń dla swojej doskonałej jazdy. Freeriderzy mogą uzyskać w Alpincenter niezbędne informacje dotyczące sytuacji śniegowej, zagrożenia lawinowego, prognozy pogody itp.

Ponadto w tzw. punktach informacyjnych freeride przy wjeździe na poszczególne trasy narciarskie wskazywane są cechy topograficzne, stopnie trudności i miejsca niebezpieczne poszczególnych tras. Dzięki dużej pewności śniegu na wysokości do 3000 m przez całą zimę panują tu rewelacyjne warunki do uprawiania narciarstwa pozatrasowego na trasach freeride’owych, takich jak „Ice Age” czy „Jump Run”.

Teren narciarski freeride Silvretta Arena

Teren narciarski Silvretta Arena to rewelacyjny tor do uprawiania narciarstwa biegowego, położony przy legendarnym ośrodku après-ski Ischgl i szwajcarskim miasteczku Samnaun. Łatwo jest jeździć na nartach ze Szwajcarii do Austrii i z powrotem. To, czy miłośnicy zimy przekroczą granicę na przygotowanych trasach, czy w puchu na stokach freeride’owych, zależy tylko od nich. Bez względu na to, którą opcję wybiorą, fani śniegu rzadko doświadczają tak ciekawego przekraczania granicy.

W strefie off-piste Samnaun do freeride’u nadają się m.in. trasy narciarskie z górnej stacji wyciągu krzesełkowego Visnitz lub górnej stacji wyciągu Visnitzjoch. Na austriackiej ziemi fani zimy mogą znaleźć trasy w puchu tuż przy stokach i poza nimi na Palinkopf, Höllenspitze i w zróżnicowanym terenie na Piz Val Gronda.

Myśląc o doświadczeniach freeride’owych w Montafon, eksperci zawsze wpadają w zachwyt:

FREERIDE SKIING SILVRETTA MONTAFON

Teren narciarski freeride Chamonix

Okolice Chamonix we Francji uważane są za miejsce narodzin narciarstwa ekstremalnego. Tutaj najwyższe trasy freeride’owe zaczynają się na wysokości 3275 m i oferują fanom puchu zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry. Ogromne możliwości uprawiania freeride’u można znaleźć na terenie narciarskim w obszarze Grands Montets oraz między innymi na Brévent. Kolejną atrakcją jest 20-kilometrowa trasa w dolinie, gdzie narciarze i snowboardziści mogą przeżyć szczególnie przyjemne chwile. Poza tym freeriderzy mają możliwość poszerzenia swojego pola do popisu o kilka zjazdów w puchu, poprzez rozszerzenie swojego karnetu na „Mont Blanc unlimited Skipass”. Dodatkowo w Chamonix wsparciem podczas eksploracji wszechstronnych stoków w puchu służą profesjonalni przewodnicy górscy.

Teren narciarski Chamonix oferuje fantastyczne trasy freeride na wysokości do 3275 m.

Teren narciarski freeride Les 3 Vallées

Na miłośników zimy czeka łącznie 600 kilometrów tras w regionie narciarskim Les 3 Vallées, największym połączonym obszarze narciarskim na świecie. Dzięki swojej różnorodności region narciarski jest odpowiedni dla każdego fana narciarstwa, od małego do dużego i od początkującego do profesjonalisty. Również freeriderzy korzystają z wielkości terenu narciarskiego, ponieważ pomiędzy licznymi stokami jest prawie nieskończona ilość miejsca, w którym mogą się wyszaleć. Szczególnie na stokach wokół terenu narciarskiego Méribel fani akcji mogą doświadczyć wyjątkowej zabawy w puchu podczas małych wycieczek poza oznakowanymi trasami.

Jedynie na granicy z Parkiem Narodowym znajdują się głęboko ośnieżone stoki, które są całkowicie zarezerwowane dla przyrody i dlatego są strefą no-go dla odważnych narciarzy i snowboardzistów. W ośrodkach narciarskich Les 3 Vallées doświadczeni przewodnicy oferują kursy dla różnych poziomów zaawansowania. Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego uzupełniają ofertę o odpowiedni sprzęt do bezpiecznej jazdy poza trasami.

Teren narciarski freeride Tignes – Val d’Isère

Jeśli macie ochotę na freeride, to teren narciarski Tignes – Val d’Isère jest miejscem, w którym warto się znaleźć. Oprócz imponujących 300 kilometrów tras narciarskich i 82 wyciągów, przeżycia na stokach charakteryzują się przede wszystkim dużym wyborem ofert freeride.

Dla fanów puchu dostępne są liczne trasy narciarskie na łącznej powierzchni 10 000 hektarów. Na prawie każdym przygotowanym stoku istnieje możliwość zejścia ze zwykłej trasy w głęboki śnieg i zrobienia tu kilku skrętów. Na szczególną uwagę zasługują tu dwa zjazdy „Combe de Constantin” i „Le Glattier”. Oba off-piste są łatwo dostępne i idealne dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy. Przewodnicy narciarscy nie tylko zmniejszają ryzyko niedocenienia niektórych odcinków, ale mogą również pokazać freeriderom wyjątkowe i ukryte trasy, na których tylko nieliczni miłośnicy sportów zimowych zostawiają swoje ślady w śniegu.

Teren narciarski Tignes – Val d’Isère oferuje aktywności poza trasami, jak również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na różnych stokach i snowparkach. Profesjonaliści mają gwarancję, że na stoku „Face” będą się bawić znakomicie. Czarna trasa jest najdłuższym i najbardziej stromym zjazdem na terenie narciarskim. Nowicjusze w sportach śnieżnych i rodziny z dziećmi znajdą to, czego szukają na licznych, szerokich, niebieskich stokach.

Poniższy film pokazuje, dlaczego Tignes – Val d’Isère jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich freeride we Francji:

ski freeride avec Leo Taillefer/Val d'Isère

Teren narciarski freeride Andermatt

Teren narciarski Andermatt jest największym terenem narciarskim w centralnej Szwajcarii i zasłynął również wśród freeriderów jako doskonały ośrodek off-piste. Na przykład spektakularne trasy można znaleźć w Gemsstock przez doliny Felsental lub Hintertal przez dolinę Unteralp aż do Andermatt. Dzięki wysokiej gwarancji śniegu, na największym terenie narciarskim w środkowej Szwajcarii prawie nigdy nie brakuje puchu. Germstock o wysokości 3000 m wyznacza pogodową granicę między północnymi i południowymi Alpami i zapewnia Andermatt stały dopływ świeżego śniegu. Jest to również punkt wyjścia dla licznych wycieczek w głąb lądu. Szczególnie dobra sytuacja śniegowa pozwala freeriderom już w grudniu wytyczać pierwsze linie po świeżym, ziarnistym śniegu aż do doliny. Ale nowicjusze muszą być szybcy, bo w Andermatt nie ma świeżego śnieżnego dnia, w którym trasy narciarskie nie byłyby eksplorowane przez ambitnych freeriderów wczesnym rankiem.

Dużo słońca i doskonały, głęboki śnieg zapewniają najlepsze warunki do freeride’u w Andermatt:

Andermatt Gemsstock Switzerland - Freeride Days Andermatt Aftermovie 2017

Teren narciarski freeride Engelberg-Titlis

Teren narciarski Engelberg-Titlis przekonuje miłośników śniegu również dużą ilością głębokiego śniegu, tak miękkiego i puszystego jak wata cukrowa. Dzięki wszystkim świeżym śniegom, teren narciarski stał się jednym z najpopularniejszych hotspotów freeride’owych w Szwajcarii. Liczne i czasami bardzo wymagające zjazdy w puchu na Titlis i Laubersgrat zmuszają nawet doświadczonych narciarzy do granic możliwości. Zarówno „Rotegg” jak i „Laub” charakteryzują się stromym nachyleniem o wysokim stopniu trudności.Absolutną atrakcją dla freeriderów z terenu Engelberg-Titlis jest jednak okrążenie Titlis. Abseiling, wejście i zjazd – jeśli nie chcesz przegapić tego doświadczenia, powinieneś zabrać ze sobą nie tylko dobry sprzęt, ale i spore doświadczenie, a najlepiej przewodnika górskiego. Jeśli to nie wystarczy, Centrum Szkolenia Lawinowego (ATC) oferuje możliwość bezpłatnego przećwiczenia poszukiwania za pomocą transceiverów lawinowych w realistycznych warunkach, a tym samym optymalnego przygotowania się do kolejnej wycieczki freeride’owej.

Teren narciarski Engelberg-Titlis cieszy się dużą popularnością na scenie freeride’owej.

Teren narciarski freeride Arosa-Lenzerheide

Teren narciarski Arosa-Lenzerheide jest jednym z czołowych miejsc dla miłośników sportów zimowych! Czeka tu nie tylko czysta zabawa na śniegu na 225 kilometrach przygotowanych tras, ale także w głębokim śniegu poza utartymi szlakami. Na szczególną uwagę zasługują tereny na Brüggerhorn, Hörnli/Weißhorn oraz strefa off-piste Lenzerheide Rothorn. I tak na przykład miłośnicy sportów zimowych startują z grani Hörnli, Sattelhütte, Parpaner Rothorn lub Mottahütte i docierają – w zależności od trasy – do Arosy, Lenzerheide, Tschiertschen lub Molinis. Niepowtarzalne i efektowne krajobrazowo trasy są tam obiecane każdemu freeriderowi. Na przykład trasa z Arosy do Tschiertschen po kilku wymarzonych zjazdach biegnie wzdłuż strumienia, by w końcu zakończyć się leśną ścieżką, która emanuje swoistym romantyzmem i zachwyca miłośników przyrody. Jeśli więc chcecie podziwiać różnorodność przyrody i jednocześnie cieszyć się jazdą na nartach w puchu, Arosa-Lenzerheide jest miejscem, w którym warto się znaleźć.

Teren narciarski freeride Matterhorn ski paradise

Jeśli kochasz freeriding, nie powinieneś przegapić rajskich terenów narciarskich Matterhorn, ponieważ Zermatt to genialne miejsce dla fanów głębokiego śniegu. Matterhorn, Breithorn i Monte Rosa tworzą optymalną scenerię dla niezapomnianych przeżyć zjazdowych. Idealne warunki do zdobycia pierwszego smaku freeride’owego powietrza zapewnia 36 km wyznaczonych i żółto oznakowanych tras narciarskich, które są zabezpieczone przed wszelkimi alpejskimi niebezpieczeństwami i nadają się szczególnie dla początkujących.

Dla doświadczonych freeriderów jest nawet opcja heliskiingu w rajskim terenie narciarskim Matterhorn. Tutaj wystarczy odpiąć narty, wsiąść do helikoptera i polecieć na Dufourspitze. W masywie Monte Rosa można wspiąć się na wysokość 4634 m, a następnie zjechać z góry po najlepszych trasach freeride’owych. Air-Zermatt zapewnia nie tylko najlepsze bezpieczeństwo, ale także towarzystwo przewodnika górskiego, który pokaże fanom głębokiego śniegu najpiękniejsze stoki ze świeżym śniegiem i zdradzi niejedną tajną wskazówkę poza trasą.

Powdering z widokiem na legendarny Matterhorn to przeżycie, którego szybko nie da się zapomnieć.

Teren narciarski freeride Corviglia

Nie ma chyba na świecie ani jednego miłośnika sportów zimowych, który nie słyszałby o mekce sportów zimowych St. Moritz… I słusznie: różnorodne trasy narciarskie i wymarzona górska sceneria Engadyny przyprawiają o szybsze bicie serca każdego miłośnika śniegu. W Corviglia macierzystym terenie narciarskim St.Moritz można wybierać spośród różnych tras, zaczynających się na przykład przy górnej stacji Piz Nair. Mijając usiane skałami strome zbocza i pasma klifów, trasa zachodniego zbocza prowadzi w końcu do doliny Suvretty, skąd przez Alp Suvretta do Futschöls, zanim powróci w ten rejon. Wschodnia flanka to nieco krótsza, ale nie mniej wymagająca część trasy ze względu na strome zbocza. Wymagane jest tu doświadczenie i bezpieczeństwo na nartach lub snowboardzie, a także pewien savoir-faire poza trasami.

Teren narciarski freeride Laax

Teren narciarski Laax jest jednym z największych terenów narciarskich w Szwajcarii. Miłośnicy sportów zimowych mogą się tu wyszaleć na 188 kilometrach tras narciarskich, które sięgają do wysokości 3018 metrów. Dla tych, którzy nie przepadają za przygotowanymi trasami i wolą freeride, Flims Laax Variant Zone oferuje trasy narciarskie o łącznej długości około 40 km. Bezpieczeństwo i nauczanie podstawowych technik są w Laax bardzo ważne. Baza Freeride w Laax oferuje nie tylko wypożyczenie sprzętu ochronnego i zabezpieczającego, ale także pouczającą wymianę doświadczeń z zakresu jazdy w puchu oraz możliwość wzięcia udziału w kursach lawinowego transceivera i freeride’u. Jeśli więc szukacie podstaw jazdy w puchu lub chcecie poszerzyć swoje umiejętności freeride’owe, to jest to miejsce dla Was!

Teren narciarski freeride Piz Corvatsch

Przygotowane stoki terenu narciarskiego Piz Corvatsch w pobliżu Sils Maria sięgają do wysokości 3303 m. Nic więc dziwnego, że freeriderzy odczuwają zapierające dech w piersiach poczucie wolności po ciężkim podejściu na Piz Corvatsch na wysokości 3451 m. Po dotarciu do górnej stacji kolejki Corvatsch trzeba podjąć 45-minutową wspinaczkę, w tym krótkie zejście, aby w końcu stanąć na szczycie Piz Corvatsch. Ale wysiłek się opłaca, bo na każdego freeridera czeka tam nie tylko zapierająca dech w piersiach panorama, ale także jedna z najlepszych tras w Engadynie. Na wysokości ok. 1500 m trasa schodzi po skałach i białych, śnieżnych krajobrazach. Łącznie sześć tras rozciąga się po całym terenie narciarskim i sprawdza technikę, umiejętności i kondycję każdego chętnego narciarza. Nie ma nic dla osób o słabym sercu, bo tutaj celują doświadczeni riderzy i zawodowcy.

Teren narciarski freeride Monterosa Ski

Z wysokością do 3275 m i liczbą 175 kilometrów tras narciarskich, teren narciarski Monterosa oferuje optymalne warunki do zabawy na śniegu dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności. Ci, którzy wolą jednak pojeździć poza trasami, mogą się wyszaleć na licznych wycieczkach narciarskich w otwartym terenie. Szczególnie popularna jest na przykład legendarna trasa przez Grenzgletscher do Zermatt i przez Plateau Rosa z powrotem do Val d’Ayas. Monte Rosa (4634 m) tworzy jedno z najwyższych pasm górskich w Alpach z łącznie 14 czterotysięcznymi szczytami i zachwyca dużą wysokością oraz wysoką gwarancją śniegu. Nic więc dziwnego, że przed laty zdecydowano się udostępnić nietknięte tereny freeriderom, a wyjątkowe trasy wzdłuż Alp Valais pozostawić fanom głębokiego śniegu.

Freeriding w Monterosie dostarcza wymarzonych wspomnień każdemu miłośnikowi sportów zimowych, który choć raz miał takie doświadczenie:

Freeride Skiing In Monterosa Ski - 2020

Teren narciarski freeride Via Lattea

Teren narciarski Via Lattea o łącznej powierzchni 2580 hektarów, 400 km tras i wysokości do 2823 m, znajduje się na pograniczu włosko-francuskim i jest największym terenem narciarskim we Włoszech. Znany z międzynarodowych wyścigów narciarskich teren narciarski Via Lattea charakteryzuje się stromymi stokami rozpoczynającymi się od Passo S. Giacomo, Sises i Fraiteve, które są idealne do jazdy w puchu. Fani głębokiego śniegu bawią się tu znakomicie. Na górę można wjechać wyciągiem lub nawet helikopterem. Heliskiing pod opieką przewodnika górskiego nie tylko dostarcza freeriderom wyjątkowego zastrzyku adrenaliny, ale także umożliwia najwyższej klasy linie w puchu, których nie zapomnisz w pośpiechu. Via Lattea zachwyca nie tylko doskonałym wyborem kilometrów tras, ale także różnorodnością śnieżnych krajobrazów poza utartymi szlakami i pozwala freeriderom poczuć urok włosko-francuskich Alp.

Strome stoki na terenie narciarskim Via Lattea nadają się szczególnie dla zaawansowanych freeriderów.

FAQs do najlepszych ośrodków narciarskich dla freeride’u

Jaka jest różnica między stokami freeride, stokami off-piste czy backcountry?

Pomimo różnych określeń, wszystkie wyrażenia oznaczają to samo: jazda na nartach lub snowboardzie poza trasami, w nietkniętym głębokim śniegu i wzdłuż nieodkrytych zimowych krajobrazów.

Czy uprawianie freeridu jest niebezpieczne?

Freeride nie jest niebezpieczny, o ile miłośnicy sportów zimowych są dobrze poinformowani oraz znają i szanują swoje ograniczenia. Co więcej, poza trasę należy wyruszać tylko wtedy, gdy warunki są optymalne. Ponieważ szlaki poza trasami nie są pod nadzorem operatorów wyciągów, a także nie są przygotowywane przez ratraki, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia lawin wskazane jest przebywanie w towarzystwie wyszkolonych przewodników górskich lub udział w kursach świadomości lawinowej.

Jaki jest największy teren do uprawiania narciarstwa freeride’owego?

Teren narciarski Arlberg reprezentuje największy obszar narciarstwa freeride z trasami narciarskimi o łącznej długości 200 km.

Który teren narciarski jest szczególnie odpowiedni dla początkujących wśród freeriderów?

Teren narciarski w Laax nadaje się szczególnie dla początkujących. Oprócz wypożyczenia sprzętu ochronnego i zabezpieczającego Baza Freeride oferuje kursy z zakresu obsługi sygnalizacji lawinowej i freeride’u.

Czy do freeride’u potrzebne są specjalne narty?

Narty freeride są szersze od normalnych nart, ponieważ im większa powierzchnia narty, tym większa siła nośna jest generowana w głębokim śniegu.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter