Krwawienie z nosa na nartach – co robić?

26/02/2018 - Katarzyna Staniszewska

Wielu z nas zna ten problem: podczas codziennych sytuacji w górach, zupełnie niespodziewanie występuje u nas krwawienie z nosa. Dzięki naszym wskazówkom, w prosty sposób można temu zaradzić.

Krwawienie z nosa to powszechny problem w górach.

Nie ma powodu do niepokoju!

Występowanie krwawienia z nosa podczas urlopu w górach nie należy do rzadkości i ma swoje uzasadnienie: wraz ze wzrostem wysokości w górach spada ciśnienie powietrza, co z kolei powoduje, na skutek dużej różnicy ciśnień, pękanie wrażliwych naczyń krwionośnych w nosie. Ryzyko pękania naczynek zwiększa kontakt z bardzo suchym i zimnym powietrzem w górach. Śluzówka nosa jest wówczas narażona na wysuszenie i staje się szczególnie wrażliwa na wahania ciśnienia. Niewiele trzeba, by pojawiło się krwawienie z nosa.

Jak można zaradzić krwawieniom?

Krwawienie z nosa to nie koniec świata. Wiele osób cierpi na tą dolegliwość, która w żargonie medycznym nazywana jest „Epistaxis“. W większości przypadków mowa o lokalnym uszkodzeniu śluzówki nosa, przed którym można się jednak uchronić ogólnodostępnymi środkami. Zalecane jest codzienne stosowanie tłustej maści lub specjalnej maści do nosa z apteki. Wbrew pozorom spray do nosa może w przypadku podrażnionej śluzówki zaostrzyć sytuację. Należy ponadto unikać przegrzanych pomieszczeń lub przebywać w nich możliwie krótko. Im dłużej przebywamy w górach, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia krwawień, bowiem z czasem nasz organizm przyzwyczai się do różnicy ciśnień. Warto również zauważyć, że każdy inaczej reaguje na zmiany ciśnienia, więc problem ten niekoniecznie musi wystąpić podczas urlopu w górach.

Gwałtowne wydmuchiwanie nosa w górach może mieć nieprzyjemne skutki.

Kto weźmie sobie do serca nasze wskazówki, z pewnością będzie umiał zapobiec nagłym krwawieniom z nosa. Jeżeli mimo wszystko nie uda nam się od nich uchronić, możemy być spokojni – lokalne krwawienie nie jest na tyle poważnym problemem, by zagrozić naszemu zdrowiu. Należy wówczas zachować możliwie prostą postawę i uważać na to, by zbyt wiele krwi nie spływało nam do gardła. Zdecydowanie nie należy krwi połykać. Aby zatamować krwotok można przytrzymać skrzydełka nosa palcami. Krwawienie ustaje z reguły po kilku minutach.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...