Hale narciarskie w Europie

30/01/2023 - SnowTrex

Uprawianie sportów zimowych niezależnie od pory roku i pogody – to właśnie oferują hale narciarskie. Są otwarte przez cały rok i gwarantują miłośnikom sportów zimowych zabawę na stoku nawet w lecie. Ale czym w ogóle są hale narciarskie? SnowTrex rozwiewa wątpliwości o halach narciarskich i prezentuje, które z nich są dostępne w Europie.

W halach narciarskich narciarze w Europie mogą doświadczyć zabawy na śniegu przez cały rok.

Wszystkie hale narciarskie w Europie w skrócie

Hala narciarskaKrajWielkośćDługość trasy zjazdowej
LOTTO Thüringen Skisport-Halle OberhofNiemcy10 000 m²2 000 m
Hiihtotunneli VuokattiFinlandiab.d.1 200 m
SnowWorld LandgraafHolandia35 000 m²1 120 m
Ski Arena LeppävirtaFinlandia8 000 m²1 100 m
alpincenter BottropNiemcyb.d.640 m
SnowHall AmnévilleFrancja20 000 m²620 m
Snow Arena DruskininkaiLitwab.d.610 m
SnowWorld ZoetermeerHolandiab.d.610 m
Snowvalley PeerBelgia20 000 m²535 m
Xscape/Snozone Castleford/Milton KeynesWielka Brytaniab.d.500 m
Skidôme RucphenHolandia30 000 m²480 m
Snej Krasnogorsk MoskauRosja24 000 m²400 m
The Snow Centre Hemel HempsteadWielka Brytaniab.d.360 m
Snowzone MadridHiszpania1 800 m²350 m
alpincenter Hamburg-WittenburgNiemcy30 000 m²330 m
Skidôme TerneuzenHolandiab.d.330 m
SnowPlanet VelsenHolandiab.d.330 m
Alpenpark NeussNiemcy13 000 m²300 m
Snow Dome BispingenNiemcy23 000 m²300 m
Chill Factore ManchesterWielka Brytania10 200 m²290 m
SnowPlanet SpaarnwoudeHolandia15 000 m²230 m
Snowdome TamworthWielka Brytaniab.d.225 m
Montana Snowcenter ValkenswaardHolandia7 000 m²211 m
De Uithof Den HaagHolandiab.d.211 m
Snowtropolis SenftenbergNiemcyb.d.140 m
Pod dachami hal narciarskich miłośnicy sportów zimowych znajdą najlepsze warunki śniegowe na sztucznych stokach.

Czym są hale narciarskie?

Hale narciarskie charakteryzują się zadaszoną przestrzenią o wyglądzie tunelu, wyposażoną w wyciągi i stoki. Aby stworzyć sztuczną górę, fundament budynku ma nachylenie od 10 do 35°. Aby sztuczny śnieg mógł się wytworzyć i utrzymać, temperatura wewnątrz budynku wynosi stale od -2 do -5°C. W prawie każdej hali narciarskiej można znaleźć restaurację z alpejską atmosferą bacówki i muzyką après-ski.

Możesz doskonalić swoje umiejętności na różnych kursach narciarskich i snowboardowych lub zdobyć pierwsze doświadczenie w funparku. Jeśli nie masz własnego sprzętu, możesz wypożyczyć go na miejscu, przetestować i kupić w sklepie. Fachowy personel znajdzie odpowiedni sprzęt na każdą potrzebę. Aby wyjazd na narty był wszechstronnym doświadczeniem, hale narciarskie oferują znacznie więcej niż tylko zabawę na stoku. Niektóre miejsca to prawdziwe parki rozrywki i przygody, w których możesz zarezerwować wszystko, od urodzin dla dzieci po imprezy firmowe.

1. LOTTO Thüringen Skisport-Halle, Oberhof (Niemcy)

LOTTO Thüringen Skisport-Halle w Oberhofie to jedyna kryta hala narciarska w Niemczech, w której można uprawiać nordyckie sporty zimowe. Nawet przy letnich temperaturach sportowcy rekreacyjni i zawodowi znajdą tu najlepsze warunki zimowe. Na powierzchni 10 000 m² znajduje się trasa o długości prawie 2 km, na której można się wyszaleć. Ponadto można skorzystać z czterech strzelnic dla karabinów małokalibrowych i pneumatycznych. Dla początkujących narciarzy organizowane są kursy narciarskie, a w wypożyczalni sprzętu narciarskiego każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Hiihtotunneli, Vuokatti (Finlandia)

Hala narciarska Hiihtotunneli w Vuokatti jest krytą halą do biegów narciarskich i umożliwia trening na śniegu nawet latem. Trasa o długości około 1,2 km jest dostosowana do naturalnych wzgórz i dolin i nadaje się zarówno do stylu klasycznego, jak i łyżwowego. Operator utrzymuje stałą temperaturę od -5° do -9°C, tworząc optymalne warunki do uprawiania sportów zimowych przez cały rok.

3. SnowWorld, Landgraaf (Holandia)

Snowworld w Landgraaf ma aż pięć stoków o łącznej długości 1120 m. Ten kryty stok narciarski w pobliżu Akwizgranu jest jednym z największych krytych terenów do uprawiania sportów zimowych na świecie. Znajduje się tu nawet 500-metrowa oficjalna trasa wyścigowa FIS, dzięki czemu mogą się tu odbywać także zawody Pucharu Świata. W lecie trenują tu międzynarodowe drużyny narciarskie i snowboardowe. Na środku głównej trasy zjazdowej znajduje się alpejska bacówka Graubündner Hütte, która zaprasza do zatrzymania się na posiłek. Nieco powyżej znajduje się kryty park rozrywki, w którym można wypróbować nowe skoki i akrobacje. Bezpośrednio przy krytej hali narciarskiej znajduje się duży park na świeżym powietrzu z parkiem linowym, szlakiem przygód, kolejką linową i Alpine Coaster, który z prędkością 42 km/h zjeżdża do doliny.

4. Ski Arena, Leppävirta (Finlandia)

Kolejna kryta hala do biegów narciarskich znajduje się w Leppävirta w Finlandii. Hala, która jest wykuta w skale, znajduje się 30 m poniżej hotelu Vesileppis. Trasa ma około 1,1 km długości i specjalizuje się w biegach narciarskich i biathlonie, jest odpowiednia zarówno dla stylu klasycznego, jak i łyżwowego. Średnia temperatura w hali wynosi od -1° do -5°C, w zależności od pory roku.

5. alpincenter, Bottrop (Niemcy)

Alpincenter w Bottrop oferuje najdłuższy kryty stok w Niemczech! Zaawansowani narciarze mogą tu zmierzyć się z trasą o długości 640 m i nachyleniu 24%. Miłośnicy freestyle’u mogą skorzystać z funparku, a wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska uzupełniają ofertę. W ośrodku czeka na Państwa jeszcze więcej sportowych urozmaiceń: do wyboru jest park linowy, letni tor saneczkowy, paintball i jedyny w Niemczech profesjonalny kryty tunel aerodynamiczny. Odpocząć można w ogródku piwnym, najwyższym w Zagłębiu Ruhry. Szczególną zaletą są bilety all inclusive: wstęp, korzystanie ze stoków, sprzęt (narty/snowboard, buty, kijki), jedzenie z bufetu, nielimitowane napoje bezalkoholowe i trzy napoje alkoholowe (piwo/wino) są dostępne w stałej cenie.

6. SnowHall, Amnéville (Francja)

Drugi co do długości kryty stok we francuskim mieście Amnéville, niedaleko granicy z Luksemburgiem i Niemcami, ma 620 m długości – to jedyny taki obiekt we Francji. Stok dla początkujących na krytej hali, która została otwarta w 2005 roku, ma 100 m długości. Mali narciarze mogą tu także spróbować jazdy na skuterach śnieżnych.

7. Snow Arena, Druskieniki (Litwa)

Kryta hala ze stokiem o długości 460 m znajduje się w największym litewskim uzdrowisku. Nie jest to jednak jedyny stok, na którym można się wyszaleć. Jest tu także stok dla początkujących (150 m), a także stok zewnętrzny. Ten ostatni jest jednak dostępny tylko zimą, ale wtedy oferuje dodatkowe 640 m.

8. SnowWorld, Zoetermeer (Holandia)

SnowWorld w Zoetermeer oferuje wyjątkowe przeżycia, ponieważ znajduje się tam najbardziej stromy kryty stok w Europie. Czerwony stok o nachyleniu 20% stanowi duże wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Trzy inne stoki, w tym „Kid’s World”, a także dziesięć wyciągów narciarskich i kryty park rozrywki to część wszechstronnej oferty. Trzy restauracje kuszą austriackimi potrawami i atmosferą. Jeśli mają Państwo ochotę na après-ski, to Skybar lub Bierstube są odpowiednim miejscem.

9. Snow Valley, Peer (Belgia)

Hala narciarska, która rozrosła się z biegiem lat: podczas gdy w momencie otwarcia w Peer była tylko jedna 160-metrowa trasa, która przyciągała miłośników sportów zimowych, dziś są tu trzy trasy. Duża o długości 350 m, snowpark o długości 85 m i trasa dla początkujących o długości 100 m. Belgowie są szczególnie dumni ze snowparku, który w momencie otwarcia w 2001 roku był pierwszym krytym snowparkiem na świecie, oraz z modnej kawiarni snowboardowej „Boarders Paradise”.

Niezależnie od tego, czy są to duże, czy małe ośrodki, wszyscy miłośnicy sportów zimowych mogą się świetnie bawić na stokach w europejskich halach narciarskich.

10. Snozones, Castleford/Milton Keynes (Wielka Brytania)

Snozones sprawia, że sporty zimowe są dostępne dla wszystkich miłośników narciarstwa. Niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, sprawności fizycznej, sensorycznej czy poznawczej – doświadczeni przewodnicy uczą każdego, jak jeździć na nartach, korzystając ze specjalnie dostosowanego szkolenia. Dwie Snowzones znajdują się w Milton Keynes i Castleford i mają stoki o długości od 200 do 500 m oraz różne wyciągi. „Alpine Kitchen” serwuje klasyczne dania, takie jak hamburgery, makarony itp., a także opcje wegańskie i wegetariańskie.

11. Skidôme, Rucphen (Holandia)

Mnóstwo świeżego śniegu zapewnia dobrą zabawę na stoku w Skidôme Rucphen. Na narciarzy i snowboardzistów czeka zielona, niebieska i czerwona trasa, każda o długości 160 m, oraz nowoczesne wyciągi. W funparku można wypróbować nowe triki na różnych railach i skoczniach. Dodatkową atrakcją są tobogany i opony do zjeżdżania ze stoku. Urozmaiconą ofertę uzupełnia ice karting, glow golf i escape room.

12. Snej Krasnogorsk, Moskwa (Rosja)

Pierwsza hala narciarska w Rosji znajduje się w pobliżu Moskwy i została otwarta w 2008 roku z trasą o długości 400 m. Oprócz sportu kładzie się tu nacisk na dobre samopoczucie: goście mogą wybierać spośród 6 restauracji, mają do dyspozycji oazę wellness, a ci, którzy chcą pojeździć na nartach bez ograniczeń, mogą zostawić swoje dzieci pod profesjonalną opieką.

13. The Snow Centre, Hemel Hempstead (Wielka Brytania)

Najdłuższy kryty stok w Wielkiej Brytanii znajduje się w Snow Centre, które jest położone blisko Londynu, a więc w najdogodniejszym miejscu. Stok o długości 360 m i szerokości 30 m jest idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Zjeżdżalnia Ringo Slide to świetna zabawa dla całej rodziny, a opony pozwalają zjeżdżać w dół stoku. Jeśli potrzebujesz małej przerwy, możesz ogrzać się w barze z darmową kawą i herbatą. Restauracja oferuje również wspaniały widok na stoki i kusi tradycyjnymi alpejskimi potrawami.

14. Snowzone, Madryt (Hiszpania)

Jedyna w Hiszpanii hala narciarska znajduje się tuż obok popularnego centrum handlowego Xanadú. Trasa dla zaawansowanych narciarzy ma długość 250 m, a trasa dla początkujących 100 m.

15. alpincenter Hamburg-Wittenburg, Hamburg (Niemcy)

Ośrodek alpincenter Hamburg-Wittenburg jest położony w pobliżu Hamburga. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ośrodek oferuje szeroką paletę zajęć rekreacyjnych, przede wszystkim jazdę na nartach na trasie zjazdowej o długości 330 m. Stok treningowy, niebieskie i czerwone stoki, snowpark – wszystko to jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Urozmaicona oferta gastronomiczna obejmuje także kręgle, bingo, niedzielny brunch i wieczór z kryminałem .

16. Skidôme, Terneuzen (Holandia)

Od 2012 roku hala narciarska w Terneuzen działa pod nazwą Skidôme. Do wyboru są niebieskie, czerwone i czarne stoki, z których najdłuższy ma 220 m długości. Różne poziomy trudności są idealne dla początkujących, ale zaawansowani narciarze również będą mogli się sprawdzić. W funparku z railami, skoczniami i ogromnym Airbagiem freeriderzy mogą się wyszaleć do woli. Można też wypożyczyć sanki i opony oraz wszelkiego rodzaju sprzęt narciarski. Oprócz zabawy na stoku są tu restauracje i kawiarnie z pysznym jedzeniem i napojami.

17. SnowPlanet, Velsen (Holandia)

SnowPlanet w Velsen to idealne miejsce na spędzenie dnia z całą rodziną. W szkółce narciarskiej można zarezerwować kursy na wszystkich poziomach, aby nauczyć się lub poprawić swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe. Mniejszy stok jest odpowiedni dla dzieci, a zaawansowani narciarze mogą się bawić na stromym stoku. Oprócz dwóch stoków SnowPlanet ma kilka restauracji, kawiarnię après-ski i dwa tarasy.

18. Alpenpark Neuss (Niemcy)

Pierwszy w Niemczech kryty stok narciarski znajduje się w Neuss, niedaleko Düsseldorfu. Alpenpark Neuss, o pokaźnej długości 300 m i szerokości do 100 m, jest jednym z najdłuższych krytych stoków narciarskich w Europie. Szczególną cechą tego obiektu jest „prawdziwy” śnieg produkowany w opatentowanym procesie oraz pokrycie ścian hali panoramami górskimi.

Liczne kursy narciarskie i snowboardowe sprawiają, że kryta hala narciarska w Neuss jest idealnym miejscem dla początkujących i ciekawych świata, którzy chcą się zapoznać ze sportami zimowymi. Dodatkowe kursy oferowane są także dla dzieci i zaawansowanych narciarzy, którzy chcą poprawić swoją technikę.

Oczywiście hala narciarska w Neuss oferuje również typowe dania kuchni alpejskiej w przyjemnej atmosferze.

Halę sportów zimowych można podzielić na dwa obszary. Z jednej strony są odcinki stoku przeznaczone dla początkujących, o nachyleniu od 10 do 18%, a z drugiej stromy górny stok, odpowiedni dla bardziej zaawansowanych narciarzy, który prowadzi w dół do „doliny” o nachyleniu do 28%. Na całej długości 300 m trasy znajduje się kilka częściowo oddzielonych od siebie obszarów, które zapewniają urozmaicenie. Oprócz strefy dla początkujących, w której znajduje się 12-metrowy czarodziejski dywan, jest też 70-metrowy tor saneczkowy, na którym mogą się sprawdzić także osoby nie jeżdżące na nartach.

Oprócz wyjątkowego stoku narciarskiego, ośrodek w Neuss oferuje dwie restauracje i ogródek piwny, w których można naładować baterie. Goście, którzy są w nastroju do zabawy, mogą się bawić na przykład na imprezach tematycznych w weekendy. Ponadto na terenie ośrodka znajduje się czterogwiazdkowy hotel, pole golfowe, boisko do piłki nożnej oraz bogata oferta aktywności na świeżym powietrzu obejmująca park wspinaczkowy i gigantyczną huśtawkę.

19. Snow Dome, Bispingen (Niemcy)

Narciarstwo alpejskie na płaskim terenie między Hamburgiem a Hanowerem? Od 2006 roku jest to możliwe. Snow Dome w Bispingen, z 300-metrową trasą zjazdową i 20-procentowym nachyleniem, nadaje się szczególnie dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Szczególną cechą tego obiektu jest piękny, szeroki na około 60 m stok. Poza Snow Area z trzema wyciągami znajduje się tam strefa dla dzieci, tor saneczkowy i fun park z kilkunastoma przeszkodami.

20. Chill Factore, Manchester (Wielka Brytania)

Hala narciarska Chill Factore w Manchesterze to idealne miejsce, żeby przygotować się do kolejnego urlopu narciarskiego. Dla tych, którzy nie chcą czekać do następnej zimy lub nigdy wcześniej nie jeździli na nartach, kryty stok jest idealnym miejscem. Oprócz kursów dla początkujących i kursów próbnych, oferowane jest wiele innych zajęć, takich jak saneczkarstwo. Wiele restauracji i barów zaprasza na posiłek po długim dniu spędzonym na nartach.

21. SnowPlanet, Spaarnwoude (Holandia)

W Spaarnwoude niedaleko Amsterdamu entuzjaści sportów zimowych mogą jeździć na nartach na 230 m stoku. Hala przyciąga wszystkich, którzy chcą spróbować sportów zimowych przede wszystkim dzięki szerokiej gamie kursów – w tym „kursowi strachu”, który ma na celu przełamanie strachu związanego z jazdą na nartach.

22. SnowDome, Tamworth (Wielka Brytania)

SnowDome w Tamworth została otwarta w 1994 roku i była pierwszą dużą halą narciarską w Wielkiej Brytanii. Najdłuższy stok ma 170 m długości i 30 m szerokości, są też dwa stoki treningowe szkółki narciarskiej o długości 30 m i 25 m. Szkółka narciarska oferuje szeroki zakres kursów dla narciarzy i snowboardzistów. Ponadto można wypożyczyć opony i sanki. Ale centrum rekreacyjne może również pochwalić się innymi atrakcjami: jazda na łyżwach, wspinaczka, pływanie oraz strefa fitness i spa oferują bogatą gamę zajęć dla całej rodziny.

23. Montana Snowcenter, Valkenswaard (Holandia)

Ośrodek Montana Snowcenter o powierzchni 7000 m² ma długi stok, stok z muldami i mały snowpark z railami i skoczniami. Mniejsza trasa jest szczególnie odpowiednia dla dzieci i początkujących; to właśnie tutaj odbywają się głównie kursy narciarskie i snowboardowe. Bar Montana oferuje duży wybór pysznych dań. Podczas posiłku jest stąd wspaniały widok na stok, a drink w après-ski „Rocky Bar” to idealne zakończenie pełnego wrażeń dnia.

24. De Uithof Ski Hall, Haga (Holandia)

Co prawda plaża jest niedaleko, ale kilka metrów dalej możesz jeździć na nartach przez cały rok. Umożliwia to kryta hala narciarska „De Uithof” w Hadze. Do dyspozycji jest całe 211 m tras, dwa wyciągi i dwa czarodziejskie dywany, które stwarzają optymalne warunki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Największe w Europie kryte centrum sportowe oferuje także wiele innych atrakcji, takich jak jazda na łyżwach, gokarty, laser tag, bungee football, wspinaczka i bouldering. Cztery przytulne kawiarnie zapraszają na przerwę z gorącymi napojami i wzmacniającymi przekąskami.

25. Snowtropolis, Senftenberg (Niemcy)

Snowtropolis w Lausitz jest nieco mniejsze i bardziej przytulne. Hala, która została otwarta w 2004 roku, ma 140-metrową trasę zjazdową o nachyleniu do 25 stopni i mały snowpark. Podobnie jak w przypadku dużych hal, można również obserwować poczynania na śniegu z baru après-ski z dużym przeszklonym frontem. Obok znajduje się centrum tenisa i badmintona, które w zimie zamienia się w lodowisko. W pobliżu znajduje się kręgielnia, sauna i kąpielisko. Dla gości, którzy chcą przedłużyć swój „urlop narciarski” poza jednodniowy pobyt, ośrodek oferuje małe domki wakacyjne.

Hala narciarska a doświadczenie górskie

Dla początkujących hale narciarskie to dobry sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia na śniegu i przynajmniej podstawowe wyobrażenie o tym, co mają do zaoferowania sporty zimowe w górach. Zaawansowani narciarze mogą przetestować nowe narty przed zakupem, wprowadzić się w nastrój sezonu zimowego lub po prostu spędzić „bezśnieżny” okres w roku. Jednak atmosfera w hali narciarskiej jest zawsze sztucznie tworzona, a wybór stoków jest ograniczony. Pudrowy śnieg, przyjemna zimowa temperatura i słońce nie mogą być wytworzone za naciśnięciem guzika. Dlatego wizyta w hali narciarskiej w żaden sposób nie może zastąpić wyjazdu w góry. Bo narty to coś więcej niż tylko zjazd po stoku. To wyjątkowe doświadczenie natury.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter