Finał sezonu na terenach narciarskich: jazda na nartach w kwietniu

06/02/2024 - SnowTrex

Długie dni, łagodne temperatury, dużo słońca – Alpy są pełne wiosny. Słoneczne dni, trasy z wyjątkowo puszystym śniegiem i dobra zabawa w pakiecie. W kwietniu na terenach narciarskich nadal wiele się dzieje. SnowTrex wyjaśnia, gdzie jazda na nartach w kwietniu nadal jest możliwa.

Biała kraina czarów w Val Thorens – jazda na nartach w kwietniu jest tu możliwa!

Słoneczna jazda na nartach we Francji

Idealnym miejscem na wiosenną jazdę na nartach jest najwyższy ośrodek narciarski w Europie: Val Thorens znajduje się na wysokości 2300 m i jest otoczony majestatycznymi szczytami Trzech Dolin. Dzięki trasom narciarskim na wysokości do 3 230 m teren narciarski jest wyjątkowo pewny śniegowo. W ostatnich tygodniach przed oficjalnym zakończeniem sezonu wciąż jeszcze wiele się tu dzieje, również obok stoków. Koniec sezonu jest tradycyjnie obchodzony w ramach „Apotheose Days”. Te „boskie dni narciarskie” oferują wiele zajęć sportowych, muzykę na żywo, rozrywkę dla dzieci i sztukę uliczną w ciągu trzech dni. Pod koniec kwietnia odbywa się również „Tydzień Holenderski”, podczas którego odbywają się koncerty, testy narciarskie i imprezy après-ski. Z tymi i innymi atrakcjami Val Thorens zasługuje na reputację centrum eventowego z różnorodnym programem wypoczynkowym.

Region narciarski Paradiski obejmuje natomiast tereny sportów zimowych La Plagne i Les Arcs/Peisey-Vallandry, tworząc dwa lodowce. Optymalne warunki do uprawiania narciarstwa późną wiosną, ponieważ na niezliczonych i zróżnicowanych stokach lodowca na wysokości do ponad 3200 m każdy znajdzie coś dla siebie.

Tylko około 100 km od Lazurowego Wybrzeża i gwarancja śniegu w kwietniu: teren narciarski Alpe d’Huez. Na tle wysokiego na 3330 m Pic Blanc, doświadczeni miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać przede wszystkim z czarnych tras zjazdowych, takich jak „Sarenne” o długości 16 km. Kolejny plus: teren narciarski znajduje się po południowej stronie „Massif de Grandes Rousse”, dzięki czemu wiele godzin słońca jest tu niemal zagwarantowane.

Ośrodek narciarski Tignes znajduje się również we francuskich Alpach Północnych, na pewnej śniegowo wysokości. Poniżej Grande Motte (3 656 m), jazda na nartach na lodowcu w kwietniu to prawdziwa przyjemność. Koniec sezonu to zawsze koniec kwietnia/początek maja, ale niedługo potem zaczyna się sezon letni! Następnie jest około 20 km tras zjazdowych i w większości otwarty snowpark na szczycie lodowca.

Teren narciarski Les 2 Alpes, położony na wysokości poniżej 3600 m, należy do najwyższych na świecie. Dzięki temu lodowiec Mont-de-Lans już w kwietniu ma doskonałe warunki na stoku. Białe szaleństwo nie ma tu granic, ponieważ teren narciarski na lodowcu jest otwarty również w lecie.

Ośrodek narciarski we Francji, który również uważany jest za pewny pod względem warunków narciarskich: ośrodek Chamrousse. Położony na zachodnim skraju Alp region cieszy się częstymi opadami śniegu dzięki swojemu położeniu geograficznemu. Narciarze mogą spodziewać się łącznie 90 kilometrów tras zjazdowych na wysokościach do 2 250 m.

Oprócz wyżej wymienionych terenów narciarskich, Val Cenis, Valfréjus, Valmeinier, La Joue du Loup, Chamonix-Mont Blanc i oczywiście region narciarski Les Sybelles wokół Saint Sorlin są wspaniałymi miejscami do jazdy na nartach w kwietniu.

Narty w kwietniu w Austrii

Duże lodowce w Austrii z trasami zjazdowymi na wysokości ponad 3000 m umożliwiają jazdę na nartach aż do wiosny. W samym Tyrolu znajduje się pięć lodowcowych terenów narciarskich z licznymi kilometrami tras zjazdowyc: lodowce Stubaier, Kaunertaler, Pitztaler i Hintertuxer oraz lodowce Rettenbach i Tiefenbach w Sölden.

Stacja górska w Pitztal.

Na terenie narciarskim Pitztaler Gletscher można jeździć na nartach na najwyższym lodowcu w Tyrolu (3 440 m). Tutaj, oprócz jazdy na nartach, warto odwiedzić kawiarnię „3.440 m”.

Teren narciarski na lodowcu Hintertux jest otwarty niemal przez cały rok. Jedyny w Austrii całoroczny teren narciarski osiąga wysokość do 3 250 m i jest otwarty przez 365 dni w roku, aczkolwiek o różnych długościach tras narciarskich. Do dyspozycji jest w sumie 60 km tras narciarskich i 20 wyciągów, które przy dobrych warunkach śniegowych mogą być całkowicie eksploatowane do maja. Latem są one następnie redukowane do 22 km zjazdów i 10 wyciągów. Hintertux oprócz sportów zimowych jest również gwarantem rozrywki w kwietniu. Lodowiec zaprasza na kilka wiosennych imprez narciarskich. „Kölsche Woche” z koncertami na żywo i zabawnymi konkurencjami to tylko kilka przykładów. „Flower Pow(d)er Weeks” oferuje natomiast warsztaty, testy narciarskie, jazdę na nartach o świcie, przejażdżkę ratrakiem i kursy jogi.

Trzy 3-tysięczniki, dwa lodowce i jedna wioska – to właśnie ma do zaoferowania teren narciarski Sölden. Słońce i śnieg do późnej wiosny czekają tu na miłośników sportów zimowych na wysokości do 3 340 m.

Na najwyższej górze Styrii, lodowcu Dachstein, miłośnicy sportów zimowych mogą się również spodziewać szerokiego wachlarza zajęć do końca kwietnia. Oprócz jazdy na nartach i snowboardzie na lodowcu Schladming-Dachstein możliwe są również wycieczki narciarskie, narciarstwo biegowe i freeride.

Jedynym terenem narciarskim na lodowcu w Ziemi Salzburskiej jest teren narciarski Kitzsteinhorn w pobliżu Zell am See-Kaprun. Najnowocześniejsze wyciągi od października do maja wprowadzają miłośników sportów zimowych do naturalnego raju śnieżnego. Większość tras zjazdowych rozciąga się na wysokości od 3059 m do 2000 m, np. słynny stok „Black Mamba” o nachyleniu do 63%.

Teren narciarski Mölltaler Glacier wyróżnia się również wyjątkową ofertą, ponieważ jest to jedyny teren narciarski w Karyntii, który jest otwarty przez 330 dni w roku.

Poza ośrodkami narciarskimi na lodowcu warto również spędzić wiosenny urlop narciarski w innych ośrodkach narciarskich w Austrii – na przykład w całym Zillertalu, w Brixental, wokół Saalbach, wokół Ischgl lub Kitzbühel.

Słoneczne stoki we Włoszech

Wiele ośrodków narciarskich w Dolomitach jest otwartych do kwietnia. Na przykład Kronplatz, Obereggen i Drei Zinnen są otwarte do połowy kwietnia, podczas gdy w Eisacktal i Tauferer Arnthal wyciągi kursują częściowo do końca kwietnia.

Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o gwarancję śniegu, polecamy lodowiec Schnalstal. Motto tutaj brzmi: małe jest piękne! Teren narciarski dysponuje łącznie 27,2 km tras narciarskich, dzięki czemu początkujący i zaawansowani narciarze znajdą tu odpowiednie trasy dla siebie. Wysokość 3212 m zapewnia optymalne warunki.

Z reguły teren Ortler w pobliżu Sulden jest otwarty również do maja. Jedna z największych kolejek linowych w Alpach zabiera miłośników sportów zimowych do tego urozmaiconego raju śniegu, słońca i zabawy. Białe szaleństwo gwarantowane!

Słoneczne miejsce w okolicy Sulden am Ortler.

Słoneczne narciarstwo w Szwajcarii

Tereny narciarskie w Szwajcarii, które szczególnie nadają się do uprawiania narciarstwa w kwietniu to Engelberg-Titlis, Zermatt, Flims-Laax-Falera i Saas-Fee. W Engelberg-Titlis jeździsz do wysokości 3 020 m. Pierwsza na świecie obrotowa kolejka linowa czeka na miłośników sportów zimowych na terenie narciarskim: kabina „Titlis Rotair” obraca się o 360 stopni podczas jazdy.

Prawie 4000 m nad poziomem morza sprawia, że Zermatt jest najwyższym ośrodkiem narciarskim w Alpach. I to nie wszystko: w Zermatt znajduje się również najwyższa stacja kolejki linowej w Europie i najwyższa kolejka linowa 3S na świecie. Wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa na imponującym Matterhornie są możliwe przez cały rok.

Na miłośników sportów zimowych czekają wspaniałe warunki śniegowe w ośrodku narciarskim Flims-Laax-Falera. Na wysokości ponad 3000 m można szusować bez obawet nawet w kwietniu. Najdłuższy zjazd rozpoczyna się na lodowcu i prowadzi w dół na odcinku 17 km. Wiele godzin słońca dopełnia idealny dzień na nartach.

W Saas-Fee miłośnicy sportów zimowych mogą oczekiwać na lodowcowy teren narciarski z około 100 km tras narciarskich. Metro „Alpin”, najwyższa na świecie podziemna kolejka linowa, zawiezie Cię na szczyt. Dolina Saas znana jest z obfitych opadów śniegu, zwłaszcza wiosną, więc nie tylko w Saas-Fee, ale także w Saas-Grund i Saas-Almagell czysta przyjemność z jazdy na nartach czeka na miłośników słonecznego narciarstwa w kwietniu.

Wystarczająca ilość śniegu, wspaniałe stoki i bajeczne panoramy – tego wszystkiego nie zabraknie również w kwietniu. A jeśli wiosną nadal nie ma się dość sportów zimowych, należy przyjrzeć się ośrodkom narciarskim, w których jazda na nartach jest możliwa również latem.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter