Heliskiing i heliboarding – poczuj wolność na nietkniętym, głębokim śniegu

13/06/2023 - SnowTrex

Przedzieranie się przez lśniący, głęboki śnieg, poczucie wolności na rozległych lodowcach i wiatr w twarz, jazda przez lasy, w których być może nikt nigdy wcześniej nie postawił stopy – to, co brzmi jak marzenie każdego zapalonego narciarza, stało się integralną częścią sportów zimowych: heliskiing. SnowTrex zbadał i wyjaśnił wszystko na temat heliskiingu.

Helikopter zabierze Cię wysoko na szczyt.


Fascination Heliskiing/Heliboarding

Wielu entuzjastów śnieżnego szaleństwa uwielbia zjeżdżać w dół doliny po szerokich stokach pokrytych głębokim śniegiem i otoczonych wymarzonymi górskimi krajobrazami. To doświadczenie jest szczególnie atrakcyjne, gdy nie odbywa się na poboczu stoków lub pod wyciągami, ale tam, gdzie tylko kilka osób kiedykolwiek jeździło na nartach lub snowboardzie. Dla większości osób czasochłonne i uciążliwe wejście na szczyt w ramach klasycznej wycieczki narciarskiej jest zbyt dużym wysiłkiem. Dlaczego więc nie wspiąć się na szczyt góry helikopterem? Niezależnie od tego, czy jesteś narciarzem, czy snowboardzistą – heliskiing zabierze Cię w miejsca, które sprawiają, że serce każdego sportowca zimowego bije szybciej. Po locie zapierające dech w piersiach przestrzenie odsłaniają się na wysokości do 4000 metrów. Sam widok lśniących masywów lodowców i pokrytych śniegiem gór to doświadczenie, którego szybko nie zapomnisz. Ale oczywiście samotny zjazd przez nietknięty puch jest główną atrakcją tego pełnego przygód przedsięwzięcia. Więc do dzieła – przypnij deski i wyrusz na wyjątkowe doświadczenie heliskiingu.

Zjeżdżanie w dół doliny po nietkniętych stokach pokrytych głębokim śniegiem to marzenie wielu miłośników białego szaleństwa.

Wysoko w górze z helikopterem

W heliskiingu narciarze latają helikopterem wysoko w górach lub na lodowcu, gdzie siadają w „dziczy” i stamtąd rozpoczynają zjazd niepodobny do niczego, czego prawdopodobnie kiedykolwiek doświadczyli. Już podczas lotu w helikopterze panuje wyjątkowa atmosfera. Pasażerowie helikoptera są pełni oczekiwania i radosnego napięcia, podziwiając imponujące formacje skalne i szerokie ośnieżone stoki z lotu ptaka. Aby dotrzeć do puchowego Eldorado jak najwcześniej, wszyscy uczestnicy wstają jeszcze ciemną nocą – w końcu jazda na nartach w pierwszych promieniach dnia to czysta przyjemność.

Helikopter zabiera nas wysoko w góry.

Przed wyruszeniem w góry należy najpierw podjąć kilka środków ostrożności, aby wszyscy zaangażowani byli optymalnie przygotowani na przygodę. Zaleca się noszenie wielowarstwowej odzieży, aby być przygotowanym na wszystkie warunki pogodowe. Oprócz wyboru odpowiedniej odzieży, ważne jest, aby wszyscy pasażerowie byli zaznajomieni z prawidłowym użyciem sprzętu lawinowego i pierwszej pomocy. Prawidłowe korzystanie z nadajników lawinowych, sond i łopat, a także plecaka z poduszką powietrzną powinno być znane, aby wszyscy entuzjaści sportów zimowych mogli dobrze reagować w niebezpiecznych sytuacjach.

Po podjęciu środków ostrożności nic nie stoi na przeszkodzie lotowi helikopterem. Po dotarciu na szczyt, pasażerowie są wypuszczani na przygodę narciarską w pobliżu szczytu lub zbocza góry.

Zjazd

Wysiadanie z helikoptera i dotarcie do punktu startowego to już coś, ponieważ odsłania się tutaj nieopisana panorama. Po rozkoszowaniu się widokiem i wdychaniu świeżego górskiego powietrza, ruszamy w dół góry.

Po locie helikopterem ukazuje się zapierająca dech w piersiach panorama.

Odlot w towarzystwie przewodnika

Narciarzom podczas zjazdu towarzyszy tak zwany „przewodnik”. Są to doświadczeni, profesjonalni i przede wszystkim lokalni instruktorzy narciarstwa lub przewodnicy górscy, którzy są specjalnie przeszkoleni do jazdy na nartach w dziczy. Zwracają oni uwagę na bezpieczeństwo uczestników, a także na to, aby narciarze nie mieli wpływu na przyrodę.

Podczas porannego spotkania uczestnicy omawiają z przewodnikami aktualnie panujące warunki pogodowe i śniegowe. W trakcie analizy zagrożeń omawiany lub dyskutowany jest potencjał niebezpieczeństwa, sytuacja lawinowa i gzymsy. Komputer zestawia zebrane informacje i tworzy listę zjazdów. Kolor czerwony oznacza trasy, na których nie można zjeżdżać, a zielony trasy, na których można zjeżdżać. Pilot przesyła również jedną z nich i sprawdza, czy można podejść do miejsca wybranego do zjazdu. W ten sposób uzyskuje się ostateczne miejsce odlotu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a warunki mogą się szybko zmieniać. Dlatego wiążąca decyzja o tym, czy zjechać, czy nie, jest podejmowana dopiero po przybyciu na szczyt.

Na szczycie grupa i przewodnik są zdani wyłącznie na siebie.

Po analizie ryzyka uczestnicy otrzymują odprawę dotyczącą bezpieczeństwa. Są oni między innymi instruowani, jak zachowywać się podczas lotu helikopterem, podczas zejścia i jak korzystać z nadajnika lawinowego. Bez względu na to, jak doświadczeni są przewodnicy, w ostatecznym rozrachunku natura jest nieprzewidywalną siłą, a bezpieczeństwo na nieprzygotowanych stokach jest bez wyjątku najważniejszym wymogiem.

Doświadczenie zjazdowe

Podczas „zjazdu” do doliny, gdzie sportowcy często pokonują ponad 1000 metrów wysokości, nie ma wyciągów, kolejek linowych ani schronisk narciarskich, które można zobaczyć daleko i szeroko; zamiast tego spotkania z lokalną przyrodą, taką jak orły, kozice czy świstaki, nie są rzadkością. Podczas szusowania po świeżym puchu i wzdłuż nieodkrytych śnieżnych i leśnych krajobrazów, serce każdego miłośnika przyrody bije szybciej.

Zjazd przez nieodkryte śnieżne i leśne krajobrazy sprawia, że serca miłośników śniegu biją szybciej.

Pomimo wyjątkowego doświadczenia zjazdowego, niewątpliwie należy przestrzegać pewnych zasad postępowania. Oprócz świadomości możliwych zagrożeń lawinowych, a także trudnych warunków na stoku, szczególnie ważne jest, aby przez cały czas utrzymywać orientację. Przewodnik nie może pozostawać zbyt daleko poza zasięgiem wzroku, ponieważ w przeciwnym razie poszczególni uczestnicy mogą się zgubić. Ponadto komunikacja podczas zjazdu jest najważniejsza. Nawet w trudnych warunkach, na przykład z powodu słabej widoczności, należy zawsze dbać o utrzymanie wymiany między przewodnikiem a uczestnikami. Dobra komunikacja nie tylko pomaga w orientacji, ale jest szczególnie pomocna w niebezpiecznych sytuacjach oraz w szybkim ratowaniu i wydobywaniu zasypanej ofiary. Najważniejszą zasadą jest jednak to, aby każdy uczestnik postępował zgodnie z instrukcjami przewodnika. Dzięki swojemu doświadczeniu przewodnik potrafi najlepiej ocenić zagrożenia, takie jak zmienna pogoda czy niebezpieczne warunki lawinowe i stokowe, dlatego powinien cieszyć się zaufaniem każdego uczestnika.

