Krwawienie z nosa na nartach – co robić?

22/03/2022 - SnowTrex

Wielu z nas zna ten problem: podczas codziennych sytuacji w górach, zupełnie niespodziewanie występuje u nas krwawienie z nosa. Dzięki naszym wskazówkom, w prosty sposób można temu zaradzić.

Krwawienie z nosa na nartach może się zdarzyć.


Przyczyny krwotoków z nosa w górach

Występowanie krwotoków z nosa podczas urlopu narciarskiego nie jest rzadkością i można je wiarygodnie wytłumaczyć: Wraz ze wzrostem wysokości, ciśnienie powietrza spada, powodując, że różnica ciśnień staje się tak duża, że wrażliwe żyły wewnątrz nosa pękają. Niebezpieczeństwo pęknięcia zwiększa przede wszystkim powietrze z grzejników, które jest stosowane szczególnie intensywnie w bardzo niskich temperaturach. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo suche, zimne powietrze w górach stanowi obciążenie dla błon śluzowych nosa. Szybko wysychają one i reagują szczególnie wrażliwie na wahania ciśnienia. Może się zdarzyć, że żyłka pęknie nawet wtedy, gdy mocniej wydmuchasz nos.

Jak uniknąć krwotoków z nosa

Zasadniczo krwawienie z nosa nie jest niebezpieczne. Wielu osób cierpi na to zjawisko, które w żargonie medycznym nazywane jest „epistaxis”. W większości przypadków jest to miejscowy uraz błony śluzowej nosa, przed którym najlepiej można się zabezpieczyć, stosując środki zapobiegawcze.

  • Najlepiej kremować nos codziennie odpowiednimi maściami tłuszczowymi lub specjalnymi maściami do nosa z apteki.
  • W przeciwieństwie do powszechnej opinii, aerozol do nosa nie pomaga przy suchych błonach śluzowych i w momencie, gdy wewnętrzna ścianka nosa jest pęknięta, powoduje niepotrzebne pieczenie. Zamiast tego należy starać się unikać silnie ogrzewanych pomieszczeń lub przebywać w nich tylko przez krótki czas.
  • Nawet ostrożne dmuchanie lub delikatne osuszanie nosa może zapobiec pęknięciu naczyń.

Wrażliwości na ciśnienie powietrza można prawdopodobnie przeciwdziałać jedynie poprzez przyzwyczajenie się do różnic ciśnienia. Należy również wspomnieć, że każdy nos inaczej reaguje na wysokie ciśnienie powietrza i dlatego krwawienie z nosa nie musi koniecznie występować.

Każdy nos jest inny i inaczej reaguje na ciśnienie powietrza w górach.

Kontrola krwawienia z nosa

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, można być spokojnym. Człowiek nie może wykrwawić się na śmierć z miejscowego krwawienia z nosa.

  • Przede wszystkim, unikaj połykania krwi. Lepiej ją wypluj!
  • Trzymaj górną część ciała w pozycji pionowej i upewnij się, że do gardła nie spływa zbyt dużo krwi.
  • Naciśnij mocno skrzydełka nosa palcami, aby zatrzymać przepływ krwi. Nie wydmuchuj powietrza  nosem!
  • Zadbaj o schłodzenie okolicy czoła i policzków!

Przepływ krwi zazwyczaj zatrzymuje się po kilku minutach. W przeciwnym razie: skontaktuj się z lekarzem!

SnowTrex dysponuje również dalszymi wskazówkami dotyczącymi ochrony przed urazami podczas urlopu narciarskiego.

FAQ o krwotokach z nosa w górach

Dlaczego masz krwotok z nosa na stoku?

Im wyżej się znajdujemy, tym bardziej obniża się ciśnienie powietrza. Powoduje to, że różnica ciśnień staje się tak duża, że żyły śluzówki nosa, które są już napięte przez zimno, mogą popękać. Zasadniczo, na początku nie ma powodu do zmartwień.

Jak można uniknąć krwawienia z nosa?

Można to zrobić na różne sposoby, np. regularnie smarować nos odpowiednimi maściami tłuszczowymi, unikać silnie ogrzewanych pomieszczeń lub po prostu lekko dmuchać przy wydmuchiwaniu nosa.

Jak powstrzymać krwawienie z nosa?

Krew nie powinna być połykana, tylko wypluwana. Górna część ciała powinna być utrzymywana w pozycji pionowej, czoło i policzki powinny być schłodzone. Aby zatrzymać przepływ krwi, nozdrza powinny być mocno przyciśnięte do siebie palcami. Nie wydmuchujemy powietrza nosem!

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter