W dzisiejszych czasach nikt nie wychodzi na stok bez smartfona. W końcu każdy chce podzielić się z przyjaciółmi na Instagramie lub w grupie WhatsApp najlepszym zdjęciem zjazdu dnia lub filmem z najbardziej spektakularnego tricku w funparku. Dzięki dobrze rozwiniętym sieciom telefonii komórkowej w górach i darmowym hotspotom Wi-Fi w wielu ośrodkach narciarskich jesteś właściwie zawsze „online”. W sklepie Google Play lub Apple App Store dostępne są również niezliczone aplikacje narciarskie, które ułatwiają codzienne życie na stoku miłośnikom sportów zimowych i oferują szeroki zakres usług. To wystarczający powód, aby SnowTrex zaprezentował te przydatne aplikacje narciarskie.
Informacje o ośrodkach narciarskich
skiresort.de – wszystkie informacje pod ręką
Według twórców, skiresort.de jest najbardziej wszechstronną aplikacją narciarską na rynku. Oferuje ona entuzjastom sportów zimowych wiele przydatnych funkcji i dostarcza szczegółowych informacji na temat 6000 ośrodków narciarskich na całym świecie, w tym głębokości śniegu, warunków na stokach, stanu wyciągów i prognoz pogody. Interaktywne mapy stoków mogą być również wywoływane, a kamery internetowe z obrazami na żywo mogą być przeglądane. Ponadto, skiresort.de oferuje narciarzom i snowboardzistom szybki przegląd dostępnych wyciągów, kolejek linowych i stoków w ośrodku narciarskim, w którym aktualnie się znajdują. Wreszcie, entuzjaści sportów zimowych mogą również korzystać z aplikacji, aby oceniać ośrodki narciarskie, zostawiać komentarze i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi użytkownikami.
Bergfex – obraz na żywo z ośrodka narciarskiego
Jak sama nazwa wskazuje, „bergfex: Ski, Snow & Weather” oferuje entuzjastom sportów zimowych szczegółowe informacje na temat ośrodków narciarskich na całym świecie. Aplikacja wykorzystuje dane na żywo, aby szybko odpowiedzieć na pytania o ilość śniegu w swoim ulubionym ośrodku narciarskim. Lub które wyciągi i stoki są otwarte w oparciu o interaktywne mapy stoków. Ponadto „bergfex” oferuje zintegrowany planer tras narciarskich, który pozwala użytkownikom tworzyć trasy dostosowane do ich umiejętności i preferencji. Po zejściu ze stoku w aplikacji można również prowadzić dziennik narciarski, w którym można rejestrować osiągnięcia i pobierać statystyki. A dla tych, którzy chcą zwiększyć swoje oczekiwania na czas spędzony na śniegu na kilka dni przed wyruszeniem z domu, ponad 6000 kamer internetowych w aplikacji zapewnia obraz na żywo z terenu narciarskiego.
CheckYeti – rezerwacja szkoły narciarskiej lub instruktora
CheckYeti to platforma rezerwacji online, która oferuje aplikację opracowaną specjalnie dla narciarzy z wieloma przydatnymi funkcjami. Narciarze mogą korzystać z aplikacji, aby łatwo znaleźć i zarezerwować szkółki narciarskie, przewodników i zajęcia w wielu ośrodkach narciarskich w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Francji. Szczegółowe informacje o oferowanych usługach, kwalifikacjach przewodników i cenach są wyświetlane bezpośrednio. Narciarze mogą również przeczytać recenzje i opinie innych użytkowników aplikacji. CheckYeti umożliwia również bezpośrednią komunikację ze szkołami narciarskimi i przewodnikami w celu zadawania pytań lub omawiania specjalnych wymagań przed sfinalizowaniem rezerwacji za pomocą zintegrowanej funkcji płatności w aplikacji.
Pogoda
OpenSnow – eksperci od śniegu w Ameryce Północnej
Aplikacja OpenSnow jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich entuzjastów sportów zimowych poszukujących najlepszych warunków narciarskich w Ameryce Północnej. Dzięki szczegółowym prognozom śniegu, aktualnej głębokości pokrywy śnieżnej i warunkom pogodowym, aplikacja jest idealnym towarzyszem do planowania najlepszych wycieczek narciarskich. Dostarcza precyzyjnych informacji o opadach śniegu, jego jakości i aktualnym zagrożeniu lawinowym. Szczególną atrakcją są eksperckie analizy i rekomendacje doświadczonych narciarzy i ekspertów od śniegu, którzy dostarczają cennych wskazówek i spostrzeżeń na temat stoków w USA i Kanadzie. Entuzjaści sportów zimowych mogą również zapisać swoje ulubione ośrodki narciarskie w aplikacji OpenSnow, aby być zawsze na bieżąco dzięki powiadomieniom push na smartfonie.
Snow-Forecast – informacje pogodowe od ekspertów
Snow-Forecast to popularny serwis pogodowy dla entuzjastów sportów zimowych na całym świecie. Jego aplikacja zapewnia narciarzom i snowboardzistom prognozy śniegu, czasami z dokładnością co do sekundy, dzięki czemu mogą oni zaplanować swoje przygody na stokach w najlepszy możliwy sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o głębokość śniegu, warunki pogodowe czy warunki na stoku, to przydatne narzędzie dostarcza wszystkie istotne informacje pogodowe bezpośrednio do smartfona. Aplikacja Snow Forecast oferuje również dodatkowe funkcje, takie jak obrazy z kamer internetowych, interaktywne mapy śniegu i analizy ekspertów. Oznacza to, że entuzjaści sportów zimowych mogą dowiedzieć się o aktualnych warunkach praktycznie na żywo, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie udanej jeździe na nartach.
Windy – ochrona przed wiatrem
Dzięki cyfrowemu asystentowi Windy, entuzjaści sportów zimowych mogą sprawdzać warunki wietrzne w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim smartfonie. Aplikacja dostarcza kompleksowych informacji na temat prędkości i kierunku wiatru oraz innych danych pogodowych, takich jak temperatura i wilgotność. Jest to szczególnie ważne w zimie dla takich aktywności jak paralotniarstwo, snowkiting i speedriding, ale także dla narciarstwa. Warunki wiatrowe można również wizualizować za pomocą interaktywnych map i grafik. Dzięki prognozom w aplikacji Windy narciarze mogą również zaplanować swoje dni na stoku na kilka następnych dni z wyprzedzeniem.
White Risk & SnowSafe – najlepsze ostrzeżenie lawinowe
Aplikacje „White Risk” i „SnowSafe” zostały opracowane specjalnie dla narciarzy, skitourowców i freeriderów. Oferują one wiele przydatnych funkcji, a także działają jako system ostrzegania przed lawinami offline. „White Risk”, na przykład, zapewnia informacje w czasie rzeczywistym na temat zagrożenia lawinowego, warunków śniegowych i prognoz pogody, wszystkie dostarczane przez Instytut Badań nad Śniegiem i Lawinami SLF w Davos. Aplikacja zawiera również szczegółowe mapy z zaznaczonymi miejscami zagrożenia i umożliwia planowanie własnych tras.
„SnowSafe” zapewnia również kompleksowe informacje na temat bezpieczeństwa dla entuzjastów sportów zimowych, w tym zasady korzystania ze stoków, porady dotyczące pierwszej pomocy i kontakty alarmowe w austriackich ośrodkach narciarskich. Aplikacja umożliwia również użytkownikom udostępnianie swojej lokalizacji. Oznacza to, że w nagłych wypadkach pomoc jest zawsze pod ręką. Obie aplikacje dostarczają zatem ważnych informacji dla narciarzy, aby zapewnić im bezpieczeństwo i podejmować świadome decyzje w górach. Są zatem niezbędnymi towarzyszami każdego entuzjasty sportów zimowych, który chce cieszyć się bezpiecznym dniem na stoku.
Tracking
iSKI – aplikacja na idealny sezon narciarski
Aplikacja iSKI to pomocnik techniczny dla narciarzy i snowboardzistów z wieloma przydatnymi funkcjami. Dzięki informacjom w czasie rzeczywistym na temat pogody, grubości pokrywy śnieżnej, warunków na stoku i działania wyciągów, użytkownicy są zawsze na bieżąco ze swoim smartfonem i mogą odpowiednio zaplanować swoje zjazdy. Interaktywna mapa w aplikacji pokazuje również narciarzom ich pozycję na stoku, a także wyciągi, restauracje i inne obiekty na terenie narciarskim, ułatwiając im odnalezienie się – zwłaszcza w nieznanym otoczeniu. iSKi wykorzystuje również śledzenie linii nart, aby rejestrować przebytą odległość, wysokość i prędkość entuzjastów sportów zimowych, umożliwiając wywoływanie statystyk i porównywanie ich z innymi.
Kolejna praktyczna funkcja aplikacji iSKI: wykorzystuje ona powiadomienia push, aby informować użytkownika o ważnych wydarzeniach w wybranym obszarze narciarskim, takich jak nowy śnieg, zmiany warunków na stoku, specjalne oferty karnetów narciarskich itp. Wszechstronna aplikacja do sportów zimowych na smartfona ma nawet własny planer tras, którego można użyć do zaplanowania zjazdów, w tym informacji o poziomie trudności, długości trasy i wysokości w metrach przed rozpoczęciem dnia narciarskiego. Aplikacja oferuje również zintegrowaną sieć społecznościową, w której narciarze mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i nawiązywać kontakty z innymi użytkownikami. Dzięki temu aplikacja iSKI jest niezbędnym narzędziem dla narciarzy, którzy chcą zoptymalizować swoje wycieczki, poprawić swoje wyniki i cieszyć się interakcją ze społecznością narciarską.
Skiline – wszystkie dane dotyczące stoków w skrócie
Entuzjaści sportów zimowych, którzy zainstalowali aplikację Skiline na swoim smartfonie, mogą używać jej do śledzenia swoich wyników na stoku. Aplikacja umożliwia narciarzom i snowboardzistom rejestrowanie szczegółowych statystyk dotyczących przebytego dystansu, wysokości, prędkości i przejazdów wyciągiem. Użytkownicy mogą również zapisywać dni spędzone na nartach i śledzić swoje postępy przez cały sezon. Narzędzie na smartfony można również wykorzystać do tworzenia imponujących filmów z linii narciarskich, aby nagrać własną podróż na stoku. A jeśli to dla ciebie niewystarczająca funkcjonalność, aplikacja Skiline zapewnia również dodatkowe informacje o ośrodku narciarskim. Obejmują one otwarte wyciągi i stoki, aktualne warunki pogodowe i wydarzenia.
Strava – śledź swoje dni na stoku za pomocą smartwatcha
Aplikacja Strava to absolutny must-have dla narciarzy i snowboardzistów, którzy chcą rejestrować swoją aktywność podczas długiego dnia na stoku i nie chcą rezygnować z urządzeń wearables, takich jak smartwatche. W aplikacji entuzjaści sportów zimowych mogą początkowo rejestrować szczegółowe statystyki dotyczące pokonanych odległości, metrów wysokości, prędkości i wiele więcej. Mogą również wyznaczać sobie indywidualne cele treningowe i śledzić swoje postępy w czasie. Śledzenie GPS może być następnie wykorzystane do analizy dokładnej trasy i własnych wyników. Kolejną praktyczną funkcją jest funkcja społecznościowa, która pozwala użytkownikom wymieniać się pomysłami z osobami o podobnych poglądach i dzielić się aktywnościami. Wreszcie, aplikacja jest kompatybilna z różnymi urządzeniami do noszenia, takimi jak smartwatche i inne urządzenia fitness, dzięki funkcji płynnego parowania.
Mapy & freeride
Fatmap – planer tras dla fanów jazdy w głębokim śniegu
Aplikacja Fatmap zapewnia dostęp do szczegółowych map 3D ośrodków narciarskich i regionów górskich. To sprawia, że jest niezbędna dla wszystkich entuzjastów sportów zimowych. Dostarcza informacji o trasach narciarskich, wyciągach, schroniskach i terenie. Pozwala to zaplanować szczegółową trasę, aby odkryć szeroką gamę stoków i obszarów freeride’owych. Funkcja śledzenia na żywo zintegrowana z aplikacją umożliwia również narciarzom i snowboardzistom śledzenie ich aktywności w głębokim śniegu w czasie rzeczywistym na smartfonie przy użyciu zarejestrowanych danych dotyczących prędkości, wysokości i odległości. Istnieje również obszar społeczności, w którym entuzjaści sportów zimowych mogą publikować swoje doświadczenia i wymieniać się pomysłami z innymi sportowcami.
Oś czasu Google Maps – liczenie kilometrów zjazdów
Funkcja „Google Maps Timeline” oferuje narciarzom praktyczny sposób śledzenia ich aktywności na stoku. Aktywując oś czasu w aplikacji Mapy Google, dane o lokalizacji są automatycznie rejestrowane podczas jazdy na nartach. Rezultatem jest szczegółowy zapis przebytej odległości, różnicy wysokości i prędkości. Ponadto narciarze mogą wyświetlać swoje aktywności na mapie i wywoływać ważne informacje, a także punkty początkowe i końcowe zjazdów. Funkcja osi czasu umożliwia również dodawanie osobistych notatek, zdjęć i przypomnień do każdego dnia jazdy na nartach.
Skitouring z Ortovox – bezpiecznie w terenie
Aplikacja „Ortovox mountain tours” jest niezbędnym towarzyszem dla entuzjastów sportów górskich, zwłaszcza zimą. Oferuje rozbudowane funkcje planowania i organizowania wycieczek narciarskich i skitourowych. Dzięki szczegółowym informacjom o trasie, danym pogodowym w czasie rzeczywistym i śledzeniu na żywo, tworzy bezpieczną i dobrze zaplanowaną trasę w formie cyfrowej. W nagłych wypadkach użytkownicy mogą nawet wykonać połączenie alarmowe za pośrednictwem aplikacji i otrzymać ważne informacje dotyczące pierwszej pomocy. Aplikacja oferuje również funkcję społecznościową do wymiany informacji z innymi narciarzami.
PeakFinder – rozpoznawanie gór
PeakFinder to aplikacja, która umożliwia identyfikację ponad 1 000 000 gór i szczytów na całym świecie oraz wyszukiwanie informacji na ich temat. Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona i system GPS do stworzenia 360-stopniowego widoku otaczającego krajobrazu. Z pomocą rozszerzonej rzeczywistości, nazwy i wysokości gór są następnie wyświetlane bezpośrednio na ekranie. PeakFinder zapewnia również szczegółowe informacje na temat nazw gór, ich wysokości i aktualnej odległości do szczytu. A co najlepsze, aplikacja działa również w trybie offline, na przykład w odległych obszarach bez połączenia z Internetem. Co więcej, lokalizacje na stoku można zapisywać i udostępniać innym za pomocą funkcji udostępniania.
Filmy wideo & zdjęcia
GoPro Quik – zarządzanie i udostępnianie filmów
Dzięki aplikacji Quik od GoPro, entuzjaści sportów zimowych mogą podsumować swoje narciarskie dni w zapierających dech w piersiach filmach. Funkcja automatycznej edycji wideo wybiera najlepsze momenty z surowego materiału i tworzy fantastyczne klipy. Ponadto można dodawać tytuły, przejścia i filtry, aby jeszcze bardziej spersonalizować filmy. Aplikacja oferuje również obszerną bibliotekę muzyczną, która zapewnia nastrojowy podkład muzyczny do nagrań z kamery akcji. A co najlepsze: filmy GoPro mogą być automatycznie importowane do aplikacji, a następnie natychmiast edytowane. Arcydzieła wideo ze stoku można następnie udostępniać bezpośrednio z aplikacji na platformach społecznościowych, takich jak Instagram.
GoPro prezentuje swoją aplikację Quick App w tym zwiastunie:
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
FAQ dotyczące aplikacji narciarskich i telefonów komórkowych podczas jazdy na nartach
Gdzie schować komórkę jeżdżąc na nartach?
Oprócz wilgoci, urządzenia elektroniczne muszą być również chronione przed zimnem. Podczas jazdy na nartach telefon komórkowy powinien być zawsze „przechowywany” w ciepłym i najlepiej suchym miejscu. Zaleca się zatem przechowywanie smartfona blisko ciała, najlepiej w wewnętrznej kieszeni kurtki narciarskiej, przed wyruszeniem na stok. Entuzjastom sportów zimowych zaleca się również umieszczenie telefonu komórkowego w etui, najlepiej wykonanym z neoprenu, plastiku lub wełny. Pozwoli to utrzymać smartfon w cieple, a także ochroni go przed uderzeniami.
Które aplikacje pogodowe są odpowiednie dla narciarzy?
Istnieją różne aplikacje pogodowe dla narciarzy. Najpopularniejsze z nich to Bergfex, Snow-Forecast i Skiresort. Bergfex oferuje szczegółowe prognozy pogody dla regionów górskich. Z kolei Snow-Forecast oferuje kompleksowe prognozy śniegu na całym świecie, a Skiresort dostarcza informacji o pogodzie, warunkach na stokach i nie tylko. Przydatne są również aplikacje Windy i Open Snow. Podczas gdy Windy wyświetla najnowsze informacje o wietrze, Open Snow koncentruje się na ośrodkach narciarskich w Ameryce Północnej i oferuje dokładne prognozy śniegu oraz informacje o warunkach na stokach w tych lokalizacjach.
Czy narciarze za granicą potrzebują nowej karty SIM?
Jeśli wyjeżdżasz na narty za granicę, zazwyczaj nie potrzebujesz nowej karty SIM. Większość operatorów telefonii komórkowej oferuje roaming międzynarodowy, dzięki czemu z telefonu można korzystać również za granicą. Połączenia, wiadomości tekstowe i mobilny Internet mogą być używane jak zwykle. Poza UE obowiązują jednak opłaty roamingowe. Jeśli jest to dla ciebie zbyt kosztowne, możesz alternatywnie korzystać z hotspotów Wi-Fi w ośrodkach narciarskich, aby surfować po Internecie i komunikować się po niskich kosztach.
Czy zegarki typu smartwatch mogą śledzić aktywność narciarską?
Tak, smartwatche mogą śledzić aktywność narciarską. Są one wyposażone w czujniki, które rejestrują ruchy, prędkość, różnice wysokości i wiele więcej. Dzięki specjalnym trybom narciarskim i aplikacjom mogą rejestrować dane, takie jak dystans, prędkość i spalone kalorie. Dokładność zależy jednak od różnych czynników, takich jak jakość czujników i pozycja noszenia.
Czy entuzjaści sportów zimowych mogą korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy na stoku?
Podczas jazdy na nartach na stoku korzystanie z telefonów komórkowych jest dozwolone, ale obowiązują podobne zasady jak w ruchu drogowym. Na przykład, nie należy używać telefonów komórkowych podczas jazdy na nartach w celu zwrócenia uwagi na otoczenie. Zamiast tego zaleca się zatrzymanie lub korzystanie z telefonu komórkowego w bezpiecznym miejscu z dala od stoku. Zawsze ważne jest przestrzeganie zasad obowiązujących na danym terenie narciarskim.