Heliskiing jest również odpowiedni dla „nieprofesjonalistów

W przeciwieństwie do wielu oczekiwań, heliskiing to nie tylko coś dla profesjonalistów, ale dla każdego narciarza, który zdobył już doświadczenie na bardziej wymagających czerwonych i czarnych trasach, ma szybkość i zwinność oraz ma już za sobą pierwsze małe wycieczki poza trasę. Ponadto ważna jest dobra osobista ocena kondycji i własnych umiejętności na deskach. Entuzjaści sportów zimowych powinni być również w dobrej formie. Wysokość, zła pogoda, a także oblodzone odcinki mogą również stanowić ogromne wyzwanie dla doświadczonych entuzjastów sportów zimowych. Jeśli jednak spełnisz powyższe wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeżyć niezapomniane wakacje – łącznie z kopem adrenaliny.

Helisiskiing Air Zermatt

Heliskiing Austria

Aby przeżyć wyjątkową wycieczkę heliskiingową, nie zawsze musisz najpierw przepłynąć Atlantyk. Austria jest również idealnym miejscem do wypróbowania heliskiingu. Zwłaszcza w Lech am Arlberg miłośnicy śniegu mają do dyspozycji całą gamę pierwszorzędnych miejsc do freeride’u. Żądni przygód narciarze i snowboardziści z dobrą techniką mogą polecieć helikopterem do Mehlsack, podczas gdy początkujący celują w okolice szczytu Orgelscharte. Aby uzyskać optymalne warunki śniegowe, należy wybrać okres od grudnia do marca. W miesiącach zimowych entuzjaści sportów zimowych znajdą tu najlepsze warunki do uprawiania wyjątkowego heliskiingu. Dzięki wysokiemu prawdopodobieństwu śniegu, entuzjaści głębokiego śniegu mogą spodziewać się fantastycznego puchu, który umożliwia wyjątkowe wrażenia z jazdy w głębokim śniegu.

W Lech am Arlberg miłośnicy śniegu mają do dyspozycji całą gamę pierwszorzędnych miejsc do freeride’u.

Heliskiing Szwajcaria

W bezpośrednim sąsiedztwie Austrii miłośnicy śniegu znajdą prawdopodobnie najpopularniejsze miejsce do uprawiania heliskiingu w Alpach: wyjątkową Szwajcarię. W Zermatt, wokół imponującego Matterhornu, znajduje się prawdziwe heliskiingowe El Dorado. Liczni operatorzy transportują miłośników śniegu do nietkniętego górskiego świata i do wielu unikalnych i zapierających dech w piersiach zjazdów w głębokim śniegu.

Region wokół imponującego Matterhornu jest uważany za prawdziwe narciarskie El Dorado.

Innym szczególnie popularnym miejscem jest masyw Monte Rosa w Alpach Valais. Wczesnym rankiem udaj się na Plateau Rose, który leży na wysokości około 3100 metrów. W świetle wschodzącego słońca możesz pokonywać pierwsze trasy w nietkniętym puchu na imponującym tle. W otoczeniu gigantycznych gór, takich jak Breithorn i Lyskamm, miłośnicy narciarstwa znajdą tu jedne z najdłuższych tras zjazdowych na świecie. Odważni narciarze i snowboardziści udają się na szczyt Dafourspitze. Z wysokości ponad 4000 m n.p.m. po zjeździe rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Należy jednak pamiętać, że heliskiing w Zermatt powinien być wykonywany przez narciarzy lub snowboardzistów z dobrymi umiejętnościami ze względu na ich długość i dużą liczbę metrów wysokości, które trzeba pokonać.

Heliskiing Włochy

Miłośnicy zimowego szaleństwa na nartach we Włoszech znajdą to, czego szukają w Valtellinie. Valtellina jest jedną z najdłuższych dolin alpejskich i rozciąga się między jeziorem Como na zachodzie a grupą Ortles na wschodzie. Mnóstwo bocznych dolin tworzy granicę z Grupą Bernina na północy, gdzie Włochy graniczą ze Szwajcarią. To właśnie w tych dolinach i na okolicznych zboczach znajduje się wiele tras, na które można dostać się helikopterem. Zapierające dech w piersiach widoki, rozległe śnieżne i leśne krajobrazy oraz świeży puch jak okiem sięgnąć. Podróż można z łatwością odbyć samochodem. Aby zakończyć heliskiing we Włoszech, kuchnia Valtellina zaprasza Cię wieczorem na tradycyjne przysmaki. Te i inne udogodnienia sprawiają, że heliskiing we Włoszech jest niezapomnianym przeżyciem.

Wspaniałe widoki, zapierające dech w piersiach śnieżne i leśne krajobrazy oraz świeży puch są oferowane miłośnikom śniegu we Włoszech.

Heliskiing Canada

Absolutnie najlepsze miejsce na heliskiing miłośnicy śniegu znajdą w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Ten zaśnieżony obszar to cel podróży w samych superlatywach. Obszar Bella Coola o łącznej powierzchni 10 700 km² i wysokości do 4000 m n.p.m. jest największym przyległym obszarem do uprawiania heliskiingu na świecie. Absolutną atrakcją są tu góry przybrzeżne. Ze szczytów o wysokości ponad 4000 m n.p.m. narciarze i snowboardziści mogą podziwiać spektakularny widok na Ocean Spokojny i samotne fiordy. Ambitni entuzjaści sportów zimowych doświadczają wąskich wąwozów skalnych, ogromnych powierzchni lodowców i niezliczonych leśnych tras pełnych przygód. Dzięki różnorodności stromych i długich tras, heliskiing w Kanadzie jest szczególnie odpowiedni dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów o dobrej wytrzymałości, ale początkujący również znajdą trasę, która im odpowiada.

Kanada charakteryzuje się mnogością stromych i długich zjazdów. Idealna do heliskiingu!

Gdzie można uprawiać heliskiing?

Heliskiing jest oferowany w następujących ośrodkach narciarskich z gamy SnowTrex lub w ich pobliżu:

Ośrodek narciarskiKraj
Lech am ArlbergAustria
ChamonixFrancja
Monte RosaWłochy
LivignoWłochy
CourmayeurWłochy
La ThuileWłochy
Alagna ValsesiaWłochy
Val MadesimoWłochy
MürrenSzwajcaria
GrindelwaldSzwajcaria
MeiringenSzwajcaria
GstaadSzwajcaria
Davos-KlostersSzwajcaria
Flims-Laax-FaleraSzwajcaria
Arosa-LenzerheideSzwajcaria
ZermattSzwajcaria
Revelstoke Mountain ResortKanada
Skeena MountainsKanada
Monashee MountainsKanada

Koszty heliskiingu

Koszt wycieczki heliskiing różni się w zależności od długości, lokalizacji, rodzaju zawartych usług i okresu sezonowego. Ogólnie rzecz biorąc, wczesny sezon (grudzień i styczeń) jest najtańszy. Jeśli wycieczka heliskiing jest zarezerwowana pod koniec sezonu (kwiecień), koszty rosną. Najdroższe wycieczki odbywają się w szczycie sezonu (luty i marzec). W tych miesiącach zimowych można zjeżdżać na nartach na największych wysokościach, ponieważ średnie opady śniegu i warunki śniegowe, a także temperatury w ciągu dnia oferują optymalne warunki do samotnych zjazdów w głębokim śniegu.

Oczywiście ceny zależą również w znacznym stopniu od czasu trwania wyjazdu. Przykładowo, czterodniowa wycieczka heliskiing w Kanadzie może kosztować nawet 7000 euro w szczycie sezonu. Należy zauważyć, że cena często obejmuje liczne usługi inclusive. Oferty obejmują między innymi transfery autobusowe do miejsca zakwaterowania, samo zakwaterowanie, usługi przewodnika górskiego, sprzęt narciarski i snowboardowy, a także niezbędny sprzęt bezpieczeństwa.

Istnieje jednak również możliwość zasmakowania świata heliskiingu w ramach jednodniowej wycieczki. W tym przypadku koszty nie są oczywiście tak wysokie. Jeśli na przykład wybierzesz się na jednodniową wycieczkę do Arlberg w Austrii, koszty wyniosą około 550 € na osobę. Obejmuje to lot, ale przewodnik górski musi być zarezerwowany osobno. Chociaż heliskiing nie jest okazyjną ceną, to wyjątkowe doświadczenie na najwyższych szczytach i nietkniętych stokach różnych regionów górskich z pewnością nigdy nie zostanie zapomniane.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest wycieczka narciarska helikopterem?

Heliskiing to wycieczka helikopterem w góry lub na lodowiec. W niektórych przypadkach osiąga się wysokość ponad 4000 m przed powrotem do doliny na nartach lub snowboardzie przez świeży puch i wzdłuż ośnieżonych szczytów.

Ile kosztuje heliskiing?

Koszt wycieczki heliskiingowej różni się w zależności od długości, lokalizacji, liczby wliczonych usług i okresu sezonowego. Szczyt sezonu jest najdroższy. Wycieczki heliskiing w Kanadzie są również droższe niż wycieczki w Austrii. Na przykład jednodniowe wycieczki na Arlberg w Austrii kosztują około 550 euro za osobę bez przewodnika górskiego. W Kanadzie koszt czterodniowej wycieczki z różnymi usługami wliczonymi w cenę wynosi około 7 000 euro.

Gdzie można uprawiać heliskiing?

Heliskiing jest możliwy na całym świecie. Heliskiing w Europie jest możliwy w Austrii (np. Arlberg), Szwajcarii (np. Zermatt) i we Włoszech (np. Valtellina). Po locie na szczyt imponujących szczytów, ambitni entuzjaści sportów zimowych mogą podziwiać wyjątkowe widoki. Wielu entuzjastów sportów zimowych wybiera również trasę do heliskiingowego El Dorado Kanady. W Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie znajduje się największy na świecie obszar do uprawiania heliskiingu.

Dlaczego heliskiing jest tak wyjątkowy?

Nawet lot helikopterem jest wyjątkowym doświadczeniem. Lądowanie na szczycie góry odsłania widok na lśniące masywy lodowców i imponujące panoramy. Następnie powrót do doliny przez świeży i nietknięty puch, z dala od masowej turystyki oraz stoków i wyciągów. To doświadczenie, które sprawia, że serce każdego entuzjasty sportów zimowych bije szybciej.

O czym należy pamiętać podczas heliskiingu?

Należy bezwzględnie znać zasady prawidłowego korzystania ze sprzętu lawinowego i pierwszej pomocy, a także obsługi nadajników i sond lawinowych. Jest to szczegółowo wyjaśniane przez przewodnika górskiego przed każdą wycieczką. Ponadto każdy uczestnik powinien postępować zgodnie z instrukcjami przewodnika, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu przewodnik może najlepiej ocenić zagrożenia, takie jak zmieniająca się pogoda oraz niebezpieczne warunki lawinowe i stokowe.

Czy początkujący również mogą uprawiać heliskiing?

Heliskiing jest odpowiedni dla każdego narciarza, który ma już doświadczenie na trudnych czerwonych i czarnych trasach, ma szybkość i zwinność oraz odbył już kilka małych wycieczek poza trasę. Konieczna jest również dobra samoocena własnych umiejętności i wystarczająca kondycja.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter