10 najpiękniejszych regionów do zimowych wędrówek w Alpach

27/12/2022 - SnowTrex

Urlop zimowy nie zawsze musi oznaczać jazdę na nartach lub snowboardzie, aby móc cieszyć się i odkrywać ośnieżony krajobraz. Wystarczy włożyć wygodne buty i ciepłe ubranie, aby wyruszyć na fantastyczne zimowe szlaki turystyczne w Alpach – w górę i w dół, przez łąki, lasy i doliny, obok zabytkowych wiosek i zamarzniętych wodospadów. SnowTrex zebrał najpiękniejsze regiony do zimowych wędrówek w Alpach:

Zimowe wędrówki w Alpach


Zimowe wędrówki w Allgäu

Allgäu zachwyca nie tylko latem doskonałą infrastrukturą dla turystów. Również w zimowej porze roku, kilka zimowych szlaków turystycznych zaprasza na romantyczne spacery. Tutaj można przeżyć spacer po dzikim wąwozie Breitachklamm w zimowej scenrii lub spokojną wędrówkę w chrzęszczącym śniegu wokół bajkowego zamku Neuschwanstein. Dobrymi punktami wyjścia do wędrówek w śniegu są na przykład Oberstdorf, Oberstaufen i Füssen.

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpopularniejszych celów zimowych wędrówek w Allgäu.

Zimowe wędrówki w rejonie Berchtesgaden

Region Berchtesgadener Land jest znany z idyllicznego górskiego krajobrazu, który zachwyca swoją magią zwłaszcza w śnieżną zimę. Osadzone w Parku Narodowym Berchtesgaden, jezioro Królewskie stanowi doskonałą panoramę na rozległe zimowe wędrówki. Senna Dolina Klausbachtal lub malownicze miasteczko Schönau zapraszają również na zimowe spacery i wędrówki. Godna polecenia jest również trasa z Ramsau przez Zauberwald do Hintersee.

Słynny Watzmann w Berchtesgadener Alpen.

Zimowe wędrówki w dolinie Zillertal

W „najbardziej aktywnej dolinie w Alpach” nie wszystko kręci się wokół narciarstwa. Inne zimowe atrakcje są również zapewnione. Istnieje również szeroki wybór zimowych szlaków turystycznych. Czy to miejscowości pokryte śniegiem, wodospady, czy lodowce – dla miłośników pieszych wędrówek na wszystkich poziomach zaawansowania jest odpowiedni zimowy szlak turystyczny. Doświadczeni wędrowcy mogą na przykład wyruszyć w kierunku Hochfügen, podczas gdy koneserzy mogą idyllicznie spacerować po zimowej Ziller-Promenadzie. Szlaki turystyczne w Dolinie Ziller są dobrze oznakowane i w doskonałym stanie.

Dolina Ziller oferuje wiele różnych tras do zimowych wędrówek, czy to w górach, czy w dolinie.

Zimowe wędrówki w Dolinie Gastein

Dolina Gastein w Ziemi Salzburskiej jest znana również poza granicami Austrii jako miejsce rekonwalescencji. W głównym mieście, Bad Gastein, znajduje się kilka hoteli spa i wellness, ponieważ źródła termalne Bad Gastein już od średniowiecza zachęcają turystów szukających wypoczynku. Bad Gastein to nie tylko uzdrowisko, ale także ważny ośrodek sportów zimowych. Dolina Gastein jest również idealna do relaksujących zimowych spacerów w malowniczym, śnieżnym krajobrazie. Czy to wzdłuż Achenpromenade, czy też w wysokiej dolinie Sportgastein – jest tu wiele szlaków do wędrówek!

Most wiszący Stubnerkogel w Bad Gastein to zapierające dech w piersiach miejsce dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę.

Zimowe wędrówki w dolinie Salzburger Saalachtal

Salzburski Saalachtal jest prawdziwym miejscem godnym polecenie wśród zimowych turystów. Czy to na przygotowanych szlakach do wędrówek, czy też do wędrówek w rakietach śnieżnych – jest tu wiele do odkrycia. Szlaki do wędrówek są odpowiednie dla rodzin z miejscami do siedzenia i wieloma chatami i zajazdami, w których można się zatrzymać. W sklepach sportowych i większości obiektów noclegowych można za rozsądną cenę wypożyczyć dziecięce sanki, a w nocy można też spacerować z pochodniami. Jeśli szukasz wysokogórskiej wędrówki, Loferer Alm oferuje fantastyczne wysokogórskie szlaki turystyczne na wysokości około 1400 metrów. Ci, którzy już tu byli, skorzystają również z całodziennej wycieczki do ośnieżonego miasta Mozarta – Salzburga.

Czysta idylla i niekończące się śnieżne pejzaże w Saalachtal.

Zimowa wędrówka po słonecznym płaskowyżu Mieming

Słoneczny płaskowyż Mieming to płaskowyż o wysokości do 1.000 m na skraju doliny rzeki Inn. Zwłaszcza zimą, pasmo górskie Mieming imponująco góruje nad płaskowyżem. Sceneria, która co roku fascynuje miłośników zimowych wędrówek. Na słonecznym płaskowyżu zima ukazuje swoją przytulną stronę. Czekają tu zimowe szlaki wędrowne o wszystkich stopniach trudności, a także wspaniałe cele wycieczek, takie jak zamek Klamm i pobliski wodospad. Doświadczeni wędrowcy z pewnością powinni wybrać się na około 2,5-godzinną wędrówkę z Obsteig do Lehnberghausu, gdzie można także wypożyczyć sanki na zjazd.

Dla zaawansowanych wędrowców warto przejść z Obsteig do Lehnberghausu.

Zimowe wędrówki w regionie Achensee

Na północy Tyrolu, niedaleko granicy z Niemcami, znajduje się malownicze Achensee. Szczególnie miejscowości Achenkirch, Pertisau i Maurach są idealnymi punktami wyjścia do romantycznych zimowych wędrówek w ośnieżonym krajobrazie. W sumie wokół jeziora Achensee znajduje się prawie 150 km zimowych szlaków wędrownych. Zwłaszcza wiele małych dolin, na przykład Unterautal, jest popularnych wśród miłośników wędrówek zimowych. Warto też wybrać się na małą wycieczkę do wodospadu Stod. Zimą jest przeważnie zamarznięty i inspiruje swoimi niezwykłymi formami lodowymi. Jeśli chcesz dotrzeć na duże wysokości, z pewnością powinieneś odwiedzić wysokogórski szlak turystyczny w Rofan. Trasa o długości około 1,6 km znajduje się na wysokości niemal 1.800 m, a jej punktem wyjścia jest górska stacja kolejki linowej Rofan.

Szczególnie romantyczna panorama podczas zimowych wędrówek znajduje się nad lśniącym w słońcu jeziorem Achensee.

Zimowe wędrówki w regionie Fuschl/Hintersee

Liczne jeziora na wschód od Salzburga są popularnym celem wycieczek o każdej porze roku. Szczególnie zimą region wokół Fuschl– i Hintersee odsłania swój pełny urok. Co może być przyjemniejszego niż spacer po jeziorze z gęstą pokrywą śnieżną i słońcem? Zaskakujące jest, jak wiele przyrody jest do odkrycia nawet w czasie najgłębszej zimy. Szczególnie polecana jest wycieczka na jeden z wielu szlaków widokowych w regionie lub do „Felsenbad” (łaźni skalnej) w pobliżu Faistenau. Jeśli oczekujesz szybkiego zjazdu po męczącej wspinaczce, powinieneś zrobić małą wycieczkę do Schlitt’n Hittn. Na górze można wypożyczyć sanki za niewielkie pieniądze, które można zwrócić na dole.

Spokojna okolica Faistenau jest idealną bazą wyjściową do wędrówek po jeziorze Fuschlsee.

Zimowe wędrówki w regionie Zermatt

Bajkowe górskie krajobrazy z wyraźnymi formami skalnymi i wodospadami – to szwajcarskie Alpy. Prawdopodobnie najsłynniejsza góra: Matterhorn. U jego stóp leży Zermatt. Jako miejsce uprawiania sportów zimowych, Zermatt jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Alpach. Ale także jako nie narciarze, są tu różne możliwości spędzania wolnego czasu. Tak więc, oczywiście, jest też wystarczająco dużo zajęć dla miłośników zimowych wędrówek. Możliwości są różne, od łatwych do trudnych. Kto lubi piesze wędrówki, może na przykład podziwiać zaśnieżony krajobraz na szlaku widokowym Täsch i przy odrobinie szczęścia obserwować świat zwierząt w Alpach. Jeśli natomiast szukasz wyzwania, to na pewno powinieneś wybrać się na wędrówkę w rakietach śnieżnych na Gornergrat. Z tego miejsca roztacza się zapierający dech w piersiach widok na kilka okolicznych 4.000-metrowych szczytów.

Z Gornergrat można podziwiać imponujący widok na Matterhorn i otaczający go szwajcarski górski krajobraz.

Zimowe wędrówki w Dolomitach

Trzy szczyty w Dolomitach są prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną formacją górską w Alpach. Wyróżniają się one spośród szczytów Parku Przyrodniczego Drei Zinnen i niemalże majestatycznie dominują w krajobrazie Południowego Tyrolu. Nic więc dziwnego, że wiele szlaków turystycznych w regionie Dolomitów ma za cel podróży Drei Zinnen. Większość tras o różnym stopniu trudności wymaga spaceru liczącego od 5 do 8 godzin, ale na niektórych trasach możliwe jest również pokonanie części trasy samochodem, co w razie potrzeby skraca wędrówkę do około 3 godzin.

Wiele z tych tras prowadzi do popularnej Dreizinnenhütte – stąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na teren wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi doskonałą bazę wypadową dla słynnych widoków imponującej formacji górskiej. Dobrymi punktami wyjścia dla zimowych wędrówek są m.in. Sesto i Innichen. Tradycyjne, przytulne chatki, takie jak Talschlusshütte i Dreischusterhütte, położone wzdłuż wyznaczonych szlaków turystycznych, zapraszają do zatrzymania się na posiłek i przekąskę oraz do zakończenia pełnego wrażeń dnia.

Dreizinnenhütte jest idealnym miejscem, aby cieszyć się fantastycznym widokiem na Drei Zinnen.
  • wtorek, 27. grudnia 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: TOP 10
Wysyłaj zdjęcia z wakacji i duże pliki za darmo

Ci, którzy wyjeżdżają na wakacje, zazwyczaj wracają z mnóstwem zdjęć i filmów ...

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

$stickyFooter