Porady i wskazówki: Jazda zimą

23/06/2023 - SnowTrex

Jeśli chodzi o przemieszczanie się, samochód jest pierwszym wyborem dla wielu osób podróżujących zimą na narty. Aby upewnić się, że jazda w śniegu jest bezpieczna, SnowTrex dostarcza cennych wskazówek, jak zabezpieczyć samochód przed zimą i o czym należy pamiętać podczas jazdy zimą:

Wakacje na nartach samochodem – ale bezpiecznie!

Sprawdź opony zimowe

Opony zimowe powinny być zamontowane w samochodzie najpóźniej, gdy spadnie pierwszy śnieg, lub lepiej wcześniej: opony zimowe są zalecane między październikiem a Wielkanocą. W Austrii i we Włoszech są one nawet obowiązkowe. Kierowcy, którzy jeżdżą na oponach letnich w śnieżnych i oblodzonych warunkach, nie tylko narażają siebie na duże ryzyko, ale także wszystkich innych użytkowników dróg. Poza tym firmy ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów wypadków, jeśli jest oczywiste, że opony zimowe mogły zapobiec wypadkowi.

Ważne jest, aby opony zimowe miały wymaganą głębokość bieżnika. W tym przypadku przepisy w różnych krajach mogą się znacznie różnić. Na przykład, jeśli wybierasz się na narty do Austrii, musisz używać opon o głębokości bieżnika co najmniej czterech milimetrów. Jednak taka głębokość bieżnika jest również zalecana niezależnie od kraju.

Zorganizuj to wcześniej: Zimowy przegląd samochodu.

Sprawdź wycieraczki, światła, akumulator i inne elementy.

Oprócz opon, istnieje jeszcze kilka innych elementów i materiałów w samochodzie, które należy sprawdzić przed nadejściem zimy. Na przykład wycieraczki przedniej szyby powinny być w idealnym stanie. Nigdy nie mogą być popękane lub pokryte smugami, ponieważ znacznie zwiększa to ryzyko wypadku z powodu słabej widoczności. Ważne jest również sprawdzenie działania świateł przeciwmgielnych. Pomagają one poprawić widoczność podczas obfitych opadów śniegu. To samo dotyczy tylnych świateł przeciwmgielnych, które są pomocne w śledzeniu ruchu drogowego, ale mogą być włączone tylko wtedy, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Inne pytania, które każdy kierowca powinien sobie zadać: Czy reflektory są czyste? Czy w spryskiwaczach i zbiorniku płynu chłodzącego jest wystarczająca ilość płynu niezamarzającego? Czy poziom oleju i akumulator są w porządku? Czy przygotowałeś się na sytuacje awaryjne? – Czy masz kabel rozruchowy, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy? A czy na pokładzie są wszystkie inne zimowe „akcesoria”, takie jak łańcuchy śniegowe, spray przeciw zamarzaniu do uszczelek i skrobaczka do lodu?

Zawsze odblokowuj samochód

Jeśli nie oczyścisz przedniej szyby z lodu przed wyruszeniem w drogę, będzie to niebezpieczne i kosztowne w razie wypadku. Zawsze powinieneś skrobać duży obszar. Mała dziura w przedniej szybie nie wystarczy, aby zachować dobrą widoczność. Oprócz przedniej szyby należy również oczyścić ze śniegu i lodu dach, światła i tablicę rejestracyjną. Nawet jeśli przyspieszy to skrobanie: Zabronione jest uruchamianie silnika na biegu jałowym i włączanie ogrzewania podczas wykonywania tych czynności.

Przednia szyba powinna być zawsze wystarczająco oczyszczona.

Prawidłowe zapakowanie samochodu

Szczególnie zimą, gdy jest śnieżnie i ślisko, ważne jest, aby upewnić się, że Twój własny lub wypożyczony samochód jest odpowiednio zapakowany na wyjazd na narty. Nieporęczne przedmioty, takie jak narty, deski snowboardowe i buty, nie powinny być po prostu niedbale umieszczane w samochodzie, być może nawet na wierzchu. Zaleca się umieszczanie ciężkich przedmiotów w bagażniku jak najdalej do przodu i w dół. Jednocześnie kierowcy powinni upewnić się, że przedmioty awaryjne, takie jak trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa i łańcuchy śniegowe są w zasięgu ręki. Zwłaszcza dla rodzin z dziećmi bagażnik jest często niewystarczający na bagaże podczas wyjazdu na narty. Powinni oni pomyśleć o zakupie boxu dachowego, w którym można przewozić szczególnie lekkie bagaże, zabezpieczone pasami napinającymi.

Boxy dachowe zapewniają miejsce na bagaż.

Dostosuj styl jazdy

Zwłaszcza jeśli drogi są zaśnieżone lub śliskie, powinieneś znacznie zmniejszyć prędkość i zwiększyć odległość od poprzedzającego samochodu. Samochód nie tylko inaczej reaguje na ruchy kierownicą, ale także wielokrotnie wydłuża się droga hamowania. Na śniegu i błocie pośniegowym zaleca się również jak najszybszą zmianę biegu na wyższy niż zwykle. Jazda z niższą prędkością skutkuje mniejszym momentem obrotowym na kołach, co zwiększa przyczepność do podłoża, a koła nie obracają się tak szybko. Aby uniknąć buksowania kół, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas ruszania, bardzo powoli wciskając sprzęgło i przyspieszając tylko nieznacznie, jeśli to możliwe, na drugim biegu.

Nie może ich zabraknąć w samochodzie podczas wyjazdu na narty: Opony zimowe.

Jeśli droga jest gładka jak szkło, jest tylko jedna rzecz do zrobienia: nie zjeżdżaj. Jeśli jesteś już na drodze, najlepiej jest stanąć na poboczu drogi, gdzie możesz być dobrze widoczny i poczekać, aż usługa piaskowania przejedzie.

Winieta

Przed wyjazdem na narty powinieneś dowiedzieć się o obowiązkowej winiecie w kraju, w którym spędz asz urlop. Na przykład w Szwajcarii i Austrii winieta jest obowiązkowa na drogach federalnych i autostradach. Winieta musi być wyraźnie widoczna na przedniej szybie samochodu. Od 2018 r. istnieje również możliwość zakupu winiety cyfrowej, która jest powiązana z Twoją tablicą rejestracyjną. Tę „naklejkę” można kupić przez całą dobę za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji i oszczędza ona naklejania i zdrapywania z przedniej szyby.

Wywiad z ekspertem

W trakcie badań SnowTrex rozmawiał z Martinem Schorkiem, szefem e-commerce w firmie Schork, i zadał mu kilka pytań na temat jazdy zimą. Pan Schork jest absolutnym ekspertem w dziedzinie akcesoriów samochodowych i bezpieczeństwa na drodze i podzielił się ze SnowTrex ekscytującymi informacjami i cennymi wskazówkami na temat jazdy zimą.

Jakich akcesoriów samochodowych nie powinno zabraknąć podczas żadnej zimowej podróży?

Zdecydowanie zalecamy wożenie łańcuchów śniegowych. W zależności od trasy, łańcuchy śniegowe są obowiązkowe, a znaki wskazują, że są one obowiązkowe. Istnieje jednak prawny obowiązek ich używania tylko wtedy, gdy są odpowiednie znaki. W szczególności w Austrii i we Włoszech za nieprzestrzeganie tego obowiązku grożą wysokie kary. Ponadto należy mieć przy sobie szczotki ręczne do usuwania śniegu z pojazdu, ściereczki przeciwmgielne, skrobaczki do lodu, odmrażacze w sprayu do zamków drzwi i gumowe uszczelniacze. Przed podróżą należy napełnić odpowiednie zbiorniki płynem niezamarzającym do chłodnic i szyb, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze nawet w mroźnych warunkach.

Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w góry?

Przed podróżą koniecznie sprawdź ciśnienie powietrza w oponach. W zależności od obciążenia pojazdu, istnieją różne zalecenia; można je znaleźć na wewnętrznej pokrywie zbiornika, w instrukcji obsługi lub na słupku B przy otwartych drzwiach kierowcy. Powinieneś również upewnić się, że zbiorniki płynu hamulcowego i oleju silnikowego są pełne, a także wspomniane wcześniej zbiorniki płynu niezamarzającego do chłodnicy i płynu niezamarzającego do szyb.

Co należy wziąć pod uwagę podczas montażu boksów dachowych? O czym musisz pamiętać pakując samochód, a w szczególności pakując box dachowy?

Box dachowy można zamontować na pojeździe wyłącznie przy użyciu produktów przeznaczonych dla danego pojazdu. Zależy to na przykład od tego, czy samochód ma otwarty reling, zintegrowany reling, stałe punkty czy zwykły dach. Różni producenci oferują tutaj pomoce zakupowe, które pomogą Ci zidentyfikować odpowiednie produkty. Często klasyczny system składa się z zestawu stóp, pasującego zestawu montażowego i poprzeczek, do których przymocowany jest box dachowy za pomocą pazurów.

Box dachowy powinien być równomiernie obciążony. Nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia. Na koniec zabezpiecz ładunek pasami, aby zapobiec jego ześlizgnięciu się. Upewnij się, że w bagażniku jest dobra widoczność przez tylną szybę i że na wierzchu nie leżą żadne luźne przedmioty, ponieważ mogą one stać się niebezpiecznymi pociskami w razie wypadku.

Czy istnieje zalecana maksymalna prędkość z boxem dachowym?

Zalecana maksymalna prędkość podczas jazdy z boxem dachowym wynosi 130 km/h

Jakie są różnice między łańcuchami śniegowymi? Od czego to zależy?

Rozróżnia się łańcuchy linkowe, pierścieniowe i szybkozłączki. Łańcuchy linkowe są zazwyczaj niedrogie, ale ich montaż jest bardziej skomplikowany. Łańcuchy pierścieniowe są droższe, ale łatwiejsze w montażu. Jak sama nazwa wskazuje, łańcuchy szybkomocujące są najwygodniejsze. Można je zamontować bardzo szybko, ale potrzebujesz odpowiedniego adaptera. Łańcuchy te pozwalają zaoszczędzić nerwy. Ogólnie rzecz biorąc, im grubsze łańcuchy, tym dłuższa ich żywotność.

Co mogę zrobić, jeśli zamek drzwi jest oblodzony?

Jeśli zamek drzwi jest oblodzony, warto użyć odmrażacza do zamków drzwi. Składniki takie jak alkohol izopropylowy, etanol lub glikol zapewniają stopienie lodu.

Co należy wziąć pod uwagę podczas skrobania lodu? Jakie skrobaczki do lodu są zalecane?

Plastikowe skrobaczki są zalecane, ponieważ są delikatne dla przedniej szyby. Skrobaczki mosiężne są bardziej skuteczne, ale mogą powodować niewielkie zarysowania na szybach. Ważne jest, aby odlodzić nie tylko przednią szybę, ale wszystkie okna.

Jeśli kierowcy będą przestrzegać tych wskazówek, nic nie stanie na przeszkodzie bezpiecznej jeździe zimą. Alternatywnie, możesz oczywiście wybrać się na narty bez samochodu.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter