Jakim typem sportowca zimowego jesteś?

30/01/2023 - SnowTrex

Zima oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Jedni wolą precyzyjną jazdę na nartach, inni swobodną jazdę na snowboardzie, a jeszcze inni spokojne wędrówki i jazdę na sankach. Jakim typem sportowca jesteś? SnowTrex przedstawia różne typy zimowych sportowców.

Czy to narty, snowboard czy inne formy aktywności: sporty zimowe dają wiele możliwości na aktywne spędzanie czasu na stoku i poza nim.


Narciarz – wysportowany i nastawiony na zjazdy

Puszysty stok pod nartami, wiatr na twarzy – narciarstwo zjazdowe łączy w sobie dreszczyk prędkości z umiejętnościami technicznymi i poczuciem, jak to jest latać. Większość entuzjastów sportów zimowych uprawia narciarstwo alpejskie, wielu z nich jeździ na nartach dla przyjemności, a niektórzy uprawiają skialpinizm lub ścigają się na trasach z pomiarem prędkości. Narciarze mają wiele możliwości na stoku, więc sport z dwiema deskami jest atrakcyjny dla szerokiej grupy docelowej. Szczególnie początkujący czerpią korzyści z jazdy na nartach, ponieważ mają stabilną pozycję na dwóch deskach, a nowoczesne narty carvingowe szczególnie ułatwiają naukę.

Dobre warunki na stoku – marzenie każdego narciarza.

Snowboardzista – wyluzowany i kreatywny

Stosunkowo młody sport, jakim jest snowboard, charakteryzuje się również dużą wszechstronnością połączoną z niebanalnym wizerunkiem: oprócz standardowej jazdy na stoku snowboardzista ma w swoim repertuarze akrobacje freestyle’owe w funparku lub na halfpipe’ie, a także jazdę w głębokim śniegu. Robi, co chce i gdzie chce. W ten sposób stał się on swego rodzaju odwrotnością narciarza. W międzyczasie pojawiło się też wielu młodych freestylerów i freeriderów poruszających się na nartach, przez co wizerunek buntownika wśród snowboardzistów stał się nieco względny. Jednak pierwotne wyluzowanie i opanowanie nadal można przypisać snowboardziście.

Snowboardziści wśród miłośników sportów zimowych lubią popisywać się szalonymi trikami w snowparku.

Narciarz skitourowy – zrównoważony i znający góry

Nie bez powodu ski touring stał się w ostatnich latach megatrendem. Przyjazny naturze sposób zdobywania szczytu o własnych siłach i nagradzania się potem przyjemnym zjazdem w puchu jest dla wielu osób szczególnie atrakcyjny. „Zapomnij o szkodliwym wyciągu narciarskim, wejdź na górę sam!” – to motto tych, którzy zdobywają szczyty w sposób naturalny. Sport ten wymaga jednak dobrej kondycji fizycznej, dyscypliny i doświadczenia w terenie. Na tych, którzy się odważą, dobrze przygotują i wykażą się wytrzymałością, czeka nagroda w postaci wyjątkowych przeżyć na łonie natury.

Narciarstwo skitourowe ma w sobie coś kojącego.

Narciarz biegowy – zwinny i nastawiony na przyjemność

Najpopularniejszy ze sportów nordyckich jest interesujący dla sportowców wytrzymałościowych, którzy chcą w sposób aktywny poruszać się na łonie natury. Kontrolowanie wąskich nart biegowych, a także jazda stylem łyżwowym wymaga nieco wprawy. Ale kiedy już się to opanuje i zacznie się poruszać po trasie, można się szybko przemieszczać i podziwiać zimowe krajobrazy w całej ich okazałości. Miłym efektem ubocznym jest fakt, że ten przyjemny bieg stanowi zdrowe wyzwanie dla całego organizmu.

Szczególnie narciarstwo biegowe stanowi wyzwanie dla ciała i umysłu w zdrowy sposób.

Biathlonista – energiczny i wszechstronny

Jeszcze bardziej wymagający fizycznie jest biathlon, będący połączeniem biegów narciarskich i strzelania. Od sportowca wymaga się zarówno wytrzymałości w biegach narciarskich, jak i precyzji w strzelaniu. Biathlon, pierwotnie sport wojskowy, stał się dyscypliną olimpijską i jest bardzo atrakcyjny dla publiczności. Podczas biathlonu dla gości oraz kursów przygotowawczych w ośrodkach biathlonowych, takich jak Ruhpolding, Antholz czy Obertilliach, zainteresowani mogą poćwiczyć na strzelnicy i na trasie biegowej.

Skoczek narciarski – odważny i sportowy

W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego, skoki narciarskie nie tylko sprawiają, że czujesz się, jakbyś leciał, ale rzeczywiście to robisz – i to na dość długim dystansie. Skoki narciarskie wymagają intensywnych ćwiczeń i odrobiny odwagi, ale nie są zarezerwowane dla czołowych sportowców. W szkółkach skoków narciarskich, na przykład w Bad Mitterndorf (Tauplitz) lub w Oberstdorf, zainteresowani mogą otrzymać instruktaż. Początkujący mogą pokonać dystans około 15 m na małych skoczniach. Szczególną formą jest „kombinacja norweska”, która łączy skoki narciarskie z biegami narciarskimi.

Saneczkarz – tradycyjny i nastawiony na zabawę

Mało który sport zimowy jest bardziej tradycyjny niż saneczkarstwo. Wszystko, czego potrzebujesz, to sanki oraz stok o lekkim nachyleniu i możesz zaczynać. Saneczkarstwo doskonale nadaje się również dla miłośników zimowych wędrówek, bo przecież aby zejść, trzeba najpierw wejść na szczyt. Krótką wycieczkę po bacówkach można na przykład wspaniale połączyć z późniejszym torem saneczkowym. Od prostej plastikowej misy, przez solidny „Zipfelbob”, po wysoce techniczne aluminiowe sanki – każdy wariant jest tu dostępny. W zależności od sprzętu, jazda może być naprawdę szybka, a jeśli tor jest dodatkowo kręty, zjazd staje się zastrzykiem adrenaliny. Wiele z przygotowanych tras w regionach alpejskich ma długość kilometra i jest oświetlonych wieczorem. Wycieczki na tory saneczkowe to zatem nie tylko krótka rozrywka rodzinna dla dzieci, ale także całodzienna rozrywka dla miłośników akcji.

Amator wędrówek w rakietach śnieżnych – modny i bliski naturze

Nowe formy łagodnych sportów zimowych są coraz popularniejsze. Jednym z nich są wędrówki w rakietach śnieżnych, czyli wędrówki z dużymi aluminiowymi łopatami pod butami zimowymi. Praktyczną zaletą tego relaksującego sportu jest to, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Jest łagodny, ponieważ można odkrywać przyrodę bez przygotowanych ścieżek czy pomocy z zewnątrz – w końcu idzie się prosto w głęboki śnieg. Wędrujący na rakietach śnieżnych po prostu idą i dają się prowadzić naturalnym ukształtowaniom terenu – oczywiście zawsze z maksymalną troską o rezerwaty przyrody i miejsca lęgowe zwierząt. Trasa prowadzi bowiem m.in. do lasu, gdzie przy odrobinie szczęścia można nawet obserwować dzikie zwierzęta. Trudno więc o bardziej intensywne doświadczenie przyrody.

Wędrówka w rakietach śnieżnych uważana jest za sport szczególnie bliski naturze.

Niezależnie od tego, jaki typ sportu zimowego uprawiasz – urlop zimowy to coś wspaniałego! Dokąd chcesz się udać?

Gimnastyka na nartach

Dla tych, którzy są fizycznie przygotowani do urlopu narciarskiego, pierwsze ...

Opony zimowe – duży wybór i konieczność dla wszystkich kierowców w zimnych porach roku

Pokryte śniegiem lasy i lodowate wody gwarantują prawdziwe zimowe uczucie w zimnych ...

$stickyFooter