Samochodem na urlop narciarski: opłata drogowa w krajach alpejskich

26/06/2019 - SnowTrex

Większość urlopowiczów zimowych nadal planuje podróż na teren narciarski własnym samochodem. Często nie ma pewności co do opłat za przejazd: czy podczas urlopu narciarskiego muszę uiszczać opłaty za przejazd na trasie? A jeśli tak, to czy mogę to załatwić z wyprzedzeniem, żeby nie odczuwać stresu podczas jazdy? SnowTrex informuje o opłatach drogowych w krajach alpejskich.

Przed urlopem zimowym w krajach alpejskich warto sprawdzić informacje o opłatach drogowych.

Opłaty drogowe w Austrii

Austria jest jednym z najbardziej popularnych celów podróży dla europejskich miłośników sportów zimowych. Jeśli podróżujesz do Austrii samochodem, powinieneś jednak zwrócić uwagę na obowiązek posiadania winiety na autostradach. Istnieją różne okresy ważności: dziesięć dni, dwa miesiące i jeden rok. „Pickerl”, jak Austriacy nazywają winietę, można nabyć na dwa sposoby: wersja klasyczna to naklejka, która jest umieszczana na przedniej szybie samochodu w dobrze widocznym miejscu. Kolejnym całkiem nowym wariantem jest winieta elektroniczna. Tak jak klasyczna winieta może być zakupiona z wyprzedzeniem, tak i wersja cyfrowa może być zarezerwowana z wyprzedzeniem. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że ważność elektronicznej „naklejki” może rozpocząć się najwcześniej 18 dni po dokonaniu rezerwacji. Powodem tego jest prawo austriackie.

Ważne jest również, aby wiedzieć w przypadku podróży samochodem do Austrii, że oprócz tras wymagających winiet, które, nawiasem mówiąc, rozpoczynają się bezpośrednio po przekroczeniu granicy, istnieją również specjalne trasy płatne, takie jak tunel Arlberg lub autostrada Brenner. W tym przypadku należy uiścić osobne opłaty – lub można przełączyć się na trasę wolną.

Opłaty drogowe w Francji

Podobnie jak we Włoszech, Francja posiada również system poboru opłat oparty na trasie i autostrady z ograniczonymi punktami poboru opłat. Metoda płatności jest również taka sama jak we Włoszech. We Francji, skrzynka poboru opłat drogowych nazywa się Liber-t. Również tutaj kierowcy mogą zaoszczędzić czas, ponieważ bariery otwierają się automatycznie. W przeciwieństwie na przykład do Szwajcarii, zdecydowanie warto szukać alternatywnych, bezpłatnych tras we Francji. Często straty czasu nie są tu zbyt duże i rekompensują oszczędności kosztów.

Opłaty drogowe w Włoszech

Podczas gdy Austria i Szwajcaria mają winiety czasowe, Włochy mają system opłat uzależniony od trasy. Tutaj to zależy dokładnie od tego, jaką trasą jeżdżą zimowi urlopowicze i jak długo. W związku z tym opłaty są również obliczane na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów. Nie trzeba więc kupować winiety lub czegoś podobnego z wyprzedzeniem – autostrady we Włoszech są zawsze wyposażone w punkty poboru opłat. Tutaj pobiera się bilet, który opłaca się na stacji, na której ponownie opuszcza się autostradę. Nie można przegapić stacji, nie ma innej możliwości niż je minąć. Jako sposób płatności stacje oferują płatność gotówką, płatność kartą lub płatność przez Telepass. Jest to elektroniczny system poboru opłat w pojeździe, który nie tylko dotyczy kierowców podróżujących regularnie, ale jest również dostępny jako wariant krótkoterminowy. Użytkownicy Telepass mają tę zaletę, że unikają korków na pasach ruchu w przypadku bezpośredniej płatności, ponieważ specjalnie zarezerwowane pasy zostały utworzone dla użytkowników Telepass.

Typowa stacja poboru opłaty drogowej.

Opłaty drogowe w Szwajcarii

Szwajcaria, podobnie jak inne europejskie kraje alpejskie, oferuje zapierające dech w piersiach panoramy górskie i wspaniałe ośrodki narciarskie. Ale tu też winiety są obowiązkowe. W przeciwieństwie do Austrii, nie da się tego uniknąć na dłuższych dystansach, chyba że kierowcy mają dużo czasu na bezpłatne, ale raczej długie obwodnice.

W Szwajcarii istnieje tylko jedna winieta roczna ważna w sumie przez 14 miesięcy – w tym grudzień poprzedniego roku i styczeń następnego roku. Tylko kilka tras, takich jak Wielki Tunel Bernardynów, nie zostało uwzględnionych.

Opłaty drogowe w Niemczech

W Niemczech są tylko małe płatne drogi. Na przykład w drodze do terenu narciarskiego Sudelfeld na tzw. Tatzelwurm-Straße. Cena za samochód to 3 euro. Jeśli jedziesz z Bayrischzell lub Oberaudorf do Sudelfeld, możesz uniknąć punktu poboru opłat drogowych.

Opłaty drogowe w Republice Czeskiej

Niedaleko granicy z Niemcami znajduje się wiele czeskich terenów narciarskich. Niemniej jednak istnieją drogi płatne, na których potrzebna jest winieta. Jest winieta na dziesięć dni, miesiąc i rok. Czeska winieta składa się z dwóch części, z których obie muszą być oznakowane odpowiednią tabliczką rejestracyjną. Większa część jest przymocowana do przedniej szyby, a mniejsza do stacji kontrolnej. Sekcje niepodlegające opłacie drogowej są identyfikowane za pomocą przekreślonej winiety lub znaku „BEZ POPLATKU”.

Wolisz jeździć na nartach bez samochodu? SnowTrex posiada również cenne informacje na ten temat.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter