7 porad jak zapobiec zimnym dłoniom i stopom podczas jazdy na nartach

23/11/2021 - SnowTrex

Jazda na nartach to świetna zabawa – świeże powietrze, ćwiczenia i słońce przez cały dzień. Ale co zrobić, jeśli nie możemy cieszyć się jazdą na nartach, ponieważ nasze dłonie i stopy są stale zimne, a palce u nóg wydają się odmarzać? SnowTrex zna przyczyny i przygotował 7 wskazówek, jak zapobiec zimnym dłoniom i stopom podczas jazdy na nartach.

Zimne ręce i stopy podczas jazdy? Wcale nie musi tak być!

Wskazówka 1: chroń głowę przed zimnem

Duża część ciepła ciała jest tracona również przez głowę. Dlatego ważne jest, aby chronić ją nie tylko przed uderzeniami, ale także przed zimnem. Dzięki kaskom narciarskim ocieplane nakrycia głowy nie stanowią już problemu. Zaleca się noszenie warstwy ocieplającej pod spodem. Może to być bandana, cienka czapka czy kominiarka. Tak czy inaczej, głowa będzie chroniona przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi, a tym samym przed wychłodzeniem.

Kask chroni również przed zimnem.

Wskazówka 2: noś skarpety narciarskie z wełną

Skarpety narciarskie z zawartością wełny najlepiej sprawdzają się w butach narciarskich. Utrzymują one ciepło szczególnie dobrze na stopie lub w bucie. Ponadto zawartość wełny zmniejsza również pocenie się stóp, co z kolei zapobiega ich wychłodzeniu.

Wskazówka 3: wykonuj małe ruchy pomiędzy zjazdami

Długi czas oczekiwania przy wyciągu powoduje szybkie ochłodzenie organizmu. Tupanie w miejscu lub lekkie rozciąganie górnej części ciała przeciwdziała bezruchowi i wspomaga krążenie krwi. Podczas jazdy wyciągiem lub krótko po wyjściu z kolejki masowanie nadgarstków pomaga pobudzić krążenie krwi, a tym samym zapobiec zimnym dłoniom. Pomaga również krótka przerwa na gimnastykę.

Podczas dłuższych przystanków warto się rozciągnąć.

Wskazówka 4: noś rękawiczki z jednym palcem

Nawet jeśli rękawice z jednym palcem kojarzą się z rękawiczkami dla dzieci, są one również dostępne dla dorosłych i mają zdecydowaną przewagę: w przeciwieństwie do rękawiczek pięciopalczastych palce są połączone w „grupę” i dlatego mogą wytwarzać ciepło tylko dla jednego „pomieszczenia”. To czysta praca zespołowa. Alternatywnie można również założyć cienkie rękawiczki wewnętrzne / jedwabne rękawiczki pod rękawiczki narciarskie. SnowTrex wie, na co zwracać uwagę, przy wyborze odpowiednich rękawic narciarskich.

Wskazówka 5: zwiększ poziom energii

Podczas jazdy na nartach organizm zużywa dużo energii, którą należy uzupełniać. Jeśli nie chcemy robić sobie zbyt długiej przerwy, możemy dodać szybko siły spożywając batony energetyczne. Również batoniki czekoladowe lub suszone owoce są szczególnie przydatne jako mała przekąska między posiłkami. Można je łatwo schować do kieszeni kurtki i dostarczają organizmowi potrzebnej energii. Gorące napoje lub ciepłe posiłki rozgrzewają od środka.

Gorące napoje doskonale rozgrzewają od środka.

Wskazówka 6: prawidłowo dopasuj buty narciarskie

Nie należy kupować ani wypożyczać zbyt dużych butów narciarskich. Dobry rozmiar zmniejsza nie tylko ryzyko wypadków na stoku, ale także ryzyko zbyt mocnego zapięcia, a tym samym ograniczenia krążenia krwi. Podczas przerw buty narciarskie powinny być otwarte, aby poprawić krążenie krwi w łydkach.

Wskazówka 7: noś podgrzewane akcesoria narciarskie

Zarówno buty narciarskie, jak i rękawice można podgrzewać przy użyciu specjalnego akumulatora. Jeśli więc pomimo powyższych wskazówek odczuwamy dyskomfort z powodu zimnych temperatur, polecamy zainwestowanie w tego typu akcesoria.

Co zrobić ze starymi nartami i deskami snowboardowymi?

Każdy entuzjasta sportów zimowych marzy o posiadaniu własnego sprzętu, który ...

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

$stickyFooter