Największa wysokość śniegu gwarantowana: Tereny narciarskie z największą ilością śniegu na świecie

02/11/2020 - SnowTrex

Śnieg jest częścią sportów zimowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o podbój stoków wysokich gór na całym świecie na nartach lub desce snowboardowej. A dla wszystkich tych, którzy chcą być po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o niezawodność śniegu, SnowTrex opracował dziesięć najbardziej śnieżnych ośrodków narciarskich na świecie w oparciu o historyczne dane pogodowe i szacunki ekspertów. Od Oceanii przez Azję po Europę i Amerykę Północną, najwyższe głębokości śniegu są tutaj niemal gwarantowane!

Położone zaledwie 10 km od najwyższego szczytu Europy, Mont Blanc (4 809 m n.p.m.), Chamonix jest również uważane za jeden z najbardziej śnieżnych ośrodków narciarskich na świecie dla freeriderów.


Przegląd 10 najlepszych terenów narciarskich z największą ilością śniegu na świecie

PaństwoTeren narciarskiRoczna średnia opadów nowego śniegu
Nowa ZelandiaLodowiec Tasmanaok. 50 m
JaponiaGassanok. 35 m
AustriaMölltaler Gletscherok. 21 m
USAMount Bakerok. 18 m
FrancjaChamonixok. 15 m
USAAltaok. 13 m
SzwajcariaEngelberg-Titlisok. 12 m
NorwegiaRøldalok. 11 m
FrancjaLes Arcs/Peisey-Vallandryok. 11 m
AustriaWarth-Schröckenok. 11 m

1. Lodowiec Tasmana – Nowa Zelandia

Ta liczba jest naprawdę imponująca: na lodowcu Tasman (3 000 m n.p.m.) w Nowej Zelandii eksperci szacują roczną ilość nowego śniegu na około 50 m! Nie ma dokładnych danych, ponieważ lodowy gigant nie posiada stacji meteorologicznej. Trasa narciarska na prawie 23,5-kilometrowym lodowcu jest dostępna tylko z powietrza, helikopterem lub małym samolotem. Dlaczego? Po prostu: przy takich masach śniegu zbudowanie ośrodka narciarskiego na wiecznym lodzie jest po prostu niemożliwe. Wyciągi po prostu by zatonęły, nie wspominając o entuzjastach sportów zimowych.

2. Teren narciarski Gassan – Japonia

W japońskim Yukiguni, na zachodzie głównej wyspy Honshu, eksperci liczą na średnio prawie 35 m nowego śniegu rocznie z powodu braku stacji pogodowych! Ze względu na te ekstremalne warunki pogodowe większość obszarów Alp Japońskich jest niedostępna dla ludzi, zwłaszcza zimą, a zatem nie nadaje się do zamieszkania. Jednym z wyjątków jest obszar narciarski wokół szczytu Gassan o wysokości 1 983 m. Ze względu na masy śniegu jest to również czysto letni teren narciarski, którego stoki mogą być przygotowywane i otwierane tylko od kwietnia do lipca.

3. Teren narciarski Mölltaler Gletscher – Austria

W żadnej stacji meteorologicznej w Austrii od początku lat 70. nie spadło więcej świeżego śniegu niż na szczycie Hohe Sonnblick (3 106 m n.p.m.). Zimą w prowincji Karyntia co roku spada tu historyczna średnia ponad 21 m świeżego śniegu. Oblodzona góra jest niedostępna dla narciarzy, dlatego muszą oni przesiąść się na lodowiec Mölltal. Teren narciarski znajduje się zaledwie 4 km od szczytu i oferuje 17,4 km tras zjazdowych na wysokości od 2 108 do 3 112 metrów. Dlatego też jest uważany za bardzo pewny śnieg i jest również bardzo popularny wśród entuzjastów sportów zimowych poza sezonem.

4. Teren narciarski Mount Baker – USA

Śniegu nie brakuje również na terenie narciarskim Mount Baker w amerykańskim stanie Waszyngton. Zaledwie dwie godziny jazdy od Seattle i Vancouver, entuzjaści sportów zimowych mogą spodziewać się średnio 18 metrów śniegu rocznie. Narciarze i snowboardziści znajdą stoki o wszystkich poziomach trudności na 400 hektarach. A ci, którzy wolą jeździć poza trasami, będą zachwyceni fantastycznymi warunkami głębokiego śniegu dla freeriderów.

5. Teren narciarski Chamonix – Francja

W Chamonix oczywiście Mont Blanc (4 809 m n.p.m.) góruje nad wszystkim. Zimy u podnóża najwyższej góry Europy są odpowiednio śnieżne. Stacje meteorologiczne na terenie narciarskim mierzą średnio ponad 15 m świeżego śniegu rocznie. Zaledwie kilka kilometrów od włoskiej granicy na narciarzy i snowboardzistów czekają 172 kilometry tras zjazdowych, zaczynających się na wysokości do 3 275 m. Techniczną atrakcją jednego z najwyżej położonych obszarów narciarskich na kontynencie jest kolejka linowa na szczyt Aiguille du Midi (3 842 m). Z górnej stacji na wysokości 3 777 m n.p.m., odwiedzający mogą podziwiać wyjątkowy panoramiczny widok na fantastyczny alpejski świat w pogodny dzień.

Poniższy film pokazuje, jak wszechstronne mogą być sporty zimowe w Chamonix i wokół masywu Mont Blanc w zimnych porach roku:

Winter in the Chamonix-Mon-Blanc Valley

6. Teren narciarski Alta – USA

Mormoński stan Utah jest domem dla jednego z najbardziej śnieżnych ośrodków narciarskich w USA. W Alta (2 609 m n.p.m.) meteorolodzy z US Weather Service zmierzyli średnio 13 m nowego śniegu zimą w ciągu ostatnich 110 lat. Dla entuzjastów sportów zimowych stoki na zboczach gór są więc prawdziwym śnieżnym rajem. Zwłaszcza na obszarach pokrytych głębokim śniegiem freeriderzy znajdą „czysty puch”. Ze względu na niską wilgotność, śnieg w obszarze narciarskim Alta zawiera tylko nieco ponad 8 procent wody, co czyni go wymarzonym puchem!

7. Teren narciarski Engelberg-Titlis – Szwajcaria

Społeczność klasztorna w środkowej Szwajcarii ma do zaoferowania głównie jedną rzecz oprócz dużej ilości kultury: Śnieg, śnieg i jeszcze więcej śniegu! W końcu obszar narciarski Engelberg-Titlis jest uważany za jeden z najpewniejszych pod względem śniegu w całej Konfederacji Szwajcarskiej. Na szczycie (3 020 m) wokół lodowca Titlis meteorolodzy zmierzyli średnio około 12 m świeżego śniegu w zimie w ostatnich latach. 82 kilometry tras zjazdowych są odpowiednio popularne i są również łatwo dostępne pociągiem do ośrodka narciarskiego.

Stoki Engelbergu są bardzo popularne wśród entuzjastów sportów zimowych, ponieważ obszar narciarski jest uważany za jeden z najbardziej pewnych śniegowo w Szwajcarii.

8. Teren narciarski Røldal – Norwegia

Poza Alpami, Fiordy Norwegii są najbardziej znane w Europie z obfitości śniegu. Znajdujący się na dalekiej północy ośrodek narciarski nad miejscowością Røldal jest bardzo popularny wśród entuzjastów sportów zimowych, ponieważ otrzymuje średnio 11 metrów nowych opadów śniegu rocznie. Dlatego też Norweski Urząd Patentowy oficjalnie nazywa tę gminę „najbardziej śnieżnym miejscem w Europie”. Gdzie indziej jednak tytuł ten jest raczej kontrowersyjny; w końcu jedno lub dwa miejsca w Alpach również roszczą sobie do niego prawo. Jedno jest jednak pewne: w Røldal jest mnóstwo śniegu.

9. Teren narciarski Les Arcs/Peisey-Vallandry – Francja

Ośrodki narciarskie we francuskich Alpach są tradycyjnie uważane za najbardziej śnieżne w Europie, a Les Arcs/Peisey-Vallandry nie jest wyjątkiem. Średnio 11 m świeżego śniegu na zimę sprawia, że stoki na skraju Parku Narodowego Vanoise to prawdziwa „śnieżna dziura”. I nie ma to bynajmniej negatywnego wydźwięku! W końcu na narciarzy i snowboardzistów czeka prawie 200 kilometrów tras na wysokości do 3 226 metrów.

Les Arcs rok po roku błyszczy wysokim poziomem niezawodności śniegu, dzięki czemu stoki ośrodka narciarskiego są zawsze dobrze obsługiwane przez entuzjastów sportów zimowych.

10. Teren narciarski Warth-Schröcken – Austria

Prawdziwe śnieżne El Dorado czeka na entuzjastów sportów zimowych na terenie narciarskim Warth-Schröcken w Vorarlbergu w Austrii. Tutaj, na przełęczy Hochtannberg, każdego roku spada średnio 11 m nowego śniegu. Zapewnia to zawsze najlepsze warunki śniegowe na 35 kilometrach tras narciarskich na wysokości do 2 050 metrów. Oznacza to, że jazda na nartach w Bregenzerwald jest możliwa przez prawie pięć miesięcy, od początku grudnia do końca kwietnia.

FAQs dotyczące śnieżne ośrodki narciarskie na świecie

W którym ośrodku narciarskim spada najwięcej śniegu na świecie?

Lodowiec Tasmana w nowozelandzkich Alpach sam w sobie nie jest ośrodkiem narciarskim. Meteorolodzy szacują jednak, że na wysokości 3 000 m n.p.m. i dzięki bliskości Oceanu Spokojnego spada tu średnio do 50 m nowego śniegu rocznie. Ze względu na duże ilości śniegu, na lodowym gigancie nie ma wyciągów i jest tylko jedna trasa zjazdowa, na którą można dostać się tylko z powietrza helikopterem lub małym samolotem.

Gdzie w Austrii jest najwięcej świeżego śniegu? .

Od lat 70. najwyżej położona stacja meteorologiczna w Austrii mierzy głębokość pokrywy śnieżnej na Hohe Sonnblick (3 106 m n.p.m.) w Karyntii. Wynik sprawia, że szczyt jest do dziś najbardziej zaśnieżonym miejscem w Republice Alpejskiej, ze średnią ponad 21 m nowego śniegu rocznie. Najbliższy teren narciarski na lodowcu Mölltal znajduje się zaledwie 4 km dalej i dlatego jest bardzo popularny wśród entuzjastów sportów zimowych.

Który ośrodek narciarski ma najwięcej śniegu w Ameryce Północnej?

Najbardziej zaśnieżony obszar narciarski w Ameryce Północnej nie znajduje się w słynnych na całym świecie Górach Skalistych, ale na amerykańskim wybrzeżu Pacyfiku. Na Mount Baker w amerykańskim stanie Waszyngton entuzjaści sportów zimowych mogą spodziewać się średnio 18 m nowego śniegu rocznie. Co więcej, góra znajduje się zaledwie dwie godziny jazdy od Seattle i Vancouver (Kanada), dzięki czemu można do niej szybko dotrzeć.

  • poniedziałek, 02. listopada 2020
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
  • słowo kluczowe: Chamonix
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter