Gigantyczne! 7 narciarskich cudów świata

18/04/2023 - SnowTrex

Klasyczne cuda starożytnego świata były monumentalnymi budowlami. Były one tak gigantyczne, że to cud, iż zostały zbudowane przez człowieka. Nawet w nowoczesnych ośrodkach narciarskich znajdują się niesamowite obiekty na stokach i poza nimi. SnowTrex wybrał 7 cudów narciarskiego świata.

Matterhorn jest znakiem rozpoznawczym Szwajcarii.

1. Fascynująca góra – szwajcarski Matterhorn

Prawie żadna inna góra nie fascynuje tak bardzo jak Matterhorn. Znak rozpoznawczy Szwajcarii z charakterystycznym i wyjątkowym szczytem kształtuje jej okolicę i ośrodek narciarski Zermatt jak żaden inny. Jest on widoczny z prawie każdego miejsca w dolinie i z ośrodka narciarskiego, a także znalazł się nawet na finalnej liście „World Natural Wonder” w 2009 roku. Fundacja New7wonders wezwała społeczeństwo do nominowania 7 cudów natury. Komitet ekspertów pod przewodnictwem byłego dyrektora UNESCO Federico Mayora wybrał Matterhorn spośród 21 finalistów. Nawet jeśli góra nie znalazła się na ostatecznej liście 7 Cudów Natury, to i tak jest geologicznym cudem dla wszystkich zapalonych alpinistów.

2. Lodowe zakwaterowanie – Ice Hotel w Szwecji

Matka wszystkich wiosek igloo znajduje się w Jukkasjärvi, w Szwecji. Lodowy Hotel Jukkasjärvi” jest budowany każdej zimy od 1990 roku przez międzynarodowych artystów lodowych. Wszystko w tym potężnym budynku jest wykonane z lodu: hol wejściowy z grubymi kolumnami, bogato zdobione pokoje hotelowe, łóżka i meble w nich, Ice Bar ze stołami, krzesłami, a nawet kieliszkami, z których ciepło ubrani goście piją swoje napoje. Spędzamy noc na zwierzęcych skórach przy minus 5 stopniach.

Niezwykły artystyczny suite Ice Hotel w Szwecji.

3. Przyjemnie gorąca – gondolowa sauna

Na terenie narciarskim Ylläs w fińskiej Laponii specjalna gondola zabiera narciarzy na górę. Pierwsza i jedyna na świecie gondola w formie sauny jest wyłożona drewnem i wyposażona w przyciemniane okna oraz czajnik infuzyjny w środku. Z sauny mogą korzystać nawet cztery osoby podczas wjazdu na górę. Po 15 minutach narciarze, dotrą do górnej stacji, gdzie w „Café Gondel” dostępne są prysznice i przebieralnie. Niezwykła gondola została zainstalowana w 2008 roku. W Alpach ten dość przyjemny trend niestety jeszcze się nie pojawił.

Dzięki gondoli w saunie wjazd na teren narciarski Ylläs staje się cudownym przeżyciem.

4. Superlatywy na linie – największa gondola na świecie

Vanoise Express w Alpach Francuskich jest największą piętrową kolejką linową na świecie. Jest w stanie przewieźć niesamowitą liczbę 200 osób na dwóch poziomach, w tym narty, kije i bagaże, a nawet w pełni załadowany, pokonanie trasy o długości 1 824 m zajmuje jej tylko cztery minuty. To sprawia, że jest to nie tylko największa, ale i najszybsza kolejka linowa na świecie. Równie niezwykły jest jej charakter: nie ma stacji dolnej i górnej, start i meta są prawie na tym samym poziomie. Imponujące jest również to, że lina nie potrzebuje żadnych podpór na całej długości od La Plagne do Les Arcs.

Vanoise Express w Alpach Francuskich jest największą i najszybszą piętrową kolejką linową na świecie.

5. Pustynia, wielbłądy, narciarstwo – Hala narciarska w Dubaju

Jazda na nartach w obliczu wielbłądów, piaszczystej pustyni i 50 stopni temperatury zewnętrznej? W Dubaju taka jest rzeczywistość. Ski Dubai” jest największym krytym obiektem narciarskim na świecie, z około 6.000 tonami sztucznego śniegu i kilkoma atrakcjami. Zbudowany w 2005 r., wyznaczył w tym czasie punkt odniesienia dla terenów narciarskich wewnątrz budynków. Pięć tras narciarskich o łącznej powierzchni 22.500 m² zapewnia zabawę na stoku o wszystkich stopniach trudności. Czteromiejscowa kolejka krzesełkowa transportuje narciarzy na stoki, których krawędź wyłożona jest prawdziwymi drzewami z grubą naturalną pokrywą śnieżną. Freestylowcy mogą odpocząć w parku rozrywki, a fitness narciarski jest trenowany podczas snowboardu. Obok tras zjazdowych dzieci mogą zjeżdżać w dużych plastikowych kulach, zjeżdżać po torze saneczkowym, bawić się w snowparku z jaskinią śniegową o powierzchni 3.000 m² lub oczywiście uczyć się w szkole narciarskiej. Punktem kulminacyjnym Ski Dubai są prawdziwe pingwiny spacerujące po hali w określonych momentach. Dzieci mogą je dotykać, a rodzice robić zdjęcia. Można też zarezerwować 10-15 minutowe pływanie z pingwinami. Tak długo jak „Skidome” w Randers w Danii istnieje tylko na papierze budowlanym, tak długo Ski Dubai jest uważany za nasz halowy cud narciarski.

6. Bestia na stoku – największy ratrak na świecie

Model BEAST z działającej na całym świecie firmy PRINOTH AG z Południowego Tyrolu jest największą i najmocniejszą maszyną do przygotowywania tras zjazdowych na świecie. Ma prawie 10 m długości, ponad 3 m wysokości, szerokość roboczą ponad 7 m i jest tym samym większa od wszystkich innych ratraków – a także najsilniejsza. Dzięki niewiarygodnej mocy 527 KM 11,5 tonowy potwór wypycha przed sobą masy śniegu za pomocą przedniego łopaty o szerokości 6 m i przy powierzchni styku 17,5 m² jest w stanie przygotować każdy stok, niezależnie od jego szerokości, w najkrótszym możliwym czasie.

BEAST: Największy ratrak na świecie.

7. Freestyle bez końca – najdłuższy halfpipe na świecie

Od 2015 roku snowpark „No Name” w Laax, w Szwajcarii, ma najdłuższy halfpipe na świecie.”Superpipe” z perfekcyjną rundą ma długość 200 m i wysokość 6,90 m, dzięki czemu szczyci się poziomem olimpijskim. W ten sposób monster pipe stał się również narodową bazą treningową Szwajcarskiego Związku Narciarskiego dla freestylerów narciarskich i snowboardowych. Proriders występują również gościnnie w Laax na zawodach takich jak największa impreza snowboardowa w Europie, Burton European Open, oraz wykonują triki freestyle’owe na monstrualnej konstrukcji wykonanej ze śniegu.

Najdłuższy halfpipe na świecie znajduje się w Laax, w Szwajcarii: „Superpipe”.
Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter