Jazda na nartach we Francji – tym razem inaczej!

30/01/2017 - Katarzyna Staniszewska

Nigdzie na świecie nie ma bardziej rozległych terenów narciarskich, niż we Francji. Europejskie eldorado dla narciarzy oferuje dostęp do największego połączonego terenu narciarskiego na świecie – Trzech Dolin, a także wiele obszarów do jazdy freeride i ‘‘mniejsze’’ tereny idealne dla rodzin. Białe szaleństwo bez granic nabiera tu nowego znaczenia!

Zakwaterowanie bezpośrednio na stoku © B.Longo OT Val Thorens

We Francji znajduje się prawie 360 ośrodków narciarskich oraz niemal 30% wszystkich światowych terenów narciarskich. Nie dziwi wobec tego fakt, że aspekt sportowy wysuwa się we Francji na pierwszy plan. W latach 60-tych, kiedy ten ‘’sport narodowy’’ zyskał szczególną popularność, powstało wiele wiosek narciarskich, przyciągających co roku rzesze miłośników białego szaleństwa. Ośrodki te składają się najczęściej z dwóch elementów: pierwotnej wioski w tradycyjnym stylu oraz nowoczesnego resortu narciarskiego z hotelami i apartamentami. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest zakwaterowanie praktycznie przy samym stoku. Gwałtowny rozwój i brak tradycji? Przez lata ukształtowała się opinia, że francuskie ośrodki narciarskie pozbawione są tradycyjnego charakteru. Nie do końca odpowiada to jednak rzeczywistości, wielu mniejszym wioskom, jak np. Saint Sorlin czy Valfréjus, nie brakuje bowiem górskiego uroku. Również w większych ośrodkach niemal przy każdej stacji narciarskiej znaleźć można przytulne, drewniane bacówki.

Górska chatka Le Spot w Alpe d’Huez

Dobra zabawa w pakiecie

Miłośnicy aprés-ski i zabawy do białego rana w nocnych klubach powinni koniecznie skorzystać z oferty takich ośrodków jak Val Thorens w regionie Trzech Dolin, czy też La Plagne. Ogromne tereny narciarskie Alp Sabaudzkich z popularnymi resortami La Plagne, Val Thorens, Tignes i Valmeinier dostarczą niezapomnianych wrażeń miłośnikom dobrej zabawy także poza stokiem. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo – amatorzy spokojnych wieczorów przy lampce wina skorzystać mogą z oferty licznych barów, na stoku, jak i w samych ośrodkach nie brakuje natomiast również barów i znanych klubów.

Różnorodność gwarantowana

Na wschodnim krańcu Francji, a tym samym w najwyższym masywie francuskich Alp znajduje się Górna Sabaudia – prawdziwy raj dla fanów sportów zimowych. U podnóża szczytu Mont Blanc (4810 m), zwanego dachem Europy, rozciąga się ogromny teren narciarski Portes du Soleil z 650 km tras. Zgodnie z prawdą trzeba jednak przyznać, że teren ten nie należy wyłącznie do Francji, bowiem częściowo rozciąga się on w szwajcarskim kantonie Wallis. Pomimo tego, wszystkie trasy objęte są jednym karnetem narciarskim! Le Plagne i Les Arces  tworzą razem połączony region Paradiski z dostępem do 425 km tras. Równie imponujące połączenie terenów stanowi region Espace Killy z dostępem do 300 km tras, łączący Val d´Isère z Tignes.

W La Plagne nawet wieczorem można liczyć na atrakcje © OPGP_E.SIRPARANTA

Dzieci mile widziane

Francja z pewnością nie należałaby do najpopularniejszych narciarskich destynacji, gdyby nie bogata oferta aktywności dla całej rodziny. Urlop zimowy w jednej z francuskich dolin to niewątpliwie spełnienie marzeń zarówno dla starszych, jak i najmłodszych: Val d’Allos w Espace Lumière, Puy St.Vincent z 75 km, idealne dla początkujących Super Dévoluy z niemal 100 km tras, Vars-Le-Claux we Forêt Blanche oraz spokojne Saint Sorlin. Wszystkie wymienione ośrodki zostały wyróżnione jako szczególnie przyjazne rodzinom. Ten wyjątkowy znak jakości przyznawany jest ze względu na przyjazną dla rodzin infrastrukturę, profesjonalną opiekę dla najmłodszych oraz bogaty program rozrywek i aktywności dla dzieci w każdym wieku.

Szerokie trasy dla rodzin w Saint Sorlin

Słoneczne południe dla narciarzy rekreacyjnych

Alpy Nadmorskie w południowej Francji są znane przede wszystkim ze względu na piękne krajobrazy z imponującymi wąwozami i potężnymi masywami górskimi. W tej scenerii położone są małe, urocze wioski narciarskie z dostępem do tras na wysokości do 3000 m. Jednym z największych terenów narciarskich Alp Południowych jest teren Espace Lumière z 230 km tras. Docierają tu masy ciepłego powietrza z Lazurowego Wybrzeża, które sprawiają, że ten najdalej na południe wysunięty ośrodek narciarski w Alpach Francuskich jest zdominowany przez czyste powietrze i łagodny klimat.

Szczególnie polecane dla fanów białego szaleństwa

Les 2 Alpes wraz z terenem La Grave uchodzi za mekkę dla fanów jazdy w głębokim śniegu. Fani freeride mają tutaj łącznie do dyspozycji 100 km tras narciarskich. Czy można chcieć więcej? Niezwykle popularne wśród fanów sportów ekstremalnych są zbocza Le Pas de Chèvre, Le Glacier de Rognins oraz Vallée Blanche. Ostatnie z wymienionych jest niespreparowaną trasą o długości ok. 20 km, prowadzącą do Chamonix. Prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa! Miłośnikom jazdy poza wyznaczonymi trasami polecamy natomiast wizytę na terenie Portes du Soleil z dostępem do 50 km tras tego typu.

Po słonecznej stronie w Les 2 Alpes

Francuskie rekordy

Liczba tras narciarskich we Francji jest naprawdę oszałamiająca, nie dziwi więc fakt, że jest to idealne miejsce do bicia rekordów. Na pierwszy plan wysuwają się Trzy Doliny, które są największym na świecie połączonym terenem narciarskim z 650 km nartostrad (w tym trasy do skialpinizmu), a także graniczący z nimi region Les Portes du Soleil z 650 km (plus 50 km tras do freeride’u). Najdłuższą trasą zjazdową w Europie jest 16-kilometrowa nartostrada „La Sarenne“, która prowadzi przez teren narciarski Alpe d’Huez. Znany przede wszystkim z długich i stromych tras jest natomiast teren przy lodowcu Pic Blanc. Vanoise Express to największa kolejka linowa na świecie łącząca tereny Les Arces i La Plagne w regionie narciarskim Paradiski. Ta dwupoziomowa kolejka wznosi się na wysokość 1824 m w zaledwie 4 minuty, zaliczając się tym samym do najszybszych na świecie.

Wszystkie te zalety robią ogromne wrażenie, ale jedno jest pewne: Francja to wymarzona destynacja dla miłośników sportów zimowych. Urlop narciarski w jednym z francuskich regionów jest natomiast tańszą alternatywą do wypoczynku, przykładowo w Austrii. Wszystko zależy od tego, kiedy i gdzie dokonają Państwo rezerwacji! Oferty znajdą Państwo tutaj.

 

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Który model nart wybrać? Nasze praktyczne wskazówki

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została ...