Przygotowania do urlopu narciarskiego: lista rzeczy i nie tylko

04/06/2019 - SnowTrex

Wakacje narciarskie zostały w końcu zarezerwowane, oczekiwania rosną, ale także poziom stresu. Dobre przygotowanie, począwszy od listy pakowania do sprawdzenia ochrony ubezpieczeniowej może pomóc. SnowTrex udziela pomocnych rad dotyczących przygotowania podróży.

Przygotowania do urlopu narciarskiego: lista rzeczy i nie tylko.

Spakuj swoją walizkę

Przygotowując wycieczkę, ważne jest, aby zachować chłodną głowę, aby myśleć o wszystkim: grubych ubraniach zimowych, wielu dodatkowych naczyniach i oczywiście sprzęcie narciarskim. Jeśli wybierasz się na zimowe wakacje, masz przy sobie mnóstwo bagażu. Szczególnie rodzice muszą myśleć o tak wielu rzeczach, że szybko tracą orientację. SnowTrex stworzył pomocną listę pakowania dla miłośników sportów zimowych w tej sytuacji. Najważniejsze rzeczy w skrócie:

Dokumenty

 •     dokumenty podróży i vouchery
 •     karta EC lub karta kredytowa
 •     środki pieniężne (w walucie lokalnej)
 •     dowód osobisty
 •     dokumenty międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego

Odzież

 •     kurtka narciarska/snowboardowa
 •     spodnie narciarskie/snowboardowe
 •     czapka
 •     opaska na głowę
 •     skarpety narciarskie
 •     okulary przeciwsłoneczne
 •     rękawice narciarskie
 •     szal
 •     maska narciarska, jeśli to konieczne
 •     pulower/kurtka z włókniny
 •     koszula narciarska wykonana z oddychającego materiału.
 •     długa bielizna

Na stoku narciarskim

 •     krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF
 •     sztyft do pielęgnacji ust z SPF
 •     chusteczki do nosa
 •     telefon komórkowy
 •     apteczka pierwszej pomocy
 •     mały plecak

Pełna lista rzeczy do wydrukowania i odhaczenia pomaga w uporządkowany sposób spakować wszystkie niezbędne rzeczy.

Aplikacje z listą pakowania

Pakowanie list na smartfonie może być użytecznym wsparciem przy organizowaniu bagażu. Aplikacje takie jak „TripList”, „KofferPacken” czy „Pack the Bag” mają wiele funkcji, takich jak listy rzeczy do zrobienia, które są zaznaczone na ekranie, kategorie bagażu i funkcje przypominające. Zaletą cyfrowych list przewozowych jest to, że są one zawsze dostępne i można je tworzyć dynamicznie: tworzysz je raz, zapisujesz i edytujesz później. Istnieją gotowe listy, które można edytować ręcznie, jak również podział na grupy docelowe, takie jak rodziny, pary lub osoby podróżujące służbowo.

W przypadku większości aplikacji, nadal musisz sam napisać lub edytować swoją osobistą listę, a jeśli chcesz korzystać z wersji pro, kosztuje to dodatkowo lub musisz znosić reklamy przez cały czas. Jednak taki kreator do tworzenia indywidualnej listy jest naprawdę bardzo przydatny. Aplikacja sugeruje artykuły, które mogłyby pasować na podstawie podanych danych, takich jak miejsce przeznaczenia, temperatura itp., grupuje artykuły w kategorie i przypomina o zamknięciu okna lub wyłączeniu pieca przed wyjściem. Z aplikacją, nie musisz już o niczym myśleć.

Sprawdź swój sprzęt

Jeśli masz własne narty lub snowboard, powinieneś najpierw dokładnie sprawdzić swój sprzęt. Jak wygląda powierzchnia? Czy krawędzie nadal są gładkie czy już zardzewiałe? Jak wygląda plastik? Jeśli materiał jest w porządku, profesjonalny serwis narciarski przejmuje drobne szlifowanie z woskowaniem i ostrzeniem. Ale ważne jest również prawidłowe ustawienie wiązań. Tylko prawidłowo wyregulowane wiązanie puszcza w odpowiednim momencie. Wiązanie z właściwą wartością Z jest ustawiane przez specjalistę w zaledwie kilka sekund. Rodzice powinni sprawdzić sprzęt i odzież swoich dzieci. Czy narty są wciąż wystarczająco długie? Czy buty narciarskie i śniegowe nadal pasują? Czy ubranie nie jest zbyt małe?

Warto odpowiednio zadbać o swój sprzęt.

Sprawdź ubezpieczenie

W czasie urlopu narciarskiego, jak w przypadku każdej podróży, mogą zdarzyć się nieprzyjemne zdarzenia, takie jak wypadek, choroba lub kradzież. Dlatego też rozsądne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Istnieją różne polisy ubezpieczeniowe, które wczasowicze mogą wykupić bezpośrednio w momencie dokonywania rezerwacji lub u dostawców takich jak Niemiecki Związek Narciarski (DSV) lub ADAC. Zaleca się zarezerwować ubezpieczenie bezpośrednio z podróżą, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i można usunąć ten punkt z listy rzeczy do zrobienia. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na usługi objęte ubezpieczeniem i wystarczająco wysoką sumę ubezpieczenia. Należy również unikać powielania.

Ważne ubezpieczenie

 •     ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży: Pokrywa ono koszty rezygnacji w przypadku krótkotrwałej rezygnacji, na przykład w przypadku choroby.
 •     ubezpieczenie na wypadek przerwy w podróży: Obejmuje ono koszty poniesione w przypadku przerwy w podróży, np. wcześniejsze opuszczenie miejsca docelowego wyjazdu.
 •     ubezpieczenie zdrowotne za granicą: nagłe leczenie jest objęte tym ubezpieczeniem.
 •     prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków: Opłaca się w przypadku trwałego inwalidztwa po wypadku.
 •     osłona samochodu: Obejmuje to koszty w przypadku awarii, wypadku, kradzieży lub repatriacji w razie awarii samochodu.
 •     ubezpieczenie bagażu
 •     ubezpieczenie od uszkodzenia sprzętu narciarskiego
 •     ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i snowboardowego

W nagłych przypadkach

Nigdy nie zaszkodzi sportowcowi zimowemu mieć przy sobie jakieś ważne przybory w razie nagłej potrzeby. Numery telefonów ratownictwa górskiego, na przykład, powinny być przechowywane w telefonie komórkowym. Dla Europy jest to dobrze znany numer 112. Ponadto, każdy kraj ma również swój własny numer alarmowy.

Krem przeciwsłoneczny ma podstawowe znaczenie dla urlopu narciarskiego. Powinien mieć co najmniej współczynnik ochrony przeciwsłonecznej 20 (30 lub 50 dla dzieci) i wysoką zawartość tłuszczu, aby chronić skórę przed wysychaniem. Dobrym pomysłem jest również posiadanie przy sobie małej apteczki pierwszej pomocy. Klasyczne środki na przeziębienie, takie jak aerozol do nosa, syrop na kaszel i tabletki na ból gardła, są ważne w codziennym użytkowaniu. Termometr, tabletki przeciwbólowe, leki na nudności, bóle brzucha, biegunkę i zaparcia również mogą być przydatne. Czopki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz krople do uszu są przydatne dla dzieci. Zaleca się również stosowanie plastrów na odciski, bandaży, maści leczniczej i roztworu dezynfekującego.

Kontrola samochodu

Kto podróżuje własnym samochodem na wakacje, powinien koniecznie skontrolować jego stan przed wyjazdem. Opony zimowe są koniecznością w pokrytych śniegiem górach. Woda chłodząca wycieraczki szyby przedniej musi zawierać zabezpieczenie przed zamarzaniem, a w bagażniku powinien być dostępny zestaw łańcuchów śniegowych. Trójkąt ostrzegawczy, kamizelki ostrzegawcze dla wszystkich pasażerów oraz apteczka pierwszej pomocy są obowiązkowe w samochodzie. W zimie pomocne są również skrobaczki do szyb, miotły, aerozol do usuwania lodu oraz latarka. Kierowcy powinni spróbować zamontować łańcuchy śniegowe przed wyjazdem. Dodatkowo przewody skokowe i liny holownicze należą do w pełni wyposażonego samochodu.

Miotełka pomoże w usunięciu nadmiaru śniegu.

Prawidłowe załadowanie samochodu

Podczas załadunku samochodu należy przestrzegać następujących zasad: ogólnie rzecz biorąc, najcięższe sztuki bagażu powinny zawsze być umieszczane w miarę możliwości bezpośrednio za oparciem siedzenia. Bagaż nie powinien być ułożony wyżej niż górna krawędź oparcia tylnego siedzenia. Jeżeli narty są przechowywane w samochodzie, należy je bezpiecznie zamocować. Idealnie byłoby, gdyby były transportowane na stojaku narciarskim lub w boxie dachowym. Właściciele samochodów powinni zasięgnąć dobrej rady przy dokonywaniu wyboru, ponieważ nie każdy box jest odpowiedni dla każdego modelu. Ważne jest by narty nie mogły się w schowku swobodnie przesuwać.

Narty najlepiej transportować na dachu samochodu.

Szczególnie w przypadku dzieci należy być dobrze przygotowanym na długie korki. Gry karciane, kolorowanki, gry radiowe i inne zajęcia są zalecane dla rozrywki. W rzadkich przypadkach, gdy trwa to tak długo, że staje się niewygodne, w samochodzie powinien znajdować się 5-litrowy zapasowy pojemnik z benzyną, wystarczająca ilość koców, ciepłych napojów i w pełni naładowany smartfon.

Gdzie jest naliczana opłata za przejazd?

Do niektórych zimowych miejsc w Alpach i innych regionach można dotrzeć tylko płatnymi drogami. Za kontynuację podróży na odcinkach autostrad i drogach ekspresowych pobierana jest opłata drogowa. W Austrii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji winieta jest kupowana z wyprzedzeniem i przyklejana do przedniej szyby. We Francji, Hiszpanii, Włoszech i w Polsce opłaty pobierane są bezpośrednio na punktach poboru opłat.

Wskazówka od Treksperta, Feliksa Neureuthera

„Najważniejszą rzeczą, jaką możesz mieć na stoku jest plecak, w którym możesz włożyć wszystko: ciepłe ubrania, zapasowe okulary, napoje, itp. Warto wybrać plecak z wbudowanym ochraniaczem pleców, aby mieć pewność, że bezpiecznie przetrwasz dzień”.

Po sprawdzeniu sprzętu narciarskiego i samochodu, zaznaczeniu listy pakowania i bezpiecznym przechowywaniu wszystkiego w samochodzie, jesteś gotowy do jazdy. SnowTrex życzy bezpiecznej podróży!

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter