Najpopularniejsze ośrodki narciarskie na lodowcu w Alpach

30/01/2023 - SnowTrex

Gdy mowa o jeździe na nartach lub rezerwowaniu urlopu narciarskiego, często pojawia się jeden temat: pewność śniegowa. W których ośrodkach narciarskich na pewno jest śnieg? Gdzie mam gwarancję śniegu? Odpowiedź brzmi: w ośrodkach narciarskich z lodowcem! Ośrodki narciarskie na lodowcu są położone na bardzo dużych wysokościach i czasami oferują śnieg przez cały rok, dzięki czemu miłośnicy sportów zimowych mogą realizować swoją pasję nawet w miesiącach letnich. Ale jaki ośrodek narciarski z lodowcem wybrać? SnowTrex zna najpopularniejsze tereny narciarskie na lodowcu w Alpach.

Teren narciarski na lodowcu na Kitzsteinhorn z fantastycznymi trasami zjazdowymi.

Przegląd najpopularniejszych ośrodków narciarskich z lodowcem w Alpach

Teren narciarskiNajwyższy punktTrasy na lodowcuIlość tras na terenie narciarskimMożliwość jazdy w lecie
Matterhorn Glacier Paradise3 883 mok. 21 km200 kmTak
Saas-Fee3 573 mok. 20 km100 kmTak
Les 2 Alpes3 523 mok. 26 km200 kmTak
Tignes/Val d’Isère3 456 mok. 20 km300 kmTak
Pitztaler Gletscher3 440 mok. 21 km40 kmNie
Sölden3 340 mok. 34 km144 kmNie
Hintertuxer Gletscher3 250 mok. 60 km52,4 kmTak
Stubaier Gletscher3 212 mok. 42 km42 kmNie
Mölltaler Gletscher3 122 mok. 17 km162 kmTak
Kaunertaler Gletscher3 113 mok. 22 km34 kmNie
Kitzsteinhorn3 029 mok. 42 km61 kmTak

1. Teren narciarski Matterhorn Glacier Paradise

Zimą teren narciarski Zermatt, najwyżej położony teren narciarski w Europie, oferuje łącznie około 200 km tras. Część z nich znajduje się na lodowcu Klein Matterhorn: teren Matterhorn Glacier Paradise sięga 3883 m, więc nawet w sierpniu panują tu doskonałe warunki na 21 km tras. Fani freestyle’u również mogą się cieszyć: Zermatt Snowpark w Matterhorn Glacier Paradise jest jednym z najlepszych w regionie alpejskim i jest otwarty przez cały rok.

Zabawa na stokach do 3800 m czeka na Ciebie w Matterhorn Glacier Paradise.

2. Teren narciarski Saas-Fee

Uwaga fani Szwajcarii: oprócz Zermatt, Saas-Fee oferuje również teren narciarski na lodowcu do wysokości 3573 m n.p.m. Ze 100 km tras narciarskich prawie 20 km znajduje się na lodowcu na Mittelallalin. Lodowiec jest otwarty również w lecie. Dostępne są nie tylko zróżnicowane trasy narciarskie, ale także park freestyle’owy. Letnie otwarcie „Burn the Glacier” oferuje pełen akcji początek letniego sezonu narciarskiego.

Szerokie, puste stoki na lodowcu w Saas-Fee rozpieszczają każdego miłośnika narciarstwa.

3. Teren narciarski Les 2 Alpes

W sumie teren narciarski Les 2 Alpes oferuje około 200 km tras, z których duża część znajduje się na Lodowcu de la Girose lub Lodowcu de Mantel i sięga do wysokości 3523 m n.p.m. To gwarantuje jazdę na nartach od początku grudnia do końca kwietnia. Imponujący widok na Mont Blanc (4809 m) ze stacji górnej jest wisienką na torcie słonecznego doświadczenia narciarskiego na lodowcu. W Les 2 Alpes odbywa się również coroczny otwierający sezon „PowderWeek” organizowany przez SnowTrex.

Szerokie trasy narciarskie na terenie Les 2 Alpes.

4. Teren narciarski Tignes/Val d’Isère

Lodowce gwarantujące śnieg można znaleźć nie tylko w Austrii i Szwajcarii. Również we Francji wysoko położone tereny narciarskie na lodowcu umożliwiają jazdę na nartach aż do maja. A to ważne, bo dzięki południowemu położeniu w zalanych słońcem Alpach Francuskich można dostrzec wpływy śródziemnomorskie. Teren narciarski Tignes/Val d’Isère na lodowcu Grand Motte, z około 300 km tras zimą, jest jednym z największych w Alpach. Ciekawostka: latem około 20 km tras jest otwartych dla narciarzy na lodowcu. Od końca czerwca do początku sierpnia możesz cieszyć się słońcem, jeżdżąc na nartach po stokach lodowca na wysokości do 3456 m n.p.m.

Położony w górach ośrodek sportów zimowych Tignes leży na wysokości 2100 m.

5. Teren narciarski Pitztaler Gletscher

Teren narciarski na lodowcu Pitztal, położony na wysokości 3440 m, jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Austrii. Miłośnicy sportów zimowych mogą liczyć na śnieżnobiałą panoramę i około 21 km tras narciarskich. Najwyżej położona kawiarnia w Tyrolu, Café 3.440, oferuje wspaniały widok.

Widok na lodowiec Pitztal na wysokości 3440 m z tarasu Café 3.440.

6. Teren narciarski Sölden

Również w Sölden można jeździć na nartach aż do maja. Z 144 km tras w całym ośrodku część prowadzi przez wieczny lód: na Tiefen- i Rettenbachgletscher czekają na fanów narciarstwa 34 km doskonale przygotowanych tras na lodowcu. Oba tereny narciarskie na lodowcu łączy tunel narciarski Schwarze Schneid. Na wysokości od 2675 do 3340 m n.p.m. 8 nowoczesnych wyciągów zapewnia gościom zabawę na lodowcu. Zimą dzięki Ötztal Superskipass możesz korzystać z 356 km tras!

Lodowce Retten i Tiefenbach połączone są tunelem narciarskim.

7. Teren narciarski Hintertuxer Gletscher

Na końcu malowniczej Doliny Tux znajduje się wejście na największy, całoroczny teren narciarskiego w Austrii: lodowciec Hintertux. Na 60 km tras zjazdowych miłośnicy sportów zimowych mają zapewnioną zabawę na stokach przez 365 dni w roku, ponieważ nawet latem prawie 20 km tras, które sięgają do wysokości 3250 m, jest otwartych dla narciarzy.

Lodowiec Hintertux oferuje przyjemność jazdy na nartach przez 365 dni w roku.

8. Teren narciarski Stubaier Gletscher

Stubaital wyznacza standardy w zakresie narciarstwa na lodowcu, oferując ok. 42 km tras (64 km łącznie ze szlakami narciarskimi). Teren narciarski Stubaier Gletscher jest największym terenem narciarskim na lodowcu w Austrii! Ze względu na wysokość ponad 3210 m n.p.m., teren narciarski jest otwarty dla narciarzy do początku czerwca. Oprócz przygotowanych nartostrad i szlaków narciarskich, na gości czeka tu fun slope i tor wyścigowy.

Na lodowcu Stubai sezon narciarski trwa do początku czerwca.

9. Teren narciarski Mölltaler Gletscher

Teren narciarski na lodowcu Mölltal, położony na wysokości 3122 m, jest jedynym terenem narciarskim na lodowcu w Karyntii. Zgodnie z mottem „Małe jest piękne”, ok. 17 km doskonale przygotowanych tras zaprasza do uprawiania narciarstwa na lodowcu. Dzięki słonecznemu położeniu w południowej części Wysokich Tauern teren narciarski korzysta z dobrodziejstw śródziemnomorskiej pogody, dzięki czemu narciarze mogą cieszyć się wieloma godzinami słońca, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem. Lodowiec Mölltal jest również oficjalnym terenem treningowym Austria Ski Team i German National Alpine Ski Team. Karnet obejmuje 162 km tras zjazdowych.

Lodowiec Mölltal jest miejscem treningów wielu profesjonalnych sportowców.

10. Teren narciarski Kaunertaler Gletscher

Teren narciarski na lodowcu Kaunertal – Fendels jest znany jako kolebka snowboardu w Europie. Gdy ok. 30 lat temu trend ten rozprzestrzenił się w Stanach Zjednoczonych, mały teren narciarski na lodowcu przyjął sportowców z otwartymi ramionami i zbudował jeden z pierwszych halfpipes w Alpach. Dziś teren narciarski na lodowcu wciąż przyciąga fanów sportów zimowych z całego świata od grudnia do maja, oferując 34 km dobrze przygotowanych tras na wysokości 3113 m n.p.m.

Lodowiec Kaunertal Gletscher zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników freestyle’u.

11. Teren narciarski Kitzsteinhorn

Kitzsteinhorn, położony na wysokości 3029 m n.p.m., jest nie tylko najwyższym wzniesieniem w Salzburgu, ale jako część terenu narciarskiego Kitzsteinhorn/Maiskogel – Kaprun (61 km tras) jest także miejscem, gdzie znajduje się jedyny w prowincji teren narciarski na lodowcu. Na lodowcu Kitzsteinhorn w Kaprun można jeździć na nartach w słońcu aż do początku czerwca – na 42 km o wszystkich stopniach trudności. Ale goście, którzy nie jeżdżą na nartach, też mają co robić: „Gipfelwelt 3000” oferuje rozrywkę dla wszystkich grup wiekowych, dzięki Ice Arena oraz Nationalpark Gallery.

Narciarstwo na lodowcu oznacza czystą przyjemność – tutaj na Kitzsteinhorn w Kaprun.
Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter