Hale narciarskie w Europie

15/06/2021 - SnowTrex

Sporty zimowe uprawiane są niezależnie od pory roku i pogody – również w halach narciarskich. Są one otwarte przez cały rok, a w lecie oferują także miłośnikom sportów zimowych zabawę na stoku. SnowTrex posiada wszystkie potrzebne informacje na temat hal narciarskich i przedstawia najpopularniejsze hale narciarskie w Europie.

Hale narciarskie w Europie.

Czym są hale narciarskie?

Hala narciarska jest zadaszonym pomieszczeniem w kształcie węża, wyposażonym w wyciągi i trasy zjazdowe. Aby stworzyć sztuczną górę, fundamenty budynku mają nachylenie od 10° do 35°. Aby sztuczny śnieg mógł być wytwarzany i utrzymywany, temperatura wewnątrz budynku jest stała i wynosi od -2 do -5°C. Gastronomia z rustykalną atmosferą chaty narciarskiej i muzyką après-ski jest również nieodłącznym elementem większości hal.

Jazda na nartach o każdej porze roku – w hali narciarskiej to żaden problem!

Możesz doskonalić swoje umiejętności na różnych kursach narciarskich i snowboardowych lub zdobyć pierwsze doświadczenia w parku rozrywki. Jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, masz możliwość wypożyczenia kompletnego sprzętu na miejscu, przetestowania go i częściowego zakupu w sklepie. Kompetentny personel znajdzie odpowiedni sprzęt dla każdego. Aby wycieczka narciarska przerodziła się w niezapomniane przeżycie, oferta hal narciarskich często wykracza poza tradycyjne zjazdy. Niektóre lokalizacje to prawdziwe parki rozrywki, w których można zarezerwować wszystko, od przyjęcia urodzinowego dla dzieci po imprezę firmową.

Widok na halę narciarską w Bottrop.

1. Alpenpark Neuss (Niemcy)

Pierwszy kryty stok narciarski w Niemczech znajduje się w Neuss niedaleko Kolonii. Długość 300 m i szerokość do 100 m sprawiają, że Jever Fun-Skihalle Neuss jest jedną z najdłuższych hal narciarskich w Europie. Do szczególnych cech należą „prawdziwy” śnieg wytwarzany w opatentowanym procesie oraz górskie krajobrazy na ścianach.

Dzięki licznym kursom narciarskim i snowboardowym, hala narciarska w Neuss jest idealnym miejscem dla początkujących i tych, którzy są ciekawi i chcą rozpocząć przygodę ze sportami zimowymi. Specjalne kursy oferowane są również dla dzieci i zaawansowanych narciarzy, którzy chcą doskonalić swoją technikę.

W hali narciarskiej w Neuss serwowane są również typowe górskie potrawy.

Hala narciarska może być w przybliżeniu podzielona na dwie strefy. Z jednej strony są to stoki, które są bardziej odpowiednie dla początkujących, o nachyleniu od 10 do 18%, oraz stroma górna trasa zjazdowa, która jest odpowiednia dla bardziej zaawansowanych narciarzy, o nachyleniu do 28%, prowadząca do „doliny”. Na całej długości 300 m znajduje się kilka częściowo oddzielonych obszarów, które zapewniają pewną różnorodność. Oprócz terenu dla początkujących z taśmą przenośnika o długości 12 m, znajduje się tu tor saneczkowy o długości 70 m, na którym mogą się również bawić osoby nie jeżdżące na nartach.

Oprócz niezwykłej trasy zjazdowej, teren w Neuss z dwiema restauracjami i ogródkiem piwnym oferuje wiele możliwości uzupełnienia rezerw energetycznych. Odwiedzający, którzy są w nastroju do zabawy, mogą, na przykład, poszaleć na weekendowych imprezach. Ponadto znajduje się tu hotel 4-gwiazdkowy, miejsce do gry w piłkę nożną, a także bogata oferta zajęć na zewnątrz, obejmująca park wspinaczkowy i gigantyczną huśtawkę.

2. Snow Dome, Bispingen (Niemcy)

Narciarstwo alpejskie na płaskim terenie między Hamburgiem a Hanowerem? Jest to również możliwe od 2006 r. Śnieżna kopuła w Bispingen z 300-metrowym zjazdem i nachyleniem 20% jest polecana szczególnie dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Szczególną cechą obiektu jest piękna, szeroka na 60 m trasa zjazdowa. Oprócz terenu narciarskiego z trzema wyciągami, znajduje się tu również obszar dla dzieci, tor saneczkowy i park rozrywki z kilkunastoma przeszkodami.

Widok na halę narciarską w Bispingen.

3. alpincenter, Bottrop (Niemcy)

Centrum Alpincenter w Bottrop oferuje najdłuższą krytą trasę zjazdową w Niemczech! Tutaj zaawansowani narciarze mają do pokonania wyzwanie na zjeździe o długości 640 m i nachyleniu 24%. Miłośnicy freestyle’u znajdą coś dla siebie w parku rozrywki, wypożyczalni sprzętu i szkole narciarskiej, które dopełniają ofertę. Obiekt oferuje jeszcze większą różnorodność sportową: tor linowy, letni tor saneczkowy, paintball i jedyny w Niemczech profesjonalny kryty tunel aerodynamiczny. Na przerwę można się wybrać do ogrodu piwnego, najwyższego w Zagłębiu Rury. Szczególną atrakcją są bilety all inclusive: wstęp, korzystanie z tras zjazdowych, sprzęt (narty/snowboard, buty, kije), wyżywienie z bufetu, nieograniczona ilość napojów bezalkoholowych i trzy napoje alkoholowe (piwo/wino) są dostępne w stałej cenie.

Białe szaleństwo w Bottrop.

4. Snowtropolis, Senftenberg (Niemcy)

Snowtropolis w regionie Łużyc jest nieco mniejszy. Hala, otwarta w 2004 roku, ma 140 m długości o nachyleniu do 25 stopni i mały park śnieżny. Obok znajduje się centrum tenisowo-badmintonowe, które w miesiącach zimowych jest przekształcane w lodowisko. Z kręgielnią, sauną i pobliskim jeziorem, sala ta jest również prawdziwym światem przygód z szeroką gamą zajęć. Dla gości, którzy chcieliby przedłużyć swój „urlop narciarski” poza dzień wizyty, ośrodek oferuje małe domy wakacyjne.

Trasa w Snowtropolis w Senftenberg.

5. alpincenter Hamburg-Wittenburg, Hamburg (Niemcy)

Centrum Alpincenter Hamburg-Wittenburg działa w pobliżu Hamburga. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, centrum oferuje szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu, w szczególności jazdę na nartach na trasie o długości 330 m. Stok treningowy, trasa niebieska i czerwona, snowpark – nie brakuje tu niczego. Dostępny tu program oferuje ponadto atrakcje kulinarne, bowling, bingo, niedzielny brunch i kolacje tematyczne.

W alpincenter można wjechać na górę wyciągiem krzesełkowym.

6. DKB Skisport Halle, Oberhof (Niemcy)

DKB Skisport Halle w Oberhofie jest jedyną halą narciarską w Niemczech, w której można uprawiać narciarstwo klasyczne. Nawet latem narciarze rekreacyjni i wyczynowi znajdą tu najlepsze warunki zimowe. Na powierzchni 10.000 m² prawie 2-kilometrowy tor oferuje wystarczająco dużo miejsca na białe szaleństwo. Ponadto do dyspozycji są cztery strzelnice do broni małych kalibrów i karabinów pneumatycznych. Dla miłośników nart bez doświadczenia oferowane są kursy narciarskie, a wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oferuje odpowiedni sprzęt dla każdego.

7. SnowWorld, Landgraaf (Holandia)

W Snowworld w Landgraaf znajduje się pięć tras zjazdowych o łącznej długości 1 120 m. Hala narciarska w pobliżu Akwizgranu jest jednym z największych krytych terenów sportów zimowych na świecie. Dostępny jest nawet oficjalny tor wyścigowy FIS o długości 500 m, dzięki czemu również tutaj mogą odbywać się wyścigi Pucharu Świata. Latem na treningi przyjeżdżają międzynarodowe zespoły narciarskie i snowboardowe. Pośrodku głównego toru znajduje się rustykalny Graubündner Hütte, który zaprasza na pyszne posiłki. Nieco wyżej znajduje się kryty park rozrywki, który oferuje mnóstwo miejsca do wypróbowania nowych skoków i wyczynów. W bezpośrednim sąsiedztwie hali narciarskiej znajduje się duży park na wolnym powietrzu z wysokim parkiem linowym, ścieżką dydaktyczną, liną zjazdową i kolejką górską, która z prędkością 42 km/h zjeżdża w dół do doliny.

Główna trasa w SnowWorld w Landgraaf.

8. Hala narciarska De Uithof, Haga (Holandia)

Plaża jest niedaleko, natomiast zaledwie kilkanaście metrów dalej można jeździć na nartach  przez cały rok. Umożliwia to kryta hala narciarska „De Uithof” w Hadze. Łącznie 211 m nartostrady, dwa wyciągi narciarskie i dwa magiczne dywany są dostępne i stwarzają optymalne warunki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Największe w Europie halowe centrum sportowe oferuje również wiele innych atrakcji, w tym jazdę na łyżwach, gokarty, dzień lasera, piłkę nożną na bungee i wspinaczkę. Cztery przytulne kawiarnie zapraszają do przerwy przy gorących napojach i przekąskach.

Główna trasa w hali narciarskiej De Uithof.

9. Skidôme, Rucphen (Holandia)

Dużo świeżego śniegu zapewnia dobrą zabawę na stokach w Skidôme Rucphen. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z zielonego, niebieskiego i czerwonego stoku narciarskiego o długości 160 m każdy oraz nowoczesnych wyciągów. Nowe sztuczki można wypróbować na różnych torach i skokach w parku rozrywki. Zjeżdżanie na saneczkach i zjeżdżanie oponami w dół trasy narciarskiej również zwiększa radość z jazdy. Icekart, Glowgolf i Escape Room dopełniają zróżnicowaną ofertę.

Na „szczycie” w hali narciarskiej w Rucphen.

10. Skidôme, Terneuzen (Holandia)

Hala narciarska w Terneuzen działa pod nazwą Skidôme od 2012 roku. Do wyboru są niebieskie, czerwone i czarne stoki, z których najdłuższy ma 220 m długości. Różne poziomy trudności są idealne dla początkujących, ale także dla zaawansowanych narciarzy. W parku rozrywki z szynami, skokami i ogromną poduszką powietrzną freeriderzy mogą się wyszaleć do woli. Ponadto do wynajęcia są sanki i opony oraz cały sprzęt narciarski. Oprócz zabawy na stokach znajdują się tu restauracje i kawiarnie z pysznym jedzeniem i napojami do wyboru.

Mała skocznia w Skidome Terneuzen.

11. Montana Snowcenter, Valkenswaard (Holandia)

„Montana Snowcenter” o powierzchni 7.000 m² posiada długą trasę zjazdową, trasę z muldami i mały snowpark z szynami i skoczniami. Dla dzieci i początkujących szczególnie odpowiednia jest mniejsza trasa zjazdowa, na której odbywają się kursy narciarskie i snowboardowe. W „Montana Bar” znajduje się duży wybór pysznych dań. Stąd roztacza się wspaniały widok na nartostradę, a napój w après-ski „Rocky Bar” jest idealnym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.

Trasa dla początkujących w Montana Snowcenter.

12. SnowPlanet, Spaarnwoude (Niderlandy)

W Spaarnwoude koło Amsterdamu miłośnicy sportów zimowych jeżdżą na nartach na 230-metrowym stoku. Hala chce zdobywać punkty przede wszystkim poprzez szeroki wachlarz kursów – w tym „kurs strachu”.

W Snowplanet organizowane są również kursy dla początkujących.

13. SnowPlanet, Velsen (Holandia)

SnowPlanet w Velsen jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę z całą rodziną. W szkole narciarskiej można zarezerwować kursy na każdym poziomie, aby nauczyć się lub poprawić swoje umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie. Mniejsza trasa zjazdowa nadaje się przede wszystkim dla dzieci, a zaawansowani narciarze mogą cieszyć się jazdą po stromej trasie zjazdowej. Oprócz dwóch stoków SnowPlanet posiada kilka restauracji, kawiarnię après-ski i dwa tarasy.

Główna trasa w Snowplanet z funparkiem.

14. SnowWorld, Zoetermeer (Holandia)

SnowWorld w Zoetermeer oferuje wyjątkowe przeżycia, ponieważ znajdują się tu jedne z najbardziej stromych zadaszonych tras w Europie. Czerwona trasa z nachyleniem 20% stanowi duże wyzwanie, nawet dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Trzy inne trasy zjazdowe, w tym „Kid’s World” oraz dziesięć wyciągów narciarskich i kryty park rozrywki są częścią różnorodnej oferty. Trzy restauracje kuszą austriackimi potrawami i wyjątkową atmosferą. Jeśli później poczujesz ochotę na après-ski, będziesz w dobrych rękach w Skybarze lub Bierstubie.

Funpark w SnowWorld Zoetermeer.

15. Snow Valley, Peer (Belgia)

Hala narciarska, która rozrosła się z biegiem lat: przy otwarciu znajdowała się 160-metrowa trasa, która przyciągnęła miłośników sportów zimowych do Peer, dzisiaj natomiast to aż 3 trasy. Jedna o długości 350 m, snowpark o długości 85 m oraz 100-metrowy odcinek dla początkujących. Belgowie są szczególnie dumni ze snowparku, który był pierwszym na świecie krytym snowparkiem, kiedy został otwarty w 2001 roku, oraz z kawiarni snowboardowej „Boarders Paradise”.

Funpark w Snow Valley.

16. SnowHall, Amnéville (Francja)

Druga najdłuższa kryta trasa w Amnéville, niedaleko granicy z Luksemburgiem i Niemcami, ma 620 m długości – jedyny taki tor we Francji. Otwarta w 2005 r. hala posiada stok dla początkujących o długości 100 m. Można tu również przetestować snowscooting.

W hali narciarskiej Amnéville dostępna jest trasa o długości 620 m.

17. Snow Arena, Druskienniki (Litwa)

Hala narciarska z trasą o długości 460 m znajduje się w największym uzdrowiskowym mieście Litwy. Nie jest to jednak jedyna trasa, którą odwiedzający mają tu do dyspozycji. Znajduje się tu również trasa dla początkujących (150 m), a nawet trasa na zewnątrz. Jest ona jednak dostępna tylko w czasie prawdziwej zimy – ale wtedy oferuje dodatkowe 640 m.

Trasa w hali narciarskiej Druskininkai.

18. Snej Krasnogorsk, Moskwa (Rosja)

Pierwsza hala narciarska w Rosji znajduje się w pobliżu stolicy Moskwy i została otwarta w 2008 r. trasą o długości 400 m. Oprócz sportu, główny nacisk kładzie się tutaj na dobre samopoczucie: odwiedzający mają do wyboru 6 restauracji, do dyspozycji jest oaza wellness, a rodzice mogą pozostawić swoje dzieci pod profesjonalną opieką.

19. Snowzone, Madryt (Hiszpania)

Jedyna hala narciarska w Hiszpanii znajduje się bezpośrednio przy popularnym centrum handlowym Xanadú. Trasa zjazdowa ma długość 250 m dla zaawansowanych narciarzy i 100 m dla początkujących.

W Madrycie można połączyć wypad na narty z zakupami.

20. Hiihtotunneli, Vuokatti (Finlandia)

Hala narciarska Hiihtotunneli w Vuokatti jest krytą halą do biegów narciarskich i umożliwia trening na śniegu nawet w lecie. Trasa o długości ok. 1,2 km dostosowana jest do naturalnych wzgórz i dolin i nadaje się zarówno do uprawiania narciarstwa biegowego, jak i jazdy na łyżwach. Temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie od -5° do -9°C, co stwarza optymalne warunki do uprawiania sportów zimowych przez cały rok.

21. Ski Arena, Leppävirta (Finlandia)

Kolejna kryta hala do biegów narciarskich znajduje się w Leppävirta w Finlandii. Wyciosana w skale sala znajduje się 30 m poniżej hotelu Vesileppis. Trasa ma długość około 1,1 km i specjalizuje się w narciarstwie biegowym i biathlonie. Nadaje się zarówno do stylów klasycznych, jak i łyżwiarskich. Średnia temperatura wynosi od -1° do -5°C, w zależności od pory roku.

22. Snozones, Castleford/Milton Keynes (Wielka Brytania)

Snozony umożliwiają uprawianie sportów zimowych wszystkim miłośnikom białego szaleństwa. Niezależnie od wieku, kondycji, czy ogólnej sprawności fizycznej – doświadczeni przewodnicy uczą wszystkich, jak jeździć na nartach, korzystając z dostosowanych do ich potrzeb sesji treningowych. Dwie strefy śniegu znajdują się w Milton Keynes i Castleford i mają trasy zjazdowe o długości od 200 do 500 m oraz różne wyciągi narciarskie. Kuchnia alpejska serwuje klasyczne potrawy, takie jak hamburgery, makaron itp. oraz opcje wegańskie i wegetariańskie.

23. The SnowCentre, Hemel Hempstead (Wielka Brytania)

Najdłuższa kryta trasa narciarska w Wielkiej Brytanii znajduje się w Snow Centre, które znajduje się w pobliżu Londynu, a więc w bardzo korzystnej lokalizacji. Trasa narciarska o długości 360 m i szerokości 30 m jest idealna dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Śnieżna zjeżdżalnia „The Ringo Slide”, na której cała rodzina może zjeżdżać po stoku z oponami, to świetna zabawa. Jeśli potrzebujesz małej przerwy, możesz rozgrzać się w barze z darmową kawą i herbatą. Ponadto z restauracji roztacza się wspaniały panoramiczny widok na nartostradę i kusi tradycyjnymi daniami kuchni alpejskiej.

Główna trasa w Snow Centre.

24. Chill Factore, Manchester (Wielka Brytania)

Hala narciarska Chill Factore w Manchesterze to idealne miejsce na przygotowanie się do kolejnego urlopu narciarskiego. Jeśli nie chcesz czekać do następnej zimy lub nigdy wcześniej nie jeździłeś na nartach, znajdziesz odpowiednie warunki z krytym stokiem śnieżnym. Oprócz kursów dla początkujących i dla degustatorów oferuje się wiele innych zajęć, takich jak jazda na sankach. Wiele restauracji i barów zaprasza do zatrzymania się po długim dniu spędzonym na nartach.

25. SnowDome, Tamworth (Wielka Brytania)

SnowDome w Tamworth został otwarty w 1994 roku i był pierwszą dużą halą narciarską w Wielkiej Brytanii. Najdłuższa trasa zjazdowa ma 170 m długości i 30 m szerokości, dodatkowo znajdują się tu dwie trasy zjazdowe szkoły narciarskiej o długości 30 m i 25 m. Szkoła narciarska oferuje szeroki wybór kursów dla narciarzy i snowboardzistów. Można również wynająć opony i sanie. Ale centrum rekreacyjne punktuje również innymi atrakcjami: jazda na łyżwach, wspinaczka, pływanie oraz strefa fitness i spa oferują całą gamę zajęć dla całej rodziny.

Hala narciarska a doświadczenie w górach

Dla początkujących, kryte stoki narciarskie to dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń na śniegu i chociażby pomysłu na to, co mają do zaoferowania sporty zimowe w górach. Zaawansowani narciarze mogą przetestować nowe narty przed zakupem, wprawić się w nastrój na sezon zimowy lub po prostu przetrwać miesiące bez śniegu. Jednak atmosfera w hali narciarskiej jest zawsze sztuczna, a liczba tras zjazdowych jest ograniczona. Puszysty śnieg, przyjemne niskie temperatury i słońce nie mogą być wytwarzane za naciśnięciem przycisku. Dlatego też wizyta w hali narciarskiej nie zastąpi wycieczki narciarskiej w góry. Ponieważ jazda na nartach to coś więcej niż tylko jazda na stoku. Jest to również obcowanie z naturą i niepowtarzalne widoki.

Jaki teren narciarski wybrać?
Jaki teren narciarski wybrać?

Miłośnicy śniegu wiedzą to doskonale: minęło już trochę czasu od ostatnich ...

Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach
Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach

Jeśli jesteś entuzjastą narciarstwa, z pewnością będziesz chciał zabrać swoje ...