10 najpiękniejszych regionów na zimowe wędrówki w Alpach

27/12/2022 - SnowTrex

Urlop zimowy nie zawsze musi oznaczać jazdę na nartach lub snowboardzie, aby móc cieszyć się i odkrywać ośnieżony krajobraz. Wystarczy włożyć wygodne buty i ciepłe ubranie, aby wyruszyć na fantastyczne zimowe szlaki turystyczne w Alpach – w górę i w dół, przez łąki, lasy i doliny, obok zabytkowych wiosek i zamarzniętych wodospadów. SnowTrex wybrał najpiękniejsze regiony do zimowych wędrówek w Alpach.

Zimowe wędrówki w Alpach


Zimowe wędrówki w Allgäu

Allgäu zachwyca nie tylko latem doskonałą infrastrukturą dla turystów. Również w zimowej porze roku, kilka zimowych szlaków turystycznych zaprasza na romantyczne spacery. Tutaj można odbyć spacer po dzikim wąwozie Breitachklamm w zimowej scenerii lub spokojną wędrówkę w chrzęszczącym śniegu wokół bajkowego zamku Neuschwanstein. Dobrymi punktami początkowymi wędrówek w śniegu są na przykład Oberstdorf, Oberstaufen i Füssen.

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpopularniejszych miejsc na zimowe wędrówki w Allgäu.

Zimowe wędrówki w Regionie Berchtesgaden

Region Berchtesgadener Land jest znany z idyllicznego górskiego krajobrazu, który zachwyca swoją magią zwłaszcza w śnieżną zimę. Osadzone w Parku Narodowym Berchtesgaden Königssee stanowi doskonałą panoramę na rozległe zimowe wędrówki. Senna Dolina Klausbachtal lub malownicze miasteczko Schönau zapraszają również na zimowe spacery i wędrówki. Godna polecenia jest również trasa z Ramsau przez Zauberwald do Hintersee.

Słynny Watzmann w Berchtesgadener Alpen.

Zimowe wędrówki w Dolinie Ziller

W „najbardziej aktywnej dolinie w Alpach” nie wszystko kręci się wokół narciarstwa. Inne zimowe atrakcje są również zapewnione. Istnieje również szeroki wybór zimowych szlaków turystycznych. Czy to miejscowości pokryte śniegiem, wodospady, czy lodowce – dla miłośników pieszych wędrówek na wszystkich poziomach zaawansowania znajdzie się tam odpowiedni zimowy szlak turystyczny. Doświadczeni piechurzy mogą na przykład wyruszyć w kierunku Hochfügen, podczas gdy amatorzy pieszych wędrówek mogą sielankowo spacerować po zimowej promenadzie Ziller. Szlaki turystyczne w Dolinie Ziller są dobrze oznakowane i w doskonałym stanie.

Zillertal oferuje wiele różnych tras na zimowe wędrówki, zarówno w górach, jak i w dolinach.

Zimowe wędrówki w Dolinie Gastein

Dolina Gastein w Ziemi Salzburskiej jest znana również poza granicami Austrii jako miejsce uzdrowiskowe. W głównym mieście, Bad Gastein, znajduje się kilka hoteli spa i wellness, ponieważ źródła termalne Bad Gastein już od średniowiecza zachęcają turystów szukających wypoczynku. Bad Gastein to nie tylko uzdrowisko, ale także ważny ośrodek sportów zimowych. Dolina Gastein jest również idealna do relaksujących zimowych spacerów w malowniczym, śnieżnym krajobrazie. Czy to wzdłuż Achenpromenade, czy też w Hochtal Sportgastein – jest tu wiele szlaków do wędrówek!

Most wiszący Stubnerkogel w Bad Gastein to zapierające dech w piersiach miejsce dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę.

Zimowe wędrówki w dolinie Salzburger Saalachtal

Salzburger Saalachtal to prawdziwa gratka dla miłośników zimowych wędrówek. Czy to na dobrze przygotowanych szlakach turystycznych, czy w rakietach śnieżnych – jest tu wiele do odkrycia. Szlaki turystyczne są przyjazne rodzinom, z miejscami do siedzenia i wieloma gospodami i zajazdami, w których można się zatrzymać. Sanki dla dzieci można tanio wypożyczyć w sklepach sportowych i większości obiektów noclegowych, a nocne spacery z pochodniami są również dostępne w ofercie. Jeśli szukasz wysokogórskiej wędrówki, Loferer Alm oferuje fantastyczne wysokogórskie szlaki turystyczne na wysokości około 1400 metrów. Przy okazji pobytu w tym regionie, można również odbyć całodzienną wycieczkę do ośnieżonego miasta Mozarta – Salzburga.

Zimowa wędrówka po słonecznym płaskowyżu Mieming

Słoneczny płaskowyż Mieming to płaskowyż o wysokości do 1000 m na skraju doliny rzeki Inn. Zwłaszcza zimą, pasmo górskie Mieming imponująco góruje nad płaskowyżem. Sceneria, która co roku fascynuje miłośników zimowych wędrówek. Na słonecznym płaskowyżu zima ukazuje swoją przytulną stronę. Czekają tu zimowe szlaki turystyczne o wszystkich stopniach trudności, a także wspaniałe cele wycieczek, takie jak zamek Klamm i pobliski wodospad. Doświadczeni piechurzy z pewnością powinni wybrać się na około 2,5-godzinną wędrówkę z Obsteig do Lehnberghaus, gdzie można także wypożyczyć sanki na zjazd.

Zimowe wędrówki w regionie Achensee

Na północy Tyrolu, niedaleko granicy z Niemcami, znajduje się malownicze Achensee. Szczególnie miejscowości Achenkirch, Pertisau i Maurach są idealnymi punktami startowymi do romantycznych zimowych wędrówek w ośnieżonym krajobrazie. W sumie wokół jeziora Achensee znajduje się prawie 150 km zimowych szlaków turystycznych. Zwłaszcza wiele małych dolin, na przykład Unterautal, jest popularnych wśród miłośników wędrówek zimowych. Warto też wybrać się na małą wycieczkę do wodospadu Stod. Zimą jest przeważnie zamarznięty i zachwyca swoimi niezwykłymi formami lodowymi. Jeśli chcesz dotrzeć na duże wysokości, z pewnością powinieneś odwiedzić wysokogórski szlak turystyczny w Rofan. Trasa o długości około 1,6 km znajduje się na wysokości niemal 1800 m, a jej punktem początkowym jest górna stacja kolejki linowej Rofan.

Szczególnie romantyczna panorama podczas zimowych wędrówek roztacza się z lśniącego w słońcu jeziora Achensee.

Zimowe wędrówki w regionie Fuschl/Hintersee

Liczne jeziora na wschód od Salzburga są popularnym celem wycieczek o każdej porze roku. Szczególnie zimą region wokół Fuschl– i Hintersee odsłania swój pełny urok. CCzy może być coś piękniejszego niż spacer nad jeziorem, gdy leży śnieg i świeci słońce? Zaskakujące jest, jak wiele przyrody jest do odkrycia nawet w czasie najgłębszej zimy. Szczególnie polecana jest wycieczka na jeden z wielu szlaków widokowych w regionie lub do „Felsenbad” (łaźni skalnej) w pobliżu Faistenau. Jeśli oczekujesz szybkiego zjazdu po męczącej wspinaczce, powinieneś zrobić małą wycieczkę do Schlitt’n Hittn. Na górze można wypożyczyć sanki za niewielkie pieniądze, które można zwrócić na dole.

Spokojna gmina Faistenau jest idealną bazą wypadową, na przykład do wędrówek po jeziorze Fuschl.

Zimowe wędrówki w regionie Zermatt

Bajkowe górskie krajobrazy z surowymi formami skalnymi i wodospadami – to szwajcarskie Alpy. Prawdopodobnie najsłynniejsza góra: Matterhorn. U jego stóp leży Zermatt. Zermatt jest jednym z najpopularniejszych miejsc w regionie alpejskim, jeśli chodzi o sporty zimowe. Ale nawet osoby nie jeżdżące na nartach znajdą tu szeroką ofertę rozrywkową. Oczywiście jest tu także wiele do robienia dla fanów zimowych wędrówek. Poziomy trudności wahają się od łatwych do trudnych. Kto lubi piesze wędrówki, może na przykład podziwiać zaśnieżony krajobraz na szlaku widokowym Täsch i przy odrobinie szczęścia obserwować świat zwierząt w Alpach. Jeśli natomiast szukasz wyzwania, to na pewno powinieneś wybrać się na wędrówkę w rakietach śnieżnych na Gornergrat. Z tego miejsca roztacza się zapierający dech w piersiach widok na kilka okolicznych czterotysięczników.

Ze szczytu Gornergrat roztacza się niezrównany widok na imponujący Matterhorn i okoliczne szwajcarskie góry.

Zimowe wędrówki w Dolomitach

„Die Drei Zinnen” w Dolomitach są prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną formacją górską w Alpach. Wyróżniają się one spośród szczytów Parku Przyrodniczego Drei Zinnen i majestatycznie dominują w krajobrazie Południowego Tyrolu. Nic więc dziwnego, że wiele szlaków turystycznych w regionie Dolomitów ma za cel podróży Drei Zinnen. Większość tras o różnym stopniu trudności wymaga spaceru liczącego od 5 do 8 godzin, ale na niektórych trasach możliwe jest również pokonanie części trasy samochodem, co w razie potrzeby skraca wędrówkę do około 3 godzin.

Wiele z tych tras prowadzi do popularnej Dreizinnenhütte – stąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na teren wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi doskonały punkt wyjściowy do słynnych zdjęć imponującej formacji górskiej. Dobrymi punktami startowymi dla zimowych wędrówek są m.in. Sesto i Innichen. Tradycyjne, przytulne gospody, takie jak Talschlusshütte i Dreischusterhütte, położone wzdłuż wyznaczonych szlaków turystycznych, zapraszają do zatrzymania się na posiłek i przekąskę oraz do zakończenia pełnego wrażeń dnia.

Dreizinnenhütte to idealne miejsce, aby cieszyć się fantastycznym widokiem na Drei Zinnen.
Dobrze spakowane: bezpieczny transport sprzętu narciarskiego

Gdy tylko zbliża się mroźna pora roku, miłośnicy sportów zimowych już nie mogą ...

Fun-carver: białe szaleństwo na krótkich nartach

Podczas gdy jeszcze niedawno fanów krótkich nart nie traktowano poważnie, coraz ...

$stickyFooter