100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

09/07/2024 - SnowTrex

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko zwykłe przystanki lub schronienia w górach. Są one prawdziwym centrum alpejskich krajobrazów, gdzie pasja do przygody na świeżym powietrzu spotyka się z przytulnością tradycyjnej gościnności. Te idylliczne oazy, położone w pięknych okolicznościach przyrody, zapraszają do marzeń i odpoczynku. Wyselekcjonowane na podstawie postów na Instagramie, SnowTrex prezentuje najlepsze schroniska górskie w Alpach. Niezależnie od tego, czy szukasz fotogenicznych miejsc, chcesz doświadczyć wyjątkowych regionów, czy też chcesz zatrzymać się po dniu spędzonym na nartach lub wędrówkach – nasz ranking zawiera najlepsze schroniska górskie, których nie możesz przegapić.

Jednym z najpopularniejszych schronisk narciarskich w Alpach jest Rifugio Lagazuoi. Położona na wysokości 2 752 metrów w pobliżu Cortina d’Ampezzo, oferuje fantastyczne widoki na Dolomity


1 miejsce: Olpererhütte

 • Liczba postów na Instagramie: 29 166
 • Góry: Alpy Zillertalskie, Austria

Olpererhütte w Austrii zajmuje pierwsze miejsce z prawie 30 000 postów na Instagramie. Położony na wysokości 2389 metrów nad poziomem morza w wysokogórskim parku przyrody Alp Zillertalskich, zwykle przyjmuje gości od początku czerwca do początku października. Jego lokalizacja oferuje również zapierający dech w piersiach widok na zbiornik Schlegeis. Zbiornik ten został zbudowany w latach 1965-1971 i jest jednym z największych zbiorników w Austrii.

Innym specjalnym celem wycieczek z Olpererhütte jest most wiszący Zillertal. Znany również jako panoramiczny most Kebema, znajduje się zaledwie 150 metrów od schroniska górskiego i oferuje wyjątkowy widok na zbiornik Schlegeis. Miejsce to stało się bardzo popularnym hotspotem na Instagramie, gdzie latem gromadzi się wiele osób, więc musisz zaplanować trochę czasu, aby zrobić idealne zdjęcie. Twoja cierpliwość zostanie jednak nagrodzona. Umiejętnie ustawiony kąt kamery szybko sprawia, że wygląda to tak, jakby most wiszący prowadził bezpośrednio nad zbiornikiem – w rzeczywistości jednak unosi się zaledwie kilka metrów nad małą rzeką, która wpada do zbiornika.

2 miejsce: Rifugio Lagazuoi

 • Liczba postów na Instagramie: 12 000
 • Góry: Grupa Fanes, Włochy

Rifugio Lagazuoi, położone na imponującej wysokości 2 752 metrów, oferuje niezrównane widoki na majestatyczne Dolomity. Jako najwyższe i największe schronisko w Cortina d’Ampezzo, jest prowadzone wyłącznie przez rodzinę Pompanin od czasu jego otwarcia w latach 60-tych. Jego budowniczy, przewodnik górski Ugo Pompanin, był zapalonym alpinistą.

Lagazuoi Hut posiada jeden z najpiękniejszych tarasów widokowych w Dolomitach i słynie z wyjątkowej sauny na wysokości 2746 metrów, która nie ma sobie równych w Dolomitach. Dzięki kolejce linowej jest łatwo dostępny, co czyni go atrakcyjnym nawet dla mniej doświadczonych turystów. Lagazuoi to góra bez barier, dzięki czemu jest dostępna dla wszystkich. Nawet dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, o czym przekonała się dziennikarka Valentina Tomirotti w swoim raporcie terenowym. Dzięki swojemu położeniu w malowniczym regionie Dolomit Superski, jest to również idealne miejsce na przerwę lub nocleg w zimie dla wszystkich fanów narciarstwa.

3 miejsce: Coburger Hütte

 • Liczba postów na Instagramie: 10 993
 • Góry: Mieminger Gebirge, Austria

Schronisko Coburger Hütte znajduje się na wysokości 1 917 metrów nad poziomem morza i jest otoczone magicznym tłem Alp. Służy jako idealna baza wypadowa dla żądnych przygód podróżników, którzy chcą odkrywać Mieminger Gebirge. Region oferuje szeroki wachlarz atrakcji, w tym dwa parki wspinaczkowe do odkrycia i podbicia. Poszukiwacze przygód i skarbów również znajdą to, czego szukają, ponieważ w okolicy chaty znajduje się osiem skrytek geocachingowych, które zapraszają do odkrywania regionu w zabawny sposób.

Sezon gastronomiczny w Coburger Hütte trwa zwykle od połowy czerwca do połowy października. Goście zachwycają się świeżo przygotowanym Kaiserschmarrn, którego można tu skosztować za rozsądną cenę. Chata oferuje również salę seminaryjną i konferencyjną wyposażoną w nowoczesną technologię. Ale region wokół Coburger Hütte jest również wart odwiedzenia poza sezonem schroniskowym. Wtedy kusi pięknymi stokami narciarskimi i zapierającymi dech w piersiach zjazdami, a zimowy pokój w schronisku oferuje narciarzom osłonięty obóz.

4. miejsce: Rifugio Tuckett & Quintino Sella

 • Liczba postów na Instagramie: 10 755 (7 470 3 285)
 • Góry: Góry Brenta, Włochy

Czwarte miejsce przypadło dwóm schroniskom: Rifugio Tuckett i Quintino Sella to wyjątkowe górskie domostwa w Dolomitach Brenta, położone na wysokości około 2272 metrów nad poziomem morza. Chaty, oddalone od siebie o zaledwie 20 metrów, powstały w wyniku ekscytującej rywalizacji pomiędzy włoskim i niemieckim stowarzyszeniem alpinistycznym.

Chaty zostały nazwane na cześć angielskiego alpinisty Francisa Foxa Tucketta i włoskiego przyrodnika i założyciela Włoskiego Klubu Alpejskiego CAI, Quintino Sella. Region ten jest również rajem dla miłośników via ferrat, ponieważ znajdują się tu jedne z najlepszych via ferrat w Dolomitach, w tym Sentiero Benini i Sentiero delle Bocchette Alte. Stąd odwiedzający mogą podziwiać spektakularne widoki na majestatyczne Dolomity Brenta i otaczający krajobraz górski. Chaty są otwarte od połowy czerwca do połowy września i oferują gościom ciepłą alpejską atmosferę.

5 miejsce: Dreizinnenhütte (Rifugio Locatelli)

 • Liczba postów na Instagramie: 10 317
 • Góry: Sesto Dolomites, Włochy

Schronisko Dreizinnenhütte znajduje się na wysokości 1 917 metrów i nosi nazwę pasma górskiego o tej samej nazwie. Trzy Szczyty są bez wątpienia jednym z najbardziej poszukiwanych miejsc w Alpach. Są majestatycznie położone i oferują imponującą panoramę. Dreizinnenhütte znajduje się w tym fascynującym regionie u podnóża Paternkofel. Schronisko to znajduje się w centrum historycznego obszaru wojny w Dolomitach (1915-1918), co do dziś jest widoczne w postaci widocznych pozostałości, takich jak schrony wojenne i tunele.

Na wysokości 2999 metrów Große Zinne jest najwyższym szczytem tej imponującej formacji i stanowi wyzwanie dla alpinistów. Ale panoramę można również podziwiać z samego schroniska Dreizinnenhütte. Schronisko jest otwarte od czerwca do września, a jego lokalizacja na liście światowego dziedzictwa UNESCO Dolomitów sprawia, że jest to idealna baza wypadowa do odkrywania słynnych Trzech Szczytów.

6 miejsce: Watzmannhaus

 • Liczba postów na Instagramie: 8 771
 • Góry: Alpy Berchtesgadeńskie, Niemcy

zbudowany w 1888 roku Watzmannhaus jest jednym z najstarszych schronisk w Alpach Berchtesgadeńskich. Majestatycznie położony na wysokości 1 930 metrów nad poziomem morza, jest obowiązkowym miejscem dla alpinistów szukających wyzwań na Watzmann lub okolicznych szczytach. Od połowy maja do połowy października Watzmannhaus otwiera swoje podwoje i rozpieszcza gości wyborem regionalnych potraw i orzeźwiających napojów, które dodadzą im sił na nadchodzące przygody.

Z tego miejsca rozpoczynają się liczne wycieczki, w tym wymagające wejście na środkowy szczyt Watzmann lub imponujący południowy szczyt Watzmann. Ale widok z samego schroniska również prezentuje zapierającą dech w piersiach panoramę, ukazując majestatyczną obecność Watzmanna i innych szczytów, takich jak Hochkalter i Großer Hundstod. I na szczęście nie musisz się bez niego obejść w okresie od października do maja: Nawet jeśli nocleg nie jest możliwy w miesiącach zimowych, istnieją świetne trasy narciarskie w zimnych porach roku, które prowadzą obok Watzmannhaus. Możesz więc z bliska doświadczyć pokrytego śniegiem piękna tego regionu.

7 miejsce: Rifugio Scoiattoli

 • Liczba postów na Instagramie: 8 392
 • Góry: Dolomity Ampezzo, Włochy

Rifugio Scoiattoli, położone wysoko w Dolomitach Ampezzo na wysokości 2 255 metrów, jest bramą do zapierającego dech w piersiach piękna i przygody. Chata została zbudowana w 1953 roku i czeka na gości z bogatym menu regionalnych przysmaków. Z tarasu roztacza się spektakularny widok na Tofane i okoliczne szczyty Dolomitów. Szlaki turystyczne prowadzą do różnych szczytów i zabytków, w tym „Lagazuoi via ferrata” Tutaj entuzjaści przyrody mogą cieszyć się imponującymi wrażeniami przyrodniczymi wokół Rifugio Scoiattoli. Świadczy o tym również nazwa schroniska: Scoiattoli to po włosku „wiewiórka”.

Jest to jednak idealne miejsce w szczególności dla miłośników narciarstwa, ponieważ schronisko nie ma przerwy zimowej i znajduje się w centrum popularnego ośrodka narciarskiego Cortina d’Ampezzo. W okresie od listopada do kwietnia czeka tu na Ciebie prawie 120 kilometrów tras narciarskich, na których możesz jeździć do woli.

8 miejsce: Rifugio Vajolet

 • Liczba postów na Instagramie: 8 238
 • Góry: Grupa Catinaccio, Włochy

Rifugio Vajolet znajduje się na wysokości 2243 metrów i oferuje swoim gościom zapierający dech w piersiach widok na majestatyczne Dolomity. Położone w grupie Catinaccio, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, otoczenie zachwyca unikalnymi formacjami skalnymi. To alpejskie schronisko, które przyciąga miłośników gór od 1894 roku, otwiera swoje podwoje od połowy czerwca do połowy września. Lokalne specjały, takie jak Schlutzkrapfen (knedle) i strudel, są tu szczególnie popularne.

Goście mogą podziwiać panoramę szczytów Catinaccio, w tym imponującą wieżę Vajolet. Ale prawdziwą atrakcją są zachody słońca, które kąpią skały w magicznym świetle. Swoją nazwę „Grupa Ogrodu Różanego” zawdzięcza czerwonawym skałom, które o zachodzie słońca świecą jak kwitnący ogród różany. Ten pomnik przyrody ukazuje wyjątkową geologię Dolomitów i fascynuje zarówno miłośników przyrody, jak i gór.

9. miejsce: schronisko Tegernsee

 • Liczba postów na Instagramie: 7,666
 • Góry: Prealpy Bawarskie, Niemcy

Majestatyczne schronisko Tegernseer Hütte znajduje się na wysokości 1650 metrów nad poziomem morza i oferuje swoim gościom niezrównane widoki na malownicze Alpy Bawarskie. Jego kulinarne przysmaki, w tym naleśniki Kaiserschmarrn i knedle z preclem, kuszą zmysły i przyspieszają bicie serca. Od momentu otwarcia w 1904 r. stał się ulubionym miejscem wypoczynku dla miłośników pieszych wędrówek, którzy mogą cieszyć się szeroką siecią szlaków turystycznych, takich jak ten na szczyt Risserkogel.

Oprócz imponujących górskich panoram, schronisko oferuje również malowniczy widok na błyszczące jezioro Tegernsee w oddali. Chata Tegernsee jest ściśle związana z kulturą piwną Tegernsee. Jednocześnie jest to zachęcające miejsce dla rodzin, które chcą wspólnie odkrywać cuda natury. W porównaniu do innych schronisk, sezon trwa tu do listopada.

10 miejsce: Rifugio Nuvolau

 • Liczba postów na Instagramie: 7 663
 • Góry: Dolomity Ampezzo, Włochy

Rifugio Nuvolau bez wątpienia zasługuje na swoje 10. miejsce w tym rankingu. Majestatycznie położone na szczycie Monte Nuvolau na wysokości 2 575 metrów, oferuje imponującą 360-stopniową panoramę Dolomitów. Ten wyjątkowy widok sprawia, że ta górska chata jest prawdziwym klejnotem Alp. Stąd możesz podziwiać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na okoliczne szczyty górskie i doliny.

Chata zazwyczaj przyjmuje gości od połowy czerwca do połowy września i posiada łącznie 24 miejsca noclegowe. Pierwotnie znane jako Sachsendankhütte, zawdzięcza swoje istnienie hojnej darowiźnie saksońskiego pisarza Richarda von Meerheima. Znalazł on lekarstwo na swoją ciężką chorobę płuc w tym urokliwym regionie i w ten sposób wyraził swoją wdzięczność i solidarność. Rifugio Nuvolau to miejsce, w którym natura, historia i wdzięczność łączą się w imponujący sposób.

Top 100

Top 10 to tylko wierzchołek (lodowej) góry: po wakacjach jest przed wakacjami, więc entuzjaści wędrówek mogą skorzystać z poniższego przeglądu, aby zainspirować się do następnej wycieczki pieszej lub przygotować się do następnego przystanku na zimowych wakacjach.

Metodologia

Na potrzeby niniejszego badania przeanalizowano łącznie 970 popularnych schronisk górskich (źródło: Wikipedia). W tym celu przeanalizowano liczbę postów na Instagramie i na tej podstawie stworzono ranking 100 najpopularniejszych schronisk. Chaty o niejednoznacznych nazwach zostały wykluczone z tego rankingu. Ocena miała miejsce w sierpniu 2023 roku.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter