Czym jest boardercross?

05/03/2023 - SnowTrex

Od kilku lat tak zwany boardercross, znany również jako „snowboardcross”, jest bardzo popularny wśród doświadczonych snowboardzistów i jest również ekscytujący do oglądania. Ta forma narciarstwa zjazdowego oferuje maksimum zabawy dla wszystkich, którzy chcą zjechać ze stoku w pełen akcji sposób, a także jest spektakularnym sportem wyczynowym. SnowTrex tłumaczy, o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest boardercross?

Dla zaawansowanych snowboardzistów nie ma bardziej ekscytującej formy narciarstwa zjazdowego niż jazda crossowa, zwana również SBX lub BoarderX. Jest to połączenie toru przeszkód i wyścigu zjazdowego, w którym kilku snowboardzistów jeździ po ograniczonym torze z elementami freestyle’u. Na specjalnie przygotowanych trasach na terenach narciarskich ludzie nie tylko trenują, ale także poważnie rywalizują o zwycięstwo: od 2006 roku sport ten jest między innymi dyscypliną olimpijską.

Pełne akcji wyzwanie na terenie narciarskim

W boardercrossie na tor wyjeżdża jednocześnie od czterech do sześciu zawodników.

Jeśli jesteś snowboardzistą szukającym wyzwań, najlepiej wyjść poza „normalne” stoki i spróbować swoich sił na trasie boardercrossowej. Boardercross to forma narciarstwa zjazdowego, w której kilku snowboardzistów rywalizuje jednocześnie pod względem umiejętności i prędkości. Nie musisz być profesjonalistą, aby spróbować swoich sił w tym sporcie: na terenach narciarskich często znajdują się trasy crossowe dla początkujących, po których może jeździć każdy dzięki prostej trasie. Dla tych, którzy są bardziej zaawansowani i znają się na nartach nieco lepiej, przygotowano trudniejsze trasy, na których możesz wykazać się nie tylko szybkością, ale także umiejętnościami narciarskimi i zdolnością do wykonywania trików na przeszkodach. W tym celu na trasie znajdują się małe skocznie, garby lub tunele, które musisz umiejętnie ominąć lub pokonać. Celem jest wyprzedzenie przeciwników, którzy startują w tym samym czasie co ty. Nawiasem mówiąc, na torach boardercrossowych jeżdżą także narciarze, czyli skicrossowcy. Obowiązują ich te same zasady, co snowboardzistów. Oba warianty, skicross i boardercross, służą nie tylko jako wyjątkowa zabawa na stokach na terenie narciarskim, ale są także pełnym akcji sportem wyczynowym.

Boardercross jako sport wyczynowy

W boardercrossie czterech lub sześciu snowboardzistów rywalizuje ze sobą na trasie pełnej skoczni, zakrętów, spadków, dropów i bramek. Profesjonaliści popisują się wszystkimi sztuczkami, aby pokonać przeszkody szybciej i bardziej walecznie niż ich konkurenci. Ponieważ nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, ryzyko obrażeń jest niemałe. Dlatego też zawodnicy noszą odpowiednią ochronę ciała w postaci ochraniaczy i kasku przypominającego kask motocrossowy z osłoną podbródka. Snowboardcross jest dyscypliną Pucharu Świata w Snowboardzie, Mistrzostw Świata w Narciarstwie i Snowboardzie, a od 2006 roku także Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Istnieje również Puchar Świata w Snowboardcrossie oraz Puchar Europy FIS w Narciarstwie i Snowboardcrossie.

Najwyższe i najdalsze skoki w boardercrossie są zazwyczaj wykonywane przez zawodników w drodze na ostatni kicker.

Popularne tory do boardercrossu

Francja

Les 2 Alpes we Francji uważane jest za raj dla snowboardzistów. Niezliczone możliwości freeride’owe i ogromny funpark mówią same za siebie. Oczywiście nie można przegapić boardercrossu, a są tu dwie fajne trasy. Jeden tor jest bardzo freestyle’owy z dużą ilością skoczni i railów, a drugi to rodzinny cross z bardziej umiarkowanymi elementami. Kolejnym miejscem dla miłośników boardercrossu we Francji jest ogromny teren narciarski Les Trois Vallées. Obszar ten jest pełen tras crossowych: w Family Park w Courchevel, snowpark i boardercross są położone blisko siebie, dzięki czemu początkujący mogą wybrać łatwą trasę wave, a zaawansowani riderzy mogą przesiąść się na kickery i raile obok. BK Park w Les Menuires ma również dwa tory dla początkujących i profesjonalistów na wysokości 2500 m przy wyciągu krzesełkowym La Becca. W Val Thorens boardercrosserzy pokonują ponad 350 metrów wysokości na długości 1,4 km, pokonując whoopsy, table, skocznie i podwyższone zakręty.

Trasy boardercrossowe są najeżone przeszkodami, takimi jak strome zakręty, wave i skocznie, tzw. kickery.

Włochy

W Livigno, we Włoszech, dwie trasy boardercrossowe są szczególnie przyciągające. Na terenie narciarskim Carosello znajduje się funpark z boardercrossem dla rodzin, Boarder Zoo. Naturalnej wielkości sylwetki zwierząt stoją na stoku na przyjaznym dzieciom torze crossowym. Tuż obok, w Carosello Snowpark, czeka Boarder Banzai, gdzie znajdują się duże piankowe przeszkody do pokonania, a także próby zręcznościowe. Trasa ma również wiele stromych zakrętów, wybojów i stromych stoków.

Austria

Na karuzeli narciarskiej Saalbach-Hinterglemm na Bernkogel czeka nowoczesny tor do jazdy na nartach i desce. Została ona zaprojektowana i zbudowana przez profesjonalnego snowboardzistę Mario Fuchsa. Profesjonalni snowboardziści chętnie przyjeżdżają tu na treningi, odbywają się tu także oficjalne zawody. W Olympia Skiworld Innsbruck, a dokładniej w Kühtai przy wyciągu Alpenrosenlift, znajduje się KPark. Tutaj również nie można przegapić boardercrossu. Tor znajduje się nad superpipe (który, nawiasem mówiąc, ma wysokość 7,2 m), gdzie od czasu do czasu odbywają się również zawody snowboardcrossowe. Tuż obok regionu narciarskiego Innsbruck znajduje się Stubaital z popularnym rodzinnym lodowcem. Tutaj, na Murmelbahn, BIG Family Boardercross zaprasza wszystkie dzieci i ich rodziców na urozmaicony tor z wave’ami i stromymi zakrętami.

Szwajcaria

Szwajcaria nie ma sobie równych, jeśli chodzi o boardercross. Jednym z przykładów jest boardercross na terenie narciarskim Toggenburg w kantonie St. Gallen. Tutaj, od rampy startowej, jest około 700 m przez strome zakręty w kształcie półksiężyca, przez podwójne i potrójne wave’y, step-upy, skoki narożne i zakręty RS. Trasa ta jest codziennie przygotowywana, ale operatorzy polecają ją tylko zaawansowanym narciarzom. Laax ma również park dla początkujących z crossem dla dzieci w Crap Sogn Gion (2252 m) i w pełni rozwinięty boardercross w Ils Plauns Snowpark.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter