Najwyżej, najdłużej, najbardziej stromo: 20 spektakularnych rekordów w Alpach

26/07/2022 - SnowTrex

Najwyższa góra, najbardziej stromy stok lub najwyżej położony hotel w Alpach – SnowTrex przedstawia najbardziej spektakularne rekordy w Alpach z okazji 20. urodzin!

Oszałamiający widok po wyjściu z najwyżej położonej w Europie kolejki górskiej.

1. Najwyższa szczyt

Najwyższą górą Alp jest potężny Mont Blanc, który wznosi się na wysokość 4810 m między Francją a Włochami. Jest to popularne miejsce dla wszystkich entuzjastów sportów zimowych, którzy będą zachwyceni ofertą na terenie narciarskim Chamonix Mont-Blanc.

Widok na Mont Blanc, najwyższym szczycie Europy, robi wrażenie.

2. Największy połączony teren narciarski

Nie tylko rekord w Alpach, ale nawet rekord świata: 3 Vallées we Francji to największy połączony teren narciarski na świecie! Teren ten składa się z 600 km nartostrad i 180 wyciągów. Tutaj znajdziesz odpowiedni stok dla każdego – tylko poszukiwanie może zająć trochę czasu…

Widok z Cime de Caron na francuskim terenie Les 3 Vallées – największym połączonym terenie narciarskim na świecie.

3. Najwyżej położona górska stacja kolejowa

Najwyższa stacja kolejki górskiej w Europie znajduje się na wysokości 3 883 m. Gdzie? W Szwajcarii, a dokładniej w Zermatt na Klein Matterhorn na terenie Matterhorn glacier paradise. Tutaj gwarantowane są zapierające dech w piersiach widoki na szwajcarskie góry! Kolejny rekord w Alpach w historii kolejki linowej: jest to najwyższa kolejka linowa na świecie!

Najwyżej położona stacja górska w Alpach na terenie Matterhorn glacier paradise.

4. Najwyżej położona trasa narciarska

Na Klein Matterhorn na terenie narciarskim Matterhorn glacier paradise znajduje się najwyższy w Europie stok narciarski. Narciarze i snowboardziści docierają na wysokość 3 883 m, gdzie czeka na nich największa przyjemność z jazdy na nartach.

Najwyżej położona trasa w Alpach znajduje się w Zermatt.

5. Najwyżej położony hotel

Ci, którzy naprawdę wysoko mierzą, powinni zarezerwować nocleg w Berghotel Grawand w Południowym Tyrolu. Do hotelu można dojechać tylko kolejką linową i znajduje się on na wysokości 3212 m. Przy dobrej pogodzie jest nawet widok na jezioro Garda.

Nocleg na spektakularnej wysokości: Hotel Grawand.

6. Najstarszy ośrodek narciarski

Szwajcarski ośrodek narciarski St. Moritz szczyci się tym, że jest najstarszym ośrodkiem narciarskim na świecie i tym samym kolebką turystyki zimowej. Powstał on w 1864 r., kiedy szwajcarski hotelarz obiecał swoim angielskim letnikom, że również w zimie będą się mogli cieszyć słońcem w St. Moritz. Dziś St. Moritz jest jednym z najbardziej renomowanych ośrodków narciarskich na świecie.

Widok na zimowe St. Moritz po zmroku.

7. Najdłuższa trasa narciarska

Na najdłuższej, wysokogórskiej i niespreparowanej trasie narciarskiej miłośnicy sportów zimowych pokonują ponad 20 km i różnicę wysokości około 2800 metrów. Mówimy o „Vallée Blanche”, która prowadzi przez obszar o tej samej nazwie do Chamonix. Z uwagi na niektóre szczeliny w lodowcach, przewodnik górski jest niezbędny podczas podróży tą trasą.

Na Vallée Blanche potrzebne są mocne nerwy!

8. Najbardziej stroma kolejka linowa

W przypadku kolejek linowych – tj. kolejek na szynach – wjazd może być dosyć stromy. Ale nigdzie w Alpach nie jest tak stromo jak w szwajcarskim Stoosbahn w Stoos. Od grudnia 2017 r. ta kolejka linowa przewozi miłośników gór z nachyleniem do 110%. To 47 stopni – trzymaj się mocno!

Najbardziej stroma kolejka w Alpach – Stoosbahn.

9. Najwyższa podpora dla kolejek linowych

Otwarta w 2017 r. podpora kolejki linowej Zugspitze o wys. 127 m jest najwyższym na świecie stalowym podparciem dla kolejek linowych. I to nie wszystko: na wysokości 1.945 m kolejka linowa Zugspitze pokonuje jedną z największych różnic wysokości na świecie. Ponadto jego pole rozpiętości 3 213 m jest najdłuższe na świecie. Jeśli więc wybierzesz się na teren narciarski Zugspitze, już podczas wspinaczki doświadczysz absolutnej atrakcji.

Rekordowa kolejka na Zugspitze.

10. Najdłuższe schody kolejki linowej

Najwięcej schodów w Alpach w jednym miejscu zostało położonych wzdłuż torów szwajcarskiej kolejki linowej. Łącznie na schody (otwartej od kwietnia do listopada) kolejki Niesenbahn składają się aż 11 674 stopnie. Miłośnicy wspinaczki po schodach mogą tu dotrzeć na wysokość aż 1642 m. Schody te są otwarte dla ogółu wyłącznie raz w roku z okazji „Niesen-Treppenlauf” – rywalizacji dla miłośników biegu po schodach.

Podczas pokonywania schodów ratunkowych kolejki Niesenbahn wymagana jest kondycja.

11. Najwyżej położona stacja na świecie

Kiedy dotrzesz do końca kolejki Jungfraujoch, masz naprawdę fantastyczną panoramę górską. Położona na wysokości 3454 m w dolinie Fieschertal stacja jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych stacji górskich na świecie. Z platform widokowych można podziwiać okoliczne góry, przede wszystkim Eiger i Mönch.

Jungfraujoch to najwyżej położona górska stacja.

12. Najwyżej położona chatka górska w Alpach

Chata Capanna Regina Margherita położona jest na imponującej wysokości i utrzymuje swoją pozycję jako najwyżej położona chatka górska w Alpach. Znajduje się on na Signalkuppe na wysokości 4554 m, górze po włoskiej stronie masywu Monte Rosa. Jeśli chcesz spędzić tu noc, możesz to zrobić tylko od czerwca do września. Wówczas chatka jest otwarta dla gości i oferuje 70 miejsc do spania.

Najwyżej położona górska chatka.

13. Największa dwukondygnacyjna kolejka linowa

Vanoise Express we francuskim regionie narciarskim Paradiski z miastami La Plagne i Les Arcs posiada dwupiętrowe kabiny i może pomieścić 200 osób. Vanoise Express jest również jedną z najszybszych kolejek linowych na świecie o maksymalnej prędkości 12,5 metra na sekundę lub 45 km/h.

Dwupoziomowy Vanoise Express.

14. Najdłuższy tor saneczkowy

Popularny tor saneczkowy w Wildkogel w Bramberg ma długość około 14 km i jest tym samym najdłuższym torem saneczkowym w Alpach. Prowadzi do wsi i jest czynny codziennie do 22:00, w godzinach wieczornych jest natomiast oświetlony!

Romantyczny widok na oświetlony tor saneczkowy w Bramberg.

15. Najwyżej położona restauracja na świecie

Niebo jest niemal na wyciągnięcie ręki w restauracji „ice Q Gourmetrestaurant” w ośrodku narciarskim Sölden. Dzięki położeniu na wysokości 3 048 m jest to najwyżej położona restauracja w Europie, przekonująca wyrafinowaną kuchnią dla smakoszy i winami od najlepszych winiarzy – kolejny rekord w Alpach! Nawet James Bond doświadczył tej niepowtarzalnej wysokości: spektakularna górska panorama służyła za kulisy filmu „Spectre”.

Restauracja z oszałamiającą górską panoramą w tle na terenie narciarskim Sölden.

16. Najwyżej położony basen zewnętrzny

W szwajcarskim Zermatt miłośnicy wellness są szczególnie podekscytowani, gdy odkrywają najwyższy basen zewnętrzny w Europie na wysokości 2 200 m, z widokiem na imponujący Matterhorn. Jest on częścią 5-gwiazdkowego hotelu Riffelalp i utrzymuje stałą temperaturę wody na poziomie 35 stopni Celsjusza.

Basen z niepowtarzalnym widokiem w Hotelu Riffelalp.

17. Najwyżej położona kawiarnia

Na samym szczycie lodowca Pitztal znajduje się „Cafe 3.440”, której nazwa pochodzi od wysokości, na której się znajduje. Tutaj można się zrelaksować i rozkoszować gorącym napojem lub ciastem w otoczeniu zapierających dech w piersiach 3-tysięczników, takich jak Wildspitze o wysokości 3774 m. Kawiarnia oferuje łącznie 160 miejsc siedzących.

Co powiecie na kawę w kawiarni na wys. 3440 m?

18. Najwyżej położona sala koncertowa

Muzyczne dźwięki na wysokościach można usłyszeć w sali koncertowej w St. Christoph am Arlberg, 1800 m nad poziomem morza. Przyjaciele sztuki i muzyki współczesnej na pewno docenią urok 190-osobowej sali.

Najwyżej położona w Alpach sala koncertowa na Arlberg.

19. Najwyższa przełęcz górska w Alpach

Col de la Bonette znajduje się na wysokości 2.715 m we francuskich Alpach Nadmorskich. Dokładnie rzecz biorąc, mowa tu o dwóch przełęczach: na długości niemal 50 km pokonać należy zarówno Col des Restefond, jak i Col de la Bonette. Dzięki temu można dotrzeć na rekordową wysokość 2802 m.

Najwyższa przełęcz alpejska prowadzi przez francuskie Alpy Nadmorskie.

20. Najwyżej położony browar na świecie

Amatorzy piwa znajdą na wysokości 1760 m na terenie narciarskim Skicircus Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn prawdziwą perełkę – najwyżej położony browar AsitzBräu.

Degustacja piwa w najwyżej położonym browarze AsitzBräu.
Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter